Sari la conținut

Țintă : 20% pina la finele lui 2015 doar cu EURUSD, EURHUF SI EURRON


  

8 membri au votat

  1. 1. Credeti ca voi reusi sa fac 20% profit pina la 31.12.2015 folosind doar tranzactii pe EURUSD,EURRON si EURHUF?

    • Da
    • Da, Dar cu mult noroc :)
    • Nu
      0


Postări Recomandate

si eu, am facut azi 23%....

Posteaza si tu....de ce nu o faci???

 

De cand am inceput(8950), adica de acum 8 zile, am obtinut 1.3% randament, adica peste 5% din obiectiv. Nu am cum sa o tin tot asa....dar incerc.

 

Eu inchid anul cu 9077 equity. Pun tranzactiile cind revin acasa. Acum sunt pe telefon.

 

UN AN NOU CU MULTE BUCURII TUTUROR.

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este topicul tau si te las pe tine, eu oricum am o suma mai mica, si stii cum se zice, ai 2k tranzactionezi intr-un fel, ai 10k tranzactionezi in altfel. o sa revin luna urmatoare cand o sa fim la egalitate.

(tu sa nu cazi la 2k  :D)

La Multi Ani! cu multi Pisi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va spuneam eu acum citeva zile, acum ma supara. BNR a scazut dinnou dobinda pe RON, asa ca si swapul meu a scazut de la 4,3 la 3. Acum va trebui sa ma hotarasc daca mai tin pozitia pina la sfarsitul anului, sau sa incep sa lichidez din ea, atunci cand swapul acumulat imi acopera pierderea. Oricum, conform previziunilor oficiale, EURRON pentru acest an este cotat la o medie de 4.42. 

 

Ceea ce ma socheaza este faptul ca se pare ca dobinda la USD pntru finele lui 2014 va fi de 1% sau mai mult? Am sa postez documentul. Nu stiu unde am vazut.

 

Acest lucru inseamna ca avem sanse pentru EURUSD la 1,15 si eurhuf peste 320. Deci cred ca voi pastra strategia de short pe ambele perechi. Astept evolutia EURRON....

 

Azi soldul meu este de 9216... Shortul pe EURUSD a mers bine de tot. Acum fac o pauza odata cu NFP, care se pare ca are sanse sa iasa prost. Ma decid atunci daca sa intru cu o expunere minima short, sub 0,15.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ajuns la 9350. 

 

Acum astept sa shortez de la 1.182 pina la 1.184 , pentru ca am un feeling ca o sa cada la 1,177 pina la finalul saptaminii. Daca CEJ da castig de cauza ECB-ului, cred ca o sa cada minim 100 puncte., daca nu va ajunge chiar la 1,1640 chiar azi. Sper sa nu castige nemtii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

A trecut mult timp de cand nu am spus ce am mai facut.

 

Shortul pe eurusd a fost de bun augur. Acum valoarea contului este 10.240 usd. Intre timp, am pariat cu mine insumi daca eurusd pica sub 1.13 inchid pozitia pe eurron, asa ca am inchis-o destul de sus, cu o pierdere de vreo 300 de dolari, dar castigul pe eurusd din acea zi a fost mai mare. Daca nu faceam prostia cu eurron, as fi fost la mai putin de 500 usd de tinta, care as fi atins-o fara efort pina la 15 martie. Probabil ca pina de Paşte o ating.

Daca reusesc, mai pun pina la 15.000 si vreau sa cresc provocarea , anume sa ajung la 20.000 pina la sfarsitul anului.

Renunt la perechile de carry trade. Acum sunt convins ca eurusd mai are de picat pina aproape de 1.07. Cam aceasta va fi strategia pina de Paşte. Daca eurusd va creste, voi face ajustari, astfel incat media sa fie nu mai jos de 100 pips.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi,

 

Soldul cu care inchid luna ianuarie este 10.425 usd.

A fost o luna nebuna, in care am pus TP foarte jos, si m-am trezit cu ele luate. Luna am inceput-o la 9.100, dar aveam si niste eurron care pe care i-am inchis cu un minus de peste 300 usd. A fost o decizie neinspirata, daca judec dupa perspectiva inevitabila de a inchide tranzactia in profit pina in Martie ( asa aveam graficul), dar una inspirata, deoarece am putut folosi toti banii cand am fost sigur de trend. Daca asteptam pina acum, acestia ar fi produs pe linga cei 100 deja contabilizati, inca vreo 50 , plus ca puteam inchide pozitia in profit. Atunci as fi mai avut de castigat mai putin de 200 de dolari pina la atingerea obiectivului . Daca prindeam 2 zile bune, indeplineam obiectivul .

 

Sunt constient ca am avut o situatie extrem de favorabila. In ultimii 5 ani nu am intilnit alta la fel de clara. Poate intre martie si mai 2011, cand ECB a crescut dobinda, iar EURUSD a crescut de pe la 1.37 la 1.49 (spike) si apoi a cazut la 1.44 in 2 zile. Nu cred ca voi mai avea oportunitatile pe care le-am avut. Eu nu am avut expunere mai mare decit 1:5 (1: 6,5 la conjunctura). Nu mi-am dat seama ca "vine piata peste mine" atit de rapid.

 

Deja observ ca Zona Euro incepe sa aiba cifre cu verde, lucru pe care il vad in februarie. Cred ca incet incet vom vedea dinnou 1.15, iar in Martie sa reinceapa declinul. Destule banci importante vad eurusd sub 1.10 pina la sfarsitul anului, si sub 1.05 in 2016, dar eu sunt convins ca dupa ce creste dobinda in SUA, urmatorul target va fi peste 1.30.

 

Acum mai am de castigat 575 de dolari. Continui.... fac rost sa ajung pina la 15.000 si vreau sa inchid anul cu 20.000 in cont.

post-5493-0-63609000-1422650276_thumb.png

post-5493-0-25905900-1422650493_thumb.png

post-5493-0-63017200-1422650513_thumb.png

Editat de valim1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Dragi colegi, azi soldul meu este 10884. Azi nici nu stiam cum inchideam sau deschideam pozitii... vedeam ca este peste 1.13....short, sub 1.13....inchis.

 

 

Am pus unul dintre conturile mele vechi. am sa il alimentez sa ajung la 5000 si sa vedeti tranzactiile pe forexfactory. Contul este ca in imagine, nu cum il vede FF. Soldul e ok, dar nu am cum sa fiu cu pipsii pe minus, atit timp cat sunt cu banii pe plus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.