Sari la conținut

Risk Management


Tim_isoara

Postări Recomandate

Din lumea speculatorilor profesionisti care i-am cunoscut am inteles ca se cauta modelul/sistemul care are edge. Chiar daca are o complexitate de a adauga la pozitie pe trend si alte trucuri de acest gen, money managementul e doar partea in care decizi cati bani pui la bataie, dar nu are nici o legatura cu sistemul in sine. Cu alte cuvinte daca faci backtesting riscand unitati virtuale si la sfarsit de an ai un ROI care iti face cu ochiul, urmeaza doar sa decizi cat % din cont va reprezenta acea unitate (asta fiind money managementul).

 

Fiecare tranzactie e ca un pariu. Tot timpul stii cat urmeaza sa risti si masori acel risc in unitati. 1 unitate, 10 unitati, 100 de unitati. Asa jonglezi cu pozitiile si volumele tranzactiilor incercand sa optimizezi sistemul. Calculezi drawdownul in unitati, ROI in unitati etc. La final cand vrei sa pui in aplicare sistemul ca sa te incadrezi in parametrii doriti de potential drawdown, potential worst case scenario, optimizare ROI etc. ,doar decizi cat la suta din cont vrei sa reprezinte acea unitate. Atat e money managementul din tot procesul de trading. E ca si cum ai alege viteza cu care conduci ca sa te asiguri ca esti safe, dar nu este sistemul in sine.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din lumea speculatorilor profesionisti care i-am cunoscut

 

Da-ne 3 nume de speculatori profi pe care i-ai cunoscut.

 

elihu feustel. am schimbat in jur de 30 de mailuri cu el. il gasesti in articole bloomberg. are capital de 7 cifre

 

el sigur e ok cu publicarea numelui... altii doi vor ramane anonimi. tot ce iti pot spune este ca unul dintre ei a lucrat la CBOT si e mai "tare" si decat elihu

 

Toti care i-am cunoscut sunt maniaci cu quantitative research si probabilistica pentru a crea un model/sistem cu edge. Money managementul e cireasa de pe tort. E usor sa aplici un money management bun daca ai un sistem bun, important e sa ai sistemul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. ,doar decizi cat la suta din cont vrei sa reprezinte acea unitate. Atat e money managementul din tot procesul de trading.

Din posturile tale vad ca nu stii ce este un sis. de tranzactionare si ce este  money managementul ( pt. ca tu crezi ca MM reprezinta doar cat la % risti din cont).

De exemplu o pozitie deschisa poti sa o inchizi toata avand un TP sau partial avand mai multe TP-uri.

De exemplu SL,  1.dupa ce ai deschis o pozitie ramane nemodificat pana se atinge TP sau SL,

                         sau 2. SL se muta la break even sau 3. folosesti trail stop . etc

 

Nu te supara pe mine dar te sfatuesc sa citesti despre sistemele de tranzactionare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

. ,doar decizi cat la suta din cont vrei sa reprezinte acea unitate. Atat e money managementul din tot procesul de trading.

Din posturile tale vad ca nu stii ce este un sis. de tranzactionare si ce este  money managementul ( pt. ca tu crezi ca MM reprezinta doar cat la % risti din cont).

De exemplu o pozitie deschisa poti sa o inchizi toata avand un TP sau partial avand mai multe TP-uri.

De exemplu SL,  1.dupa ce ai deschis o pozitie ramane nemodificat pana se atinge TP sau SL,

                         sau 2. SL se muta la break even sau 3. folosesti trail stop . etc

 

Nu te supara pe mine dar te sfatuesc sa citesti despre sistemele de tranzactionare .

 

 

Ce imi spui tu sunt niste scenarii simpliste si nu au nici o treaba cu money managementul. Money managementul=risk management. Si atat.

 

Am mentionat deja varianta in care sistemul e complex cu inchiderea partiala si alte nebunii... dar e o eroare sa definesti astfel de elemente ale unui sistem ca fiind money management. Nu e money management. E doar parte din sistem. Reciteste posturile mele si poate o sa intelegi. Revin si cu un exemplu.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un sistem

 

- care deschide pozitii cu risc intre 1 unitate si 10 unitati pe instrument financiar

- are in acelasi timp expunere de maxim 30 de unitati pe un grup de instrumente financiare ce se pot corela

- are expunere maxima acceptata in portofoliu pentru totalul de pozitii deschide de 500 de unitati

- are roi de r%

- profit de p%

- drawdown maxim potential de dd%

 

Poti considera asta money management dar eu o consider doar o parte integranta din sistem. Sistemul in primul rand trebuie sa aiba un edge din punct de vedere probabilistic si din punct de vedere al ROI-ului. Restul detallilor despre cum inchizi partial sau adaugi la o pozitie sunt doar parte din sistem si nu e money management, pentru ca nu are nimic cu banii. Money management = risk management. Risk management cand ai sistemul e doar cat la suta din cont vrei sa reprezinte acea unitate ca sa ai un dd acceptabil.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt lucruri care eu le consider parte din sistem care nu le definesc prin termenul de money management, le numesc doar: detalii ale sistemului.

 

Tu consideri acea parte din sistem "money management" pentru ca probabil ai o alta definitie pentru termenul respectiv, deci aici probabil e greseala mea ca nu am realizat de la inceput acest lucru.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

elihu feustel. am schimbat in jur de 30 de mailuri cu el. il gasesti in articole bloomberg. are capital de 7 cifre

 

Feustel, a full-time gambler, says he puts in a 60-hour week checking and improving his model.

Feustel declines to say how much he has made during the two and a half years he has used his computerized tennis model

Tennis is an “attractive” sport to create an algorithm for because there are only two players in a singles match

 

Feustel este un parior pe tenis. :ohno: La pariuri, da, MM este doar cat risti din cont

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Feustel este un parior pe tenis. :ohno: La pariuri, da, MM este doar cat risti din cont

 

 

Pai si la trading MM e doar cat risti din cont. Restul detaliilor la care te referi le consider doar elemente ale sistemului. Orice tranzactie deschisa este ca un pariu. Nu este mare diferenta, mai ales ca in lumea pariorilor mai sofisticati se face trading pe pietele de pariuri, la exchangeuri, adica cotele fluctueaza si tu poti adauga la pozitie sau inchide din pozitie exact ca si la trading pe piete financiare.

 

referitor la raspunsul meu la intrebarea ta despre speculatorii profesionisti care i-am cunoscut... de CBOT presupun ca ai auzit nu?

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez ca Elihu are tangente si cu pietele financiare. Are un capitol despre asta in cartea lui.

Chiar si cu capitalul lui, el e un peste mai mic in comparatie cu altii. Cel care a lucrat la CBOT e la un nivel foarte avansat de programare de modele matematice de speculatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.