Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Instrumente ajutatoare

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 icecube112

icecube112

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 7 posts

• Tranzactionez din 2014
  • Broker curent alpari,xm,xtb,plus500
  • Strategie/tehnica folosita bolinger

Posted 07 January 2015 - 11:08 AM

Salut, in ultima perioada am dat peste site-ul investing.com(scuze pt publicitate) si am vazut ca furnizeaza date mult mai detaliate si stiri care ajuta mult pentru o analiza fundamentala mai rapida. Apoi pe un webbinar am auzit ca celebrului forexfactory a fost cotat cu AAA , fata de AAA+ care in sistemul lor de cotatie e mai scazut, deci multi nu mai au incredere in vestile lor; o perioada le-am folosit in paralel pentru a le compara si dupa parerea mea primul e mult mai detaliat si pare sa ajute mai mult pentru a vedea aspectul global pe toate pietele.Voi ce parere aveti? Prezinta incredere?

Imi cer scuze pentru publicitate si indrazneala de a deschide un nou topic si rog admin-ii sa il reposteze daca se cuvine sau sa-l stearga. Am pus aceste intrebari in eventualitatea cazului in care se poate usura munca de trader.

• 0

#2 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 07 January 2015 - 11:24 AM

IMO exista posibilitatea ca viteza de aparitie a stirilor si numarul de indicatori economici luati in "colimator" sa fie singurele motive de diferentiere intre siteurile de stiri.

Daca ne referim la rezultatele indicatorilor economici afisati pe siteuri, acestea sunt la fel si vin in general din surse autorizate ale tarilor respective. Deci nu pot afirma ca un site afiseaza stiri mai bune decat celalat decat eventual prin cele doua caracteristici de mai inainte.

Interpretarea stirilor este o alta poveste!

Edited by oltciter, 07 January 2015 - 11:26 AM.

• 1

mini.jpg

mini.jpg

#3 icecube112

icecube112

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 7 posts

• Tranzactionez din 2014
  • Broker curent alpari,xm,xtb,plus500
  • Strategie/tehnica folosita bolinger

Posted 07 January 2015 - 12:42 PM

Deci, cu cat au mai multe detalii ...cu atat sunt pentru cei mai incepatori...

Edited by icecube112, 07 January 2015 - 12:42 PM.

• 0

#4 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 07 January 2015 - 12:48 PM

Pentru a face o analiza fundamentala decenta in primul rand sunt necesare cunostinte temeinice de micro si macroeconomie. Daca nu exista aceasta baza ,sa spunem de cultura economica, nu se poate face analiza fundamentala .

• 2

mini.jpg

mini.jpg

#5 Mighty Eagle

Mighty Eagle

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 141 posts

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita Discretionary trading

Posted 07 January 2015 - 05:33 PM

Depinde de perioada de timp avuta in vizor pentru care se face analiza respectiva.

• 0

If I found an edge I`ll just going to exploit it until it will no longer exist.

#6 profitlearning

profitlearning

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 3 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent Ducaskopy,SaxoBank,Ironfx
  • Strategie/tehnica folosita scalping,linii de trend

Posted 27 January 2015 - 03:42 PM

buna ,eu nu cred ca site-ul investing.com este mult mai diferit fata de forexfactory sau prezinta stiri diferite,in ziua de azi nu mai poti falsifica stiri datorita vitezei propagarii stiriilor ,iar pentru un trader bun nu face diferenta site-ul de unde se informeaza

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.