Sari la conținut

Managementul riscului


Fata Morgana

Postări Recomandate

Dacă forexul ar avea nevoie de un slogan electoral, atunci acela ar fi:

"Cheia e la tine!" ;)

Sau, şi mai bine, cheile, pentru că sunt mai multe.

Iar una dintre cele mai importante, dacă nu cea mai importantă, este managementul riscului.

 

Este o regulă care nu are excepţii: nimeni nu poate avea mereu dreptate în forex. Toţi suntem expuşi la pierderi, mai mari sau mai mici.

Cu cât mai mici, cu atât mai bine! ;)

 

Dar cum facem ca aceste pierderi să fie neimportante?

Care este metoda cea mai bună de protejare a capitalului?

 

Voi ce metodă folosiţi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

o metoda care vad ca functioneaza de cateva zile.

totul e raportat la un cont virtual de 100.000 USD.

folosesc FXGame de la Oanda:

- avantaje: applet java nu trebuie instalat. are grafic de 5 sec si mai mult. spread-uri mici.POTI desena ce vrei pe grafic ! (trend,suport,rezistenta)

- dezavantaje....interest la sec, desi poate fi avantaj

 

Metoda: (GBP/USD, EUR/USD, EUR/JPY, USD/CHF)

- trasez suport si rezistenta pe graficul de 30min,1h si apoi vad daca e cazul sa intru pe graficul de 15 min (daca e relativ aproape de suport sau rezistenta, altfel stau pe dreapta)

 

- intru cu pachete de 50.000 (jumate de contract) cu SL 50 si TP 100.

- urmaresc din cand in cand graficul. daca se confirma rezistenta sau suportul mai intru cu un pachet de 50.000.

 

cu rabdare se pot face pana la 50 pips pe /zi (daca le inchid mai devreme) pe pereche.(acceptabil zic eu)

 

astept pareri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

"When should a trader start applying money management to trading?

In a word, yesterday."

Money management - Ryan Jones

 

Interesanta metoda,ma inscriu si eu la Oanda s-o testez un timp cu niste idei proprii.....

Ce descrie Radu aici nu vorbeste de loc despre Stop loss, raport risk/reward, risk maxim admis, intr-un cuvant, nu vorbeste deloc despre Money Mangement.

 

Am postat o parte din articolul forex[/acronym]/06/FXMoneyMgmt.asp"]Money Management Matters

March 29, 2006 | de Boris Schlossberg in threadul despre Stop Loss

Redau si aici inceputul, poate va face curiosi: ;)

Puneti doi  traderi incepatori in fata ecranului, puneti-le la dispozitie cea mai buna stategie si, pentru a putea compara mai bine rezultatele obtinute, cereti-le fiecaruia sa ia aceleasi tranzactii, dar in directii opuse. Mai mult decat probabil, amandoi vor sfarsi prin a pierde bani.

Totusi, daca veti face acelasi experiment cu doi traderi profesionisti, iar acestia vor tranzactiona de fiecare data in directii opuse, unul contra celuilalt, foarte frecvent amandoi traderii vor ajunge sa castige bani – in ciuda punctelor de plecare  aparent contradictorii.

Care este diferenta? Care este cel mai important factor care separa traderii profesionisti de amatori? Raspunsul este money managementul.

 

Alte materiale valoroase veti gasi aici.

 

Sper sa va fie de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

vorbeam de SL=50, TP=100, deci risk/reward aproape 50%, intradevar am uitat sa mentionez ca nu deschideam pozitii pe perechi "inrudite" ( ex GBP/USD si EUR USD) si nu treceram pe o pereche de 5% margine din cont calculata la stop loss.

 

si contul era e 100.000 usd virtual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.