Sari la conținut

Broker FOREX


Stefan

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 11 luni mai târziu...

ce au interesant pe platforma, TF-uri foarte diverse de la tick 1 min, 2,3,4,5 min 10,15,20,25, ...8 ore =)) tipuri diferite de charturi heikn ashi three line break, lagi PF =)) cam atat deocamdata, mai spuneau ceva de API pe site-ul lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista meseria de Broker pe FOREX? Ma gandesc ca un trader priceput ar putea sa ofere contra unei sume, ponturi despre perechiile despre care crede el ca merita sa fie tranzactionate. Eventual, sa si tranzactioneze cu banii altuia si sa primeasca un comision... Credeti ca un trader priceput ar face asa ceva sau credeti ca prefera sa se "joace" doar cu banii lui?

cred ca un trader priceput si-ar putea face propriul lui hedgefund, asta numai dupa ce are un track-record bun pe propriul lui cont. Nu sunt de acord cu experimentarea pe banii altora.

In legatura cu semnale/ponturi n-am auzit/citit de nici un trader serios care sa faca asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

A rula banii altora si a scoate profit, urmand ca ulterior sa ii returnezi investitorului principalul, profitul si ati opri un comision decent, cu alte cuvinte a fi broker este o practica foarte des intalnita =)) . Nu este vorba de experimentare pentru ca cel care experimenteaza este inca in faza de scoala, este inca nesigur daca poate aduce vreun dolar profit la suma investita sau mai rau ii este frica sa nu piarda toti banii.

Nesiguranta nu prea are ce cauta in meseria asta. Este un target pe care fiecare trebuie sa si-l stabileasca. Am avut o discutie in urma cu ceva vreme cu un broker de la un hedgefund din State care nu intelegea ce vroiam eu sa-i spun prin ""esti sigur ca o sa-i aduci profit clientului asta?"" . Imi explica faptul ca nu exista ""oare"", ""poate"" sau ""daca se intampla cumva cine stie ce pe piata"", exista doar ""trebuie sa ii aduc profit pentru ca el sa investeasca in continuare la mine, sa imi mareasca profiturile, sa aduca alti clienti si sa nu se decida sa plece la Goldman pentru ca nu am fost in stare sa respect ceea ce promiteam"".

Atunci cand esti sigur pe ceea ce poti sa faci pentru tine, adica atunci cand poti sa iti urmezi planul (azi fac 300 usd pe strategia x, hedge cu strategia y,de exemplu) si esti in stare sa iti aduci tie profituri multumitoare gasind mereu oportunitati pe piata poti sa ii lasi si pe altii sa isi plaseze banii in mainile tale. Aici incepe trading-ul profesionist sau mai bine zis trading-ul adevarat.

M-am ofticat acum un an de zile cand un dealer mi-a spus ca eu fac ""trading de duminica"". Am lasat capul in pamant pentru ca stiam ca are dreptate. Trading-ul din dpt. trezorerie este de fapt trading doar pe jumatate, iar ce faceam eu pe contul meu live era EOD trading.Aveam profit insa nu foarte consistent si evitam in virtutea unui risk management inflexibil sa intru in tranzactii pe asset-uri despre care nu stiam prea multe lucruri, pe care nu le urmarisem live prea mult timp. Experienta este valoroasa oricum. Concluzia a fost ca despre profitul din speculatiile pe pietele de capital, fie forex, optiuni, actiuni, futures se poate vorbi doar in momentul cand incepi sa calci pe calea profesionistilor.

De ceva vreme insa ma gandesc sa imi fac bagajele si sa o iau si eu pe calea asta =)) .

Editat de Arbit_rage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti s-o faci la negru (sa fii "broker" cu fondurile altora) dar e riscant, din multe puncte de vedere (nu sint relatii contractuale in primul rind, apoi e riscant legal)

nu merita s-o faci la negru pentru ca e delict penal.

 

pe mine nu ma tenteaza sa fiu "broker". am destula adrenalina cind lucrez cu banii mei =)) iar daca esti trader bun, faci o gramada de bani. la ce-ti mai trebuie bani dintr-un "day job" de broker ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ar trebui sa te tenteze, daca stam sa ne uitam in stanga si in dreapta lumea a facut bani multi atragand langa ei si banii altora. ia orice mare trader din lumea asta si o sa vezi ca cei mai multi bani ii vin din administrarea altor portofolii.

e doar o simpla economie de scara.

 

mie mi se pare ultima remarca un pic puerila poate Luca o sa ne detalieze putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e chestiune de randament...daca mergi cu 30% pe an, normal ca ai nevoie de milioane ca sa simti ceva din ei. dar daca faci 300%, atunci merg si sume mai mici.

eu cred ca una din principalele motivatii ale managerilor de hedgefund seriosi este faima si popularitatea pe care nu o pot obtine daca isi administreaza doar banii proprii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.