Sari la conținut

Reguli fundamentale in forex


Fata Morgana

Postări Recomandate

pai depinde ce preferi:

- daca folosesti sl te alegi cu o serie de pierderi mici,

- daca nu folosesti mai devreme s-au mai tarziu iti vei o vei intalni pe mama pierderilor numita Margin Call, ca sa nu mai vorbim de presiunea pe care trebuie sa o suporti cand vezi ca pozitia se tot duce impotiva ta si nu ai ce sa faci.

 

sincer, degeaba dai tu vina pe brokeri ca-si umplu buzunarele de pe urma acestei reguli, tu esti principalul vinovat pt ca nu sti cum sa-l pozitionezi si inca nu ai aflat pentru ce se foloseste acel stoploss.

 

incearca sa citesti ce scrie in postul din linkul urmator, s-ar putea sa descoperi multe lucruri noi.

http://www.forexfactory.com/showpost.php?p...mp;postcount=49

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valizacubani,este de preferat sa ai citeva pierderi mici si tinute sub control(asta si datorita money managementului pe care il ai)decat una sau doua mari sau Doamnefereste foarte mari,care iti pot distruge castigul obtinut de citeva luni sau un an si in plus te si afecteaza psihic cum nici nu-ti poti imagina,nu crezi!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESTE DE PREFERAT SA TE PUI SA INVETI.Cum vrei sa te scoata din saracie niste reguli, daca tu nu stii tranzactiona?SL-ul se foloseste in caz ca ai gresit analiza, si asta iti amortizeaza pierderea.Dar daca ai numai pierderi cum vrei sa ai profit?Trebuie sa risti un anumit procent din capitalul pe care il detii.Iar cand tragi linia la sfarsit de luna:tranzactii pierzatoare<tranzactii castigatoare;Daca nu folosesti Sl numai o greseala sau 2 iti trebuie ca sa te "lingi pe bot".

Si mai e o chestie foarte importanta:SL-ul nu se pune in functie de cum vrei.

Sa-ti dau un exemplu practic (asa folosesc eu SL):Daca te hotorasti sa deschizi o tranzactie, prima data trebuie sa te uiti unde poti plasa SL-ul.Sa zicem ca joci pe perechea valutara EUR\USD;Strategia pe care o folosesti iti zice ca pretul va cobori;Te pregatesti de Sell;bun....;acum trebuie sa vezi cat la suta poti risca din cont;Pai ce trebuie sa faci?sa gasesti un punct, astfel incat daca acel punct este atins, pretul nu mai are nici o sansa sa coboare in jos, sau acel punct reprezinta o rezistenta...sunt mai multe cazuri.In functie de SL alegi cat investesti, sau daca vrei sa investesti(daca e un SL foarte mare, iar targetul este mic nu

e convenabil sa deschizi acea pozitie;doar nu-ti pui in joc apartamentul ca sa castigi 1000 de Ron).Dar ca sa stii cum se plaseaza SL-ul trebuie sa cunosti meserie.Ai putea citi pe vamist, in topicurile unde sunt prezentate strategii, si ai sa vezi cam cum se pune SL-ul.

 

Bafta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

in opinia mea cei 2% din cont pe tranzactie nu ar trebui batuti in cuie. daca luam cazul unui trader discretionar care are o motivatie serioasa pt un buy sau sell (nu ca nu stiu ce candle a devenit rosie, intr-un sistem care pe backtesting face 1320% pe an :biggrin: ) atunci marimea pozitiei ar trebui setata in functie de cat de mare e probabilitatea de castig a tranzactiei. Tocmai acesta este meritul lui Soros in operatiunea de "spargere" a bancii Angliei. Nu multa lume stie, dar decizia de a intra short pe gbp/dem i-a apartinut asistentului sau principal, Druckenmiller. Meritul lui Soros e ca a realizat ca are o rata de RR foarte buna, si "a sarit la beregata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Meritul lui Soros a fost ca dupa intrarea short (a lui sau a asistentului, nu conteaza) a iesit pe sticla si a inceput sa faca apologia rublei si sa vorbeasca despre cat de nasol sta lira britanica si economia britanica in general. In contextul in care englezii eveau probleme cu rusii (energia, tataie!) si in contextul in care toata lumea stia ca Soros e managerul unuia dintre cele mai mari HF. Spune el singur in una din cartile lui. Nu a fost vorba de exploatarea unei miscari, ci de provocarea uneia. Sa vedem daca si noi, la banii (grrr, nu prea imi merge tasta spatiu, tre sa o bat de doua ori, acu tocmai radeam ca prostul ca cele doua cuvinte dinnaintea parantezei iesisera legate, si ma gandeam sa le las asa, si sa para typo, dar din respect pt doamnele si domnisoarele de pe aici am revenit si am batut totusi spatiul) nostrii putem face asa ceva....

 

Riscul de 2% nu e batut in cuie, e adevarat. Pate fi si de 1%, 0.5%, ori chiar mai mic... :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

economia britanica nu mergea prost pt ca asa a zis Soros, el doar a descris o realitate. de rubla nu-mi amintesc sa fi zis pe undeva :biggrin: ideea era ca Anglia intrase in ERM intr-o perioada cand inca mai era in boom economic si avea rata de dobanda ridicata. in 1992 recesiunea batea la usa si ar fi trebuit sa scada dobanda, dar nu ii permitea ERM, decat daca ar fi scazut si banca Germaniei (care nu avea nici un interes in aces sens datorita pericolului inflationar dat de unificare). Asa ca pt cineva familiar cu situatia macro cum era Soros, devenea clar ca singura solutie pt Anglia era sa iasa din ERM pt a putea sa scada rata de dobanda si a preveni intrarea tarii in recesiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Cred ca sunt putin off topic, dar ma tot intreb o chestie de ceva zile... Ce se intampla daca ai 1000$ in cont si pierzi 5000$ la o tranzactie? Te pune brokerul sa-i dai 4000 $ inapoi? :) ( daca intrebarea e tampita, scuzati-ma, sunt incepator :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi culmea sa mai dai si inapoi bani brokerului (chiar m a amuzat chestia asta, dar fiti cu bagare de seama ca sunt brokeri romani care fac asta, vanguard de ex. poti pierde mai mult decat ai in cont si vii cu bani de acasa dar asa ceva se intampla numai in RO) asa ca nu va face ti grija (ai nostri daca ar opera afara ar da faliment imediat din lipsa de clienti ei se bazeaza pe lipsa totala a cunostintelor de ordin econbomic si a culturi economice de la noi) . ce ti recomand eu e sa pui mana sa inveti, ai mult de citit si cred ca ar trebui sa vezi lucrurile altfel -aici este o alta mentalitate- forumul vamist cum au spus multii inaintea mea cea mai mare baza de date (de informatii) din tara despre forex, dupa ce treci pe la babypips, citeste cateva forumuri ca forexfactory, tsd, dailyfx etc, plus cateva zeci de carti poate sute sau mii daca vrei sa faci performanta in acest domeniu ca sa vezi cum stau lucrurile pe forex, futures, indici.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.