Sari la conținut

Candlesticks - lumanarile japoneze


Fata Morgana

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salutare, ma numesc Cristi si sunt un novice un lumea pasionala si plina de surprize (cateodata placute, altadata usturatoare) a tranzactiilor FOREX. Materialul despre lumanarile japoneze este excelent structurat si foarte bine explicat.

As vrea sa te intreb totusi un lucru pe care vreau sa mi-l clarific inainte de a merge mai departe cu studiul si anume:

- pe ce interval de timp este recomandabil sa se interpreteze gruparile de lumanari analizate in material?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ma numesc Cristi si sunt un novice un lumea pasionala si plina de surprize (cateodata placute, altadata usturatoare) a tranzactiilor FOREX. Materialul despre lumanarile japoneze este excelent structurat si foarte bine explicat.

As vrea sa te intreb totusi un lucru pe care vreau sa mi-l clarific inainte de a merge mai departe cu studiul si anume:

 

Salutare ;)

 

"Materialul" - cum ii spui tu - despre lumanarile japoneze este, de fapt, doar o descriere a principalelor formatiuni. Iti recomand sa citesti cartea, care are mult mai multe exemple si, per total, este mult mai captivanta, mai dinamica.

- pe ce interval de timp este recomandabil sa se interpreteze gruparile de lumanari analizate in material?

Cu cat intervalul de timp este mai mare, cu atat semnificatia formatiunilor analizate este mai importanta. Singure, lumanarile japoneze nu sunt suficiente pentru tranzactionare. Pot fi utile, dar trebuiesc asociate cu inca ceva (trendlines, MA, suport/rezistenta, RSI - vezi ultimele capitole din cartea lui Nison).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tower top este un semnal de schimbare de trend care apare dupa un uptrend. Pretul este in crestere cand o lumanare mare alba (sau o serie de lumanari albe) apare. Apoi ritmul de crestere incetineste si cele mai mari preturi ale sesiunilor urmatoare (higs) sunt din ce in ce mai mici.

Semnalul tower top este completat de aparitia uneia sau mai multor lumanari negre. Imaginea formata este cea a unui “turn” – de unde si numele semnalului.

post-1-1152170340_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

 

(va urma) :)

sincere felicitari pt thread......

totusi.......va urma.....cand? :(

e 16 septembrie

 

Iar acum e deja 20 septembrie... :">

 

Totusi, chiar daca nu am prea mai postat... ma pot mandri cu alte realizari.

De exemplu... am zugravit.

Bine, recunosc, sunt o zugravita destul de nepriceputa: m-am zugravit pe mine + fi-miu si motanu' (ce sa le fac, daca si-au bagat nasu') :D

 

Si mai si tranzactionez live...

Despre rezultate, am vorbit si pe blog si am mai pus cate ceva pe vamist...

Mi-e surprinzator de greu...

Senzatia... diferenta dintre demo si real... cred ca poate fi redata cel mai bine astfel:

ma trezesc intrebandu-ma: Doamne, dar eu stiu sa merg... atunci de ce merg de-a busilea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tower bottom apare la valori mici ale pretului. Dupa una sau mai multe lumanari lungi descendente (negre) urmeaza o perioada scurta de acalmie. Apoi urmeaza una sau mai multe lumanari mari, ascendente (albe). Astfel se formeaza o "adancitura" cu "turnuri" de o parte si de alta: lumanari lungi in portiunea descendenta si lumanari lungi in portiunea ascendenta.

post-1-1158795974_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Moderators

@Fata Morgana: Very impressssive, Madam!!!!

 

Cand spun Madam, o spun fara pic de ironie, si in cel mai profund admirativ sens! Eu sunt technical trader 101%. Poate chiar 102% :).

 

Consider ca toate informatiile, inclusiv cele fundamentale, sunt continute in evolutia chartului. Daca stii sa citesti bine un grafic, nu ai nevoie de nici un fel de stiri. Stirile sunt acolo, inauntru! Asta vine cu experientza, in ani de munca.

 

Treptat ajungi sa descoperi ca pattern-urile scurte nu prea au eficientza predictiva. Ele doar arata (cum spunea Lazypawn) ce s-a patrecut in trecut, nu ne prea dau indicii despre viitor. Sunt bune cel mult pentru short term trading, scalping, fading, momentum traders. Formatiile complexe, ca head and shoulders, fortress, top/bottom diamond, wolfhead, jennifer lopez, wolfteeth, castle on the top, jack and jill, cup and handle, frypan, towers, mariane, etc. sunt mult mai importante pentru swing trader cat si pentru investitii pe termen mediu si lung. Formatiile scurte, ca cele descrise aici, sunt foarte bune pentru incepatorul care vrea sa isi faca o idee si care incepe a se juca cu lumanarile. Ele sunt primul pas, OBLIGATORIU de urmat pentru un technical trader. Dar lucrurile NU TREBUIE SA SE OPREASCA AICI. Paternurile complexe, avansate, sunt cele care ar trebui descrise/studiate in pasul urmator.

 

INFORMATIA E TOATA ACOLO, IN GRAFIC!

 

De ce spun asta? Pentru a explica, trebuie sa ne facem o imagine asupra "compozitiei" pestilor care inoata in bazin. Se numeste big shark's theory. Sunt cativa (5-6, cel mult 10) rechini mari, care pot intr-adevar influenta piata. Sunt cateva zeci/sute de "potentati" care nu pot influenta piata, dar au multi bani si destule relatii pentru a afla dinainte miscarile urmatoare (ca rapoartele FOMC de exemplu, care sunt stiute cu 2 saptamani inainte de a fi oficial anuntate public), si suntem restul, noi, pestii mici. Daca incepi sa dai apa afara din bazin, primii care vor simti, sunt pestii mari (vezi cazul cu lira turceasca din primavara, voi reveni cu povestea, daca am timp sa o scriu, ca e frumoasa, am luat parte activa la ea, eram pe sell la usd/cad atunci, si eram ferm convins ca miscarea vine de la canadieni, care voiau - in mintea mea - sa aduca usd/cad la paritate, 1:1. Am aflat ulterior care a fost povestea, de pe Thomson News). Revenind, inainte de anuntarea unei stiri, "potentatii" stiu rezultatul. Ei vor lua pozitii inainte de stire, uneori chiar anticipat cu doua saptamani (nu intotdeauna pozitiile vor fi in forex, mare parte dintre ei vor juca options, urmarirea pietei de options, is a must). Din aceasta cauza apar bear/bull trap-urile. Ei sunt putini, dar joaca bani multi, ceea ce face ca graficul sa fluctueze. Aceste fluctuatii produc patern-uri pe grafic, care daca sunt identificate la timp si jucate bine, pot aduce profituri frumoase. Fara nici o news. Dati-mi o data la care stiri importante au influentat piata si va pot arata (acuma dupa razboi, tragand turta pe spuza mea, haha) ca cel putin un patern complex a aparut pe grafic in perioada premergatoare stirii, care prevestea miscarea. Chiar si trapurile.

 

Eu personal nu ratez niciodata (in acesta ordine) wolfhead, fortress, diamond, J.Lo, head&shoulders, coffecup, mariane deep. Adica cand spun "nu ratez niciodata" nu inseamna ca fac profit intotdeauna, ci doar ca daca identific asa ceva pe graficul M30, H1 sau H4, voi juca formatia respectiva, in 100% din cazuri. De cele mai multe ori ies cu profit, dar am si destule gauri la activ, in special trapuri datorate stopurilor prea scurte (un spike scurt in directie opusa care ma scotea din jos, apoi miscare lunga pe directia buna).

 

In masura timpului disponibil, poate pun si eu cate ceva despre paternurile complexe enumerate.

 

Inca o data, tot respectul FM, pentru acest tread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Fata Morgana: Very impressssive, Madam!!!!

Multumesc pentru aprecieri!

 

Cat vor fi de utile informatiile din acest thread, asta depinde de fiecare in parte.

In orice caz, ma bucur ca mai primesc si astfel de reactii (ma saturasem de "tu ai prea mult timp liber" sau "sa invete engleza" si altele de acelasi gen).

Dar lucrurile NU TREBUIE SA SE OPREASCA AICI. Paternurile complexe, avansate, sunt cele care ar trebui descrise/studiate in pasul urmator.

Nu se vor opri. :)

Am avut eu o perioada... sa zicem nu tocmai propice scrisului. Dar vreau sa termin threadul asta si sa trec la alt nivel.

 

In masura timpului disponibil, poate pun si eu cate ceva despre paternurile complexe enumerate.

Ar fi frumos. :( Si m-ar bucura mai mult decat multumirile. Plus ca ar fi folositor; pentru mai multa lume.

Inca o data, tot respectul FM, pentru acest tread.

Inca o data, multumesc. :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.