Sari la conținut

Grafice, analize, tranzactii


Postări Recomandate

Am uitat in primul post sa precizez un lucru care mi se pare important.

Probabil ca exprimari de genul "rezistenta (sau suport) in zona x, unde x poate avea o variatie de +- cativa pips, vor parea neprofesionale puristilor care calculeaza valorile astea cu diferite formule, avand precizie de miimi de pip. In posturile mele, rezistenta si suport reprezinta zone se poate observa ca lupta dintre bulls si bears a fost mai intensa si a durat mult timp pana cand controlul a fost preluat de una din tabere. Dupa parerea mea, aceste zone au o semnificatie deosebita. Important nu e sa fi exact. Important e sa fi in echipa care castiga bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perechea a avut un comportament atipic in ultima perioada.

O sa postez doar graficele. Concluziile le trage fiecare.

 

ATENTIE: maine (luni 01/05) bancile din Europa (nu stiu daca si cele din USA) nu lucreaza. Asta inseamna lichiditate mica, si orice big player care crede ca e mai bine sa faca tranzactii decat sa se bucure de vacanta are posibilitatea sa miste pretul semnificativ, in orice directie. Asta s-a intamplat si acum doua saptamani, cu ocazia sarbatorilor de paste la catolici.

 

post-1-1146414684_thumb.jpg

post-1-1146414683_thumb.jpg

post-1-1146414682_thumb.jpg

post-1-1146414681_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu dreptate, dar inca nu reusesc sa gasesc raspuns la intrebarea: de ce pe toate chaturile si forumurile, cu exceptia celor din Romania, gasesti oameni care te ajuta concret?

Cand spun concret, nu ma refer la faptul ca iti spune sa citesti (o carte, un post, un articol etc) sau chiar iti da pe messenger o carte.

Ma refer la diuscutii concrete, asa cum am mai spus: eu fac asta, pentru ca am considerat ca...

Poate pentru ca chaturile si forumurile din afara sunt muuult mai mari?

Deci muuult mai multi useri?

 

Poate proportia este aceeasi si la noi. Dar intr-o comunitate cu cateva sute de membri vei gasi cativa oameni care sa iti impartaseasca lucrurile astea.

Intr-una cu catva mii sau zeci de mii deja vor fi cateva sute mii. Si atunci posturile lor sunt mai multe, deci e firesc sa ti se para, ca in comparatie cu forumurile din afara, pe cele romanesti e secretomanie.

Dar eu cred ca e doar rezultatul faptului ca suntem abia la inceput...

 

P.S.: Multumesc pentru posturi. Keep working.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate pentru ca chaturile si forumurile din afara sunt muuult mai mari?

Deci muuult mai multi useri?

Greeesiiiiiiiit. Parerea mea.

Sint multi pentru ca au fost atrasi de ceva. Cum vrei sa creasca un forum care are numai discutii sterile? Userii pentru ce vin? Ok, multi vin de curiozitate. Dar au motive sa ramana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EURCHF

Perechea a avut un comportament atipic in ultima perioada.

O sa postez doar graficele. Concluziile le trage fiecare.

;)

Daca tot vii cu explicatii, atunci spune si de ce crezi ca e atipic.

Incerc sa imi imaginez ce as fi vazut eu atipic pe graficele respective la inceput si nu reusesc...

 

Oricum, chiar in momentul in care tu intri long, altcineva poate sa intre short. Unde vezi tu cumparare, altcineva poate sa vada vanzare.

 

Sunt multe lucruri pe care le poti interpreta diferit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

EURCHF

Perechea a avut un comportament atipic in ultima perioada.

O sa postez doar graficele. Concluziile le trage fiecare.

;)

Daca tot vii cu explicatii, atunci spune si de ce crezi ca e atipic.

Incerc sa imi imaginez ce as fi vazut eu atipic pe graficele respective la inceput si nu reusesc...

 

Oricum, chiar in momentul in care tu intri long, altcineva poate sa intre short. Unde vezi tu cumparare, altcineva poate sa vada vanzare.

 

Sunt multe lucruri pe care le poti interpreta diferit...

 

Uita-te la graficul saptamanal. Tot anul trecut s-a miscat in jurul valorii de 1.55, 150 pips in sus, 150 pips in jos, ca un metronom. In 2004 la fel, dar in jurul altei valori si cu un range mai mare.

Anul acesta, trend ascendent clar (cezi graficul daily), nici prea lent, nici prea rapid, a testat TL de cateva ori si de fiecare data incepea iarasi sa creasca. Daily range: in jur de 50 pips (+-10).

In aprile: pretul se indeparteaza mult de TL, face high la un nivelpe care nu l-a mai atins din februarie 2004, cade rapid si face un lower low. Isi revine, reuseste sa revina deasupra TL, apoi cade brusc si daca era ziua mai lunga mai facea un lower low. Vineri a avut un range de aprox 175 pips, cat facea inainte in 3 zile.

Ti se pare normal? Mie nu. Va urma vreo corectie? Posibil. In ce sens? Nu stiu. Stiu doar ca nu vreau sa ma prinda nepregatit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum, totul a mers asa cum ma asteptam.

Usdchf continua sa scada, una dintre trazactii a ajuns la +297, cealalta la 229. Am mutat SL la 1.2413

Gbpusd a avut un inceput ezitant, dar acum creste, e la +151 si se apropie de target. Am mutat SL la 1.8302 (+44)

Udjpy: a fost declansat pending order, acum tranzactia e la +72, SL la 113.01 (+19)

 

Not too bad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca in urma stirilor de astazi de la ora 17, sentimentul fata de dolar s-a schimbat.

Short usdjpy: a atins sl, rezultat +19 pips

Long gbpusd: a atins sl, rezultat +44 pips.

 

Short usdchf continua, momentan +222 si +154, e posibil sa atinga si aici SL (1.2413)

 

Net: +63 pips

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In postul precedent spuneam ca se pare ca s-a schimbat sentimentul de dolar, din cauza stirilor favorabile. Se pare ca la schimbarea sentimentului a contribuit si urmatoarea stire:

 

CNBC's Maria Bartoromo says she discussed monetary policy with Ben Bernanke at a Washington dinner over the weekend and that he was misinterpreted after last week"s appearance on the Hill. He says he is not dovish, just flexible. The EUR has taken a bath in the wake of the comment. 1.2576 lows have been recorded as another round of stops are triggered. More are seen below 1.2565. An ugly technical backdrop is turning against the EUR and more and more today's price action looks like a classic blow-off top.

 

A fost atins SL si la tranzactiile short usdchf. Rezultat: +185, +117

 

Total: +365 pips.

 

Inca nu o sa cumpar USD. De ce? Inca nu s-a confirmat trendul descendent pe eurusd si gbpusd, nici trendul ascendent pe usdchf. Inca mi se pare posibila o miscare in sens contrar, pentru a atinge SL-urile celor care au vrut sa prinda trendul de la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.