Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

RuuM's Content

There have been 35 items by RuuM (Search limited from 23-January 19)

Sort by                Order  

#20467 EUR/USD

Posted by RuuM on 25 May 2010 - 11:23 AM in Perechi valutare

Ce numaratoare ai la euro si lira

#20826 EUR/USD

Posted by RuuM on 06 June 2010 - 12:26 PM in Perechi valutare

Hai sa trecem putin peste un patern.

1)Iregular Esuat – in functie de lungimea undei b fata de unda a, piata se afla intr-o pozitie puternica, urmatoarea avansare trebuie sa fie mult mai mare decat avansarea de dinaintea undei a. Atingerea liniei de trend opuse de catre unda c nu a neutralizat taria indicata de unda b, dar poate indica faptul ca aceasta corectie poate fi urmata de o unda x facand astfel ca intreaga corectie sa fie doar o parte a unei formatiuni mai Complexe(vezi poza pentru TL).Unda x la noi a fost anulata de cele 5 valuri in jos.

2)Iregular esuat.Acest pattern devine clar o dată cu trecerea valului -b mai mult de 138,2% din val – a. Ca valul b să devină lung, valul –a şi valul –c devin similare în preţ. Acest pattern este semnulul puterii post-action market. Valul –b trebuie să fie mai mare decât valul –a în preţ. Valul –c trebuie să nu se retragă tot peste valul –b. Valul c în general este egal in relaţie cu valul –a în timp şi preţ de egalitate ori de raţiile fibonacci. Aceste pattern se poate întalni în progresul numărării:
-valul 2,4 (înainte de valul extins).
-valul b (înainte de elongated –c din flat)
-b (zigzag în care valul –c este cel puţin 161% din -a)
Sunt mult mai multe de spus despre acest patern ,cit se retrage c sau timp etc.

Bun acum ca am sters putin praful peste paternul iregular esuat las la alegera ta:
1)sa treasezi lini o\B si mutat pe A(pentru a vedea daca C a neutralizat puterea lui b)
2)sa masori ratia fibo. lui B fata de A
3)sa masori valul A(in pipsi) si valul C pentru a vedea daca avem egalitate(se poate muta fibo de pe a pe c pentru a vedea egalitatea valurilor).
Iar legat de primele valuri cele notat cu alb(3\4) am in vedere si posibilitatea unnui alt val i ii(intern)care asta ar duce la anularea valui i (verde)(care asta ar semana putin cu numaratoare d-voastra)vezi aici.

Am vazut mai multe interpretari(exemple) la elliott decit la Biblie.Asi fi bucuros ca pozele atasate sa fie singurul mod de exprimre(legat doar de analiza elliott). Comentarile legate doar de patern ,fiecare stie ce are de facut cind vede o anliza (sapa adinc in materia cenusie sau citeste paternul care este prezentat), nu vreau sa invat pe nimeni elliott, consider ca pozele sunt suficiente pentu a explica opinia mea. Singurul mod in care adevarul iese la lumina este timpul asa ca hai sa lasam ca raspunsurile sa vina de la sine.Dupa cum am spus in postarea anterioara eu merg cu trendul nu cu elliott

#20813 EUR/USD

Posted by RuuM on 05 June 2010 - 09:31 PM in Perechi valutare

Interpretarea gresita a valurilor se fece cu usurinta nu vreau sa spun ca nu ai numarat bine(am postat pentru a vedea si alta parere). Valul 4 corectat aproximativ 44%(sau 68%)de regula ocupa cel mai mare timp dint toate valurile existente 123,asta indica posibilitatea unui val 5 alungit(exista si posibilitatea ca valul 1 si 3 sa fie aproximativ egale pentru un 5 alungit)in cazul nostru 3 si 5 sunt valuri extinse.Iar iregularele (maxim de 168%)valul c rar trece de punctul de origine al valului a(punctul 0 lui a).Eu merg cu trendul nu cu elliott.

#19656 EUR/JPY

Posted by RuuM on 15 April 2010 - 12:54 PM in Perechi valutare

4h

Avem un pattern Bearish Matt Hold, un pattern foarte puternic de reversal.

Succes.

Interesant ce este pe W si D. Iar 125.00 este bine de urmarit ca suport daca trece urmatorul al vad la 122.20

#23744 Dati boxele la maxim

Posted by RuuM on 25 October 2010 - 10:44 AM in Discutii generale

#20719 Clipuri forex

Posted by RuuM on 03 June 2010 - 07:26 AM in Strategii si planuri de tranzactionare

Un cluster frumos la Daily iar la Monthly suntem la mediana lui Bollinger 34. Ar fi frumos sa tina.

#20347 Clipuri forex

Posted by RuuM on 18 May 2010 - 10:05 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

eur usd , la cererea publicului

alta varianta . la Weekly prima cadere este din 3 asa ca nu cred ca este un zigzag in jos la Weekly

#20346 Clipuri forex

Posted by RuuM on 18 May 2010 - 09:48 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

Ipoteza de lucru EURUSD weekly!

Posibil ca valul 2 sa fie asa de mic incit sa nu-l vezi pe candele de o zi iar unde ai tu 1 defapt sa fie un 3 iar unde sa inchis 3 acolo sa avem un 1 mare si un 2 mare si acum in jos fara corecti mai mari de 50% deja avem peste 1.618% din prima corectie care a ocupat cel mai mare timp de cind a inceput caderea

#20717 AUD/USD

Posted by RuuM on 03 June 2010 - 07:11 AM in Perechi valutare

La Weekly trendul este inca de buy.Poza este pentru Daily H4

#20655 AUD/USD

Posted by RuuM on 31 May 2010 - 02:28 PM in Perechi valutare

Ajung doar pozele.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.