Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

RuuM's Content

There have been 35 items by RuuM (Search limited from 08-December 18)

Sort by                Order  

#22079 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 29 August 2010 - 06:04 PM in Analize tehnice si fundamentale

Daca pentru tine care esti cu experienta in analize eliot nu ai indentificat de care [iii] vb. ... Nu vreau sa fiu rau cu nimeni dar unde are valuri numerotate cu [iii] doar unul singur are structura de abcxabc .Este vorba de primul [iii] de la stinga pe trend de buy. Mai jos ai o numaratoare la usd\cad dublu zigzag care este facut in jos la D este vorba de (a)? ,arata chiar foarte bine cu un (b) rapid semanind foarte mult cu un impuls ratile de baza sunt 78% si 100% , un abc frumos dar vad ca a oprit la egatitate adica a=c (390\410pips)(fibo 1.414% cu 70%).Asta ma da peste cap pentru ca indici(S%P DJ au de mers in sus ),cel putin asa arata ,iar la euro ma astept in jos , la indice doar in sus si astea impreuna nu da bine , din cauza asta am spus ca este posibil ca euro sa fie un X aici jos si sa urcam iar.La euro am (1)(2)(3)(4)(5),[1], i ii iii in jos acum termina iv in sus 1.2830 ar trebui sa fie ultima reszitenta pentru iv posibil sa fie gata deja.daca sparge in sus inseamna ca este 12345[A]abc[C]X nu am trecut si valul [B]si[2]. asta ar fi varianta fara iregular :biggrin: . Ce ma face sa cred ca in jos avem impuls este timpu. am uitat sa spun de cad ultimile valuri in jos de la [iv] sunt din trei deci pare a fi patern terminal la W acum sa vedem corectia sper sa nu faca cu iregular la W ca altfel stam pe valuri doar de dragul de a <:-P .

#22956 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 21 September 2010 - 02:17 PM in Analize tehnice si fundamentale

GPB USD ALT. http://clip2net.com/clip/m20956/1285071454-gpb-usd-alt-25kb.gif
Offtopic

#22296 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 06 September 2010 - 01:53 PM in Analize tehnice si fundamentale

EURUSD 1h

Poti calcula cu mai multa usurinta acel val c la euro tinind cont ca ai un val extins . acum ramine sa vedem daca este doar un A in sus la H4

#22892 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 19 September 2010 - 01:41 PM in Analize tehnice si fundamentale

GBP USD http://clip2net.com/...-clip-180kb.png o a 2 alternativa se afla aici si aici 4 sa nu fie gata.

#21769 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 07 August 2010 - 02:58 PM in Analize tehnice si fundamentale

AUD\USD ....ai dreptate decit sa va incurc mai bine stau pe margine. am facut poza special a5 care 5 reprezinta valurile interne b3 la fel cu valuri interne.iar linile cu text linga cifre explicau de ce vad asa situatia adica fibo. care are rolulul cel mai important in elliott

#22857 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 18 September 2010 - 06:58 PM in Analize tehnice si fundamentale

continuare la postarea #62EUR\USD H4

#22162 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 02 September 2010 - 08:27 PM in Analize tehnice si fundamentale

http://forum.vamist....ntale-partea-i/ cauta la incepatori ca este si partea a 2

#23140 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 24 September 2010 - 12:36 PM in Analize tehnice si fundamentale

Ati pus si in calcul un 5 alungit de la minme. 1 si 3 sunt aproape egate iar ce are in sus acolo nu sunt corecti. Si culmea ca astazi sa oprit la 261% din 0 3...

Am sters ca nu a fost sa fie desi valul 4 trebuia sa consume cel mai mare timp ca structura dintre 123 si de regula este la dreapta.

#22073 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by RuuM on 29 August 2010 - 09:34 AM in Analize tehnice si fundamentale

Ai grija cum numeri in [III] ai 7 valuri cum ai reusit sa indentifici ca val impulsiv? arata abcxabc este vorba de EG.fibo si timp au un rol important.
am_kabibi ai grije sa nu fie 1 2 i ii la euro acum in sus ar fi un iv nu exclud si varianta unui alt X in jos la D.

#20453 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by RuuM on 24 May 2010 - 09:41 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

Nu stiu daca este corect interpretat pe sesiuni pentru ca pe sesiunea londra poate vinde\cumpare o banca din japonia;america ,atata timp cat piata este deschisa poate oricine si din orice colt al globului sa vinda\cumpere ca de regula cea mai mare miscare se afla pe sesiunea londra si trendurile majore se schimba pe londra aici este alta buba. Deci daca pretul se intoare de la un anumit nivel pe sesiunea londrei asta nu inseamna ca londra a intrat pe piata sa schimbe iar directia pe trendul mare.Eu nu cred ca are importanta sesiunea mai degraba cantitatea cu care se intra pe sell(exemp.) si cat de repede se gaseste cineva sa cumpere(cei care au ridicat pretul pana sus) ce se vinde, asta ar face ca pretul sa stea la dreapta daca sunt cumparatori ,fara cumparatori pretul cade (sell) de voie.etc . sau incasarea profitului si cum se misca pretul in asfel de cazuri, intrari in hege doar pentru a atinge un anumit pret sunt mule lucruri pe care nu le vedem in piata. eu sper ca tu si restu sa poata vedea directia(unde se arunca cei mari) petei cu aceste sesiuni.

#23309 Tranzactionam de pe mobil

Posted by RuuM on 28 September 2010 - 11:25 PM in Forex pentru incepatori

http://tradingdeskto...aderIPhone.html

#20083 Sugestii pentru dezvoltare de indicatori sau EA

Posted by RuuM on 05 May 2010 - 10:08 PM in Experti, indicatori si trading automat

Poate ajuta asta florin nu este exact cum vrei tu .

#20748 Patternuri

Posted by RuuM on 03 June 2010 - 07:10 PM in Analize tehnice si fundamentale

Daca urmaresti si timpul A C de multe ori sunt egale ca timp sau pret(des intilnit tf mic). Daca strica aceasta simetrie este clar acolo ai un impuls. Intradevar nu mereu tin aceste abc dar o marire de tf te poate face sa vezi mai bine unde te afli. zupu clasic te poate ajuta sa vezi mai bine valurile

#21316 GBP/USD

Posted by RuuM on 06 July 2010 - 02:18 PM in Perechi valutare

Momentan merg pe 5 final la W ,dar nu este exclus sa facem un triunghi ratia de 78% ma pus pe ginduri.

#21308 GBP/USD

Posted by RuuM on 05 July 2010 - 08:32 PM in Perechi valutare

Sa avem surprize la un triunghi la W . Momentan mergem pe impuls in jos.

#20878 GBP/USD

Posted by RuuM on 07 June 2010 - 04:47 PM in Perechi valutare

Multumesc de raspuns dar prefer un tf W sau M in jos o vad si eu din 5 dar problema mea este ca nu stiu ce am pe M. Putin mai sus am postat o analiza.

#20875 GBP/USD

Posted by RuuM on 07 June 2010 - 02:56 PM in Perechi valutare

DMN. am_kabibi aveti o analiza si pe tf mai mare la lira?

#20608 GBP/USD

Posted by RuuM on 30 May 2010 - 03:46 PM in Perechi valutare

Tot pentru lira gbp[/acronym]-usd-t1784.html&p=20350#entry20350.Dupa]GBP-USD - Vamist Forex - Forum cum am spus in link problema este la tf mare sa vedem un 5=3 sau un 5 alungit.Posibil ca iv sa nu fie terminat in sus.macd eliot are divergenta la Daily o uarcare agresiva saptamina viitoare ar da alarma pentru o schimbare la tf Daily.Barbu ceva asemanator vad si eu pe termen scurt.

#20350 GBP-USD

Posted by RuuM on 19 May 2010 - 07:22 PM in Perechi majore

Posibil ca jos sa fie v(3mare). avem deja 78%din 3.Problema este avem un 4 de 44% (tipic pentru un 5 alungit)acest val este destul de mare pentru un 5.voi cum o vedeti?

#16807 GBP-USD

Posted by RuuM on 07 February 2010 - 08:01 PM in Perechi majore

Nu ma-i merge nimeni dupa analize elliott? Cum vedeŇ£i lira din 5 sau din 3 in jos la daily?

#20993 EUR/USD

Posted by RuuM on 13 June 2010 - 08:10 PM in Perechi valutare

Vezi ca ai ceva egalitate acolo linile trasate pe verticala. caderea de vineri este un abc frumos, in sus nu este terminat posibil un top sau 1.219

Offtopic

#20828 EUR/USD

Posted by RuuM on 06 June 2010 - 02:02 PM in Perechi valutare

Am editat postul anterior.Rog pe cei de la curatenie :D sa stearga ducerea in eroare cu analize de moda veche.Astept cu nerabdare urmatoarele anlize facute de d-voastra.

Cu stima.

Offtopic

#20377 EUR/USD

Posted by RuuM on 21 May 2010 - 08:37 AM in Perechi valutare

Simetria valurilor corective sunt egale momentan nu vad de ce buy.Volatilitatea este inca mare pe sell de ce buy.Nu avem inca nici un virf spart.Sa urce 3-4 zile si dupaia o consolidare sau o corectie scurta si atunci trebuie sa fie si mai puternic pe buy daca este sa scrie istorie momentan mergem corectiv pe buy.Pe h4 avem simetrie la valuri corective pina acum 1.2670

#21087 EUR/USD

Posted by RuuM on 18 June 2010 - 04:49 PM in Perechi valutare

:D Foarte bine poti sa pui ce vrei tu dar fara impuls si 5 esuat mai ales in valuri 3. Incearca sa vezi in sus grupuri de abc x abc x vezi ca ai ceva valuri egale (a=c) acolo care se repeta .Daca nu vezi egalitatea spune sa pun o pictura.

#21094 EUR/USD

Posted by RuuM on 20 June 2010 - 04:45 PM in Perechi valutare

Un lucru te rog doar: materialul expus sa nu va aiba in calitate de autor.

:D . Bun asa o sa fi singur care posteza analize. Ai grija la chf eu vad alceva acolo o sa postez la momentul potrivit(legat de analiza postata pe alt forum) dar pina termina o sa dureze, un indiciu ar fi volatilitate mare pe buy si sell cu o crestere usoara in timp.Sa vedem cind termina ce a inceput acum in jos.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.