Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

koralu's Content

There have been 25 items by koralu (Search limited from 23-August 18)

Sort by                Order  

#23980 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 03 November 2010 - 10:55 AM in Analize tehnice si fundamentale

@am_kabibi: gata, am inteles cum a gandit todd. Ms de raspuns, a dat scanteia. :))

@fluturas: parerile sunt impartite. O comparatie Neely - Pretcher o gasesti mai sus, de voznii cred ca ar putea sa-ti dea mai multe detalii am_kabibi , R. Balan nu este decat o sinteza mai scurta a lui Pretcher.
Eu am invatat Neely dar am ajuns la concluzia ca mai putin conteaza autorul(teoria ).

#23794 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 27 October 2010 - 10:58 AM in Analize tehnice si fundamentale

@deos

Cand sustii ca structurile de tip double si triple zz apar rar , cum definesti termenul 'rar'? Saptamana asta nu mai apar ca au aparut saptamana trecuta sau din ce context reiese ca ele nu pot aparea la un moment dat??

Vis-a-vis de recomandarea ta nu o voi lua in calcul.Daca Neely nu e forex atunci ce este?Sau de ce Pretcher e forex si Neely nu este? Doar ca au spus-o traderi experimentati este suficient ca sa o iau drept buna afirmatia? Poate ceea ce nu se potriveste lor mi se potriveste mie(tie). De-aia trebuie sa ma(te) conving(i) singur ca teoria lui Neely este sau nu ok citind-o si analizand-o.

Legat de valul x care trece sau nu trece de valul w, inca nu am informatii suficiente in materie de Pretcher. In curand o sa termina si cartea lui si atunci o sa pot afirma mai multe. Ceea ce am sustinut era din perspectiva lui Neely.

Ms de info legat de cartea lui Robert Balan.

Daca citeai primul post din acest thread ai fi vazut ca am_kabibi invita pe toti la analize si neowave-isti si ellioticieni clasici, deci ATENTIE cand faci afirmatii. Topicul NU este doar despre EWA clasic.

#23973 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 03 November 2010 - 01:30 AM in Analize tehnice si fundamentale

Foarte interesant suportul teoretic flames. De apreciat si ai un mare + de la mine.

Insa dupa cum ai spus si tu, "structura valurilor este foarte importanta pentru practicieniii elliott, aceasta poate spune despre valul –valurile respective daca sunt de natura impulsive sau corectiva", la asta ma gandeam si eu cand am pus intrebarea.

Daca structura valului respectiv este de natura impulsiva el nu poate fi decat 1,3,5,a(zz)sau c...pai atunci de ce ai presupune ca poate fi un B? Ma rog nu vreau sa fac teoria chibritului acum, era o simpla observatie. Sunt sigur ca tipu este f bun pe elliot, dar mi-a sarit in ochi chestia asta.

#23982 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 03 November 2010 - 11:10 AM in Analize tehnice si fundamentale

@am_kabibi, daca tot ai pomenit de atatea ori de formatiuni fractale de reversal, nu ne spui si noua ceva mai mult?(un scurt rezumat sau poate un exemplu) :)) Mai exista forumul cu Piramidici ca google-ul nu prea il gaseste. Poate un link?!

#23838 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 28 October 2010 - 12:41 PM in Analize tehnice si fundamentale

EUR - USD

eur_usd_m30_4.gif usd_chf_m30_4.gif

Pana la urma nu a fost nici double nici triple zigzag...a fost double combination terminat cu un Common Flat | Normal B-wave (la limita).

Eu zic ca EU mai merge long macar pana la 50% din [C]. Pe USD CHF vad o corectie in jos, fapt ce imi intareste convingerea de long pe EU, iar pe EUR-CHF vad o stare incerta cu un + pentru slabirea lui EUR fata de CHF(e o rata de .81 pe daily atinsa). In consecinta pe EU si UC observ 2 directii contrare,defazate cu pi radiani :)) , de viteze aprox egale(un pic mai mare ptr UC).

#21680 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 29 July 2010 - 02:51 PM in Analize tehnice si fundamentale

Offtopic

#23785 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 26 October 2010 - 11:21 PM in Analize tehnice si fundamentale

eur_usd_m30.gif eur_usd_m30_i.gif

EUR USD

Scenariul I (stanga) : double zz in unda [C] din triunghiul [A]-[B]-[C]-[D]-[E];
Scenariul II (dreapta): triple zz in unda (b) of [B] din flatul [A]-[B]-[C];

Salut Koralu!! Totul e bine , insa, daca imi permiti, am doua obiectii:
1. Dublul si triplul mai ales zigzag sunt figuri care se prognozeaza din timp foarte greu. Ele corecteaza adinc si decizia de a mai impinge un zigzag se ia practic in timpul formarii undei de legatura X sau XX. De aceea aceste scenarii e mai bine sa le ai ca alternative .
2. Triplul zigzag in general e o figura elliott intilnita comparativ rar. Cind presupunem formarea unui triunghi orizontal, unde fiecare unda e mai mica decit precedenta, logic e sa presupunem ca cel mai probabil formarea unui triplu zigzag poate fi in unda A sau B al acestui triunghi. De ex. intr-un running horizontal triangle unda B poate fi dublu sau triplu zigzag. Plus la aceasta trebuie de avut mereu in veder ca intr-un triunghi orizontal cel putin trei din subundele sale trebuie sa fie obligatoriu zigzaguri simple.

1. Corect ceea ce spuneti. M-a luat valul cu cele 3 puncte in care atinge canalul uitand de fapt ca aceasta nu este decat o conditie necesara nu si suficienta. Intr-adevar trebuie sa astept finalul undei X sa nu depaseasca 61% din intreg prim zigzag ca sa fie veridic scenariul. Mai mult de atat, se pare ca nu este obligatoriu ca urmatoarea corectie, in cazul in care viitoarea unda este un x, sa fie zigzag, poate fi si un flat sau un triunghi. Teoria dupa care m-am bazat:
zz.GIF

2. Exceptand faptul ca intr-un triunghi orizontal cel putin 3 unde trebuie sa fie zigzag-uri simple, concept de care sunt strain momentan, Nelly nepomenind nimic de el(in configuratia 3-3-3-3-3 poate fi orice tip de corectie), nu vad de ce un triple zigzag nu poate fi unda C sau D a unui triunghi? Un triple sau double zigzag(unda-C) nu poate fi mai mic decat un flat(unda-B) sau un simplu zigzag(unda-B)?

#23738 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 24 October 2010 - 10:22 PM in Analize tehnice si fundamentale

gbp_usd_m30.gif

GBP - USD

Din punctul meu de vedere avem de-a face cu un final al unei unde corective(multiwave),(b) of [B],lucru semnalat si de formarea unui impuls terminal in structura lui C of (b). Un alt motiv pentru care consider a fi un final 'real' este tendinta undei C de a se apropia de marginea superioara a cananlului. O atingere a marginii inferioare m-ar fi dus cu gandul la o corectie mai ampla in jos.

Din punct de vedere al evolutiei acestei perechi, 2 variante mi se par cel mai probabile:
-un impuls in sus ce va fi ultima unda a unui flat (a) - (b) - ( c ) de tip (C-failure ori Common sau Elongated).
-o corectie in sus ce va fi unda ( c ) a unui triunghi viitor. (a) - (b) - ( c ) - (d) - (e).

Si totusi analiza de fata este doar o ipoteza. In consecinta o spargere 'semnificativa' a marginii superioare a canalului imi va da un semnal de long pe cand un 'touch' al marginii inferioare va fi un argument in plus ca acest zig-zag nu este decat o parte a unei corectii complexe in jos (double/triple-zz/combination).

P.S. Este prima mea analiza in materie de EW deci nu 'dati' foarte tare.:))

#23810 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 27 October 2010 - 03:20 PM in Analize tehnice si fundamentale

@vaxx
Vezi ca este un topic de nota 10+ deschis de flames.(in romana)
http://forum.vamist....ntale-partea-i/

Offtopic

#23778 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 26 October 2010 - 07:42 PM in Analize tehnice si fundamentale

eur_usd_m30.gif eur_usd_m30_i.gif

EUR USD

Scenariul I (stanga) : double zz in unda [C] din triunghiul [A]-[B]-[C]-[D]-[E];
Scenariul II (dreapta): triple zz in unda (b) of [B] din flatul [A]-[B]-[C];

#23971 Undele Elliott - analiza si trade

Posted by koralu on 03 November 2010 - 12:17 AM in Analize tehnice si fundamentale

O intrebare vis-a-vis de link-ul pe care l-a postat flames cu analiza lui todd.

Cum se poate sa ai ca altarenative pentru o anumita unda.....B sau 1? Ma gandesc ca daca tot ti-a dat ca este de tip :5 nu vad de ce ai mai presupune ca este B. Desigur ar putea fi optiunea sa fie (a) of B , unde B este un zig-zag, dar din analiza lui nu prea reiese asta. Alte pareri??

186784542.gif

#19902 Probleme In Mt4

Posted by koralu on 23 April 2010 - 01:51 PM in Experti, indicatori si trading automat

Am si eu o problema in MT4 atat de suparatoare si chinuitoare incat in ultima instanta m-am decis sa cer ajutor pe forum.
Problema: Am adaugat 2 indicatori si un template. Dupa ce am deschis a doua zi MT4-ul, template-ul a ramas indicatorii au disparut.
Am incercat cu Drag & Drop, i-am recompilat, i-am sters si i-am adaugat din nou , am sters toti indicatorii nefolositori....acelasi rezultat: imposibil de incarcat pe grafic. Paradoxal niciun alt custom indicator nu mai merge incarcat, desi ei imi apar in lista de navigator.

Solutia radicala: Am dezinstalat platforma, am downloadat alta de la alt broker am adaugat template-ul si indicatorii in cauza si la fel...la prima rulare a mers insa a doua zi cand am deschis MT4 iar au disparut. Nu inteleg unde este buba. Sa fie oare de PC?!

Daca aveti vreo idee, hint sau o directie de urmat v-as fi recunoscator.

Multumesc.

#19907 Probleme In Mt4

Posted by koralu on 23 April 2010 - 08:49 PM in Experti, indicatori si trading automat

Este vorba de batranul LP50(HistStepMAStoch, i-ParamonWorkTime + templatul aferent).
Din cate am citit si pe alte forumuri care dezbateau probleme oarecum tangente cu asta spuneau ca indicatoarele dezvoltate pe versiuni mai vechi de MT4 ar putea cauza "conflicte" pe versiuni mai noi. In fine si daca ar fi asa tot nu imi explic de ce si restul de custom indicators(standard) nu mai merg incarcati pe gragic la a doua rulare a platformei.

#25234 Problema Buffere MQL4

Posted by koralu on 24 January 2011 - 01:46 PM in Experti, indicatori si trading automat

Pana la urma se pare ca si in documentatie scrie ca ultima parte a comentariului poate fi modificata de server.
comment - Order comment text. Last part of the comment may be changed by server
In conditiile asta o sa aleg varianta cu memorarea ticketelor si a comentariilor in vectori independenti.

Si cum o problema nu vine singura urmatoarele linii de cod, atat de banale, dau un rezultat ciudat.
double MyNewSl = OrderStopLoss();
------------------------------
//Prelucrare/modificare MyNewSl
------------------------------
if(MyNewSl != OrderStopLoss())
{
Print ("sl=",MyNewSl,"odsl=",OrderStopLoss());
int MdfyOrder = OrderModify(OrderTicket(), OrderOpenPrice(), MyNewSl, NewTp, 0, Blue);
}

Evident primesc OrderModify error 1 pentru ca MyNewSl = OrderStopLoss(). Cum de intra in conditia if, ramane un paradox pentru mine.
Probabil trebuie sa aplic o functie gen doubleVal() lui MyNewSl...cum este in php FloatVal. Nu-mi dau seama. Poate are cineva vreo idee?!

#25207 Problema Buffere MQL4

Posted by koralu on 21 January 2011 - 02:44 PM in Experti, indicatori si trading automat

Salut,
Problema este legata de un indicator pe care vreau sa-l folosesc intr-un expert.<-- Este prima mea intersectie cu limbaju MQL -->
In mare indicatorul da semnale de buy/sell prin sageti atasate chart-ului, concomitent cu alerte. Prin urmare pentru a folosi in expert semnalele indicatorului trebuie sa:

-adaug inca un buffer in indicator si sa-i atribui un index in cadrul init();

double my_buff[];
int init()
SetIndexBuffer(7, my_buff);

-adaug langa linia de cod a alertei ceva de genu
my_buff[i]=k //unde k=1 pentru buy sau k=2 pentru sell

Acum rezultatul, evident, este altul. Verific my_buff imediat dupa ce ii atribui valoarea prin
Alert("valoare buffer=", my_buff[i]);
si este 0 mereu. De ce, nu stiu!!??

Iar daca folosesc variabila my_buff ca un simplu array, adica sterg linia "SetIndexBuffer(7, my_buff);" , stocheaza valoarea care trebuie dar merge doar daca am si linia asta: ArrayResize(my_buff, Bars); in init(). Inca un paradox pentru mine.

Intrebarea mea este de ce nu i se atribuie nicio valoare variabilei my_buff? Trebuie folosita o alta abordare?

#25220 Problema Buffere MQL4

Posted by koralu on 23 January 2011 - 09:39 PM in Experti, indicatori si trading automat

Multumesc Tradelover, prima deductie a fost si cea corecta. Nu stiu de ce aveam impreisa ca "#property indicator_buffers 7" este un comentariu.

In alta ordine de idei m-am lovit de un aspect pe care nu imi dau seama cum sa-l interpretez.

EA-ul la care lucrez proceseaza tranzactiile in functie de comentariul asignat la momentul deschiderii lor. Intrebarea mea este: Atunci cand EA-ul inchide partial o pozitie se reseteaza comentariul adaugat? (Spun asta bazandu-ma pe faptul ca in ST cand inchid partial o tranzactie, de 2 Loturi spre exemplu, imi arata ceva de genu CLOSE SIZE:1LOT, BUY SIZE 1LOT. Adica imi inchide jumate si deshide cealalta jumate cumva sa compenseze si astfel ma aleg cu o tranzactie noua care nu are comentariu).
Este adevarata supozitia sau e tot o problema de cod?

#25252 Problema Buffere MQL4

Posted by koralu on 25 January 2011 - 05:14 PM in Experti, indicatori si trading automat

Ai dreptate cel mai cinstit,corect si etic este sa calculez SL-ul deja normalizat.
In schimb 'anomaliile' nu se opresc aici. Daca pana acum foloseam EA-ul la un broker cu 4 digits, cand l-am mutat pe 5 digits mi-a dat un rezultat cel putin ciudat. Exemplu:

MA = iMA(Symbol(), 0, Period_MA, 0, MODE_EMA, PRICE_CLOSE,0); 
//MA = 1.01234

Print ("MA nenormalizat=",MA); 
//Afiseaza MA nenormalizat = 1.0123

Print ("MA normalizat=",NormalizeDouble(MA,5)); 
//Afiseaza MA normalizat = 1.0123

Print ("MA in format string=",DoubleToStr(MA,5)); 
//Afiseaza MA in format string = 1.01234

Care este explicatia?De ce nu am MA-ul in format de 5 zecimale dupa ce normalizez? Mai mult, daca fortez nota si fac:
Print ("MA tricky calculation=",StrToDouble(DoubleToStr(MA,5),5)); 
//Afiseaza MA tricky calculation = 1.0123

WTF? E vreo conspiratie ceva?!?!?!?!

#25241 Problema Buffere MQL4

Posted by koralu on 25 January 2011 - 01:03 AM in Experti, indicatori si trading automat

Ms tradelover pentru explicatii. Pana la urma am recurs la solutia:
if (DoubleToStr(MyNewSl,Digits)) != DoubleToStr(OrderStopLoss(),Digits) )
Chiar si cu NormalizeDouble() primeam rezultate ciudate, mai putine ce e drept.

#25255 Problema Buffere MQL4

Posted by koralu on 25 January 2011 - 08:09 PM in Experti, indicatori si trading automat

No comment!

#21674 De ce pretul de inchidere poate fi diferit de pretul de deschidere

Posted by koralu on 28 July 2010 - 11:37 PM in Forex pentru incepatori

"Observatia" ta are si o denumire - efectul de GAP.
Gap-urile pot fi fenomene benefice sau daunatoare trading-ului. Ceva mai mult aici.

#26168 cum se calculeaza margin call / de unde vin banii

Posted by koralu on 25 March 2011 - 07:41 PM in Scoala forex

Un tip cu state mari pe acest forum imi raspunde la o intrebare ce mi s-a parut complexa pe moment cu: "RTFM = read the fucking manual".(ulterior mi-am dat seama ca era o intrebare banala.)
La intrebarile tale eu iti raspund cu "STFF = search the fucking forum".

Hint : Cauta posturi ale lui tradelover. Sunt scrise de o asa maniera incat si o persoana cu IQ subunitar sa inteleaga. Norocul tau este ca toate intrebarile tale au raspuns aici pe forum.
Ca punct de plecare citeste aici: http://forum.vamist....h__1#entry12056

#25879 Cand un EA este profitabil?

Posted by koralu on 08 March 2011 - 01:57 AM in Experti, indicatori si trading automat

@adi...evident ca ulterior va fi parte integranta a EA-ului, important e sa il gasesc. La ce te referi cand spui "logica determinanta" si ce inseamna mai exact test de tip "out of sample"? Si nu in ultimu rand tu ce parametru ai alege?

#25906 Cand un EA este profitabil?

Posted by koralu on 08 March 2011 - 05:33 PM in Experti, indicatori si trading automat

Offtopic

Evident ca am facut si teste de genu asta(nu stiam ca se numesc test de tip "out of sample"). Si in afara de ATR, alta sugestie?

#25928 Cand un EA este profitabil?

Posted by koralu on 09 March 2011 - 02:51 PM in Experti, indicatori si trading automat

1.Vorbeam la cazul general de EA, profitabil pe intervale de timp, la configuratii diferite. Ideea era gasirea unui parametru dupa care sa se calibreze EA-ul ptr fiecare interval de timp.

Offtopic

#25871 Cand un EA este profitabil?

Posted by koralu on 07 March 2011 - 04:30 PM in Experti, indicatori si trading automat

Plecand de la ideea ca acelasi EA(dar cu configuratii diferite) este constant-profitabil pe intervale finite de timp, ma intreb ce parametru as alege dupa care sa modific configuratia EA-ului? Primul care imi vine in gand este ATR-ul. Se cauta o corespondenta Valoare_ATR<->Interval de timp pierzator/castigator si in functie de asta se modifica comportamentul EA-ului. In afara de ATR mai aveti alta idee??

Singurul EA pe care l-am creat,optimizat,reoptimizat,dezoptimizat si intors pe toate partile are o panta satisfacatoare pe 2010. Insa pe orice panta descrescatoare daca i-as schimba datele de intrare ar fi si ea crescatoare. Aici e chestia de finete si intriganta, daca s-ar putea gasi 'trigger-ul' dupa care sa-i schimbi comportamentul?!

2010
2010_details.gif 2010_StrategyTester.gif

2007-2010
2007_2010_details.gif 2007_2010_StrategyTester.gif

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.