Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

usernome's Content

There have been 40 items by usernome (Search limited from 13-December 18)

Sort by                Order  

#55678 Offtopic. inlocuire carcasa laptop

Posted by usernome on 06 November 2014 - 12:28 AM in Intrebari si raspunsuri

Daca esti minitehnicus si esti atent de unde scoti 30 de suruburi, iti cumperi si o pasta termica buna si te apuci de treaba. Fa poze cu ce scoti de unde scoti.

#53826 Analiza tehnica - Grafice simple & price action

Posted by usernome on 06 March 2014 - 10:54 PM in Trading

Cand apare un patern si majoritatea il aplica deja a expirat.
Fie ca il depistezi cu fibo, valuri sau crosuri de ma.
Cand incerci sa faci un sistem pe date partiale, gresite si aproximate e normal si rezultatul..
Hai sa prezicem vremea peste o luna... Cred ca avem acelasi numar de variable..
In concluzie: analizati ca oricum e degeaba. Va urez succesuri!

#54060 In cautarea miticului edge statistic

Posted by usernome on 16 March 2014 - 09:58 AM in Research

gigi: avem un volum si din volume/tranzactii+timp rezulta pret. analizam efectul si incercam sa determinam cauza. faptul ca elimini timpul din ecuatie cred ca vei trunchia si mai mult rezultatul.

hai sa plecam de la time&sale ca de acolo se formeaza pretul.

#53947 ECN forex broker

Posted by usernome on 12 March 2014 - 11:16 AM in Brokeri forex

si eu cand m-am apucat de forex visam ecn de 100e, acum m-am linistit.

crezi tu ca un order de 0.01 lot se imperecheaza in piata? cine te baga in seama cu 0.01? tot market maker e si ala cu ecn de 100euro.

prefer sa imperechez orderul si nu ma intereseaza cine il imperecheaza, atata timp cand executia e buna si la pretul pe care il vad pe ecran.

atata timp cat ai mt4 e market maker = cazino

cand o sa ai flux de date dtn iqfeed cu broker care sa iti ruteze orderele in piata si platforma gen ninja trader, multicharts, tradestation atunci o sa fii in piata. cont de la 1k in sus.

si acum or sa sara in sus frecangii de mt4 ca ei sunt in piata! =))

#53951 ECN forex broker

Posted by usernome on 13 March 2014 - 01:21 AM in Brokeri forex

altul care face trade pe ecn cu 100euro :))

ECN e cu loturi nu cu jumatati, pe ECN nu inchizi un order.

ia vezi ce marja iti trebuie sa faci trade cu 1 lot ca sa vezi ce cont iti trebuie.

vrabiile malai viseaza!

ce banca te baga pe tine in seama cu 0.01 loturi?

orice banca care are schimb valutar la ghiseu!

ECN e doar cu comision, cine iti da cote cu spread fix nu e real ECN.

in concluzie mai cautati...

#54525 Revista Presei

Posted by usernome on 14 April 2014 - 12:32 PM in Analiza Fundamentala

crezi tu ca lumea tine banii in aur? ii tine in euro. pentru ca e mai simplu de schimbat decat un lingou de aur.

asa si cu bitcoin, atata timp cat lumea face exchange cu el pentru speculatii sau ca schimb va avea valoare.

faptul ca eu sau tu credem ca este un big bubble asta nu inseamna ca nu va ajunge la 2000usd.  :D

cand a aparut bitcoin eu faceam altceva care era mai profitabil. nu am pariat pe el si am gresit. insemna o investie de 1an in ceva care nu stiai ce va fi.

am preferat un castig sigur decat o loterie.

unii prefera dobanda bancara altii prefera forex.

#53616 EUR/USD

Posted by usernome on 26 February 2014 - 11:25 AM in Perechi valutare

1.http://www.myfxbook..../outlook/EURUSD

eu ma uit aici, toti sunt sell deci va mai creste.

2. piata nu se misca dupa un grafic. deci degeaba analizezi o poza ca va fi la ghici orice analiza. chiar daca speri ca va ajunge la 1.38 nu stii ce va face pana acolo. daca trece prin 1.32 si iti ia sl, degeaba mai ajunge la 1.38.

eu sunt grid trader nu conteaza directia conteaza sa se miste.

#53614 EUR/USD

Posted by usernome on 26 February 2014 - 09:31 AM in Perechi valutare

o sa gasesti in istorie sute de poze ca aceasta in care o va lua si in sus si in jos.

nu are nici o valoare analiza facuta pe poza aia!

#55863 Cereri invitatii (obtinerea statutului de membru al grupului de trading)

Posted by usernome on 13 December 2014 - 06:11 PM in Fond de investitii Vamist - Alpha

Rezultate dupa 8 ani de studiu intensiv?

#55859 Cereri invitatii (obtinerea statutului de membru al grupului de trading)

Posted by usernome on 13 December 2014 - 03:35 PM in Fond de investitii Vamist - Alpha

Mai taie din ele dale...
rezultatele trecute nu garanteaza rezultatele viitoare.
Si eu am luna asta pana acum 700usd. Am facut 200% deja, pana la sf anului fac 2k. 100k in 5 luni ii fac lejer.

#55865 Cereri invitatii (obtinerea statutului de membru al grupului de trading)

Posted by usernome on 13 December 2014 - 06:14 PM in Fond de investitii Vamist - Alpha

In 8 ani de zile de studiu pe un domeniu in it erai tatic si plecai afara pentru 100k/an asta cu forexul e apa de ploaie.
sau ramaneai aici si castigai 2000e/luna constant. Ce rost are sa pierzi 8 ani din viata si sa faci 0% la sfarsitul anului....

#54264 Target 100% lunar timp de 6 luni

Posted by usernome on 26 March 2014 - 08:49 AM in Trading

toti facem greselile astea, asa ca nu te mai crede unic!  :D

#54289 Target 100% lunar timp de 6 luni

Posted by usernome on 26 March 2014 - 11:31 PM in Trading

Stai linistit, eu am 5 si ma simt la fel.

#54271 Target 100% lunar timp de 6 luni

Posted by usernome on 26 March 2014 - 09:56 AM in Trading

si eu m-am bagat peste robot si am facut contul praf, pe viitor pastrez strategia. 

cu sau fara hedge, ramane sa mai fac teste, inca nu sunt convins ca e mai bine fara.

#53882 Target 100% lunar timp de 6 luni

Posted by usernome on 08 March 2014 - 07:25 PM in Trading

pentru cei care se dau mari traderi pe aici e o provocare, sa demonstreze ca pot altfel ciocu' mic.

daca vor sa plece cu mai mult nu ma deranjeaza.

cu 30usd trebuie sa fii sigur pe tine si nu ai loc de greseli.

p.s. apollo ai 30usd sau facem cheta?  :D

contul meu: 

http://www.myfxbook....ik/30usd/860226

#53884 Target 100% lunar timp de 6 luni

Posted by usernome on 08 March 2014 - 09:04 PM in Trading

sa trecem la treabaa... sa tragem de maneta! 

daca alerg singur o sa ies pe locul 2? B-)

#53880 Target 100% lunar timp de 6 luni

Posted by usernome on 08 March 2014 - 06:52 PM in Trading

eu m-am bagat. sa vedem de luni ce iese.

#53744 Despre meseria de trader si administrarea de capital

Posted by usernome on 04 March 2014 - 10:01 PM in Research

azi am facut 50 pipsi, ieri 80 maine cred ca fac 20. de unde poti sa garantezi ca fac si maine 1%?
strungarul face piese la strung aceeasi operatie de sute de ori, eu daca nu imi convine trendul ce fac? 
taximetristul face dublul cat are plan, ce comparam mere cu pere.
eu asigur mententanta, eu repar lucruri care altii nu pot, azi nu mi-a iesit nimic. nu sunt platit la plan sunt platit la inspiratie. daia eu nu pot fi platit la norma. eu sunt platit pe inteligenta. un avocat e platit pe stiinta. se uita pe pereti si iti ia 700e/ora ca el gandeste. nu poti sa ii pui plan sa castige 80% din procese/luna.
daca vine managerul si imi arata ca face el 20%/luna si eu fac 1% imi iau singur jucariile si plec acasa.

http://www.myfxbook....ik/iulik/821846

#53741 Despre meseria de trader si administrarea de capital

Posted by usernome on 04 March 2014 - 07:21 PM in Research

eu sunt satul de manageri de rahat cu targeturi din pix, daca ii pui pe ei sa faca nu fac nici jumatate.

#53748 Despre meseria de trader si administrarea de capital

Posted by usernome on 04 March 2014 - 11:19 PM in Research

stiam ca tu esti special si ai sange in veioza!,

acu vrei sa moara "profesorii" de pe vamist cu 2%/luna? felicitari! :D

#53750 Despre meseria de trader si administrarea de capital

Posted by usernome on 04 March 2014 - 11:30 PM in Research

hai sa vedem cate ip-uri pot sa am? ce strategie am la concurs nu pot sa o tin pe real decat doar daca sunt nebun sau beat.

#53754 Despre meseria de trader si administrarea de capital

Posted by usernome on 05 March 2014 - 12:59 AM in Research

Din pacate mi-a fost frica, deja eram descoperit pe eurusd, Putin dadea cu rachete si contul nu imi permite sa fac prostii. De la tine am furat ideea. Mai fac un cont doar pentru eurchf.

#53756 Despre meseria de trader si administrarea de capital

Posted by usernome on 05 March 2014 - 02:04 AM in Research

pe admiral au un spread nesimtit de 5 la cont clasic X( si la ei toate swapurile sunt negative  X(  X(

la ei nu mai deschid pe eurchf nimic.

#53649 Discutii Generale

Posted by usernome on 28 February 2014 - 04:26 PM in Analiza Fundamentala

eu urmaresc myfx. cum stau traderii. si majoritatea o fura tot timpul. si eu ma astept sa mai urce.

p.s. barbo: eu usernome = eu iulik2k1. poti sa banezi si nickul asta. multumesc.

#53689 Discutii Generale

Posted by usernome on 03 March 2014 - 11:59 AM in Analiza Fundamentala

proximus de ce zici ca usdrub va creste si eurrub nu va creste? eu cred ca si eurrub va mai creste ce daca e pe maxim acolo. e tot o fractie in care numitorul scade.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.