Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Mangusta's Content

There have been 13 items by Mangusta (Search limited from 28-January 19)

Sort by                Order  

#55080 Dezvoltare experti la cerere

Posted by Mangusta on 17 June 2014 - 09:23 AM in MT4 Tools

Buna ziua,

De azi dezvoltam si experti/indicatori/scripturi pentru MetaTrader 4 si MetaTrader 5. 

Daca aveti nevoie de cineva care sa va dezvolte contactati-ma pe privat cu un mesaj prin care sa imi spuneti ce anume doriti. Nu uitati sa va lasati si un numar de telefon pentru a avea o comunicare mai eficienta.

O zi buna

#54655 Scalping Pad

Posted by Mangusta on 27 April 2014 - 08:48 AM in MT4 Tools

Buna ziua,

Vreau sa construiesc un Scalping Pad pentru MetaTrader 4 si as avea nevoie de parerile voastre.

In conceptia mea scalperul trebuie sa fie rapid si de aceea nu are mult timp in a seta tot felul de parametri. El trebuie sa ia o decizie si sa apese 1 click pentru a face operatiunea.

Am facut si o macheta asa cum vad eu Pad-ul.

scalping_pag.png

Eu am gandit PAD-ul in 4 sectiuni : Functii pentru deschidere, functii pentru modificare  functii pentru inchidere si functii pentru inchidere in masa (mai multe ordine apasand 1 buton).

As dori sa va uitati pe macheta si sa imi spuneti ce functii ii lipsesc. 

Ofer o licenta pentru un account gratis pentru cel care vine cu cele mai multe idei bune si cate un cupon de reducere 25% pentru ceilalti care se implica.

Marele avantaj este ca rezultatul final va fi pe baza cerintelor voastre si la un pret mult mai mic decat daca ati plati pe cineva sa va faca proiectul integral.

Astept ideile si parerile voastre.

Multumesc

#54305 Idei de dezvoltare aplicatii

Posted by Mangusta on 31 March 2014 - 07:01 AM in MT4 Tools

Buna ziua,

Dupa cum ati vazut noul MetaTrader 4 vine cu imbunatatiri majore si mai ales acum se pot face interfete grafice.

Daca aveti idei de aplicatii (cu interfete grafice pentru utilizarea folosirii) va rog sa postati aici.

#54304 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 31 March 2014 - 06:59 AM in MT4 Tools

Am mai facut urmatoarele modificari :

Versiunea 1.03 - 31.03.2014
===================
Trades Open
-----------
Marginea este acum calculata corect
Corectat sa nu puna SL_ul atunci cand a fost debifat checkboxul de SL
Elimina din fata valorii la obiectele de tip Edit pentru a afisa valoarea intreaga.

Trades Modify
-------------
De fiecare data la activarea ferestrei ordinul activ este primul din lista
Corectat afisarea informatiilor in editboxuri atunci cand nu mai sunt ordine deschise.
Nu mai afiseaza mesajul ca s-a executat ordinul cu succes atunci cand nu s-a executat

Mutarea SL-ului la BreakEvean functioneaza

Trades Close
------------
De fiecare data la activarea ferestrei ordinul activ este primul din lista

Working Orders - Open
---------------------
Acum calculeaza TakeProfitul in functie de valoarea introdusa in campul de StopLoss

RiskInfo
--------
Calculul corect al marginilor, riscului si target.

#54259 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 25 March 2014 - 07:30 AM in MT4 Tools

http://qubbit.com/la...ger-pentru-mt4/

Am facut un nou update. Linkul de download e cel din primul post. 

Atentionari in caz de nu au fost indeplinite conditiile de functionare a expertului (Trade Allow, Expert Allow, Dll Allow)
Afisarea interfetei peste grafic

Trades Open
==========
Corectat eroarea "Invalid retcode" cand volumul este 0

Orders Delete
=============
Afisat obiectul din care pot sa selectez ordinele care voi fi sterse in mod corect
Eliminearea erorii false.

#54232 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 23 March 2014 - 05:14 PM in MT4 Tools

@theSeer.

In primul rand multumesc pentru feedback

1. Stiu de cele 2 taburi. Acele 2 taburi sunt pentru a extinde functionalitatea programului dar nu am stiut ce anume sa pun in ele astfel incat sa aduc plus valoare si fara sa copiez functiile deja existente in platforma MT4. In prima faza m-am gandit sa afiseaz in tabul Symbols informatii despre perechea valutara dar m-am razgandit pentru ca ele se pot vedea cu cateva clickuri din market watch... Poate vii tu cu niste idei.

2. Tabul activ este evidential prin faptul ca atunci cand esti in Working Orders fundalul se face portocaliu iar cand esti in working orders se face verde, deci backgroundul se coloreaza in sectiunea activa.

II . Nu am folosit "google translate"

1. Openul este o sectiune de unde se pot deschide ordine/tradeuri

Pentru 2 si 3 am pretual terminologia din statementul care poate fi exportat din platforma. M-am gandit sa folosesc termenii folositi de ei pentru a nu induce in deruta utilizatorul. Nu stiu daca ar fi fost mai bine sa folosesc "Instant execution" sau "Pending order" ca tipul de date sau "Market Orders" pentru cele deschise si "Pending Orders" pentru cele pending.

#54228 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 23 March 2014 - 02:15 PM in MT4 Tools

Multumesc pentru FeedBack. 

Pentru a trece panelul in fata chartului apasa F8 (Prroperties) si din tabul Common debifeaza "Chart on foreground"

Am incercat sa fac asta in mod automat (din cod) dar rusii au o problema cu functia asta si deocamdata nu se poate. 

#54218 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 22 March 2014 - 11:13 PM in MT4 Tools

Dar nu vrei sa te ajut?

Nu cumva pui fisierul unde ai instalat MetaTraderul?

#54214 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 22 March 2014 - 11:26 AM in MT4 Tools

@Apollo ai reusit pana la urma?

Am facut un update pe care o sa il public luni cel mai probabil..

Aveti probleme cu expertul? 

Am constatat ca pe anumiti brokeri nu intoarce bine Marginea necesara pentru un lot si din acest motiv nu calculeaza bine Marimea necesara a lotului si nu calculeaza bine in partea de risk info marginea si riscul.

#54167 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 19 March 2014 - 02:36 PM in MT4 Tools

Atunci pe mess.. 

Daca ai timp as vrea sa vad ca sa stiu cu ce probleme te confruniti si sa o corectez daca este de la mine.

#54165 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 19 March 2014 - 02:06 PM in MT4 Tools

Intra te rog pe skype sa vedem de ce anume nu merge. 

Ai MT4 build 600+?

#54163 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 19 March 2014 - 01:35 PM in MT4 Tools

Multumesc Stefan. Am corectat linkul din post

@Apolo

Momentan nu costa si merge folosit numai pe conturile Demo. O sa coste in jur de 100$. Ai Incercat-o? Ai avut probleme? Ii lipseste ceva?

#54158 QB-TradeManager

Posted by Mangusta on 19 March 2014 - 08:09 AM in MT4 Tools

Salut,

Odata cu aparitia noului MetaTrader 4 am inceput sa dezvolt unelte pentru MetaTrader 4. Aceste unelte se adreseaza traderilor care folosesc noul MetaTrader 4 si au ca scop simplificarea procesului de tranzactionare.

QB-TradeManager este un panel (expert) care are ca scop manipularea ordinelor dar si afisarea de informatii referitoare la risc al tranzactiilor/ordinelor deschise in piata.

Printre avantajele pe care le aduce pot sa enumar:

- deschiderea de ordine "One Click"

- interfata grafica intuitiva

- inchidera in masa a ordinelor/tranzactiilor

- calculul automat al SL-ului, TP-ului dar si marimea lotului introducand optiuni de Money Management precum: SL/TP in puncte, procent din balanta/equity si multe  

Daca aveti probleme sau sugestii va rog nu ezitati sa postati !

Download QB-TradeManager

Instalare si rulare:

Pentru a instala aplicatia se intra in MetaTrader 4 in meniul File-> Open Data Folder si se navigheaza in folderul MQL4-> Experts unde se pune expertul downloadat. Expertul trebuie sa apara in fereastra Navigator. In caz de nu apare se inchide si deschide platforma.

Pentru a putea functiona atunci cand puneti expertul pe chart din fereastra Common bifati "Allow DLL imports", "Allow live trading" la expert dar si din platforma.

Voi revenii zilele astea cu filmulete video in care sa explic in detaliu modul de folosire dar si descrierea softului.

ChangeLog:

1.01 - 19.03.2014

Lansare aplicatie

Printscrinuri din aplicatie

usdchf-h1-forex-capital-markets-4.png

usdchf-h1-forex-capital-markets-5.png

*Am pus doar 2 prinscreenuri din 7.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.