Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Scrat's Content

There have been 11 items by Scrat (Search limited from 04-June 19)

By content type

See this member's

Sort by                Order  

#26777 Analiza profilelor de volum

Posted by Scrat on 25 May 2011 - 08:10 PM in Analize tehnice si fundamentale

eu folosesc un indicator care arata MA 25 si 2 deviatii standard deasupra ei - linia intrerupta. in plus, coloreaza altfel barele.

Volumele selectate sunt peste medie. Nu stiu la ce te referi prin doua deviatii standard.

Attached Thumbnails

• e-u.gif

Attached Files

#26767 Analiza profilelor de volum

Posted by Scrat on 25 May 2011 - 12:36 AM in Analize tehnice si fundamentale

pentru ca atunci cind pretul urca, cei mari VIND, adica ofera la preturi din ce in ce mai mari ceea ce deja au cumparat undeva jos, in faza de acumulare.
dar nu e suficient sa vezi doar up-bars; trebuie ca acestea sa aiba un volum semnificativ mai mare decit media (de obicei peste 2 deviatii standard fata de un MA de 20-25 aplicat pe volume).

De ce scrie Tom Williams in cartea lui , Weakness always appears on up-bars ?

Adica acumularea e semn de slabiciune ? sau Smart Money trebuie sa inlature si pozitiile short ?

#21994 Linii de trend si divergente

Posted by Scrat on 21 August 2010 - 04:56 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

faina explicatie. am mai citit-o odata, acum vreo 2-3 ani, si cred ca asta a fost momentul in care am inceput sa-mi pun intrebarea ce se ascunde de fapt in spatele formulei unui indicatori si de ce am nevoie de asa ceva pe grafic.

nu imi permite timpul, as da un raspuns mai amplu, da tre' sa ma mut zilele astea si sunt cu toate in pioneze. ce vreau sa spun este ca interpretarea pe care o gasiti pe toate drumurile este gresita: adica, trendul e slab cind vedem divergente clasice si e momentul unui reversal. NIMIC MAI FALS! este exact invers: cind vezi prima divergenta clasica, abia atunci ai confirmarea ca esti pe un trend. tocmai de aia si apare, pentru ca pretul face trend, dupa cum prea bine a demonstrat-o matematic si tradelover. ia uitati-va pe un grafic, de curiozitate, la o unda impulsiva completa, unde apare prima divergenta clasica pe un oscilator si apoi comparati cit mai dureaza miscarea pina cind se termina trendul? cele mai "sigure" sunt de fapt cele ascunse, si aici se intra - ele sunt semnele ca pretul face un pull-back.

de aia, divergentele ca atare nu sunt folositoare pentru identificarea momentului de reversal, ci pentru confirmarea existentei unui trend. cam asta am avut de zis. bafta, succese si week-end fain, eu ma duc sa-mi incarc casa in camion.

#21433 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 13 July 2010 - 05:06 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

londra e 10-19; ny e 15-24.

gaura de care zici tu e dupa ce se inchide ny si pina se deschide tokyo, este intre ora 0 si 3am, si nu e de fapt gaura ci e inceputul sesiunii australiene - new z. + australia. volumul tranzactionat e mic, prin urmare si miscarile pretului, asta e motivul pentru care sesiunea australiana e "ignorata" - nu e majora... comparativ cu tokyo, londra si ny.

ai inteles bine rationamentul...

Hmmm, seamana destul de mult cu C++ -ul invatat in liceu. Ramane de vazut daca imi iese ceva.
Mersi mult Tredelover!
Mai am 2 intrebari.
1. Legat de orarul sesiunilor. Ora Romaniei fiind +3 fata de GMT, am luat orarul celor 3 sesiuni la care am adaugat +3 si mi-a dat in felul urmator: Tokio (3-12), Londra (11-20), NY (16-1). E ok asa? Pt ca din cate imi aduc aminte pe undeva prin acest topic se afirma altfel.
2. Facand o schema cu orarul celor 3 sesiuni a rezultat o gaura de 2 ore, intre 22-24 (GMT), adica de la inchiderea NY pana la deschiderea Tokyo. Ce se intampla in acest interval? Adica stiu ca se tranzactioneaza si atunci, dar de ce nu exista nici o sesiune care sa acopere cele 2 ore?

#20517 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 27 May 2010 - 08:57 AM in Strategii si planuri de tranzactionare

inca una - u-cad.

Attached Thumbnails

• u-cad_sup.gif

#20515 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 27 May 2010 - 08:36 AM in Strategii si planuri de tranzactionare

o alta spargere pe care o asteptam de mult. g-j.

Attached Thumbnails

• g-j_res.gif

#20509 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 26 May 2010 - 10:04 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

o pereche pe care n-o urmaresc decit uneori. sell frumos. nu l-am luat, ca nu am fost pe faza. oricum, e in directia trendului de pe monthly.

Attached Thumbnails

• e-g_hl.gif
  • e-g_hl-rez.gif

#20507 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 26 May 2010 - 07:37 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

si inca un exemplu, la fel, foarte aproape de suport: u-cad.

- sub 1.0579 este confirmat inceputul unei miscari in jos, care ar trebui sa se duca macar in 1.0180.
- peste 1.0687 este confirmata continuarea trendului existent ascendent, care ar trebui sa treaca peste ultimul maxim de la 1.0852

Attached Thumbnails

• u-cad_hl.gif
  • u-cad_median.gif

#20506 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 26 May 2010 - 07:29 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

actualizare la euro - situatia de fond nu s-a schimbat, urcarea in forta de la finele ny de ieri a fost o alta oportunitate de adaugare pe sell.

Attached Thumbnails

• e-u_hl.gif
  • e-u_median.gif

#20505 Trend-urile sesiunilor majore

Posted by Scrat on 26 May 2010 - 07:19 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

o configuratie la "rascruce de drumuri": g-j este foarte aproape de ultimul nivel de rezistenta, care s-a mutat intre timp la 130.60; trendul curent este in jos, si presupunind ca se mentine la fel atit timp cit 130.60 tine, urmarim pozitii sell cu stopul peste 130.60.

Attached Thumbnails

• g-j_hl.gif
  • g-j_median.gif

#20487 CitiFX

Posted by Scrat on 26 May 2010 - 04:19 AM in Firme de brokeraj

nu am cont real la ei, m-am interesat si eu de conditii si care-s bubele, din punctul meu de vedere e mult mai bun MBT (si ala are platforma MT) si cel mai probabil acolo o sa merg dupa ce lichidez treaba cu oanda. dar la urma urmei, toti au bube in cap...
daca vrei sa deschizi cont, nu cred ca merge de intrebat la bancile locale; uita-te pe website-ul lor la http://www.citifxpro...es/default.aspx
e un formular care se completeaza si se trimite in hong kong etc.
eventual daca te-ai indragostit de citifx si vrei sa stii ce dinti am cu ei, o sa scriu ceva la sectiunea de brokeri cind am timp.

Offtopic

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.