Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

adraz's Content

There have been 3 items by adraz (Search limited from 15-December 18)

Sort by                Order  

#22730 Oanda

Posted by adraz on 15 September 2010 - 11:34 PM in Firme de brokeraj

in principiu s-ar putea face hedging pe Oanda, si anume:
folosesti optiunea lor de subacounts si iti faci doua subaccounturi cu aceeasi valuta
iti imparti banii in doua si faci doua tranzactii separate pe cele doua subacounturi

cel putin mergea asa ceva acum vreo doi ani
intre timp am inteles de ce e prost hedgingul (genu asta de hedging) si nu mai fac strategii de-astea
dar poti incerca

#22061 Corelatie intre informatii (stiri) si trend?

Posted by adraz on 27 August 2010 - 07:24 PM in Scoala forex

hawkish = adica da intentia ca ar fi interventionist in piata prin parghia principala: cresterea interest rate, ceea ce determina scaderea inflatiei si cresterea monedei
dovish = lasa piata sa-si urmeze cursul si lasa interest rate scazut
de la hawk si dove

eu nu i-am urmarit discursul dar daca ar fi hawkish ar creste dolarul si atunci XAUUSD ar trebui sa scada;

de ex. din ce spun astia de aici:
http://www.forexfact...=news&id=253047

mie mi se pare ca e m mult dovish; vorbeste de "stimulus" ceea ce se traduce in scaderea/mentinerea scazuta a dobanzilor

e mai complicat

#21648 Brokeri cu alimentare direct prin Paypal

Posted by adraz on 26 July 2010 - 08:37 PM in Brokeri forex

la Oanda se pot depune banii prin paypal de ani de zile!
Daca stau bine si ma gandesc cred ca n-am depus decat asa decand ma stiu.
Au un comision dar nu stiu cat.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.