Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

khamel's Content

There have been 4 items by khamel (Search limited from 28-January 19)

Sort by                Order  

#21961 Un nou concurs de tranzactionare, exclusiv pentru membrii vamist.ro

Posted by khamel on 19 August 2010 - 12:01 AM in Concursuri forex

Citind acest topic eu am inteles ca se doreste organizarea unui concurs pentru traderii care sunt dispusi sa aplice metode profesioniste de trade, similare celor pe care le aplica sau le-ar aplica in cazul in care ar detine un cont real.

Daca este adevarat:
Teoria/practica economica ne-a aratat ca orice business are cheltuieli fixe si cheltuieli variabile. Orice administrator isi doreste sa aiba cheltuieli variabile cat mai mari (prin "cheltuieli variabilie cat mai mari" ma refer la cheltuieli generate de un numar cat mai mare de clienti - sa presupunem ca profitul este direct proportional cu numarul de clienti).

Scopul unui concurs organizat/sponzorizat de un broker (broker = om de afaceri - pentru care cel mai important lucru este profitul si nu actele caritabile) este atragerea de cat mai multi participanti, participanti care sa devina ulterior clienti/"visatori".

Avand in vedere aceste argumente, consider ca nu ar trebui sa ne asteptam sa vina vreun broker care sa sustina financiar acest concurs, deoarece "se doreste organizarea unui concurs pentru traderii care sunt dispusi sa aplice metode profesioniste de trade, similare celor pe care le aplica sau le-ar aplica in cazul in care ar detine un cont real". Lipseste partea comerciala de atragere a unor "visatori" dispusi sa riste o suma pe care isi "permit" sa o piarda pentru a avea o sansa unica sa duca o viata lipsita de griji.

Cred ca nu ar trebui organizat un "concurs", ci o "competitie". Personal as participa la o competitie cu membrii forumului vamist pentru un premiu de 10 bani si sunt convins ca mare parte din traderii profesionisti ar participa la o astfel de competitie.

In concluzie parerea mea este ca:
- o perioada de 3 luni cred ca este ok
- un leverage mic sau o limitare a loturilor tranzactionate este justificat

Va propun sa ne intrecem intre noi pentru a invata ceva din asta.

In acest mod cei care sunt profitabili, vor participa la concurs pentru a dovedi in fata celorlalti ca sunt buni (nimic nu ii impiedica sa faca profit simultan cu participarea la competitie), iar cei care cauta "o sansa unica sa duca o viata lipsita de griji" nu vor fi motivati suficient sa participe.

#17039 Lista concursuri forex

Posted by khamel on 13 February 2010 - 06:11 PM in Concursuri forex

Nu am putut sa va las sa va distrati singuri ... :biggrin:
Alexandru Parge 178704

#15051 Trading212

Posted by khamel on 12 October 2009 - 03:55 PM in Brokeri forex

Tare bine le-a mers, că nu le mai găsesc site-ul :((

La mine merge:
www.trading212.com

#15024 Nou concurs la XTB

Posted by khamel on 09 October 2009 - 08:24 PM in Concursuri forex

Acesta e un concurs in care fiecare pleaca cu 10000 RON. Cel care are cel mai mare sold la sfarsitul perioadei castiga.
Noutatea acestui concurs o reprezinta premiul principal: o masina.

Se pare ca cei de la Xtb au mai organizat astfel de concursuri in alte tari.

In concurs sunt inscrise peste 10000 de persoane.

Multa bafta

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.