Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

amiralul's Content

There have been 19 items by amiralul (Search limited from 24-August 18)

Sort by                Order  

#29217 Librarie forex

Posted by amiralul on 28 December 2011 - 10:47 AM in Carti despre trading

Le-a adunat pe toate intr-un torrent de 10 GB. Torentul contine o arhiva .rar parolata, stie cineva care este parola?

#27765 pentru incepatori

Posted by amiralul on 09 September 2011 - 10:27 PM in Forex pentru incepatori

Păi în weekend nu se tranzacționează, așa că nu ar prea fi nimic de redat...

#27737 EUR/CHF

Posted by amiralul on 06 September 2011 - 02:06 PM in Perechi valutare

A avut cineva poziții pe EUR/CHF astăzi?

#27736 pentru incepatori

Posted by amiralul on 06 September 2011 - 01:27 PM in Forex pentru incepatori

strategia nu este un secret , eu cu o medie mobila si doi oscilatori am profit

Ce fel de medie, ce oscilatori, ce timeframe si pe ce perechi? Îmi plac abordările cât mai simple și de asta întreb, sper să nu fie nesimțită întrebarea.

#27657 Lucrare de licenta "Rentabilitatea tranzactiilor pe piata Forex"

Posted by amiralul on 23 August 2011 - 09:32 AM in Forex pentru incepatori

Heh, nu observasem protecția. Bănuiesc că se poate sparge dacă cineva vrea neapărat, dar probabil e la fel și cu un PDF, așa că din punctul ăsta de vedere, pare ok :laugh:
Merci că mi-ai dat material de studiu :)

#27648 Lucrare de licenta "Rentabilitatea tranzactiilor pe piata Forex"

Posted by amiralul on 22 August 2011 - 12:03 PM in Forex pentru incepatori

Dacă vrei să îți faci publică lucrarea, te-aș sfătui să o faci PDF. Va fi ceva mai dificil de plagiat pe viitor.

Urăsc să fiu tipul care se leagă de detalii din astea mărunte, dar cred că un Justify prin tot documentul ar fi mai potrivit. Așa cum e, dă senzația că nu e finisat suficient.

#27634 ZuluTrade

Posted by amiralul on 17 August 2011 - 08:14 PM in Semnale forex

A folosit/folosește cineva ZuluTrade? Dacă nu citeam despre el la Alpari, nu-l băgam în seamă, dar recent am văzut că sunt destul de extinși. Știu că intră tot în categoria rău famată de signal providers, eram doar curios dacă are cineva experiențe cu așa ceva.

#27389 Librarie forex

Posted by amiralul on 28 July 2011 - 01:24 PM in Carti despre trading

Firefox + DownThemAll

#26955 Incapacitate de plată

Posted by amiralul on 24 June 2011 - 11:52 AM in Discutii generale

deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata
pai bine daca te imprumuti pentru a-tia chita salariile si ati ameliora comfortul, ceea ce a facut Grecia, in loc sai investeasca pentru a crea un flux de bani, atunci pazea de asemenea administratie :)

Fals. Grecii au investit (și) în infrastructură. Ai văzut de autostrăzi au?

#26936 Incapacitate de plată

Posted by amiralul on 21 June 2011 - 06:31 AM in Discutii generale

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?

asta mi se pare aiurea, deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata :) imi miroase a ceva putred ori eu sunt mai slab la creierasi.. deci vorbesc de fenomen in sine, e de condamnat asta ca strategie pe termen lung.

Nu e chair așa. O țară cu reale probleme economice nu se simte prea bine dacă creditorii refuză să-i mai dea bani. Asta ca să nu mai zic de embargo. Ești liber să refuzi plata datoriilor, dar suporți consecințele.

#26929 Incapacitate de plată

Posted by amiralul on 20 June 2011 - 02:01 PM in Discutii generale

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?

#26926 Incapacitate de plată

Posted by amiralul on 20 June 2011 - 07:31 AM in Discutii generale

Tot aud zilele astea că o ţară sau alta e în pericol să intre în incapacitate de plată. Mi-am dat seama că nu înţeleg exact ce însemnă practic acest lucru. Bănuiesc că un stat nu-şi mai poate plăti datoriile externe, dar ce înseamnă asta practic? Când o persoană fizică intră în imposibilitate de plată, i se reţin bunuri, dar în cazul unei ţări, care este procedura şi ce procese au loc?

#26562 Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele

Posted by amiralul on 27 April 2011 - 12:59 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

Și eu sunt în pauză. Am încercat o revenire timidă, dar nu am timp suficient pentru ei. Dar cine știe, cândva o să revin în forță, e ceva ce mă face să nu stau (prea) departe de Forex.

#26217 Corelatie intre informatii (stiri) si trend?

Posted by amiralul on 30 March 2011 - 08:58 PM in Scoala forex

Mulțumesc pentru completări tradelover.

Apropos de corelații, Oanda are un instrument util în acest sens: Currency Correlation

#26213 Corelatie intre informatii (stiri) si trend?

Posted by amiralul on 30 March 2011 - 05:12 PM in Scoala forex

@gigi: Nu mai bine joci cu scheme reduse? Mi se mi pare cel mai eficient mod de a-ți mări șansele de câștig, cu păstrarea prețului la valori decente.

@tradelover: ai spus mai sus că EURUSD e perechea cea mai sensibilă la știri. Care crezi că ar fi perechea/perechile opuse, adică cele mai puțin sensibile la știri?

#26201 Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele

Posted by amiralul on 30 March 2011 - 07:41 AM in Strategii si planuri de tranzactionare

Oportunitate de buy pentru NZDUSD 1H: fractal valid, aligator treaz, AO şi ADX confirmă.
300311a.gif

#26200 Tranzactionam de pe mobil

Posted by amiralul on 30 March 2011 - 07:37 AM in Forex pentru incepatori

MetaQuotes lanseaza o aplicatie de iPhone, iPod Touch si iPad pentru MetaTrader 5: http://www.metaquote...ader5/news/3649

Foarte fain! Păcat că e gândită pentru iPhone şi nu profită de ecranul mai mare al iPad-ului. Dar e un pas înainte, poate în viitor vor mai lucra la ea. Tot aplicaţia de la Oanda rămâne cea mai bună, deşi are şi ea minusurile ei.

#26185 Semnale de tranzactionare gratuite - by analize_forex

Posted by amiralul on 28 March 2011 - 07:03 PM in Semnale forex

Dacă postul e editat, ce încredere să mai am în acuratețea semnalului? :)

#26180 cum se calculeaza margin call / de unde vin banii

Posted by amiralul on 28 March 2011 - 01:53 PM in Scoala forex

Astfel de răspunsuri ar trebui adunate într-un singur loc, ca să nu se piardă și să fie ușor accesibile. Eventual pe un wiki sau un blog? Cred că tradelover ar putea scoate un ghid al forexistului începător, doar din copy/paste-ul postărilor sale...

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.