Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

pipulescu's Content

There have been 9 items by pipulescu (Search limited from 23-July 18)

Sort by                Order  

#12204 Babaypips

Posted by pipulescu on 21 February 2009 - 01:47 AM in Forex pentru incepatori

Mai exista varianta vizualizarii paginii Babypips prin intermediul Google Translate, cum am mai zis de fapt si in alt thread.

#12203 Ca de inceput

Posted by pipulescu on 21 February 2009 - 01:45 AM in Forex pentru incepatori

Poti sa incerci sa te uiti la babypips.com prin intermediul paginii Google Translate, poate se intelege ceva, desi traducerea e departe de perfecta (uneori f departe %%- ).

#12135 incepator - sfaturi TP?

Posted by pipulescu on 17 February 2009 - 09:46 PM in Forex pentru incepatori

@pipulescu
daca eu am o parere "dura, incisiva" ... atunci de FOREX ce zici?
... daca vrei sa te incurajez, pot sa o fac (studiaza, citeste, etc, ... o sa faci bani!!!), dar nu o sa te ajute ... eu pot a iti spun studiaza, citeste si ia-o in freza (de vreoooo ... multe ori ... , asta o sa te ajute, sau nu?).
- lumanarile Heikin-Ashi sunt ok (ce o fi aia???) , fata morgana are niste tehnici care mi-au parut bune ... vezi posturile etc ;
- dar uite, vreau sa fiu punctual : ce volum pe tranzactie vrei sa folosesti la oanda (pentru cei 300 usd) si pe ce pereche?
2) pe cate si pe ce perechi ti-ai propus sa deschizi tranzactii in acelasi timp. (raspunsul : vad eu atunci in functie de situatia de moment , ...etc . nu ma multumeste)

sec, ziceam doar ca e o parere dura - nu neaparat nerealista; nu am zis ca vreau incurajare, chiar nu vreau ... de forex inca nu zic nimic pentru ca inca nu am destula experienta in domeniu. Acum fiecare are parerile lui, doar ca, mie, in momentul asta mi se pare ca a spune ca nivelurile fibo sunt o ghicitoare e un pic exagerat. La fel, cred ca daily range-ul poate fi f util ca sa-ti faci o parere despre volatilitatea unei perechi (de ex sa zicem ca o pereche are o variatie medie de 200 pips pe zi, si de 3 ani incoace variatia pe zi nu se abate cu mult de la 200 pipsi; ori, o variatie de 1000 de pips per zi ar fi foarte improbabila intr-un asemenea caz) - nu stiu daca m-am exprimat f clar in legatura cu daily range-ul aici.
Si, raspunsul pt celelalte intrebari: pt inceput voi tranzactiona doar un lot de 1000 unitati si doar pe EUR/USD (pentru ca e perechea pe care am urmarit-o cel mai mult si are in general spread-urile cele mai mici). Dar, pe parcurs intentionez sa urmaresc si alte perechi, pt ca, la un moment dat sa ajung sa am 3 pozitii deschide, fiecare de cate un lot de 1000 (probabil) pe 3 perechi diferite, fiecare cu un risc de 2% deci risc total de 6%.

#12051 De unde vin banii pt Leverage?

Posted by pipulescu on 13 February 2009 - 10:01 PM in Forex pentru incepatori

Depinde cum privesti lucrurile... ca si cunostiinte teoretice, poate stau un pic, repet, un pic mai bine decat alti incepatori. Ca si experienta, deocamdata am doar pe demo (desi cat de curand asta se va schimba). Peste tot unde am citit, pe forumuri, fie ca era aici, fie ca era la babypips, fie la scoala de la babypips, recomandarea puternica, era sa nu traide-uiesti cu 100 000 $ daca ai doar 2000 $, tot pe scoala de la babypips zicea ca 'profesionistii' traide-uiesc cu 100 000 $ pt fiecare 50 000 $ din cont - deci un leverage real de 2:1. Saptamana viitoare am sa am si eu banii in contul live de la Oanda - 300$, de la care o sa traide-uiesc 1000$ - deci aprox 3.33:1 leverage real. Multumesc, sec, problema e cam lamurita - pana la urma tot de la banci deci vin banii - iar bancile iau de la bancile nationale care banci nationale pot sa creeze bani din nimic (unele din ele).

#12046 De unde vin banii pt Leverage?

Posted by pipulescu on 13 February 2009 - 09:37 PM in Forex pentru incepatori

Randy, e foarte interesant ce spui tu, dar nu sunt sigur ca inteleg. De unde vin cei 129 000 USD care i-am vandut, ca sa obtin cei 100 000 de euro? Aici imi este un pic neclar.

#12040 De unde vin banii pt Leverage?

Posted by pipulescu on 13 February 2009 - 07:45 PM in Forex pentru incepatori

Buna. Sunt relativ nou in domeniul Forex (inceput sa citesc despre el cam din nov 2008), si de cateva zile pe forum aici. Am totusi o intrebare, zic eu destul de importanta. De unde vin banii pe care broker-ul t-i da ca imprumut, daca marea majoritate folosesc leverage? Sunt constient ca leverage-ul real pe care il folosesc majoritatea nu trece de 5:1; dar totusi, presupunand ca toti care trade-uiesc Forex, folosesc ceva leverage - chiar daca, sa zicem, dl. X are in cont 100 000 $, si are pozitii deschise de 101 000 $, tot este un leverage mai mare de 1:1. Probabil ca exista si traderi care, chiar daca au in cont 100 000 $, nu au pozitii deschide de mai mult de 60 000 $ la un moment dat - dar fac ei o majoritate? Daca nu sunt o majoritate numerica, poate sumele din conturile lor constituie o proportie majoritara din totalul banilor din conturile unui anumit broker? Altfel, de unde apar acesti bani cu care te imprumuta broker-ul? Imi cer scuze daca e o intrebare stupida, dar eu, ca incepator, si citind de forex de vreo 4-5 luni, inca nu stiu raspunsul la intrebarea aceasta, si in opinia mea este o chestiune destul de importanta. Multumesc pt timpul acordat

#12039 incepator - sfaturi TP?

Posted by pipulescu on 13 February 2009 - 07:29 PM in Forex pentru incepatori

Mda.... m-am exprimat eu destul de aiurea in postul precedent ("astept si alte pareri"). Vroiam sa zic ceva in genul "daca credeti ca aveti un sfat care m-ar ajuta nu ezitati sa postati", si nu vroiam sa se interpreteze ca "da, ok, asta e o parere care nu imi place, deci vreau alte pareri, poate imi plac alea mai mult".

Iti sunt foarte recunoscator, Scrat, pentru sfaturi - cel cu mutatul stop-ului cu 30-40 pips in spatele unor nivele de rezistenta/suport e o idee foarte buna, eu pana acum de obicei foloseam un stop fix - 60 pips, dar alegerea lui in fct de suport/rezistenta e mult mai logic. Am sa incerc si pe demo strategia sa vad daca mi se potriveste mie ca trader.
Recunosc ca sunt incepator si am multe de invatat. Dar vreau totusi sa-mi dezvolt un sistem propriu, care sa nu fie (predominant) bazat pe indicatori, ci mai mult pe suport/rezistenta si price action, sa fie axat pe day trading/swing trading si sa fie cat mai simplu, si cu procent de castig cat mai bun, de preferat.
Piata se schimba tot timpul... chestia asta am auzit-o si eu de multe ori, dar probabil pana n-o s-o simt pe pielea mea n-o sa-mi dau seama ca este chiar asa. Oricum, un average range trebuie ar trebui totusi sa fie folositor, daca nu imi va permite sa spun ce impact a avut "criza" asupra volatilitatii, piatza cum se zice fiind tot timpul in miscare deci nu pot sa zic "ok, nivelul asta e normal, inseamna ca acuma, cu criza, e ceva deosebit", comparand statisticile pentru ianuarie 2009 cu cele din 2008, 2007, 2006 etc., de exemplu, iti poti face macar o parere despre cum a evolueat piatza de-a lungul timpului.

sec, ai o parere foarte ... cum sa ma exprim... dura... incisiva despre cum se misca si cum poti anticipa piata forex. E foarte posibil ca si eu la un moment dat, in urma a cativa ani de forex, sa ajung la aceleasi concluzii. Deocamdata nu pot sa emit astfel de pareri, pentru ca nu am pe ce sa le bazez. Sunt de acord cu tine - nu am gasit nici eu pana acum (ce-i drept, nici nu pot spune ca de f mult timp am fost in cautare) un expert sau indicator care chiar sa ma ajute sa anticipez in ce directie va merge piata. SMA si EMA pot sa deseneze linii cu directia in care merge piata, dar la fel de bine poti sa vezi chiar fara nici o linie, doar dupa lumanari. Sau piata sa fie intr-un uptrend de cateva zile iar Stochastic-ul sa-ti zica "in curand piata va cobori" - dar nu poti stii cu cat. Poate sa coboare doar cu 50-100 pipsi, ca apoi sa revina intr-un uptrend si sa creasca cu inca 150-200, de exemplul, iar Stochastic-ul sa nu mai fie "overbought".
Acum incerc lumanarile Heikin-Ashi pe demo-ul de la Oanda sa vad daca ma ajuta/incurca. Mai am de invatat f mult, e clar, deocamdata am doar ceva cunostiinte f de baza, dar in curand o sa am si cei 300$ intr-un cont real la Oanda, iar de-atunci o sa inceapa cu adevarat invatarea si castigarea de experienta.

#12028 incepator - sfaturi TP?

Posted by pipulescu on 12 February 2009 - 10:34 PM in Forex pentru incepatori

Am sa incerc sa ma obisnuiesc cu nivelele fibo, nu prea le folosesc dar cred ca sunt o idee buna. Mutatul stop-ului nu practic prea mult, pana acum in tranzactii, folosind un stop de 60 pips, iar cum cand castigam, castigam aprox 40-100 pips, eventual as putea doar sa folosesc un stop mai strans, altfel de la 40 pips in plus daca as ajunge la -20 in minus nu prea as fi multumit de situatie.
As vrea de asemenea sa-i intreb pe cei cu experienta in domeniu daca piata din ultima vreme poate fi considerata una normala. Eu nu pot sa am o parere nicidecum f inteleapta, de fapt nici macar bazata pe vreun fel de date sau statistici, cu atat mai putin experienta, dar nu stiu de ce, pur si simplu mi se pare ca perechea EUR/USD (cea pe care o urmaresc cel mai mult, peste 90% din timp) se misca destul de puternic intr-o directia sau alta - exceptie saptamana curenta - si nu stiu daca e (si) datorita crizei financiare sau e ceva normal; precedentele saptamani, EUR/USD a avut o variatie f mare - e normala de exemplu miscare din saptamana 26 ian-28 ian de 500 pips in 2 zile, apoi inca o miscare, din 28 ian - 30 ian in directia opusa tot cam de 500 pips? Si daca tot suntem la subiectul asta, ma ajuta careva cu gasirea daily average range, weekly average range si monthly average range? Exista pe Oanda vreun mod de a afla range-urile? Daca nu, pe o eventuala platforma MT4 ce as putea folosi?

Multumesc Scrat pentru timpul acordat si astept si parerea altor useri.

#12005 incepator - sfaturi TP?

Posted by pipulescu on 11 February 2009 - 08:50 PM in Forex pentru incepatori

Salut tuturor si bine (ca) v-am gasit. Am dat din intamplare peste fenomenul Forex in noiembrie 2008. De atunci am citit pe net pe diverse forumuri, in special aici si pe babypips; am facut scoala de la babypips; am si vreo 2-3 luni de demo - prima data, prin decembrie, pe Saxo Trader, iar apoi, din ianuarie, pe Oanda.

Mi-am deschis chiar saptamana asta un cont real la Oanda (inca nu am transferat banii, cand am timp ma duc si la banca), si o sa incep cat de curand sa tranzactionez cu 300$, o suma pe care imi permit sa o pierd, atat timp cat castig experienta in locul ei. Am considerat ca cel mai bine e un cont real, nu f mare, ca sa testez apele, cum s-ar zice, pt ca eu cred ca exista diferente destul de mari fata de demo (timpul de executie, posibil spread-ul, dar in special factorul psihologic) care nu le observi decat cand incepi live.

Initial, ca toti cei noi, vroiam sa fiu un scalper si sa fac foarte multi bani intr-un timp foarte scurt. Cu timpul, incetul incetul am inceput sa inteleg ca scalping-ul e mai mult un joc de noroc, si m-am indreptat mai mult in directia de Day Trading/Swing Trading - de obicei inchid o pozitie in aceeasi zi, dar daca pozitia pare sa continue intr-o directie favorabila mie, o las chiar mai multe zile. Strategia mea e destul de simpla: timeframe-ul pe care mi-am propus sa tranzactionez este cel de 15 minute. De asemenea arunc o privire si pe cel de 1 h pt o privire mai de ansamblu si pe cel de 5 minute, sa incerc sa gasesc un entry cu 2-3 pipsi mai bun %%- . Pt inceput, ma voi limita la perechea EUR/USD, un risc de 2% pe tranzactie, cu un lot de 1000 unitati (0.1 $ per pip), deci un risc de 6$ adica 60 pips. Nu folosesc nici un indicator, folosesc doar price action si tranzactionez in directia trend-ului, in functie si de suport/rezistenta pe graficul de 1 h. Daca nu exista un trend clar, prefer sa stau pe margine. Pana acum, cu strategia asta, am facut in demo aprox 350 pips in aprox o luna.
Si acum, in sfarsit, intrebarea mea: as vrea niste pareri despre un punct bun de TP? Pana acum, lasam order-ul sa mearga cat timp piata mergea in directia orderului meu, iar cand avea loc un revers, de obicei asteptam pana cand se creea un swing high mai mare (sau mai mic, dupa caz) decat cel mai recent swing high precedent (care de fapt a fost maximul, sau minimul, dupa caz, al trend-ului respectiv). Exista o metoda mai buna? Mentionez ca nu sunt un mare fan al indicatorilor, si as vrea in special pareri si sfaturi care nu sunt bazate exclusiv pe indicatori, desi sunt deschis la orice fel de sugestii.

Multumesc tuturor pentru timpul acordat.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.