Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

phaeton's Content

There have been 8 items by phaeton (Search limited from 15-July 18)

Sort by                Order  

#25380 Incepatorul ......incepatorilor

Posted by phaeton on 05 February 2011 - 11:30 AM in Forex pentru incepatori

sunt multe bancuri pe forum pt descretit fruntile. chiar si unele discutii au devenit bancuri :P

tu oferi informatii cu taraita si disparate. ataseaza un grafic marcand intrarile, iesirile, disponibilul in cont la fiecare etapa etc.
altfel, ar trebui cineva sa stea cu graficul in stanga, screenshot-ul tau in dreapta, si cu creionul si foaia in fata sa calculeze ce ai facut tu acolo.

#24649 Teapa sau "rara avis" ?

Posted by phaeton on 03 December 2010 - 08:54 PM in Discutii generale

@phaeton: Simplu ! I schimba userul/parola cand vrea muschii lui, si nu le mai spune lui M .

Eu nu am mai auzit ca vreun fund manager de pe lumea asta sa suporte vreo pierdere ! Niciodata FM nu implica banii LUI in trading . Mai mult decat atat : la calcului rezultatelor anuale ale fondului intai scade TOATE cheltuielile (inclusiv salariul lui , in general >> 500.000 usd/an .

eu intrebam, ce posibilitate de control, inainte de a schimba pass-ul, are I ca sa limiteze pierderile la 10k din 110k ? ce se intampla daca SL pus de M nu e executat, sau nu foloseste unul ?

#24645 Teapa sau "rara avis" ?

Posted by phaeton on 03 December 2010 - 08:38 PM in Discutii generale

M suporta pana la 10% din val contului lui I , si restul de 90% cine-i suporta ca si pierdere?

that's the trick, I cica n-ar pierde nimic.

#24644 Teapa sau "rara avis" ?

Posted by phaeton on 03 December 2010 - 08:36 PM in Discutii generale

salut,
cum se intampla in practica punctul 4 ? exista posibilitatea pentru I sa limiteze pierderile totale in orice moment la 10k din 110k ? un fel de stoploss pe intregul cont ?

thanks.

#23728 Offtopic Profesionist

Posted by phaeton on 23 October 2010 - 04:14 PM in Discutii generale

niste data mining

Attached Files

#22156 Caspian vs Dragonpips

Posted by phaeton on 02 September 2010 - 03:41 PM in Experti, indicatori si trading automat

bine, bine, era cristalizata, dar sa recunoastem si beneficiile acestor discutii "neintemeiate" (desi, la vederea unei curbe de la 1000 la peste 300k intr-un an, postata cu atata seriozitate si insotita de formula "binisor", imi vine sa renunt la "ne") si sa profitam de ce-ai devoalat in ultimul mesaj : a face bani tranzactionand valute manual este usor. :)

#22149 Caspian vs Dragonpips

Posted by phaeton on 02 September 2010 - 02:15 PM in Experti, indicatori si trading automat

"e de studiat" in comun cu mebrii forumului banuiesc - ma bucur ca ti s-a cristalizat motivatia si ai reusit s-o "verbalizezi" pentru a o afla si noi.

altfel, am fi reiterat o discutie fumata despre cat timp ne ia s-ajungem milionari (vezi excelul lui tradelover postat pe undeva ca reply la entuziasmul cuiva)

#22144 Caspian vs Dragonpips

Posted by phaeton on 02 September 2010 - 10:44 AM in Experti, indicatori si trading automat

si de bine ce functioneaza, ai hotarat sa-l impartasesti si cu altii, fara sa astepti ceva in schimb, nici macar o gadilitura marunta a orgoliului atunci cand postezi print screen-uri cu curbe ale equity mai abrupte decat dealul negru.
altruism curat in care se arunca cu pietre.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.