Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

gabriel's Content

There have been 12 items by gabriel (Search limited from 30-May 19)

By content type

See this member's

Sort by                Order  

#27768 pentru incepatori

Posted by gabriel on 10 September 2011 - 12:23 PM in Forex pentru incepatori

@gigi, multumesc pentru link, exact asta vroiam sa vad. Week-end bun

#27766 pentru incepatori

Posted by gabriel on 09 September 2011 - 11:17 PM in Forex pentru incepatori

Totusi, cred ca exista site-uri web care redau evolutia cursului over the weekend. Eu as vrea sa urmaresc evolutia live (am o pozitie deschisa over the weekend si vreau sa vad ce se intampla cu ea) desi stiu ca nu pot sa modific nimic. De ce intreb, pentru ca in acest week-end se reuneste G7 la "un pahar de vorba" si banuiesc ca luni piata va incepe cu gap (cel putin pe perechile principale).

#27764 pentru incepatori

Posted by gabriel on 09 September 2011 - 09:27 PM in Forex pentru incepatori

va rog sa-mi specificati un site care reda evolutia principalelor perechi valutare si pe timpul week-end-ului

#26897 Trading212 ?

Posted by gabriel on 10 June 2011 - 09:57 PM in Brokeri forex

Salutare! Impresionanta evolutia pe demo. Intr-o seara am intrat pe minigames si am jucat un joculet. Am ajuns la 10.000 de puncte, am continuat, 15.000 de puncte, am continuat, la un moment dat am pierdut tot. Stii ce am facut? M-am culcat.
Prin urmare, daca vrei sa inveti sa tranzactionezi, deschide-ti un cont real. O sa ai castiguri, o sa ai pierderi, o sa ai emotii pe care nu le-ai mai avut pana acum. La sfarsitul anului o sa faci bilantul si o sa-ti dai seama ca cel mai mult ai castigat in... experienta. Si o sa incepi anul urmator mai experimentat si mai increzator. Dar pe un cont real, ok? Nu pe demo, pe real.
Week-end placut si culca-te, ai facut multe puncte la joculet.

#26864 Admiral Markets

Posted by gabriel on 07 June 2011 - 12:37 AM in Brokeri forex

Chiar crezi ca impozitul platit de mine si de tine se duce la cei care au nevoie de ajutor? Si ai dat si exemple: drumuri spitale, scoli, armata. In fiecare an se strang cateva miliarde de euro DOAR din taxele auto. Cate drumuri ai vazut construite pana acum? In schimb, cei care ne reprezinta tara (absolut toti) sunt cercetati de vreo 15 ani pentru actiuni frauduloase. Asta e varianta de progres?
Eu nu sunt contra ta, teoretic ai dreptate, dar practic nu avem motiv sa credem ca impozitele noastre revin tot la noi.
Eu acum sunt in Franta cu o bursa de cercetare. Platesc chiria 300 de euro lunar. DAR francezii au introdus asa numitul Caisses d'Allocations Familialles (CAF). Majoritatea locuitorilor (francezi sau straini) beneficiaza de aproximativ 50% reducere pentru cazare. Prin urmare, eu, desi platesc lunar impozit in Romania (chiar si acum cat sunt plecat), beneficiez lunar de CAF in valoare de 156 de Euro. Si nu trebuie sa le dau nici un impozit nimic! Ok, pana la urma, Franta e Franta si Romania e "za lend of ciois".
Totusi, ca cetatean platitor de taxe, ma intreb ironic: ar fi vreo sansa ca impozitul platit de mine sa stea cuiva in gat? Mai ales ca-l dau cu ciuda... La mine oricum nu se intoarce.

PS: tocmai m-am gandit la o treaba; daca as atasa un senzor la taxele pe care le platesc, as putea sa le urmaresc. Astfel, as vedea unde se duc banii mei. Pun pariu ca le-as gasi printr-o fundatie de vila de la Sinaia.
Noapte buna si va doresc sa platiti cat mai multe taxe din venitul suplimentar (Forex)

#26752 EFG - afacere online

Posted by gabriel on 20 May 2011 - 10:09 PM in Discutii generale

Am inteles, multumesc. Week-end placut

#26750 EFG - afacere online

Posted by gabriel on 20 May 2011 - 09:15 PM in Discutii generale

Nu vreau sa par ridicol dar nu am gasit adresa de e-mail pentru a te putea contacta... Poti sa o mai specifici o data?

[quote name='arcond' timestamp='1298982716' post='25684']

Cei care doresc sa vada in ce consta ' gaselnita ' aceasta , vor primi cu promptitudine materialul , la o simpla solicitare prin e-mail .

#26731 Trading-ul, un joc al probabilitatilor

Posted by gabriel on 14 May 2011 - 01:40 PM in Boot camp

Sunt dispus sa invatz si sa ascult parerile voastre,metode si cum ati reusit voi sa scoateti profit.Multumesc

Super tare forexul. Eu ma bucur ca ai intrat. Poti face profit cat vrei, banii sunt la discretie, iti recomand sa-fi faci conturi cat mai incapatoare in euro si dolari ca sa-ti incape tot profitul. Ramane un singur amanunt (nesemnificativ, fireste): trebuie sa nimeresti directia trendului.
PS: a fost o gluma sper sa nu te superi. Si eu sunt tot la inceput, incerc sa invat cat mai mult iar informatiile de pe forum ma ajuta foarte mult.
Bafta si numai bine!

#26713 Trading-ul, un joc al probabilitatilor

Posted by gabriel on 11 May 2011 - 07:21 PM in Boot camp

Intr-adevar, randamentul se calculeaza in procente.
Situatia contului meu la 1 ianuarie 2011 era 1000$.
Mi-am propus o majorare a contului cu minim 50% pe an, adica 45$ lunar. Luna trecuta am realizat cam putin dar compenseaza cu un profit mai consistent obtinut in martie. Per total, sunt sanse foarte mari ca in prima jumatate a anului sa realizez ceea ce mi-am propus.
Ai putea spune ca e putin dar si riscul e destul de mic si... stim cu totii ce inseamna a risca pe piata forex.
Initial, am analizat foarte atent incercarea de majorare a contului cu 100% pe an dar mi s-a parut inabordabila, cel putin pentru primul an de tranzactionare. Astfel, prefer sa tranzactionez cu loturi foarte mici si sa capat experienta decat sa nu dorm noaptea pentru o pozitie mare care se indreapta spre stop loss. Nu de alta, dar dimineata trebuie sa fiu la serviciu.

Spor(t),
Gabriel

#26711 Semnale de tranzactionare gratuite - by analize_forex

Posted by gabriel on 11 May 2011 - 04:04 PM in Semnale forex

nu mai sunt semnale pe piata forex?

#26708 Trading-ul, un joc al probabilitatilor

Posted by gabriel on 11 May 2011 - 11:22 AM in Boot camp

Eu am terminat luna aprilie cu un profit de 11$.
Luna asta am un profit mai bunicel deoarece am mizat pe intarirea dolarului. In acelasi timp, am deschis niste pozitii destul de nasoale deci, tot un 10-11$ voi avea si luna asta...
Credeti ca ma incadrez in aia 5%?

" Only about 5% of the world’s traders and 20% of the world’s investors, consistently make big money. "

Atentie la procente !

#26564 Blïnk

Posted by gabriel on 27 April 2011 - 01:36 PM in Prezentare forumisti

Toti patim acelasi lucru macar o data. Eu tranzactionez pe Eur/Usd si am un plan bine-stabilit. Am deschis o pozitie short (un singur lot) la 1.3700 si de atunci tot deschid pozitii foarte mici (sunt 6 la numar pana acum) cu un pas intre ele de minim 150 de pipsi. Pentru fiecare pozitie am un tp de 150 de pipsi (nu am fixat sl). Momentan sunt pe -200 de dolari (de fapt, aceste pozitii mi-au "adus" pana acum -300 de dolari insa, 100 i-am recuperat deja). Banii din cont imi ajung sa ma tin de planul meu pana cand Eur/Usd ajunge la 1.5700. Momentan sunt in grafic, o corectie de maxim 500 de pipsi ma ajuta sa-mi recuperez pierderile iar o corectie de 1000 de pipsi imi alimenteaza contul cu 100 de dolari. Toata treaba e sa nu sara Euro peste 1.5700... Daca e un plan bun...sau nu... vom vedea, eu incerc sa ma tin de el cat mai mult. Spor la toate

Mi-am luat-o in freza de la Aud/Usd, Eur/Usd :) in special de la Aud/Usd. Am piramidat in pierdere si hop free margin cu minus. :)

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.