Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Gheorghita's Content

There have been 31 items by Gheorghita (Search limited from 06-December 18)

Sort by                Order  

#51195 Tranzactii pe mai multe perechi

Posted by Gheorghita on 29 June 2013 - 12:07 PM in Intrebari si raspunsuri

am studiat si eu ceva timp problema pe toate partile....

impotriva ta sunt mai multi factori:

1. latenta brokerului, tu trebuie sa trimiti 3 ordere. ce timp de executie ai la 3 ordere. fa o bucla in mt4 (sau poate folosesti un api) si trimite 10 ordere unu dupa altul sa imi spui ce timp de executie ai de la broker nu pe hartie. si dupa inchidele pe toate.....

2. daca speculezi o latenta la broker s-ar putea sa tina distractia putin timp, nu dureaza mult sa vada brokerul ca tu te imbogatesti pe feedul lui si s-ar putea sa te treaca printr-un filtru suplimentar cu slip mai mare.

3. poate o sa tina la microloturi dar cand vei trece la sume mai mari o sa ai surpriza sa nu iti mearga.

4. latenta din mt4, unii au facut chestia asta direct din feed, dar documentatia lipsa si necesitatea de a face revers la comunicatie ma face sa cred ca te va depasi.

iti urez succes. 

Nu as vrea sa fac cu ordere, stiu ca dureaza foarte mult. Ai dreptate, pana si un simplu order pe mt4 poate sa se blocheze sau sa imi dea recotari, dalminte 3. Eu ma gandeam daca ar merge si in realitate cu banii personali, insa ar fi greu sa muti de colo colo banii, plus ca pretul cursului se poate schimba rapid.

Acum stau si ma gandesc, daca nu cumva numai 2 monezi fac legea pe piata, iar celelalte se schimba dupa ele, ca am vazut pe grafic faptul ca celelalte monezi nu reactioneaza independent, toate sunt legate intr-un fel sau altul intre ele. Cu toate acestea inca mai exista mici diferente.

In mintea mea ia nastere alta intrebare, care este pierderea brokerului daca eu tranzactionez si ies in profit din treaba asta, eu din cate stiu atunci cand tranzactionez, cumpar de la el cu ce pret doreste dansul, daca imi afiseaza un pret anume, iar eu il accept de ce ar pierde, (el nu ar avea un profit din spread de la furnizorul lui de lichiditate?), oricum acel feed nu dureaza foarte mult iar eu nu o sa profit nonstop.

Nu am spus ca vreau sa ma imbogatesc din treaba asta, insa cat se poate e binevenit. Stii cum e vorba aia, cand viata iti da o lamaie...

Dar poate a experiementat cineva cu Oanda (acele sub-account-uri), as fi si mai bucuros sa stiu daca a facut cineva tranzactii de genu.

#51150 Tranzactii pe mai multe perechi

Posted by Gheorghita on 28 June 2013 - 08:33 PM in Intrebari si raspunsuri

Se poate la Oanda (http://fxtrade.oanda...urrency-account)

Ai posibilitatea sa ai sub-account-uri in ce moneda doresti.

Poti transferra fonduri dintr-un cont in altul la spotul de la Oanda instantaneu (la cursul Oanda).

--------------------------------------------------------------------

Open Sub-Accounts in Several Currencies

OANDA's fxTrade customers can open multi-currency fxTrade accounts in any one of the following currencies:

• Australian Dollar (AUD)
  • Canadian Dollar (CAD)
  • Euro (EUR)
  • Great Britain Pound (GBP)
  • Hong Kong Dollar (HKD)
  • Japanese Yen (JPY)
  • Singapore Dollar (SGD)
  • Swiss Franc (CHF)
  • US Dollar (USD)

--------------------------------------------------------------------

Ideea pare buna, dar daca nu ai trecut de faza de a pierde bani, vei pierde in continuare.

Wow, ce tare! Multumesc din sufletel pentru raspuns. Nu inteleg de ce zici ca voi pierde bani? Poti sa imi explici daca vrei, eu sunt aici sa te ascult.  :smile:

#51142 Tranzactii pe mai multe perechi

Posted by Gheorghita on 28 June 2013 - 03:17 PM in Intrebari si raspunsuri

adica tu vrei arbitraj triangular. pe demo va merge pe real nu. 

Pe demo nu am nevoie, pot sa fac si eu niste calcule pe o foicica sa vad ce iese, vreau pe real. Astept si alte raspunsuri.

#51139 Tranzactii pe mai multe perechi

Posted by Gheorghita on 28 June 2013 - 02:55 PM in Intrebari si raspunsuri

Buna ziua tuturor! Sunt foarte curios, exista vreun broker sau banca care sa imi ofere posibilitatea de a tranzactiona cu mai multe monede (exemplu: cu euroii din cont imi cumpar dolari, cu dolarii care au rezultat din vanzarea euroilor vreau sa cumpar lire sterline, apoi din lire inapoi in euro) Se poate treaba asta? Dar atentie, sa fie la cotatii interbancare, adica cele care care le vedem de obicei la brockerul la care tranzactionam. Toate acestea sa se desfasoare rapid, exact ca atunci cand tranzactionez normal pe orice cont demo (metatrader). Multumesc anticipat!  :D

#46499 Offtopic Profesionist

Posted by Gheorghita on 18 October 2012 - 10:31 AM in Discutii generale

Care sunt cele mai importante 3 4 sau 5 stiri forex pe urmatoarele monede euro, dolar ,lira sterlina si cand sunt, ma refer la acele stiri care sunt in fiecare luna??

#41759 Intrebare

Posted by Gheorghita on 31 August 2012 - 03:39 PM in Forex pentru incepatori

Gheorghita nu esti singurul, mi s-a intamplat ca odata sa vreau sa intru pe stire sa ciupesc si am stat mult si bine ca ordinul sa fie aprobat. Eram la FXCM pe atunci.

Stiu ca nu are legatura cu subiectul, dar am o intrebare care nu ii stiu raspunsul, daca am pus un expert in functiune pe mt4, acesta o sa isi faca treaba daca inchid mt4 si pc-ul?

Daca inchizi PC-ul robotelul nu mai functioneaza.

Multumesc de raspuns, deci trebuie sa stau cu pc-ul aprins zi si noapte. :-S

#41756 Intrebare

Posted by Gheorghita on 31 August 2012 - 03:24 PM in Forex pentru incepatori

Gheorghita nu esti singurul, mi s-a intamplat ca odata sa vreau sa intru pe stire sa ciupesc si am stat mult si bine ca ordinul sa fie aprobat. Eram la FXCM pe atunci.

Stiu ca nu are legatura cu subiectul, dar am o intrebare care nu ii stiu raspunsul, daca am pus un expert in functiune pe mt4, acesta o sa isi faca treaba daca inchid mt4 si pc-ul?

#41753 Comunitatea vs Mql4you

Posted by Gheorghita on 31 August 2012 - 12:41 PM in Discutii generale

Eu sunt anti ban deoarece cred ca mql4you mai are multe de spus de aratat si de demonstrat (pe partea forex).

#41752 Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :) (continuare)

Posted by Gheorghita on 31 August 2012 - 12:23 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

Eu nu vroiam sa ia ban mql4you, nu stiu de ce am impresia ca a postat lucruri mai importante decat toata comunitatea Vamist, . :-j

Cumva ai citi tot forumul?

"recunosc ca nu am citit tot"

#41655 Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :) (continuare)

Posted by Gheorghita on 30 August 2012 - 10:42 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

Eu nu vroiam sa ia ban mql4you, nu stiu de ce am impresia ca a postat lucruri mai importante decat toata comunitatea Vamist, recunosc ca nu am citit tot insa mi-am format o parere despre. Acum daca o sa isi mai faca inca un cont o sa se simta obligat sa isi pastreze anonimatul. E clar de ce statea pe forumul asta : CA SA NE AJUTE si sa ne impartasesca din cunostintele lui. Whatever, never mind. :-j

#41652 Intrebare

Posted by Gheorghita on 30 August 2012 - 09:53 PM in Forex pentru incepatori

Mi s-a aplecat de scalpat, requote + scalping = pierdere asigurata; exemplu: aveam odata o tranzactie deschisa si se dusese in profit vreo 3 4 pipsi, m-am gandit ca e bine sa o inchid am apasat butonul close de la un script, butonul s-a blocat 2 secunde tranzactia deja se schimbase din profit in pierdere nu mult un pip sau 2 dar butonul tot blocat (ma panicasem) dupa care pretul a coborat rapid in pierdere inca 25 de pipsi si tranzactia s-a inchis singura la -27. Ce sa zic, nu cred ca a fost vina mea ca nu am inchis tranzactia la timp.

#41481 Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :)

Posted by Gheorghita on 29 August 2012 - 09:32 AM in Strategii si planuri de tranzactionare

parerea mea este ca 4 schimbari pe minut nu e asa mult,

#41476 Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :)

Posted by Gheorghita on 29 August 2012 - 09:08 AM in Strategii si planuri de tranzactionare

eu de la un depozit de 1000 usd din 2010 pana 2011 am facut 167960047 usd, nu mai am cuvinte

#40472 Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :)

Posted by Gheorghita on 20 August 2012 - 04:02 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

L-am bagat in experts la mt4, am dat sa testeze din 2011.01.01 pana 2012.01.01, visual mode bifat, period m1, optimization bifat si cand dau start imi deschide o fereastra in care zice waiting for update, si stau asa incontinu de 10 minute (nu se incarca nimic), ce nu am facut bine?

#40470 Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :)

Posted by Gheorghita on 20 August 2012 - 03:48 PM in Strategii si planuri de tranzactionare

Nu am vazut eu bine sau expertul a facut un profit de 136 milioane de dolari??? Wtf? E realitate sau iar am adormit cu botu pe tastatura? Sa ma ciupeasca cineva!

#39539 Expert

Posted by Gheorghita on 10 August 2012 - 12:43 PM in Experti, indicatori si trading automat

Se pare ca nu este interesat nimeni.

#39335 Expert

Posted by Gheorghita on 08 August 2012 - 10:01 PM in Experti, indicatori si trading automat

As dori daca se poate sa imi faca si mie cineva un expert usor si simplu, ideea e urmatoarea:
sa deschida un numar de ordine (buy stop si sell stop, numarul de ordine si SL/TP sa il pot seta eu);
atunci cand se deschide un ordin si acesta se inchide in profit toate ordinele sa urce sau sa coboare automat in functie de evolutia pretului (sa nu mai deschid eu iar si iar);
diferenta dintre ordinele buy stop si sell stop sa pot sa o setez tot eu.
Daca nu ati inteles ceva nu ezitati sa intrebati.

#39169 Intrebare

Posted by Gheorghita on 06 August 2012 - 08:40 PM in Forex pentru incepatori

Bine, eu nu folosesc SL cand scalpez deoarece nu am timp sa-l pun.

Si la ce profit inchizi tranzactia?

#39071 Intrebare

Posted by Gheorghita on 05 August 2012 - 12:39 PM in Forex pentru incepatori

@Gheorghita
Brokerul poate modifica acel minim de inchidere a unei tranzactii, dar sigur o sa ceara si ceva de la tine in schimb (ex: un cont cu o valoare mai mare), daca citesti cu atentie in acest site sau in contractul tau cu brokerul ai sa afli ca brokerul poate anula tranzactiile care Nu sunt pe placul lui (sunt inchise prea aproape de deschidere). deci nu poti face mai nimic prin aceasta metoda.

Daca broker-ul imi spune ca pot face scalping lejer de ce sa imi anuleze ordinele? E aiurea asta.

poate anula tranzactiile care Nu sunt pe placul lui

Da' eu tranzactionez pe placul brokerului? Si ce daca sunt inchise prea aproape de deschidere? Sa zicem ca am descoperit o strategie profitabila de scalping si vreau sa pun SL/TP la un pip, daca vreau sa o pun in aplicare pe real de ce sa ma impiedice?

#39070 Intrebare

Posted by Gheorghita on 05 August 2012 - 11:56 AM in Forex pentru incepatori

De ce sa imi anuleze tranzactiile? Asta inseamna ca imi sfideaza libertatea de a tranzactiona, (ce ironie, daca vede ca am profit imi anuleaza ordinele dar daca am pierdere un rahat le mai anuleaza).

#39067 Intrebare

Posted by Gheorghita on 05 August 2012 - 11:28 AM in Forex pentru incepatori

Dar un broker poate sa modifice chestia asta cu sl/tp la cerere?

#39065 Intrebare

Posted by Gheorghita on 05 August 2012 - 10:33 AM in Forex pentru incepatori

exista si platforme metatrader care nu au genul asta de restrictii.

Stii vreun broker sau mai multi care accepta sa pun TP la un pip?? De preferat mt4 si sa pot face cont demo.

#38832 Intrebare

Posted by Gheorghita on 02 August 2012 - 05:31 PM in Forex pentru incepatori

Stiu ca o sa va para cam stupida dar intreb de curiozitate pentru ca nu am nimic de pierdut, daca la o platforma mt4 nu poti sa pui SL/TP mai mic de 5 pips asta inseamna ca nu poti sa faci un expert sau un script care sa deschida oridine cu SL/TP mai mic???

#37233 Reqoute Reqoute Reqoute

Posted by Gheorghita on 12 July 2012 - 02:16 PM in Forex pentru incepatori

Pune un ordin tip stop sau tip limit si rezolvi toata problema. Scurt.

Vezi Andrei? De-asta fac reclama FXCM, pentru ca oamenii sa scape de grija asta si sa aleaga un broker No Dealing Desk . Posted Image

Cei de la FXCM ce platforma de tranzactionare au?

#37229 Reqoute Reqoute Reqoute

Posted by Gheorghita on 12 July 2012 - 09:33 AM in Forex pentru incepatori

La Admiral Markets recotarile sunt intradevar o problema. La valute nu am avut recotari, decat foarte rar, in schimb, am avut recotari multiple, enervante chiar, pe aur.
Personal nu cred ca poti rezolva problema din platforma. Deasemenea te sfatuiesc, daca-mi permiti, sa vorbesti si cu oficialii de la Admiral Markets despre problema asta ca sa ai si parerea lor.

Recunosc ca la inceput toate tranzactiile decurgeau normal, am fost martor la unele miscari de pe piata in care deschideam pozitii direct cu profit (probabil s-au prins ca am succes).Eu cred ca o executie mai buna a ordinelor ar fi ideal pentru a profita din plin de piata, nu inteleg daca au recotari peste recotari de ce nu isi imbunatatesc sistemul? Momentan m-am oprit din tranzactionat din cauza lor, pana la urma nici ei nu castiga din recotarile astea nici traderii. Da o sa vorbesc cu cei de la Admiral sa vad ce se poate face, sper sa am timp cat mai curand.

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.