Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Proximus's Content

There have been 296 items by Proximus (Search limited from 24-July 18)

Sort by                Order  

#55009 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by Proximus on 04 June 2014 - 10:56 PM in Intrebari si raspunsuri

Dupa 20 zile  cistigul din swap ar trebui sa acopere Loss-ul flotant si sa fim pe plus. Este gindirea mea corecta? Daca sunt careva chestii importante care imi scapa ai putea te rog sa le evidentiezi...

Merci mult....Succes

Victor R. 

Ma alatur si eu la aceasta discutie, ca demult nam mai postat pe aici :)

In primul rand nu este "ar trebui" pe piata forex. Tradeul tau e la mila pietei, daca piata te lasa sa castigi, atunci castigi, daca nu atunci nu.

Apoi swapul nu va acoperi nici o pierdere, daca pretul se duce tac spre directia opusa, ar fi bine sa iesi din tradeul ala ca cu cat mai mult il tii, cu atat mai mare pierdere vei avea, swapul nu va acoperi nimic, eventual 1-2% din pierdere, iar restul de 98% probabil o sa te lase in margin call.

Nu intra in tradeuri aiurea in acele perechi, ca swapul mare poate fi si o capcana care va atrage toti investitorii in acel instrument numai pentru a le lasa fara chiloti, dupa ce pretul se invarte.

Un exemplu perfect este EUR/RUB, swapul pt short a fost urias, dar pretul a fost intrun uptrend pentru luni intregi, doar daca nu ai un cont de 1 milion sa supravietuiesti un val atat de mare doar atunci merita sa intri in aceste situatii, altfel eu mas duce cu perechile clasice AUD/USD, NZD/USD, care macar au si perioade de ranging pentru cei cu cont mic.

O metoda mai avansata pt carry trade ar fi hedgingul, diversificarea pozitiilor pe mai multe perechi ca sa reduci drawdownul intra-trade.Am testat aceasta metoda si daca faci cum trebuie poate fi profitabila, dar va aduce o crestere destul de lenta, asa ca daca nu incepi cu o suma de marime medie, altfel o sa ai o cariera foarte foarte lunga :)

Nu sunt de acord intrutotul.

1 carry trade inesamna sa astepti si 1 an de zile pina sa inchizi o tranzactie. in august  2011 am avut un 0.10 short eurhuf, pe care am lasat-o aproape 1 an, am inchis-o cu un minus de 200 de dolari, dar swapul era de peste 500. profitul a fost bunicel, daca nu inchideam in pierdere, ar fi fost si mai bun... Nu intru in amanunte de ce  stiam ca eurhuf-ul trebuia sa cada, dar a venit FMI-ul si i-a facut varza, incit la inceputul lui 2012 EURHUF a atins maximul istoric la vreo 324. E o poveste lunga.

2. cind joci pe carry trade trebuie sa te uiti mai mult la scenariul pesimist si la cel optimist, NU LA PIERDEREA DE JOC ( din volatilitate). De exemplu la AUDUSD, ca sa megi pe o expunere de 1:10, adica de 10 ori suma din banca, dar totul este ca AUDUSD sa nu ajunga la 0.83, fiinca intri in margin call. Daca te uiti ca AUDUSD, in 2008 era 0,61...iar tu nu stai in Australia. La AUDUSD risti banii pentru 3-4 centi pe zi. Hai sa luam EURRON : Maximul istoric este 4,6525 ( am shortat si eu de acolo....). Maximul anului curent: 4.55. la o expunere de 1:10 iei 0.0784 euro/1000/zi, adica 28,6 euro pe an la 100 de euro investiti, si stai fara grija pina la 4,8. Eu sunt convins ca in2 ani nu se va ajunge la acest curs, in conditii normale. Poate ai vazut ca Romania indeplineste criteriile de convergenta la Euro, adica o stabilitate a cursului de schimb, adica o variatie de 5%. Vrei si rubla? Eu nu stiu decit USDRUB. ai atasat un grafic, si poti sa vezi si tu confirmarea primei axiome a bursei : " Cumpără când vezi sânge în stradă" . ti-am marcat maximul istoric de pina anul acesta, care a fost sub 33. practic Ucraina cantareste mult in curs.

Pe grafic vezi si cum stau eu cu pozitia, pe care am calculat ca voi rezista pina aproape de 39, adica vreo 20% depreciere. Ma intrebi daca ajunge la 39 ce fac? Simplu, mai depun si cresc media. Eu sunt convins ca voi putea inchide la vreo 31 aceste tranzactii, si chiar in 2 ani, iar eu castig 3 euro pe zi. acum am o expunere de 1:3.

Eu propun sa continuam discutiile in alta parte. îi facem varza topicul omului. 

Ok deci carry tradeul pt tine e 1 sau 2 pozitii pe un an fara stoploss.

Nu e o idee atat de rea, dar pt mine totusi e inacceptabila, pentru ca asa nu o sa te inbogatesti niciodata

Pentru mine carry trade inseamna pozitie deschisa dupa analiza proprie, dar pe o pereche cu swap mare.

De exemplu stiu ca urmeaza o lichidare masiva a dolarului saptamana viitoare, asa ca cumpar pe AUD/USD sa iau swapul pozitiv in loc de EUR/USD.

Fiidca swapul de obicei e mult mai mare decat sprreadul pe EUR/USD deci merita sa tranzactionezi pe AUD de data aceasta.Insa daca vad ca banca centrala din australia e slaba, atunci mai bine il pun pe EUR/USD, ca sansele sunt mai mari pentru un ranging decat un uptrend pe AUD.

Dar daca cu tii un trade deschis pentru luni de zile si asa se poate, stiu ca undeva peste 4.55 e o limita maxima pentru EUR/RON, unde poate intervine BNR- ul, deci daca pretul atinge acest nivel, vinzi EUR/RON si lasi pozitia deschisa pentru saptamani, si mai iei si swapul :)

Ar fi o situatie cu un R/R foarte bun.

#55002 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by Proximus on 03 June 2014 - 03:04 AM in Intrebari si raspunsuri

Calculul swapului e foarte complicat.

Nu e, cel putin nu daca folosesti  Metatrader 4. Nici eu nu am inteles cum e calculat, pana cand iam intrebat pe cai de la MQ.

J.png

In primul rand tre sa te uiti cum e calculat swapul : in pipsi, in valuta contului sau in valuta de baza a perechi in care tranzactionezi.

La mine cum vezi e in pipsi.

formula e:

ROLLOVER = LOTSIZE * TICKSIZE * SWAP *NR DE ZILE

Adica marime lot (cum e in MT4) inmultit cu marimea 1 pip/pipet in valuta contului  inmultit cu cifra de swap

De examplu deschidem 0.01 lot LONG pe AUD /USD  cu swap long de 4.5 pipeti (AUD) si il tinem deschis 1 saptamana (5 zile)

Avem contul in EUR si rata la EUR/AUD e 1.45

ROLLOVER = 0.01 * 1/1.45 *4.5 * (1+1+3+1+1) = 0.217 EUR /saptamana

3 -ul e pentru ca miercuri swapul se tripleaza platesti sau primesti de 3 ori mai mult.

Uite tiam facut un indicator care va arata profitul din swap, dar ai grija daca vrei sa calculezi pe mai mult de 3 zile, atunci calculeaza cu 7 sile pe saptamana nu cu 5 ca sa tii cont de miercurile.Si merge corect numai daca modul de swap la broker e in pipsi.

Bafta

Attached Files

#55001 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by Proximus on 03 June 2014 - 02:28 AM in Intrebari si raspunsuri

Dupa 20 zile  cistigul din swap ar trebui sa acopere Loss-ul flotant si sa fim pe plus. Este gindirea mea corecta? Daca sunt careva chestii importante care imi scapa ai putea te rog sa le evidentiezi...

Merci mult....Succes

Victor R. 

Ma alatur si eu la aceasta discutie, ca demult nam mai postat pe aici :)

In primul rand nu este "ar trebui" pe piata forex. Tradeul tau e la mila pietei, daca piata te lasa sa castigi, atunci castigi, daca nu atunci nu.

Apoi swapul nu va acoperi nici o pierdere, daca pretul se duce tac spre directia opusa, ar fi bine sa iesi din tradeul ala ca cu cat mai mult il tii, cu atat mai mare pierdere vei avea, swapul nu va acoperi nimic, eventual 1-2% din pierdere, iar restul de 98% probabil o sa te lase in margin call.

Nu intra in tradeuri aiurea in acele perechi, ca swapul mare poate fi si o capcana care va atrage toti investitorii in acel instrument numai pentru a le lasa fara chiloti, dupa ce pretul se invarte.

Un exemplu perfect este EUR/RUB, swapul pt short a fost urias, dar pretul a fost intrun uptrend pentru luni intregi, doar daca nu ai un cont de 1 milion sa supravietuiesti un val atat de mare doar atunci merita sa intri in aceste situatii, altfel eu mas duce cu perechile clasice AUD/USD, NZD/USD, care macar au si perioade de ranging pentru cei cu cont mic.

O metoda mai avansata pt carry trade ar fi hedgingul, diversificarea pozitiilor pe mai multe perechi ca sa reduci drawdownul intra-trade.Am testat aceasta metoda si daca faci cum trebuie poate fi profitabila, dar va aduce o crestere destul de lenta, asa ca daca nu incepi cu o suma de marime medie, altfel o sa ai o cariera foarte foarte lunga :)

#54944 Zona Comuna [analize & discutii]

Posted by Proximus on 22 May 2014 - 06:53 AM in Trading Floor

La momentul asta daca trag linie sunt in minus bine de tot, am si inchis contul real de pe Oanda... Mi-au trebuit cativa ani ca sa realizez ca forex inseamna timp si bani pierduti! E o mega afacere pt. brokeri, banci ...si toti acesti guru, analisti=vanzatori de iluzii. Sfatul meu e sa va gasiti alte preocupari, afaceri din care sa incercati sa faceti profit.

Forex = a waste of time and money.

PS> Multumesc comunitatii Vamist pt. ca m-a ajutat sa ajung la aceasta concluzie. 

"Defeat doesn't finish a man, quit does. A man is not finished when he's defeated. He's finished when he quits."

Richard Nixon

Eu cunosc oameni care au facut 100 de mii de $ din forex trading si sunt full time traderi, pana si eu am o strategie profitabila, dar doar din cauze de disciplina nu pot sa avansez :|

Pff am vorbit si cu unul care a facut un milion dintrun cont de 20k si si-a luat ceas cu diamante cu profitul din carry tradeuri pe perechi volatile + petrol futures =))

Eu nu voi abandona forexul dupa parerea mea e cea mai profitabila afacere care exista pe planeta, desigur fiind cea mai profitabila, este si cea mai grea, logic.Doar nu crezi ca piata te lasa sa scoti miliarde de dolari fara sudoare sau macar timp investit in cercetarea ei? /:)

#54924 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by Proximus on 21 May 2014 - 01:00 AM in Intrebari si raspunsuri

Depinde cat de serios iei afacerea asta, ca forexul nu e un joc asa cum se spune "joc pe pietele financiare".Este o afacere serioasa, cu care se pot face o gramada de bani, sau pierde o gramada de bani.

Trebuie sa iti controlezi riscul cu risk management.Nu risca mai mult de 2-3% a balantei pe un singur trade, etc... Poti cauta pe google ce inseamna risk management in forex.

Apoi, sincer vorbind din experienta mea, lasate de sistemele astea, ca nus bune.Mai bine invata cu adevarat ce misca pretul, si cum poti profita de asta.

Daca esti intradevar incepator atunci nu inteleg de ce ai deja cont real, mai bine invata pe demo cateva saptamani/luni pana cand gasesti o strategie/metoda profitabila.

#54919 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 20 May 2014 - 09:01 AM in Discutii generale

Ok incercam din nou, nu ne dam batuti :)

Am regandit strategia, si de acum incolo voi pune accent pe risk management si diversificarea portfoliului.

Modificarile sunt:

• -Risk management, care includ: folosirea stopului, stiu ca in trecut am avut probleme cu pozitionarea ei fiindca am fost mereu "vanat", dar de acum incolo am gasit un nou criteriu dupa care pun stopul, fiindca nepunerea ei nu e o solutie, emotiile ne vor induce in erori ca in mijlocul tradingului nu avem o minte clara.

Apoi ma voi incadra in intervalul de risc de la 2% la 4%, rareori 6% dar numai cand este in hedge pozitia.

• Disciplina: nu voi deschide 4-5 tradeuri una dupa alta, asa la misto fara analiza profunda
  • RR-ul va ramane aceeasi 1 reward la 2 risk, insa winrateul il voi incerca sa il maresc la 90% in loc de 86%.
  • Less is more: mai putine tranzactii,mai bine selectate si numai intraday,cateodata intraweek, exceptie la AUD si NZD fiindca acolo nu conteaza caci swapul e pozitiv

Perechile vor fi: EUR/USD, GBP/USD , USD/JPY, AUD/USD si NZD/USD

Pe AUD/USD si NZD/USD o sa intru numai long, daca e cazul, si voi tinta intraweek sa acumulam swapul.Cateodata voi intra short pentru intraday, dar e nevoie sa ies din short inainte sa se adauga swapul negativ.

Iar EUR/USD,GBP/USD si USD/JPY vor fi utilizate pentru news trading/intraday si intraweek trading.

Asta va fi planul meu de acum incolo, imediat voi adauga linkul la fxbook.

#54897 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 16 May 2014 - 06:04 PM in Discutii generale

Pana nu-ti setezi o limita clara de stoploss pe tranzactie si pe zi (si care sa nu aiba 2 cifre) chestia asta se va tot repeta, oricat ai optimzia strategia. E aritmetica simpla care nu poate fi ocolita.

Am avut stoploss mental, dar fiindca eram indisciplinat, nu lam folosit .Si daca as fi riscat 3%/ trade cu un total de 10% diversificate pe diverse perechi, nici nu as fi pierdut un ban.Dar eram prost si am pus 0.20 loti pe o parte, si 0 in hedge sa-l acopere.Si iata 3 saptamani de munca grea de trading daramat in 3 ore de indisciplina.

#54896 Offtopic universal

Posted by Proximus on 16 May 2014 - 05:56 PM in Discutii generale

Ooo, Proximus :

Timisoara , pregateste-te , vom fi musafiri.

Mersi. Dar am primit deja cadoul ieri, un margin call cu lichidare de 50% a balantei :)

#54873 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 15 May 2014 - 11:00 PM in Discutii generale

Nu blamez dle contul demo, e la fel de bun ca cel real. Da' sa-mi spui si mie ce dealer auto, ce site de travel sau ce agentie imobiliara accepta plata in dolari/euro demo. :>

Si daca crezi ca pe live e mai usor sa faci profit decat pe demo, arata-mi  comunicatele de presa ale brokerilor seriosi gen interactive, oanda, fxcm, saxobank unde conturile reale ale traderilor au randamente de mii de procente anual...ca de asemenea randamente pe demo da pe din afara myfxbook-ul. ;;)

Nu am pus stoploss, aveam pozitii prea mari in timpul stirilor, si eram indisciplinat , am vazut ca dolarul urca fata de yen, si am bagat 0.03 loti apoi inca 0.03 loti, si inca pana cand aveam 0.20 loti pe buy si fara acoperire pe sell , si mai presus de asta deja aveam 2 tradeuri de 0.1 loti in drawdown, dar aceastea ar fi fost castigatoare.

Problema a fost ca fiindca avusem prea multe ordine cu un leverage de 1:100 si cu o balanta de 300€. Margin levelul era pe nivele periculoase mai mic de 120%.Iar cand am luat teapa la Philadelphia sentiment de la ora 5, am scazut la 80% -> margin call :|

#54870 Offtopic universal

Posted by Proximus on 15 May 2014 - 05:30 PM in Discutii generale

@Proximus ma citez din urma ? :>

Pff, am riscat prea mult de aceasta data... Si piata mia tras-o :(

Margin call ...

#54859 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 14 May 2014 - 05:43 PM in Discutii generale

Mai bine incerci sa pleci de la 100$ si sa ajungi la 1000$ pe real astfel incat sa incluzi si factorul psihologic care nu poate fi cuantificat. Pe demo orice este posibil, mai putin stresul de pe real care nu poate fi simulat cu nici-o strategie pe demo.

Asta o sa si fac, dupa ce termin testarea pe Gordon Gekko'  , ca daca reusesc acolo, nu mai e rost sa-mi pierd timpul pe demo, dar inca nu sunt multumit nici cu rezultatele  de acolo, si nu doar cu rezultatele, ci si cu metoda, ca daca ai vazut bine, pe acel cont am ceva 90% long-uri castigate si doar 78% shorturi castigate.

Asta sa intamplat pentru ca am prins o piata destul de bullish in aceste 3 saptamani, si vreau sa ma testez si pe conditii bearish, sa vad daca fac fata acolo.Estimez un reversal spre bearish in urmatoarele 2-3 saptamani, asa ca mai e nevoie de 1 luna de testare.

#54858 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 14 May 2014 - 05:34 PM in Discutii generale

Mai bine faci un cont la FxOpen , ai 10$ welcome bonus si testezi acolo in conditii reale . Ai STP , deci comisionul nu ar trebui sa fie o problema pentru tine. Si ai si margine , mai bine transforma cei 10$ in 100$ . Asta chiar ar fi un experiment.

Cu 10$ e imposibil, tre sa ai macar 1:1000 leverage sa pot face ceva, iar daca lucrez cu 1:100 cu care mam obisnuit, imi trebe tot 10$ pentru margin requirement, asta inseamna ca nam voie sa pierd nici o pozitie pana nu ajung la 20$, ca sa am destul margin requirement pentru a ma descurca dupaia.

Chiar ar fi ceva hardcore :))

#54857 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 14 May 2014 - 05:29 PM in Discutii generale

Mda, leverageul ma bate in cap, am luat de 2 ori margin call, din cauza pozitiilor uriase :))

Inca nu mam obisnuit cu pozitii de 1-2 lot, dar mai vedem ce iese pe parcurs.

#54853 Experiment - de la 10k la 1 milion

Posted by Proximus on 13 May 2014 - 10:01 PM in Discutii generale

Fiindca am avut mult succes cu strategia mea de trading:

mini.jpg

Mam gandit sa fac un experiment pe un cont demo, cat de repede poti ajunge la 1 milion de € incepand de la 10k € :))

Absolut nu recomenez nimanui sa tranzactioneze asa ca mine, va fi o metoda foarte riscanta!! , cu un drawdown efectiv pe la 30% sau si mai rau, insa tinta va fi 1 milion de euro intro luna de zile.

Acesta e contul:

large.jpg

Asa ca incepand de azi, 13 mai 2014, am la dispozitie 31 de zile sa multiplic balanta de o 100 de ori pana la data de 13 iunie 2014.

Va fi o testare a profitabilitatii, si a miturilor care sunt in aceasta comunitate.2 rezultate sunt posibile:
1) O sa pierd toti banii virtuali margin call, din care lecta va fi sa nu riscam prea mult pe nici o tranzactie
2) Voi reusi sa fac milionul, din care lectia tot va fi sa nu riscam sume mari, si ca e posibil sa devii milionar din forex

Voi rezuma dupa fiecare zi, starea contului si actiunile pe care leam facut in acea zii, trade historicul va fi public, si puteti invata din ele.

ATENTIE INCAODATA! NU TRANZACTIONATI PE BANI REALI DUPA ACEASTA METODA CA ESTE UNA FOARTE RISCANTA, ACEST THREAD SI POSTURILE MELE DE AICI AU DOAR UN SCOP EDUCATIV, SI NU AU FOST MENITE SA OFERE SFATURI DE TRANZACTIONARE!!!!!

#54849 Offtopic universal

Posted by Proximus on 13 May 2014 - 02:24 PM in Discutii generale

Prevederea sa facut adevarata.

+5% la mana :))

#54845 Offtopic universal

Posted by Proximus on 12 May 2014 - 11:10 PM in Discutii generale

Prevad o volatilitate deosebit de ridicata pentru maine, asa ca maine se pot castiga (pierde) multi bani. Bafta!

(Eu astept o crestere de 20-25%)

#54818 Offtopic universal

Posted by Proximus on 11 May 2014 - 05:00 PM in Discutii generale

@proximus piata are doar doua directii, dar modul cum pretul se poate duce de la 1.35 la 138 de ex poate fi foarte diferit...se poate duce din doua miscari hotarate cu o mica consolidare intre ele pe parcursul a 2 zile sau un dute-vino timp de 2 luni. Eu nu voi mai comenta pe tema asta, las piata sa actioneze si eventual peste ceva timp ma voi cita din urma (daca nu uit)

Stiu si eu asta, si ma pot adapta pe orice fel de piata.Am studiat destul miscarea pretului ca sa pot prezice vitoorul pretului, si sa pozitionez aceasta predictie pe un interval de timp.

De exemplu am o predictie ca EUR/USD-ul va atinge 1.24 .Daca zic asa este o predictie certa, fiindca asta se poate intampla ori in urmatorii ani ori peste 1 milion de ani, dar daca zic ca se va intampla cel mult peste 4-5 ani, atunci este o predictie pozitionata in timp si este mult mai precizata, decat daca as arunca doar preturi aiurea la pereti.

Si chiar cred ca EUR/USD-ul va fi la 1.24 peste 4-5 ani, dar e doar opinia mea. :)

#54811 Offtopic universal

Posted by Proximus on 10 May 2014 - 07:17 PM in Discutii generale

@Proximus piata e in continua schimbare, chiar daca ai acum un edge, piata il poate face perimat peste o saptamana. Pana te adaptezi la noua realitate, contul poate s-a dus pe apa sambetei. Daca crezi ca nu vei avea mai mult de 3 pierderi consecutive sau ca precizia de 90% va fi vesnica....nu mai ramane nimic de comentat, iti va arata piata care e adevarul.

Ce tu crezi ca edge-ul meu e vreun pattern harami bullish / morning star, sau de genul asta care se demodeaza dupa un timp :)) Te inseli frate.

Edge-ul meu e analiza adecvata a pietei luand in considerare cele mai importante miscatoare pentru a determina directia in viitor.Evident ca nu voi detalia metoda mea, dar ca sa clarific situatia, metoda mea nu va deveni uzata niciodata.

Apropo, piata nu se schimba niciodata, are doar 2 directii sus si jos, e un mediu foarte simplu, nu e nevoie sa complicam treaba.

#54802 Offtopic universal

Posted by Proximus on 10 May 2014 - 04:35 PM in Discutii generale

Uite aici un raport detaliat din MT4, se vede clar cat de bine-controlat e cresterea, ca cel de pe FXBOOK le segmenteaza dupa zi, acesta va arata cresterea balantei dupa fiecare trade.

bp6wkah5qnb0hnwfg.jpg

#54800 Offtopic universal

Posted by Proximus on 10 May 2014 - 04:20 PM in Discutii generale

cand in realitate orice miscare mai puternica poate duce un trade cu dd de 28% la 82%. :(

Asa ceva nu se poate intampla, avem stoplossuri :)

un raspuns logic, insa daca stoploss-ul e setat la -28% atunci e doar o chestiune de timp pana prinzi o serie de 3 trade-uri de genul asta...de asta am spus ca e un mod de tranzactionare in care falimentul bate la usa. in cazul de fata, nu s-a intamplat inca, si ne sunt luati ochii cu acel 155%. Insa ceea ce nu vreti sau va faceti ca nu pricepeti, e ca un trader cu cont personal de 5-6 cifre si orice trader serios care administreaza banii altora nu-si poate permite o asemenea desconsiderare a riscului.

Hai sa elaborez.

1) Stoplossul meu e intradevar larg, admit asta, dar am si un SL mental, si sunt mereu in fata calculatorului cand se transmit stirile.Adica pot sa ies dintro pierdere inainte ca volatilitatea sa multiplice pierderea.

2) Daca vii cu seria de 3 tradeuri, asta iarasi o convingere gresita, asta ar fi adevarata daca as lua tradeurile la random cu aruncarea monedei, care poate ca e adevarat in cazul tau dar nu si in cazul meu.

Analiza mea poate prezice miscarea pretului cu o precizie de 90%, punct.Asta inseamna ca am un edge adevarat, si chiar daca zici ca acea 28% drawdown se poate intampla (faptul pe care il neg), fiindca edge-ul e in favoarea mea, pot sa fac cel putin de 4x +28% inainte sa iau -28%.

Asa ca tot o sa ies in plus, NO MATTER WHAT!

Si asta se poate observa usor daca te uiti la forma liniei de balanta.

Si oricum in viitor voi incerca sa reduc riscul.

3) Eu nu voi administra contul nimanui, ceea ce risc vor fi doar banii mei, asa ca voi risca cat vreau.

#54798 Offtopic universal

Posted by Proximus on 10 May 2014 - 02:47 PM in Discutii generale

cand in realitate orice miscare mai puternica poate duce un trade cu dd de 28% la 82%. :(

Asa ceva nu se poate intampla, avem stoplossuri :)

#54780 Ceea ce conteaza este actiunea pretului

Posted by Proximus on 09 May 2014 - 05:16 PM in Heiken Ashi - Renko -analize PA

Buna ziua,

Unde as putea gasi mai multe detalii, info, web site-uri, carti, linkuri etc. referitoare la aceasta tehnica de tranzactionare.

Multumesc

http://www.youtube.c...h?v=DJz4E7VyeSw   

E Martingale :))

Sau cel putin o forma bine ascunsa e ei, mascata cu hedging si NO STOPLOSS,cele mai mari greseli pe care un trader le poate face, imbinate intrun sistem magic , wow ce bine suna

....

deschidem o pozitie si cand acesta nu se duce in directia noastra deschidem opozitul ei de 1.5 ori mai mare.

Nu e nimic revolutionar in asta, indiferent cat de pasionat il prezinta, traderii isi pierd banii de sute de ani cu aceasta metoda =))

Un mic detaliu ce a uitat omul sa zica e cand ai sa zicem 4 tradeuri in pierdere si nu mai ai free margin sa deschizi un trade in directia opusa sa ii dai contra-hedge, atunci ce faci hmm ??  pai probabil ca.... iei margin call ? :))

#54771 Avantaje la tranzactionarea Ron&Huf

Posted by Proximus on 08 May 2014 - 04:12 PM in FX Europa de Est (RON& HUF)

Iata un exemplu cum sa nu tranzactionati perechile de carry trade :))

64w138yap32sif1fg.jpg

29zdt2kdo5kcgiqfg.jpg

Desi am castigat tradeul, si chiar am iesit in plus, dar uitativa la swap, a mancat tot profitul :))

Si asta e doar dupa 1 zi, imaginativa o saptamana de short pe AUD/USD...

Morala acestei exemple este sa nu intrati in pozitii contra dobanzii ca va ardeti mainile :)

#54767 Offtopic universal

Posted by Proximus on 07 May 2014 - 01:03 PM in Discutii generale

Pai da moneda are 2 fete.

Cei negativisti zic ca daca faci 5%/ luna (in mediu ca poti iesit si in minus ) e un rezultat foarte bun.Iar ceilalti vor sa faca 1000%/ luna dar deocamdata fac -20%/ luna, cu tot felul de prostii: martingale, NO-SL trading, EA-uri si altele.

Si ghici ce, ambele parti gresesc.Fiindca retailerul nu se poate compara cu o banca, ambele parti au avantajele lor si dezavantajele.

De exemplu, o banca nu poate sa tranzactioneze pe termen scurt, pentru ca protocoalele de controlarea riscului nu permit asa ceva.Asa ca putem intelege de ce o banca care face 15%/ an e una superba, pentru ca in face cu un DD sub 0.1%, astfel va avea un farmec pentru investitori si actiunile lor se vor duce sus.

Si dezavantajul lor e viteza de tranzactionare, si lipsa de lichiditate, nu poti manevra miliarde de dolari pe M1.Si nici nu e nevoie, daca o banca face 15% pe 100 miliarde ea va fi multimita.

Insa traderul, care face 1% pe 1000$ nu e multumit, si nici nu trebuie sa fie, desi asta nu inseamna sa incerce tot feluri de porcarii care mai degraba ii da margin call in loc de un milion.Dar nici sa renunte la profit, daca DD e ok, si riscul e adecvat si planificat pe strategie atunci nu e imposibil sa faci 100%/ luna , desigur asta va functiona doar pe conturi mai mici de 1 milion de €.

#54760 Offtopic universal

Posted by Proximus on 06 May 2014 - 11:13 PM in Discutii generale

@proximus de ce ai pus history si open trades private la un cont demo  ? :ohno:  as vrea sa dezleg 'misterul' acestui randament inainte sa te falimenteze piata si sa resetezi contul

Pentru ca contrar imaginatiei tale, sistemul e chiar profitabila, si de al naibii de profitabila.Nu vreau ca altii sa faca profit din munca mea grea, mai ales cei care nu imi apreciaza munca, ca credema nu e usor sa consruiesti un sistem profitabil, mi-a trebuit 1.5 ani de munca grea,studiu si observatie sa ajung aici.

Apropo, sistemul meu de "faliment" tocmai mia dat inca 7% :))

Astfel inchizand ziua cu +57.44% si gata am terminat tradingul pt azi, mai am 2 pozitii deschise (tot in profit) si niste pending orders inactive, dar le las pe acestea deschise la noapte.

Noapte Buna!

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.