Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

viktor256's Content

There have been 16 items by viktor256 (Search limited from 07-June 19)

By content type

See this member's

Sort by                Order  

#56366 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 02 February 2015 - 06:42 AM in Intrebari si raspunsuri

Daca te uiti pe profilul D-lui valim1975 observi ceva interesant:

• Strategie/tehnica folosita
    analizele altora
Deci faptul ca nu a folosit termenul de analiza tehnica sau fundamentala sau alte chestii ci face aluzii la altii nu inseamna decit ca mai sunt si altii profitabil in acest forex.

#56364 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 01 February 2015 - 11:11 PM in Intrebari si raspunsuri

... Da asa este..Sunt de acord. Tocmai si asta e ideea.... Este destul de dificil pentru un incepator ca dintr-o multitudine de oportunitati care iti apar sa le alegi doar pe cele bune asa ca sa fii profitabil. Toate acele idei de intrare in piata le filtrezi prin acest grup statistic de traderi. Daca acel grup au un istoric intre 6  si 12 luni pe profit luna da luna pe cont real oare nu as putea sa profit si eu din asta. Este ca si o copiere de tranzactii doar ca manuala. cu management propriu si cu nivele de iesire personalizate. Ideal ar fi sa poti urmari marii jucatori pe intervale mari de timp. Dar eu ma multumesc cel putin sa urmaresc niste jucatori mai mici in speranta ca acestia au o experienta suficient de buna ca sa-i urmareasca pe cei mari...

#56361 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 01 February 2015 - 09:39 PM in Intrebari si raspunsuri

.... Imi pare rau ca nu s-a inteles ca am dorit sa spun si s-a ajuns la concluzia ca dau cu banul. Nu dau cu nici un ban. Fac o abordare statistica a unui grup de traderi care apreciez ca sunt buni si au un istoric rezonabil. Este ca si cum ti-ai construi un indice de trading bazat pe o superpozite de strategii si analize si ai tranzactiona acel indice. Daca exista acest indice renumit S&P care nu este decit o gramada de fime de succes din America, adica pina la urma o colectie de oameni de succes din aceastea lume iar lumea ii tranzactioneaza crezind ca stiu suficient de mult despre acestia atunci de ce eu nu as putea tranzactiona un grup traderi?

#56358 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 01 February 2015 - 08:36 PM in Intrebari si raspunsuri

Ca tot mi-a venit pe  email ultima postare la acest topic al meu de incepator m-am gindit sa mai scriu cite ceva din experienta mea dupa 7 luni de forex. Pina acum am avut 2 conturi reale pe care am reusit sa fac +20 si respectiv +50% dar nu am fost in stare sa mentin profitul realizat si am renuntat. Din fericire am reusit sa ma opresc la timp si sa nu pierd din depozitul initial. Am retras tot din cont si eram hotarit sa stau deoparte de real pe o perioada. Am fost foarte frustrat ca niciodata n-o sa fiu bun la analize tehnice si fundamentale ca sa scot bani din acesti brokeri. Am realizat ca se pierd bani in aceasta piata din cauza emotiilor cauzate mai ales de faptul ca se intra cu volume mari ceea ce te face sa inchizi repede o tranzactie cind este pe plus citeva puncte si sa stai in tranzactii negative ca pina la urma sa inchizi din frica. Am citit pe acest forum pareri ca de fapt nimeni nu face bani pe termen lung din forex. Cred ca acestia au dreptate. Totusi rascolind site-urile forexfactory si mql5 am descoperit ca sunt si traderi care fac profit. Pentru mine a fost foarte important sa constat ca pot observa tranzactiile in timp real ale acestora, sa vad riscul lor, cu cite puncte se duc in minus in medie pe tranzactie si cit timp dureaza pina ies din acele trade-uri. Acum sunt de parere ca analizele tehnice si cele fundamentale pentru incepatori sunt doar niste capcane. La moment citesc din aceste analize dar nu mai intru  in tranzactii dupa acestea. Deci, ideea la care vreau sa ajung este ca se poate face ceva in aceasta piata doar cu o singura strategie si aceasta este Managementul Banilor si al Riscului fara nici un fel de analize, indicatori, strategii, stiri. Stiu ca pina acum tot ce am  spus suna mai mult ca o ghicitoare referitor la ce strategie folosesc. Ei bine, aceasta strategie este urmarirea in timp real a  altor traderi si un Money management care sa produca in medie un profit de la 0.2% la 0.5% pe tranzactie.  Asta e tot. Succes la tranzactionat. Acesta este al treilea cont care l-am deschis cu doua saptamini in urma si cel putin pina acum  se poate vedea ca ii contrazice pe cei care afirma ca nu se poate face nimic in acest forex. Ramine deacum  sa vedem ce surpize ne aduce acest termen lung  de care toti sunt obsedati.

https://www.mql5.com/en/signals/79358

http://www.forexfact...om/viktor256#45

#55108 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 20 June 2014 - 10:14 PM in Intrebari si raspunsuri

Buna ziua Valim1974 si tuturor celor care subscriu la acest topic al meu de incepator,

Valim, uite, eu m-am uitat pe contul tau public si am observat ca ai short GBPUSD in intervalul 6970-6990. Recent s-a atins un maxim record din ultimii ani de 7060. Observ ca perechea a sarit in sus dupa ce saptamina asta a coborit si s-a atins de suportul 6920. Crezi ca mai coboara in aceste conditii?

Eu in ultimul timp mi-am schimbat foarte mult atitudinea fata de trading. Pentru un cont de 500$ nu deschid decit maxim 4-5 pozitii de 0.01 bazindu-ma exclusiv pe pozitionarea  graficului fata EMA20, 50, si 200 pe TF de 30M,1H si 4H. Am inteles ca o tranzactie daca e deschisa trebuie lasata sa creasca, uneori chiar zile intregi, trebuind sa avem foarte multa rabdare. 

Spune-ti va rog ce ar trebui sa iau in calcul atunci cind deschid pozitii exclusiv dupa medii mobile exponentiale pe time-framuri multiple. Deocamdata nu folosesc nici SL si nici TP. Credeti ca este bine asa?

De exemplu GBPUSD a atins ultima data EMA200 pe un grafic D1 in luna august 2013 iar acum este la 560 puncte distanta.Pe mine asta ma duce la gindul ca perechea asta este un balon umflat prea repede care un curind se poate dezumfla. Vedeti acest scenariu posibil la fel cum a fost cu EURUSD? La fel este si pe H4 dupa cresterea spectaculoasa pina 1.7060. Suntem la 150 puncte de EMA200. Unde credeti ca atinge EMA200 pe H4?

O sa atasez istoricul care il am pina acum poate va fi util vreodata cuiva mai ales ca scoate in evindenta doua moduri trading total opuse.

Attached Files

#55016 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 05 June 2014 - 01:09 PM in Intrebari si raspunsuri

Tu vrei sa te îmbogățești? nu te cam grabesti? intai iti faci un capital si dupa aia traiesti linistit. tu o tii in continuare "cu Batman, Batman"....

Nu este o idee atit de rea sa te imogatesti. Dar mi se pare o expresie care nu ar trebui folosita in trading. Folositi si voi de exemplu " indepedenta financiara"...

#54983 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 29 May 2014 - 09:07 PM in Intrebari si raspunsuri

Cred ca mi-a scapat ceva. Am folosit un calculator pe net si mi-a iesit un swap total de aproape 20 Euro. Totusi de ce in acel calculator de trading pip-value are o valoare iar Swap  long/short este diferit ... mult mai mic decit valoarea unui pip. De exemplu pentru pentru Aud/Usd pip-value=7.35 Eur iar swap long = 2.5 Eur. Dar totusi brokerul zice ca swapul long pentru aceasta pereche este 1.36 pips...  Nu prea inteleg....

Si inca o intrebare... Swap-ul se aplica pentru  20 de zile pe luna sau pentru 30. Pe pagina borkerului mai citesc ca "3-day swaps: Wednesday". Adica ar iesi 30 de zile de swap si nu 20. 

Completez:

pipVal(EUR)                    swap(EUR)                   swap broker (pips)

Eur/PLN            2.42                                  3.96                                   2.52

Usd/HUF           3.3                                     5.88                                   2.33

USD/PLN           2.42                                 3.14                                    2.02

AUD/USD           7.36                                  2.5                                     1.36

Aud/CHF            8.19                                  3.6                                     1.34

De ce nu coincide cu ceea ce spune broker-ul ???   

#54982 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 29 May 2014 - 08:43 PM in Intrebari si raspunsuri

Salut Valim1975 !

Ai pomenit mai sus undeva ca profilul tau este mai degraba "carry trade". Eu m-am uitat peste swap-urile care le ofera brokerul si am gasit ca cele mai avantajoase sunt:

pentru SELL: Eur/PLN (2.5 p) USD/HUF (2.33 p) USD/PLN (2.02 p)

pentru BUY: Aud/USD (1.36 p) Aud/CHF (1.36 p)

Eu am pus pe un cont demo de 10k euro aceste cinci tranzactii. Din ceea ce inteleg eu ca se va intimpla cistigul din swap pe zi va fi mai mare de 50 USD. Loss-ul flotant care rezulta este in jur de 500 Eur. Dupa 20 zile  cistigul din swap ar trebui sa acopere Loss-ul flotant si sa fim pe plus. Este gindirea mea corecta? Daca sunt careva chestii importante care imi scapa ai putea te rog sa le evidentiezi...

Merci mult....Succes

Victor R. 

#54965 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 23 May 2014 - 06:43 PM in Intrebari si raspunsuri

Daca ECB va anunta dobanda 0 % (la fel ca in SUA) atunci nu vom mai plati swap pentru Eur/Usd?

#54957 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 22 May 2014 - 08:43 PM in Intrebari si raspunsuri

Multumesc foarte mult pentru informatii. Eu am reusit totusi sa ies din toate tranzactiile deja cu un  Loss total de aproape 7 usd fata de starea contului la deshidere. Acum cred ca ma retrag mai mult pe demo caci cel putin acolo pot face greseli care nu costa. Vreau sa incep sa testez o strategie pe demo. Cu ziceti cu ce ar trebui sa incep? Sun atitea strategii pe internet dar cind le citesc citi indicatori implica ma face sceptic ca o sa reusesc cu ele. Abia acum incep sa observ cum funtioneaza tehnic Forex. Vad ca nivelurile de pret funtioneaza foarte bine. Am observat de exemplu cum Eur/Usd tot face "Touch me again" pe 1.3650. Spor la treaba tuturor !

#54954 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 22 May 2014 - 05:44 PM in Intrebari si raspunsuri

Si as fi curios sa aud cateva opini cu privire la o strategie bazata pe Feeling pe care o dezvolt intraday cu ajutorul calendarului economic,

Read more: http://forum.vamist....2#ixzz32SYbSX00

Ce presupune o strategie de tip Feeling?... Inca nu am dat pe net peste asa ceva...

#54952 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 22 May 2014 - 04:40 PM in Intrebari si raspunsuri

Multumim foarte mult valim1975 pentru acces la contul tau. O sa urmaresc cu foarte mare interes ceea ce faci tu acolo, poate mai invat si eu cite ceva , caci tare multe inca nu stiu. Eu dupa 17 zile de cont real am un istoric tare caraghios si ciar un pic in minus. In schimb am inteles ca in Forex nu-i chiar asa cum reclameaza brocherii si nici nu se compara cu emotiile care le ai fata de un cont demo.

Attached Files

#54935 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 21 May 2014 - 03:06 PM in Intrebari si raspunsuri

eu as incerca dar sunt iar intr-o situatie delicata. Am si buy si sell pe eur/gbp cu diferanta de 25p intre ele. Chiar nustiu cum sa ies din acestea. Mi-a trebuit sa mai bag....Am patit-o din nou...

#54931 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 21 May 2014 - 02:01 PM in Intrebari si raspunsuri

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre!

Am realizat si eu ca am folosit loturi prea mari. Cred ca maxim ar fi bine sa folosesc 0.05. Eu pina acum protejam ordinele prin alte ordine Stop in speranta ca pe urma mai pot face ceva. Insa in majoritatea cazurilor nu am putut, dupa cum se poate vedea si din istoric. 

Interesanta prognoza ai facut valim1975 pentru ca deja cind scriam acest raspuns euro a cazut la 3675. De unde ai luat acel procent? Chiar sunt curios.

Deocamdata incerc sa caut o strategie simplista si sa nu mai fac scalping caci tare obositor si stresant este.

#54925 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 21 May 2014 - 07:02 AM in Intrebari si raspunsuri

Salut din nou,

Mersul la mare ar fi mai placut dar in acest caz ar fi chiar 100% sanse sa "pierd" acei bani. Aici poate mai am si eu citeva procente sanse. Si eu am crezut partial  in acel mit ca poti face bani repede si usor pe Forex dar vad ca nu este deloc asa. Eu incerc sa iau foarte serios implicarea mea in Forex desi din evolutia contului meu nu se vede decit ca am facut loterie. Sunt constient ca este o investitie in timp si nu trebuie sa-ti doresti sa faci sute de procente profit peste noapte. Cind am deschis contul ma gindeam ca e prea putin 500$ si deja ma gindeam cit repede pot sa-mi mai scot niste bani din banca pentru a putea lucra cu loturi intregi. Brokerul la care am fost la cursuri a zis ca un profit de 20% lunar este unul minim in forex. Am stat si eu si am calculat. In banca banii stau la o dobinda de 7-8% anual (in lei). La o investitie de 5000$ pot scoate 1000$ lunar ceea ce este mai mult decit dublu fata de venitul mediu salarial care il am. Acum s-a cam spuberat acel vis de avea un al "doilea salariu" si sunt constient ca trebuie sa invat.

#54922 Am nevoie de ajutor si consiliere in Forex

Posted by viktor256 on 20 May 2014 - 09:58 PM in Intrebari si raspunsuri

Buna ziua,

Nustiu daca este acesta locul potrivit pentru a cere ajutorul cuiva dar o sa incerc cel putin. As avea nevoie de consilierea cuiva care are mai multa experienta in trading Forex.  Eu incerc sa invat din acest domeniu de citeva saptamini dar merge foarte greu ca mai este si serviciul. Daca sunt doritori pot scrie raspuns si care ar fi conditiile care le ofera. Am un cont live de 500 usd la admiral din 5 mai 2014 si pina acum nu am reusit sa fac mare lucru decit sa ajung in minus de citeva ori, unde sunt si acum. Tot citesc la strategii ca nu mai stiu care e mai buna. O sa pun mai jos si  evolutia contului. Va multumesc. Daca nu acesta este locul unde ar trebui sa postez rog sa-l stergeti.

Attached Files

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.