Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Elliott's Content

There have been 31 items by Elliott (Search limited from 22-February 19)

Sort by                Order  

#56458 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 16 February 2015 - 11:00 AM in Elliott Wave

Foarte multumit,sunt cei mai tari pe piata raportat la pret calitate,Acum mai vad din cand in cand seminarile de sambata,pt ca nu mai tranzactionez decat de la 4h in sus .am cheltuit vreo 7 k cu ei dar a meritat.

#56455 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 16 February 2015 - 10:42 AM in Elliott Wave

Am folosit un abonament sa invat EW  pana acum 6 luni,acum imi fac treaba singur.Eu folosesc numerotarea numai pentru a identifica ciclurile si deci potentialele zone unde piata creaza pullback pentru a sti unde sa cumpar sau sa vand.Cumpar sau vand numai in directia trendului.De ex eu de un an nu am vandut nici o paritate pe yen sau indecsi ,nu am cumparat aud,nzd ,eur,gbp sau XAU ,XAG.Acum stau deoparte fata de multe din ele pentru ca au ajuns in zone in care cicluri pe weekly sau daily pot fi la final.Prima confirmare o am cu GBP ca a terminat un ciclu de un an.

#56452 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 16 February 2015 - 09:46 AM in Elliott Wave

Imi mentin pozitia short EURGBP ,restul s-au inchis la BE .Pentru mine in acest moment GBPUSD a devenit bulish cel putin pana in zona de 1.6076-1.6336 deoarece consider ca ciclul bearish inceput in 15.07.2014 este incheiat.Raman in continuare bulish pe toti indecsi si yen pairs incercand sa cumpar orice pullback semnificativ.

#56408 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 04 February 2015 - 10:25 PM in Elliott Wave

Eurusd s a inchis la BE iar GBPUSD chiar dc s a inchis la BE am intrat din nou mai sus un pic.Am intrat si short in EURGBP.

#56381 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 03 February 2015 - 02:17 PM in Elliott Wave

Stefan,referitor la EW count,impulsurile se noteaza cu cifre iar corectiile cu litere,ce vezi pe chart sunt corectii,EW inseamna 12345 ABC ,dar in general piata dezvolta corectii complexe ,rar gasesti impuls in timefram-uri mari 

Iti trimit un chart usdjpy weekly unde poti vedea un ending diagonal numerotat cu cifre.

http://imageshack.co.../761/bj2U5h.jpg

#56372 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 03 February 2015 - 09:57 AM in Elliott Wave

http://imageshack.co...4927/bV6W3F.jpg

in aceasta pozitie am vandut deoarece audusd ajunsese la equal legs ((w))=((x)) si zona 50-61.8 fibo din (X) blue

sunt inca short la BE eurusd si gbpusd,euraud s a inchis la BE 

#56349 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 29 January 2015 - 12:05 PM in Elliott Wave

Am vazut foarte multe discutii despre indicatorii ,eu unul nu folosesc decat RSI si STOCHRSI dar nu pentru a deschide pozitii.Eu unul am foarte mare incredere in ratiile fibo si in EWP.Pt cei doritorii sa inteleaga conceptul EW le as propune sa vada primele 2 parti ale documentarului ZERO POINT (in special vol 2,dar de preferat 1 si 2)().Pretul se dezvolta in cicluri care au un inceput si un sfarsit si culmea toate acestea incep si se sfarsesc in zone de inflexie care respecta ratii FIBO.Pot argumenta cu zeci de exemple( se pot vedea si pe timeframe-uri mari 4H,D,W)

#56334 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 28 January 2015 - 03:29 AM in Elliott Wave

3 noi pozitii ,sunt la BE sa vedem daca fac un nou minim.Imi pare rau cam am pus imaginile asa dar nu prea stiu cum sa le adaug in acest topic

#56333 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 28 January 2015 - 03:28 AM in Elliott Wave

V8GAvJ.jpgMAxgW1.jpgTI4EIT.jpg

#56289 Tranzactii 2015

Posted by Elliott on 22 January 2015 - 07:53 PM in Elliott Wave

Aici voi prezenta toate tranzactiile din acest an.

sell eurusd si gbpusd

Attached Thumbnails

• sell-EURUSD.jpg
  • sell-GBPUSD.jpg

#55730 Sell AUDUSD

Posted by Elliott on 12 November 2014 - 09:51 PM in Elliott Wave

Pana una alta tu ai facut replay la topic-ul meu ,iar asta cu dispari denota caracterul tau .Eu  nu te am jignit cu nimc si as dori sa nu mai postezi nimic pe topicul meu ca oricum nu intelegi nimic din Elliott Wave. Ai citit si tu o carte si dai recomandari acum.o fi profesor in EW si nu stiu eu.

#55728 Sell AUDUSD

Posted by Elliott on 12 November 2014 - 09:14 PM in Elliott Wave

Nu sunt adeptul sa intru in piata de foarte multe ori,in general tranzactionez pe 4H si atata timp cat pozitia imi permite astept targetul final.Nu ti am arat de unde am intrat ca sa ma dau mare ci numai ca sa vezi ca nu mai este cazul sa mai intru,Eu cel putin merg pe idea ca dc se intra de multe ori in piata riscul este mai mare .Nu tranzactionez sa fiu in cei 95 % care pierd .Si apropo de nasul pe sus nu stiu cine e ,eu ca am comunicat o pozitie unde am intrat sau tu ca incerci sa imi faci recomandari ?

O seara buna

#55726 Sell AUDUSD

Posted by Elliott on 12 November 2014 - 07:41 PM in Elliott Wave

sunt short de la 0.89014 

#55724 Sell AUDUSD

Posted by Elliott on 12 November 2014 - 06:47 PM in Elliott Wave

AUDUSD e inca short nimic nu a invalidat acest lucru.eu am inca pozitia deschis si o voi lasa .Target short 0.84-0.83.

#55621 sell GBPUSD

Posted by Elliott on 30 October 2014 - 12:32 AM in Elliott Wave

Daca imi spui ce inseamna Neo Waves poti sa iti spun.Care ar fi aceste cerinte din Neo Waves ?

#55618 sell GBPUSD

Posted by Elliott on 29 October 2014 - 10:47 PM in Elliott Wave

Era normal daca usdx incepe valul 5 toate sa se duca .Ai avut sell stop sau erai deja intrat ?

#55617 Sell AUDUSD

Posted by Elliott on 29 October 2014 - 10:44 PM in Elliott Wave

Pe contul demo am intrat si in aussie .

https://www.myfxbook...tt-100k/1042773 contul meu demo de la alpari.

Sunt inca short in gbpusd si long in audjpy.

Attached Thumbnails

• Sell AUDUSD.jpg

#55616 Sell NZDUSD

Posted by Elliott on 29 October 2014 - 10:41 PM in Elliott Wave

Initial am vrut sa intru in EURUSD la 1.2760    http://imagizer.imag.../537/W5WX4P.jpg dar cum am prins si pe kiwi. Am preferat kiwi (nu risc mai mult de 2 %) si am inchis sell-ul pe eurusd.

Attached Thumbnails

• Sell NZDUSD.jpg
  • intrare eurusd.jpg

#55615 sell eurusd

Posted by Elliott on 29 October 2014 - 10:26 PM in Elliott Wave

exact de unde am spus si eu,eu am intrat in NZDUSD

http://imagizer.imag.../537/qILtCN.jpgqILtCN.jpg

#55603 sell eurusd

Posted by Elliott on 28 October 2014 - 12:23 AM in Elliott Wave

Barbones,pt mine ca sa fie triunghi trebuie ca si RSI sa suporte acest lucru si pana in acest moment a negat aceasta posibilitate.De la ultimul low, EurUsd a format pana acum o structura corectiva si atata timp cat in 4h pivotul 1.3993 este valid si piata nu imi va dovedi contrariul voi vinde si prima oara voi incerca la 1.2760(daca pica intru mai sus).Si apropo eu tranzactionez triunghiul.Eu consider ca acum piata este inca in favoarea dolarului si caut intrari numai in aceasta directie.

#55599 Buy AUDJPY

Posted by Elliott on 27 October 2014 - 11:04 AM in Elliott Wave

Harif,daca analizam in general piata pe timeframe-uri mari Weekly,Daily (mai ales la valute)se poate observa ca aproape toate sunt in corectie.In general impulsul apare foarte rar in aceste timeframe-uri.Daca corectia este double three WYX  atunci avem 5 swing-uri.Greseala multor waveri este ca forteaza notarea a 5 swing-uri ca impuls,mai bine zis cauta in piata impulsurile uitand ca structurile corective reprezinta 85 % din piata.Elliott a facut aceata teorie in anii 30 si consider ca aceasta teorie trebuie readaptata la conditiile de acum.Eu personal cred ca din toeria lui 25 % este valabil acum si asta este normal.Ca sa fac o paralela o masina BMW facuta acum nu arata ca aia din 1930  :P.Nu am luat discutia ca o polemica si daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie cu mare drag.Spor si tu la trading.

#55586 Buy AUDJPY

Posted by Elliott on 22 October 2014 - 11:35 PM in Elliott Wave

Harif,ca o structura sa fie imupls pe langa faptul ca valul 3 trebuie sa nu fie cel mai scurt ( in 80 % din cazuri valul 3 este cel mai lung si prezinta extensie min 1.618 din valul 1 ),dar si ca valul 4 nu trebuie sa intre in zona Wave 1,Wave 2 sa nu depaseasca inceputul Wave 1 si in plus pentru mine trebuie sa prezinte divergenta intre Wave 3 si Wave 5 .Tot la impuls valurile 1,3,5 toate in time frame-ul inferioare trebuie sa fie la randul lor impulsuri.Elliott a spus ca stuctura de baza este 1,2,3,4,5 (impuls) si  ABC (corectie).Structuri impulsive mai sunt "leading diagonal" si "ending diagonal".Corectii sunt flat (running,expanded,regural si iregular ) 3-3-5 ,zigzags 5-3-5,triunghiul 3-3-3-3-3,double zigzag,double three(WXY) ,si triple three(WXYZ) .In double si triple three WXYZ pot fi oricare din structurile corective.Structurile corective niciodata nu prezinta divergenta.Referitor la cum am notat valurile depinde de fiecare,si fiecare poate sa isi creeze propriul sistem de notare,iar sistemul de notare nu este o regula a lui Elliott.Eu folosesc wxy in structurile corective complexe De ex daca am in 1h 3-3-5 si in 15 min primul 3 este zigzag,al doilea 3 este flat si ultimul este impuls si nu prezinta divergenta este un double three in care W este zigzag,X este flat si Y este impuls si il notez WXY care este un flat si poate fi parte a unei corectii care in 4h este un simplu 3.Foarte multi nu inteleg natura fractala a valurilor si cum sa upgradeze sau sa downgradeze timeframe-urile pentru a-si numerota valurile.Pentru mine piata se dezvolta in cicluri care sunt atat corective cat si impulsive.Cele impulsive se dezvolta in 5-9-13-17-21 etc valuri sau swing-uri iar cele corective in 3-7-11-15-19-23 valuri sau swinguri.(in 4h pot fi 3 valuri sau swing-uri dar in 1 h este in 7 iar in 15 in 13,15 sau chiar 19).Parerea mea ca numai teoria lui ( creata in 1930 ,fara calculatoare ,indicatori etc) cu cele 3 reguli de baza in acest moment nu este o solutie 100 % si trebuiesc folosite si alte instrumente ca si waver.

#55584 Buy AUDJPY

Posted by Elliott on 22 October 2014 - 08:55 PM in Elliott Wave

Harif,in primul rand as vrea sa te intreb care este pentru tine diferenta dintre imupls si corectie ,si as mai vrea sa stiu ce reguli Elliott consideri tu ca le incalc.

#55546 sell eurusd

Posted by Elliott on 18 October 2014 - 02:50 PM in Elliott Wave

Pozitia de la 1.2787 s-a inchis la BE .Acum astept sa vand in zona 1.2914-1.2963 cu un SL la 1.3094.Ca asteptare pt TP undeva intre 1.24-1.22 .Daca pozitia se activeaza inchid jumatate ori la 1.2817 ori la 1.2715,totul depinde de reactia pe care o sa o aibe in acea zona,restul il las la BE.Pt mine in acest moment EURUSD pe Weekly,Daily,4H,1H trendul este bearish.Pe weekly il vad undeva la 1.11.

http://imagizer.imag.../537/TeTbDG.jpg

#55544 Buy AUDJPY

Posted by Elliott on 18 October 2014 - 02:16 PM in Elliott Wave

http://imagizer.imag.../743/yWIbch.jpg

SL putin peste intrare .Voi inchide 0.5 la 95.20 si restul de 0.5 astept min 98 - 100.Daca face un nou minim voi cumpara din nou .

Attached Thumbnails

• Buy AUDJPY.jpg

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.