Sari la conținut

LAST price ?!!


Postări Recomandate

Hai sa analizam un pic cum functioneaza tranzactiile la "Brokerii" alesi.

Pana la 100.000 $ toate tranzactiile se fac INTRAFIRM, adica in interiorul firmei (pe platforma fiecaruia). Marea si profitabila afacere este ca 95% dintre traderi pierd. Stiti cand devine un trader o problema pentru un broker? NU!!! Atunci cand isi retrage banii.

Nu va mai mirati atunci cand aveti un SL la xxx.25 si cu toate ca cinci brokeri pe grafice nu ating pozitia voastra, la voi exista un maxim sau minim la xxx.25, indeajuns pentru a pierde.

Si doua linkuri extrem de utile despre cum functioneaza piata aceasta vazuta din interior:

Acesta in mod special: http://www.forexfactory.com/forexforum/showthread.php?t=5809

http://www.forexfactory.com/forexforum/showthread.php?t=7484

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Scuze ca am deschis un nou thread dar mi s-a parut nepotrivit sa postez in cel al Fetei Morgana care seamana cu un tutorial pe care m-am gandit ca nu e bine sa-l intrerup.

 

Acum: Problema mea:Am plasat un order STOP PRICE pe long pt Gpb/Jpy la 210.50 Dupa un timp am vazut ordinul executat desi pe 5 min. bar chart in dreptul pozitiei respective aparea un "bar" cu HIGH 210.48 !!!! Deci vorbesc de HIGH nu de CLOSE sau OPEN price pe "bar"-ul respectiv.

I-am intrebat pe cei de la support si surpriza mi-au spus ca chart-urile sunt alcatuite din LAST prices unde LAST e pretul celei mai voluminoase tranzactii.Eu nu am stiut asta.Vreau sa va intreb daca toti brokerii alcatuiesc hartile la modul asta sau se intimpla doar la Marketiva?

Mi se pare ca graficul isi pierde din acuratete daca e alcatuit la modul asta.Voi ce ziceti?

ps-am cautat pe google ceva tutoriale despre harti dar n am gasit nicaieri scris ca hartile sunt alcatuite din preturile LAST adica preturile celor mai voluminoase tranzactii.

Ai de-a face cu un dealing-desk:

http://nondealingdesk.com

http://nondealingdesk.blogspot.com

 

Este o practica normala in lumea forexului. Nu exista numai SL hunters ci si TP inainte de limita, activarea ordinelor inainte de limita. un ordin activat sau inchis - bani in plus pentru broker.

 

Brokerii au o statistica cu zonele in care sunt plasate cele mai multe ordine - nu conteaza felul - si atunci maresc spredul. Daca urmaresti http://news.efxnow.com/en/commentary/index.html din cand in cand anunta zonele in care e posibila vinatoare de SL.

 

Numai daca te intereseaza ...

 

Ma gandesc ca poate nu stiai ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Este o practica normala in lumea forexului. Nu exista numai SL hunters ci si TP inainte de limita, activarea ordinelor inainte de limita. un ordin activat sau inchis - bani in plus pentru broker.

 

Brokerii au o statistica cu zonele in care sunt plasate cele mai multe ordine - nu conteaza felul - si atunci maresc spredul.

Apropo de ce spui tu,discutie cu un moderator Marketiva (am gasit unu care vorbea romaneste,ca in engleza imi dadeau copy paste din help) :

 

2:01:53 PM alexbrancu zsolt: hi ,can you speak romanian ?

2:03:15 PM zsolt alexbrancu: da, cu ce va pot ajuta?

2:18:20 PM alexbrancu zsolt: nu inteleg ceva , mi s a executat un ordin inainte sa atinga SL,sau cel putin asa reiese din chart

2:19:44 PM zsolt alexbrancu: chartul arata o valoare medie, pozitiile sunt executate pe pret offer sau bid

2:20:13 PM alexbrancu zsolt:ce inseaman valoare medie?e la jumatea spreadului ?

2:20:57 PM zsolt alexbrancu: da :)

2:21:43 PM alexbrancu zsolt: e cam ciudat, spreadu la GJ e 8 ,adaug 5 in sus si 3 in jos sau cum ? 8 e nr par

2:23:01 PM zsolt alexbrancu: va rog sa uitati la forex tab pretul last, bid si offer

2:24:29 PM alexbrancu C4IPO8FZ7 s- a executat la 09:00:21 GMT , pe harta e 198.77 chiar daca adaug intreg spreadul care i 8 tot nu ajunge la 199, pretul la care s a executat

2:25:51 PM zsolt alexbrancu: spredurile sunt variabile, in unele situati sunt mai mari, de exemplu la publicarea de stiri

2:27:09 PM alexbrancu zsolt: pot sa vad undeva valorile last din urma ?

2:27:45 PM zsolt alexbrancu: valorile last se vede pe chart :)

2:28:20 PM alexbrancu zsolt: am ajuns de unde am plecat

2:28:51 PM zsolt alexbrancu: cand poziti dvs a fost inchisa erau publicate niste stiri, spreadul a fost marit

2:28:52 PM alexbrancu zsolt: nu i mare problema ca sunt pe virtual, da' nu mai am curaj sa depun

2:29:54 PM zsolt alexbrancu: toti brokeri maresc spredul in anumite conditii

2:33:28 PM alexbrancu zsolt: macar faceti o harta bid si ask ca lumea ,asta cu media,e facuta sa induca in eroare

2:35:19 PM zsolt alexbrancu: va rog sa trimiteti un e-mail la addresa support@marketiva.com cu sugestia dvs.

2:37:32 PM alexbrancu zsolt: la cat poate ajunge spreadul pe GJ in momentul stiriilor?,din ce mi s a intimlat mie reiese ca e 23+23=46.Asta e enorm.

2:38:12 PM zsolt alexbrancu: depinde de situatie, nu este fixat :)

2:38:46 PM alexbrancu zsolt: deci poate sa ajunga la 46 ???!!!

2:40:41 PM zsolt alexbrancu: cum am zis, depinde de siutatie, nu este ceva fixat :) in momentul cand pozitia dvs a fost inchisa, pretual last cel mai mare era 198.90

2:44:07 PM alexbrancu zsolt:chiar si asa spreadul era cel putin 20

2:44:48 PM zsolt alexbrancu: da :)

2:48:45 PM alexbrancu zsolt: ok, te-am intrebat pt ca voiam ce se intimpla,mi se parea anormal chair daca sunt pe virtual,thnx

2:50:28 PM zsolt alexbrancu: este normal :) cu placere

 

 

Cred ca era maghiar omu' :) Smilurile sunt puse de ei,cred ca-i politica firmei.

In fine concluzia discutiei o trageti voi.Recomandati-mi si mie un broker mai "cinstit" care are demo.Thnx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.