Sari la conținut

Live trading


Postări Recomandate

sunt pe real pe bursa. am vazut minusuri si plusuri, mai am inca minusuri pe unii emitenti si cu toate astea n-am vandut nimic in panica si n-am probleme cu somnul noaptea. la ce m-am referit cand am zis ca tranzactionez ca si cand as fi pe real: am contul demo cu aprox aceeasi suma cu care intentionez sa deschid live, marimea pozitiilor la fel, tipul de analiza tech&fundamentala la fel, etc.

orice business presupune costuri, dar diferenta intre un businessman inteligent si unul de rand e ca primul reduce la minim costurile inutile. in opinia mea sa stai cateva zile/saptamani pe demo, deschizi cont live de 500 pe care stii de la inceput ca-l pierzi, revii iar pe demo, deschizi alt cont de 500 (cam asta e trendul pe forexfactory) si tot asa, mi se par cheltuieli inutile. ce zicea cineva mai sus cu contul live de 5$ mi se pare o gluma =))

 

am uitat sa mentionez in primul post factorul psihologic pt ca asta nu se invata prin niste reguli ca AT si AF ci ajungi in timp sa te cunosti. zici ca pe demo nu antrenezi partea psihologica...nu stiu altii cum sunt (vorba lui Creanga) dar eu deschid platforma de tranzactionare de la bvb(unde am bani reali) si alaturi platforma forex (demo). am minus si plus in ambele, si cu toate astea nu fac nici o diferenta.

daca ar citi fiecare niste carti de psihologie/dezvoltare personala sau biografia unor oameni de succes inainte de a se apuca de trading, sunt sigur ca "frica" n-ar mai fi cuvantul dominant =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

eu am facut ceea ce face acum guby. exact asta am crezut si eu. cand imi zice unu si altu ca nu merita sa pierd timpu asa mai rau ma ambitionam.

 

am luat-o usor cu un cont exact la fel de mare ca si cel real, am stat pe demo 1 an am avut niste rezultate foarte bune si apoi am intrat live, cand ma uit inapoi vad cum am pierdut timpul aproape 1 an degeaba, eu mai mult de cateva luni nu vad de ce ar fi nevoie sa stai pe demo. ce trebuie sa demonstrezi pe demo, sau poate intervine frica de a face primul pas si atunci incerci sa mai amani putin.

la un moment o sa atingi un plafon peste care pe demo nu o sa poti sa treci daca esti pe demo.

ca sa folosesti cat mai bine timpul pe care-l petreci pe demo stabileste-ti niste obiective pe care trebuie sa le indeplinesti.

nu visa ca daca esti bun pe demo o sa fi la fel de bun pe real, la fel si daca intri direct pe live trebuie automat sa pierzi cateva conturi invatand.

 

fiecare are drumul lui si trebuie sa-l lasam sa-l urmeze.

Editat de ener
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt pe real pe bursa.

fascinant

am uitat sa mentionez in primul post factorul psihologic

ok

o sa imi dai dreptate dupa ce ai sa treci pe real, pana atunci, fi "gica contra", eu nu ma mai obosesc sa iti explic.

ps: nu pune fx-ul in aceiasi "oala" cu piata de actiuni(bvb in cazul de fata) !!!!!!! nu ma pune sa iti spun si de ce, sper ca se subantelege. Una e jucarie pe langa alta, sper ca te-ai prins care e jucaria.

i'm out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Carboon si @Gubyiq, cred ca v-ati spus amandoi punctele de vedere in privinta asta si chiar nu mai are rost sa incercati sa schimbati fiecare parerea celuilalt. Cum spunea si Ener, fiecare e cu drumul lui. Acceptati asta si haideti sa vorbim si despre alte lucruri. Ce ziceti?

 

[edit] Nu ca m-ar deranja ca va postati punctele de vedere, dar am eu asa o impresie ca daca mai continuati o sa va certati =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Salut! E primul meu post dar urmaresc de ceva timp forumul.

 

Sunt total de acord cu gubyiq.

Eu am inceput pe demo acum 1 an si ceva...si am tot incercat diverse startegii pana am gasit acea strategie care mi se potriveste si cu care am reusit sa scot profit constant in ultimele 4 luni. Am tratat contul demo ca pe unul normal(live) si am incercat sa simulez intocmai cum voi fi pe live.

De aprox 2 saptamani sunt pe live si pot spune ca nu e nici o diferenta intre demo si live...totul decurge conform planului. Chiar mi se pare mult mai bine pe live din punctul de vedere al rapiditatii cu care se executa ordinele si al spread-ului, asta dupa o atenta selectare a broker-ului.

Cred ca totul e in mintea traderului si depinde foarte mult de la persoana la persoana .... eu am tendinta sa tratez orice joc ca pe ceva serios...de aici si faptul ca intre demo si live nu percep diferenta pentru ca am tratat demo cu multa seriozitate si orice pierdere ma durea cum ma doare si pe live.

 

Nu sunt de acord cu ideea ca 2 ani trebuie sa pierzi si sa testezi ca apoi sa intri live si primul cont sa-l pierzi...e o prostie. Testati intai pe demo si tratati totul cu seriozitate maxima, alegeti profilul de risc corespunzator persoanei tale (adica cel nivel la care te simti confortabil) si nu vei avea probleme pe live daca totul decurge ok pe demo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Am citit topicul si disputele...eu zic ca toti aveti dreptate, intr-o anumita masura...unii (majoritatea) intra pe Forex pt bani...demo este bun sa te "joci" cu ordinele si graficele un pic...daca traiesti cu adevarat pe demo toate ordinele (cum o fac si eu), prea mare diferenta nu ar trebui sa fie pe real (asta in cazul in care joci cu o suma care sa nu te afecteze financiar in cazul in care o pierzi...eu unul mi-am stabilit cat-de-cat anumite reguli, pe care le aplic pe demo, insa in ideea ca sunt pe real...cu alte cuvinte ma oftic la greu cand pierd, dar asta e...si ma bucur enorm cand imi iese pasenta...pe Oanda mi s-a deschis cont cu 100.000 $, insa joc ca si cum as avea doar 1000 (margin max)...ma gandesc in max 2 saptamani sa transfer banii si sa incep joaca :-)...din pacate, nu voi putea pune in aplicare regula de 2%, fiind un cont cu doar 1000 $....asta ar insemna muuuult timp irosit pana sa reusesc ceva (sper castig, nu pierdere...)...tinand cont ca de 1 luna joc pe un cont virtual pe care am reusit sa-l tin pe plus, cu regulile de margin descrise, eu zic ca ar fi timpul...deci, daca se face vreo statistica, pe mine sa ma treceti la asteptari in ceea ce priveste Forexul cu "bani", iar la jucatul pe demo mult timp cu "dezaprobare" :-)

Fiecare cu "pasarica lui" :-)

S-auzim de bine!

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate.....eu am intrat in joc cu 100$ so 200$.Investesc 10% pe o tranzactie, doar ca intru in cele mai sigure, si anume cele pe termen lung daily\weekly.Cand scoti 1000 pipsi ti-ai dublat suma.Iar daca dai randamente pe demo o sa dai si pe real.Randament ce inseamna?Sa stii de ce ai deschis acea tranzactie si la fel si de ce ai inchis-o.Aceleasi motive le aplici la real, cu multa rabdare.

Te-as sfatui sa pui in cont vreo 2-300$ si sa incerci sa dublezi de vreo doua ori contul si iti faci 1000 de parai pe putin.aaaaaa!!!ca nu reusesti?nu-i nimic....ai spart 300 nu 1000.Deci mai ai 3 incercari.Inceara sa fii zgarcit daca nu esti si sa-ti gestionezi banii cu strictete.Sa iei in seama chiar si o tranzactie pierzatoare de cativa pipsi.Pe mine alea m-au dus spre fund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Am intrat si eu pe real de vineri, cu suma minima de 250$ la mini-cont pe IBFX. Tranzactionez doar cate 100$ (0.01 mini-loturi), ca sa risc cat mai putin, tinand cont ca sunt un uber-incepator :P. Va tin la curent cu "evolutia" mea. Intr-adevar, pot spune ca e altceva decat pe demo, emotiile isi spun cuvantul si poti face usor una dintre urmatoarele greseli:

 

a) inchizi tranzactia prea repede, cand e pe plus, chiar daca nu si-a atins profitul tinta;

b) inchizi tranzactia manual, cand vezi ca ai 1 cent pe minus, chiar daca stop loss-ul tau se setat mai jos, si imediat dupa ce ai inchis, trendul isi reia cursul normal (deci ai fi fost pe profit daca nu inchideai tranzactia);

c) ai o pierdere si apoi te arunci in tranzactii fara sens ca sa te razbuni pe piata si sa-ti recastigi banii.

 

Sper sa invat sa evit greselile de mai sus pe viitor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.