Sari la conținut

Profit pe FOREX


black ice

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

-nivel avansat, cred ca au o medie de 4-5% lunar, deci cam 50-60% an

-nivel mediu, cred ca inca au salturi intre -20% +20% lunar

 

 

e doar o parere a mea, eu personal inca sunt la stadiul de studiu si sincer as fi extrem de multumit de momentul in care voi ajunge la o constanta de 4-5% lunar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebam de această rată a profitului din două motive: pe de o parte trebuia să-mi stabilesc în trading plan un scop realizabil (pe săptămână, lună şi an), scop pe care îl identificam cu o anume rată a profitului, şi pe de altă parte eram curios ce sume ar trebui să tranzacţionezi pentru a putea trăi din forex (în condiţiile în care respecţi toate regulile de mm şi rm). ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de credibil e Van Tharp, dar in una din lucrarile sale, vorbind despre profit si obiective, il citeaza pe Ralph Vince: Ralph Vince has suggested that "if you are not trading for optmal profits, then you belong on a psychiatrist's couch rather than in the markets"

 

 

Întrebam de această rată a profitului din două motive: pe de o parte trebuia să-mi stabilesc în trading plan un scop realizabil (pe săptămână, lună şi an), scop pe care îl identificam cu o anume rată a profitului, şi pe de altă parte eram curios ce sume ar trebui să tranzacţionezi pentru a putea trăi din forex (în condiţiile în care respecţi toate regulile de mm şi rm). :)

Cred ca ai foarte bine sa-ti stabilesti niste obiective. Totusi, nu stiu daca un obiectiv saptamanal sau lunar, in procente, e foarte folositor. Sa presupunem ca ai un sistem care urmareste trendul. Daca piata stagneaza (sideways), ce o sa faci? Saptamana se apropie de sfarsit si tu nu ti-ai facut planul, sau poate chiar esti pe minus. Ce faci? E posibil ca in situatia asta sa incepi sa iei cat mai multe tranzactii, cu speranta de a reveni in profit si de a-ti atinge obiectivul. In acest moment, nu faci decat sa cresti probabilitatea de a termina saptamana cu o pierdere si mai mare.

Mai bine incearca sa-ti respecti planul de tranzactionare si sa castigi cat mai mult din ceea ce iti ofera piata. Daca nu se misca asa cum vrei tu, nu-i nimic, astepti sa vina o perioada buna pentru stilul tau si vei castiga atunci.

 

Dupa un anumit timp, preferabil cat mai lung, o sa poti face o statistica si sa vezi care e media profitului lunar, valoare pe care o poti folosi eventual ca referinta pentru luna in curs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândeam, cum zici şi tu, să-mi pun ca obiectiv o medie, oarecum orientativă. Până acum aveam ca obiective o medie de xy pipşi, medie destul de rezonabilă ce putea fi făcută într-un singur trade bun. Problema era că valoarea acelor pipşi varia destul de mult (în funcţie de ce pozition size aveam) - iar acum stau şi mă întreb cum e mai bine să faci: să te gândeşti că nu contează câţi bani valorează acei pipşi, sau, că nu contează câţi pipşi faci, ci cât valorează în bani aceştia. Cu alte cuvinte, din punct de vedere al disciplinei, e mai bine să-ţi stabileşti ca obiectiv o medie a profitului în procente sau un număr de pipşi? Sau de fapt, nu prea contează?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândeam, cum zici şi tu, să-mi pun ca obiectiv o medie, oarecum orientativă. Până acum aveam ca obiective o medie de xy pipşi, medie destul de rezonabilă ce putea fi făcută într-un singur trade bun. Problema era că valoarea acelor pipşi varia destul de mult (în funcţie de ce pozition size aveam) - iar acum stau şi mă întreb cum e mai bine să faci: să te gândeşti că nu contează câţi bani valorează acei pipşi, sau, că nu contează câţi pipşi faci, ci cât valorează în bani aceştia. Cu alte cuvinte, din punct de vedere al disciplinei, e mai bine să-ţi stabileşti ca obiectiv o medie a profitului în procente sau un număr de pipşi? Sau de fapt, nu prea contează?

 

Din punct de vedere al disciplinei, eu cred ca e mai bine sa iti propui sa respecti sistemul pe care il tranzactionezi.

 

Referitor la nr de pipsi: valoarea pips-ului e in functie de position size, iar position size variaza in functie de nr de pips pe care esti dispus sa ii pierzi. Asa ca ajungem tot la respectarea sistemului. Gandeste-te bine unde iti pui stopul si pana unde ar putea sa mearga in favoarea ta tranzactia. Dupa aceea,daca merita sa intri, iti stabilesti position size in functie de riscul pe care ti-l asumi.

Rezulatatul se va masura in procente.

Cum crezi ca e mai bine, sa faci 1000 de pips si sa castigi 1% sau sa faci 50 de pips si sa castigi 7? Desigur, cifrele sint complet aleatoare, dar ai inteles ideea.

 

In alta oridine de idei, sper ca atunci cand vorbim despre position size stii la ce ma refer si ca ai o metoda cat de cat pusa la punct pentru a calcula care e position size optim pentru tine. Nu te supara, nu te cunosc si din cauza asta trebuie sa imi pun aceasta intrebare. Ca am vaz destule discutii despre money management si position size in care fiecare vorbea despre altceva, money management insemna sa nu ai SL mai mare de x pips, risc insemna sa nu folosesti leverage mai mare de y%, riscul intr-o tranzactie era egal cu marginea necesara pt a deschide tranzactia, etc, etc.

 

Daca deja stii asta, e perfect. In cazul asta, probabil stii si ca nu e bine sa te iei dupa targetul pe care si-l propun altii.

 

Afirmatii de genul:

-nivel avansat, cred ca au o medie de 4-5% lunar, deci cam 50-60% an

-nivel mediu, cred ca inca au salturi intre -20% +20% lunar

nu fac altceva decat sa dovedeasca faptul ca de multe ori informatia ne trece printre neuroni ca gasca prin apa, fara sa procesam nimic din ea. Cifrele astea sint pentru fund managers, care au ca obiectiv principal sa aiba un equity curve cat mai linear, fara perioade de drawdown ca altfel se sperie clientii si ramai somer. Pentru ei profitul trebuie sa fie mai mare decat cresterea SP500, sau mai mare decat profitul in caz ca investeai in bonuri de tezaur, etc, in functie de piata pe care activeaza fiecare. Atat. Un profit prea mare e chiar daunator, pentru ca e asociat cu ideea de risc.

Pentru un trader "privat", lucrurile stau putin altfel. E important sa iti conservi capitalul, dar nu trebuie niciodata sa uiti care e motivul pentru care ai intrat pe piata: pentru a face profit. In momentul in care incepi sa iti stabilesti astfel de "obiective", nu faci decat sa iti reduci sansele. Profita cat poti de mult, riscand cat mai putin, in functie de psihologia ta si de caracteristicile sistemului pe care il tranzactionezi.

Ce faci cand ai o tranzactie buna? Cand ai 0.2% profit (cei 4% impartiti la 20 zile) iesi din tranzactie, pt ca ti-ai facut planul? Sau o lasi sa mearga in favoarea ta cat se poate de mult? Oare te-ai supara daca ajunge la 20%, pentru ca in cazul asta nu ai mai fi avansat ci doar "mediu"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa am atata disciplina sa pot lasa o tranzactie sa mearga cit mai mult in profit,dar inca nu-s asa de ''rece'',din pacate si NU fac asta,din frica de a pierde>:),in cite-o luna am randament si de +30% iar in alta doar 2-3  este clar ca TREBUIE sa ma disciplinez si sa-mi urmez setupul fara  nici o indoiala.Asta mi se pare singura cale de urmat,sa ai un setup,o strategie,mm si rm clar,plus disciplina de a le urma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

-nivel avansat, cred ca au o medie de 4-5% lunar, deci cam 50-60% an

-nivel mediu, cred ca inca au salturi intre -20% +20% lunar

Bine v-am gasit!

 

Sunt noua in bransa, am descoperit forex-ul de vreo 2 saptamani si de atunci tot downloadez si citesc carti si articole despre subiect. Asa cum probabil va dati seama am o multime de nelamuriri si o imensa jena de a intreba oameni care deja sunt la un anumit nivel. De cateva zile tot incerc sa ma lamuresc cu aceste mini-conturi, loturi, marja si leverage-ul SPECIFIC pt acest tip de cont. Pt ca in toate documentatiile am gasit exemple de calcule pe conturi standard.

Nu vreau sa ma refer acum la gogosi de genul "de la $300 la $30000 in 6 luni",dar nu ma asteptam nici la ceea ce s-a scris aici despre profitul unui cont care ar fi in medie de 4-5% pe luna.

Ce inseamna acest lucru? Imi scapa ceva? Sau pur si simplu nu-mi ramane decat sa calculez $300*0.04 pt a afla de marele profit pe care e posibil (sau cel mai probabil nu, fiind incepatoare) sa-l realizez cu un mini-cont.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.