Sari la conținut

Analiza fundamentala


Postări Recomandate

Salutare!

 

O intrebare si rugaminte de cateva explicatii, pentru batranii tradingului: de ce pe datele econmice proaste pe CAD, in final acesta s-a apreciat pe mai toate perechile?? Am cam luat-o in freza din cauza lui.

 

Multam de raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca marii jucatori renunta la o parte din investitii (pietele futures canadiene), deoarece sesizeaza o deteriorare a situatiei economice canadiene (o modificare foarte negativa a ocuparii fortei de munca) si fac inapoi conversia in dolari canadieni. Cu atat mai mult cu cat nivelul afisat ieri pentru rata angajarii scazuse enorm. Si unde e cerere pentru o moneda, acea moneda se apreciaza in raport cu moneda contra-parte cu care este imperecheata. La fel se intampla si in SUA. Somaj mare sau peste asteptari ori GDP scazut, creste USD-ul ca moneda.

 

Probabil tu ca si multi alti useri Forexfactory ati fost indusi in eroare de fraza Actual > Forecast = Good for currency; deci Actual < Forecast = Bad for currency, dar se refere la perechea valutara USDCAD, nicidecum la CAD ca moneda individuala. Aici e confuzia.

 

Insa ceea ce m-a frapat si probabil ca, daca nu intrebai, nu observam cifra iesita ieri e aproapa trase la indigo cea corespunzand celei din 2009, insa nu e doar cifra aceasta. Toate ciferele lunilor comparate sunt aproape identice. Convingeti-va si voi.

 

post-2510-0-68011600-1376113402_thumb.png

 

:blink:

 

No comment!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze Andrei, abia acum am vazut intrebarea ta! Buy USD/CAD pe date economice proaste pe CAD, deci perechea up! Cumpar USD, vand CAD.

Tehnic vorbind exista un canal up cu o respingere din limita inferioara. Pana la urma rationamentul a fost bun, dar m-a tocat caderea in 1.0270. Am intrat long exact dupa stire, cand de fapt trebuia sa mai astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze Andrei, abia acum am vazut intrebarea ta! Buy USD/CAD pe date economice proaste pe CAD, deci perechea up! Cumpar USD, vand CAD.

Tehnic vorbind exista un canal up cu o respingere din limita inferioara. Pana la urma rationamentul a fost bun, dar m-a tocat caderea in 1.0270. Am intrat long exact dupa stire, cand de fapt trebuia sa mai astept.

 

Exact invers. Nu esti atent cand citesti posturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce vrei sa spui! Cum exact invers? La ce "posturi" de referi?

 

USD/CAD: daca stirile afecteaza negativ CAD (lasam deoparte interpretarea stirilor pe CAD, care necesita ceva cultura economica), ce se intampla cu perechea USD/CAD?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce vrei sa spui! Cum exact invers? La ce "posturi" de referi?

 

USD/CAD: daca stirile afecteaza negativ CAD (lasam deoparte interpretarea stirilor pe CAD, care necesita ceva cultura economica), ce se intampla cu perechea USD/CAD?

 

Hai sa o luam babeste: Daca PIB-ul Canadei iasa negativ, moneda CAD se va intari in raport cu alte monede. Deci vom fi short USD/CAD. Asa s-a intamplat si atunci cand a cazut USD/CAD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, vorbim oarecum aceeasi limba acum!

Da, interpretarea stirilor imi da bataie de cap, nu stapanesc cat de cat interpretarea datelor. Poate in timp, dupa ce ma lovesc rand pe rand de fiecare indicator economic. AF-ul este determinanta dupa parerea mea, comparativ cu AT.

 

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interpretarea stirilor este o chestie de dat cu banul, nu e nimic sigur. stii ca va urca 50pipsi si inainte sa ajunga unde vrei tu va cobora 100 de pipsi si iti rupe sl.

nici marii guru plini de macroeconomie de pe vamist nu fac bani din stiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.