Sari la conținut

Ce ati vrea sa gasiti pe un site/forum de forex in romana?


Postări Recomandate

Un prieten in al carui mod de a pune punctul pe I am mare incredere, stie el cine, "mi-a stricat jucaria". :)

De unde mai inainte aveam impresia ca fac ceva folositor cu materialele pe care le postez, am inceput sa am din ce in ce mai multe indoieli asupra utilitatii lor.

In definitiv, cum spunea "Methos" - alta persoana care are obiceiul sa spuna lucrurilor pe nume - nu lipsa materialelor in limba materna ii impiedica pe traderi sa castige.

Nu stiu sigur daca s-a facut un studiu despre asta, dar cred ca proportia incepatorilor care pierd este la relativ la fel, indiferent daca e vorba de englezi, chinezi sau rusi.

 

Pana acum, am cam postat "chestii foarte interesante... si foarte inutile daca nu le urmaresti cateva sute de ore, pana te prinzi cum functioneaza"... (citez un prieten).

 

DAR,

pana la urma, nimic nu e inutil. chiar daca nu folosesti o chestie , daca ai inteles-o, e posibil ca de fapt sa te ajute cand faci ceva si crezi ca a fost "intuitia"

 

As avea nevoie totusi sa stiu: dintre toate materialele superinteresante pe care le-ati intalnit studiind despre forex, ce credeti ca merita tradus sau explicat pentru un site/forum de forex in romana?

 

Si sa nu imi spuneti de userguide Marketiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Sincer vorbind, nu stiu cat de util ar fi efortul de a traduce carti/articole intregi in limba romana.

Daca nu stii engleza, nu ai foarte multe sanse in general, daramite in forex. Stiu ca exista oameni care ma injura acum, dar asta este adevarul.

 

Invatati engleza, indiferent ce varsta ati avea.

 

Cred ca mult mai folositoare sunt posturile din forumuri/bloguri unde poti afla despre chestii punctuale, prezentate intr-un mod "pe intelesul tuturor".

 

Oricum, tot respectul pentru fata morgana si toti ceilalti oameni care isi folosesc timpul pentru educarea celorlalti. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrul asta deja il stiu...

Poate ar fi mai util un curs de engleza. :)

 

Totusi, pentru acea minima sansa ca ceva citit aici sa fie asimilat si folosit macar la nivelul subconstient, ca o "intuitie", ce ar fi mai util?

 

La urma urmei, si exista forumuri si site-uri de forex si in alte limbi decat engleza si asta nu presupune neaparat ca cei care cauta informatii pe acele site-uri nu stiu sau nu vor invata engleza, ci doar ca vor avea si informatii in limba lor materna.

Lucru care le poate fi de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Eu as vrea sa gasesc oameni care discuta intre ei si dezbat probleme legate de FOREX. As vrea sa gasesc oameni care gandesc diferit, oameni care isi sustin punctele de vedere si care COMUNICA intre ei :).

Intr-adevar, daca ne referim strict la prezentarea de continut, un site intr-o limba materna poate doar sa deschida "apetitul" pentru un anumit domeniu. Pentru aprofundari, engleza e de baza.

Lucrurile se schimba insa cand vine vorba despre o comunitate. Atunci cand comunici cu cineva, este mult mai comod sa o faci in limba materna, oricat de bine ai cunoaste alta limba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu trebuie sa va sofisticati.

Am fost continuu in urma voastra si am ramas si mai in spate.

O data , pentru ca eu stiu engleza lui Puskin.

A dua oara, pentru ca in momentul cad dai de un site despre Forex in limba lu Eminovici parca ai descoperit o oaza in desert (multumesc si pe aceasta cale Fetei Morgana si la fel lui Lazypawn).

A treia oara, voi nu tratati de loc adrenalina "jucatorului".

A patra, de ce n-as avea si eu bucuria si placerea sa citesc comunicarea dintre oamenii avansati si harsaiti in forex, de incercati un tred sau site cu acces limitat ?

Sa va fie bine si banutu "sorosilor" sa treaca in buzunarele voastre.

Cu stima ,

Crocodelu fost crocodel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sesiuni Q&A cu oamenii citati in threadul "Romani de succes in forex", cu veteranii de la noi (nu trebuie sa dau nume, pot fi gasiti pe aici, pe Eurist sau pe AGF).

 

As vrea ca acestia sa fie respectati, numai asa ii putem face sa ne impartaseasca din experienta lor si numai asa poate creste valoarea forumului.

 

Si as mai vrea sa se organizeze intalniri lunare, daca nu macar trimestriale intre membrii forumului.

 

Acestea sunt dorintele mele, va multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, tot respectul pentru fata morgana si toti ceilalti oameni care isi folosesc timpul pentru educarea celorlalti. :)

E cam mult spus "pentru educarea celorlalti". :(

 

Doar mi-am dorit sa ajut cumva... si mi s-a parut ca un bun inceput ar fi sa pun pe site ceea ce mi se pare mie util.

 

N-ar strica putin feed-back. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca aceasta intrebare se refera la un site/forum ipotetic, care nu are nici o legatura cu noul proiect al Vamist Network.

Dupa parerea mea, pe un site de acest fel ar trebui sa se gaseasca urmatoarele:

- cat mai multe sisteme de tranzactionare, dar alese cu grija ca sa respecte cel putin cateva criterii de baza: reliability >95%, SL foarte mic, eventual egal cu spreadul +1 pip, fara drawdown si cu profituri monstruoase;

- eventual niste EA pe baza sistemelor de mai sus, ca sa nu trebuiasca sa mai pierdem timpul la calculator, urmarind graficele;

- in caz ca nu se poate rezolva cererea referitoare la EA, atunci autorii sistemelor ar trebui sa aiba un serviciu gratuit de alerte in timp real;

- pentru ce dintre noi care sint mai ocupati, cred ca trebuie luata in calcul si ideea ca administratorii forumului sa se ocupe de conturile noastre, bineinteles, cu performante cel putin egale cu sistemele pe care le-am cerut mai sus. Si sa puna bani de la ei, urmand sa si-i recupereze treptat, din profitul obtinut.

 

Daca se poate, as vrea si o biblioteca virtuala, care sa contina toate cartile de referinta despre trading, money management si psihologie, traduse in limba romana, prezentate in format pdf si mp3.

 

Sper ca majoritatea membrilor acestui forum sint de acord cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand gluma la o parte (asta in cazul in care glumeam), cred ca intrebarea Fetei Morgana are doua tipuri de raspuns, in functie de scopul in care a fost pusa.

 

1. Daca intr-adevar e vorba despre viitorul site dedicat forex, raspunsul e simplu. Mai devreme sau mai tarziu, acest site va deveni comercial, in sensul ca va vinde spatiu de reclama, va vinde carti, semnale, vor fi Introductory Broker, vor oferi mentoring sau consulanta sau orice altceva. In acest caz, o mare parte din contnutul site-ului va fi dictata de obiectul de activitate, indiferent de ce vrem noi. Pe de alta parte, un site comercial are nevoie de trafic, si ca sa faci trafic trebuie sa le oferi oamenilor ceea ce vor sa vada, pe linga ceea ce vinzi. Deci incet-incet e posibil sa mi se indeplineasca si mie cererile din postul precedent...

 

2. Daca intrebarea e pusa in scop pur gnostic, cel mai bun raspuns e cel dat de Stefan . Un raspuns bun, dar care pe mine ma intristeaza. Pentru ca din punctul asta de vedere, situatia e tragica.

Parerea mea e ca aici nu exista nici un fel de comunitate. Exista oameni care ofera si oameni care aduna, fara sa dea nimic in schimb. Vechea zicala “ce-i al tau e si al meu , ce-i al meu e pus de-o parte” functioneaza perfect. O sa spuneti “multi sint incepatori, de abia acum invata, nu au inca ce sa dea inapoi samd”. Chiar atat de incepatori sintem incat nu avem nici cei 7 ani de acasa ? Hai sa luam ca exemplu threadul deschis de Lazy Pawn, in care isi face publica strategia sa. Threadul a fost vazut de aproape 850 de ori. Sistemul a fost downloadat de 133 de ori. Iar numarul de posturi in threadul respectiv este 26, inclusiv posturile in care Lazy Pawn da explicatii. Chiar si asa, avem un post la 5 downloaduri. Cum se explica asta ? Nu cumva prin faptul ca nu ne place sa spunem nici macar « multumesc » atunci cand ni se ofera gratuit o modalitate de a castiga bani ?

Schimb de idei ? Comunicare ? Ce bine ar fi sa avem asa ceva, dar in majoritatea cazurilor e vorba numai de un flux de informatie unidirectional. Am atacat destul de tare afirmatiile unor membri ai forumului, tocmai in speranta ca le vor sustine si imi vor explica de ce gandesc asa. Rezultat ? Zero. Nada. S-a asternut linistea. Si a trecut ceva timp, deci nu imi vine sa cred ca persoana respectiva nu a citit postul, sau nu a gasit timp sa raspunda. E adevarat, pentru multi dintre noi timpul e limitat si avem si alte obligatii. Totusi...

Faptul asta ma face sa imi pun o intrebare destul de interesanta, dupa parerea mea. Din moment ce ne aflam pe acest forum, presupun ca facem asta din dorinta de a castiga bani. Atunci cand nu iti poti asuma raspunderea fata de afirmatile pe care le faci, ce faci cu raspunderea pe care trebuie sa ti-o asumi pentru orice miscare pe care o faci in piata?

 

 

Problemele astea tin de fiecare dintre membrii forumului. Nu le pot rezolva nici moderatorii, nici adminii, nimeni in afara de membri. Poate sa scrie Fata Morgana ce vrea, sa traduca toate cartile care s-au scris despre forex si sa le posteze aici. Rezultatul va fii acelasi. Pe unii dintre noi nu ne intereseaza, pentru ca deja am citit cartea respectiva si stim despre ce e vorba. Sau avem un sistem care pentru noi functioneaza si nu vrem sa il perturbam. Sau avem orice alt motiv. Altii o sa asteptam cu sufletul la gura sa mai scrie ceva, cu speranta ca in sfarsit o sa scapam de corvoada de a mai gandi cu proprii nostri neuroni si vom afla de la altii secretul necesar pentru a fi profitabili.

 

Ce ar trebui sa contina un site/forum dedicat forex? Exact ceea ce lipseste de aici. Si daca se rezolva, ce urmeaza? Sa zicem ca intr-adevar se formeaza o comunitate puternica, cu schimburi de idei valoroase. Rezultatul va fi ca in felul asta vor fi atrasi din ce in ce mai multi membrii noi, si se va relua ciclul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sesiuni Q&A cu oamenii citati in threadul "Romani de succes in forex", cu veteranii de la noi (nu trebuie sa dau nume, pot fi gasiti pe aici, pe Eurist sau pe AGF).

E interesanta cererea ta si destul de iesita din tipar. Dar ce te astepti sa obtii? Sa presupunem ca ar fi invitati nu numai cei mai buni traderi de aici, ci din intreaga lume. Chiar nu stii ce o sa auzi de la ei? Raspunsurile vor fi aproape indentice: cheia succesului sta in disciplina, money management, seriozitate, studiu, respectarea sistemului, care e bine sa fie cat mai simplu. Si nici macar nu e BS, e adevarat. Citeste orice interviu cu traderi de succes, sau citeste oricare din cartile "Market Wizards" si o sa vezi ca asa stau lucrurile.

Chiar daca vreunul din acesti traderi de succes o sa ne spuna in detaliu sistemul lui, sau o sa ne dea nu stiu ce indicator nou, are vreo importanta? Sistemul functioneaza pentru el, asta nu inseamna ca e bun neaparat si pentru mine sau pentru tine. Fiecare sistem e croit dupa modelul celui care l-a creat, si numai pentru el da rezultate optime.

Mi-ar face mare placere ca un mare trader sa raspunda invitatiei, m-as simti nemaipomenit de bine sa stiu ca sta de vorba cu mine si raspunde la intrebarile mele. Dar as afla ceva nou? Tot ceea ce e esential s-a spus deja. Toti stim care e reteta succesului, sau daca nu stim o putem afla intr-o zi sau doua. Depinde numai cum o aplicam. Cate seminare despre forex, tinute de traderi valorosi, au loc zilnic? Si crezi ca scade procentul celor care pierd?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.