Sari la conținut

Strategie FM


Fata Morgana

Postări Recomandate

Strategia de tranzactionare

 

Timeframe, de la m 30 in sus.

 

Indicatori folositi:

 

* Price channel

* price channel stop

* lumanarile Heiken Ashi - se gasesc by default in Metatrader - doar cu alte culori (eu am setat rosu pentru lumanarile in scadere si albastru pentru cele crescatoare),

* TriggerLinesAlert

 

Atasez toti indicatorii in arhiva (inclusiv Heiken Ashi) + un template.

FM.zip

 

Cum functioneaza:

Price_channel + lumanrile HA alcatuiesc combinatia care genereaza semnalul de intrare.

price channel stop  - il folosesc pentru fixarea SL de protectie (daca pretul merge in directia anticipata, cu ajutorul lui, stabilesc noile nivele pentru SL,  in asa fel incat sa imi asigur profitul si sa las tranzactia sa evolueze.

 

TriggerLinesAlert este folosit ca filtru.

 

Tranzactionez pe urmatoarele perechi:

Eur/usd

Gpb/usd

Usd/jpy

Usd/chf

Gpb/jpy

Eur/aud

Xau/usd (gold)  

 

Semnale:

Initial, am folosit combinatia Price_channel + PriceChannel_Stop. Seamana putin cu Brain Trading Sistem, care si el, este un sistem foarte bun.

In cautarea unui sistem care sa dea semnal mai devreme, am adaugat lumanarile Heiken Ashi.

post-1-1155307126_thumb.jpg

 

Daca pretul merge in directia scontata, mut SL-ul la valorile indicate de PriceChannel_Stop (punctele cyan sau magenta mici).

post-1-1155307127_thumb.jpg

post-1-1155307125_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Interesant. Dar e o strategie completa, sau doar un semnal de intrare? Cind iei profitul? Numai cand se atinge SL? Daca majoritatea perechilor pe care le urmaresti sint USD versus something, cum controlezi riscurile?

Este o strategie completa, din pacate descrierea nu e suficient de amanuntita.

Oricum, cu toata strategia mea, saptamanile astea n-am prea fost in stare sa tranzactionez (n motive) asa ca am facut mai mult greseli.

 

Trebuie sa ma mobilizez putin sa mai pun niste completari si, ce e cel mai important, sa si urmez strategia.

Inca mai am tendinta sa fac aceleasi greseli ca in prima luna de trading real:

- sa ma reped sa inchid o tranzactie cand intra pe plus, de teama sa nu pierd cei cativa pipsi deja facuti.

- sa las o tranzactie care e pe - pana ajunge la SL, in speranta ca "isi va reveni".Practic, in loc de "cut your losses short and let profit run" ma aflu in extrema cealalta “dare lose but dare not win”.

- dar lucrul cel mai stupid pe care l-am facut a fost cel cu tranzactiile luate doar pe demo. Daca strategia mea presupune 2 tranzactii gresite si una buna, una sau mai multe tranzactii luate doar pe demo (de teama) faulteaza toata strategia (pentru ca exista sansa ca exact alea sa fie cele bune).

 

Deci, ramane sa pun o descriere mai amanuntita a strategiei si toate tranzactiile facute.

Pana una alta, se pare ca de maine incep munca si lucrul asta mi-ar prinde bine, ca sa nu mai fiu tentata sa tot deschid calculatorul si sa inchid pozitiile pe + la un profit cat de mic.

 

O vacanta placuta si tie! Si ma bucur ca ti-ai gasit timp sa scrii pe vamist chiar si in vacanta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai o strategie proprie si as vrea sa stiu mai multe despre ea.

Din pacate, raspunsul tau, desi e interesant, nu raspunde la nici una din intrebarile mele, din contra, cred ca acum am mai multe nelamuriri.

 

Daca descrierea strategiei nu e completa, de ce o postezii pe forum? Ma gandesc ca bazandu-se pe reputatia ta, se vor gasi destui care sa incerce sa aplice "strategia". Si daca descrierea nu e completa, rezultatele pe care le vor obtine vor fi fie dezamagitoare, fie vor fi datorate intamplarii. In oricare din cazuri, e clar ca nu e o situatie din care se poate profita. Ma intreb care a fost scopul in care ai postat aceasta strategie. Daca vrei sa "dai inapoi ceva", cred ca ar fi bine sa dai ceva complet. Daca vrei sa primesti feedback despre ideea ta, ar fi bine ca cei care iti vor spune parerea lor sa stie in totalitate despre ce e vorba, altfel cred ca se ajunge la situatia in care fiecare vorbeste despre altceva si se mira ca nu e inteles de ceilalti.

 

Ce ai scris pana acum seamana mai mult a lotto bias, decat a strategie. Poate ca nu e chiar asa, dar asta e impresia mea bazata pe ceea ce ai scris pana acum.

 

Cum se intampla ca tocmai tu, care ai scris atatea despre candlesticks si interpretarea lor, folosesti acum HA, care sint complet diferite? Daca se poate as vrea sa detaliezi mai mult despre aceasta tranzitie a ta. Cum interpretezi aceste lumanari?

 

Nu mi-ai raspuns nimic despre intrebarea referitoare la riscuri. Cum ai ales perechile respective? Pe ce criterii? Ai vreo regula referitoare la aceste perechi? Ma gandesc la ceva de genul: Daca sint long eurusd nu mai intru long gbpusd pentru ca daca merge prost, in loc sa pierd x% o sa pierd 2x%. Sau imparti riscul intre toate aceste perechi? Daca da, cum? Sau tranzactionezi numai una din perechile majore usd, dar le urmaresti pe toate, pentru a-ti confirma ideea referitoare la trend?

 

Ai spus " una sau mai multe tranzactii luate doar pe demo". Daca tranzactionezi real, in ce scop tranzactionezi acelasi sistem si pe demo? Nu e pierdere de timp? Daca mai ai nevoie de demo, de ce ai inceput sa tranzactionezi real? Sigur ca sint de parere ca e bine sa tranzactionezi si demo si real, dar sisteme diferite.

 

"Daca strategia mea presupune 2 tranzactii gresite si una buna". Permite-mi sa-ti reamintesc ca daca respecti sistemul nu exista tranzactii gresite sau bune. Exista pierderi si castiguri, dar daca ai respectat sistemul nu exista tranzactii gresite. Imi amintesc ca tu insati povesteai undeva pe forum despre prima tranzactie a lui Carter.

Ca tot vorbim despre asta, ce win/loss are sistemul tau? Care e reward/risk? Ce expectancy ai? Pe baza carei perioade de timp si in urma cator tranzactii ai calculat asta?

 

Cred ca daca as downloada indicatorii si m-as uita la setupul tau as mai avea intrebari, dar deocamdata sint destule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai o strategie proprie si as vrea sa stiu mai multe despre ea.

Din pacate, raspunsul tau, desi e interesant, nu raspunde la nici una din intrebarile mele, din contra, cred ca acum am mai multe nelamuriri.

 

Daca descrierea strategiei nu e completa, de ce o postezii pe forum? Ma gandesc ca bazandu-se pe reputatia ta, se vor gasi destui care sa incerce sa aplice "strategia".

Hai sa lamurim intai reputatia mea de trader: am tranzactionat intai pe Marketiva si am testat de toate pe contul de 5$ cu care am inceput. La un moment dat am ajuns sa maresc contul la 22$, dar apoi am facut tot felul de tranzactii riscante (deh, capatasem incredere) pana am ajuns la 2$ in cont si, de atunci, asa a ramas, n-am mai tranzactionat pe Marketiva.

 

Apoi, am avut o luna de tranzactionat pe real. Contul era destul de mare, poate prea mare pentru o incepatoare. Cert e ca frica si-a spus cuvantul.

 

"Profesoara" sau "guru" sau mai stiu eu cum vrei sa imi spui, eu nu ma consider.

 

Deci singurul lucru pe care il pot spune despre mine e ca ma pasioneaza forexul, vreau sa traiesc din asta, sa devina sursa mea principala de venit si sa pot iesi profitabila constant, luna de luna si nu-mi fac iluzii ca asta se va intampla peste noapte... daca imi ating scopul in doi ani de zile, pot spune ca am reusit.

Si mai pot spune ca am incercat sa fiu de folos, postand ce mi s-a parut interesant. Cat a fost de folositor si cui, asta e alta poveste...

 

Daca descrierea strategiei nu e completa, de ce o postezii pe forum?

Nu stiu... Initial am vrut sa fac un document la fel de complex ca al lui Lazypawn, cu descriere amanuntita, cu tranzactiile pe o perioada de minim o saptamana...

Pana la urma, nu stiu daca are asa mare importanta ce si cat descriu. La threadul despre BTS am pus aproape tot manualul. A contat?

A pus cineva macar un print screen cu o singura tranzactie, reusita sau nu? :)

 

Poate e mai bine sa o las asa, incompleta. Poate asa cei care o vor incerca (daca o va incerca cineva) vor scrie mai mult, macar ca sa ma apostrofeze: "uite, cucoana, am incercat strategia ta si am pierdut n pipsi"...

Daca imi aduc eu aminte bine, chiar la inceput, pe threadul initiat de Nina, threadul de origine al strategiei LP50, era cineva care ii raspundea destul de ironic: Cu tot respectul, dar tocmai ai "descoperit" un crossover intre o MA si pret"

Si apoi au venit raspunsurile: idei, critici, cineva care a rescris un inicator ca sa dea semnal mai devreme sau macar l-a setat altfel si a facut mai multe tranzactii castigatoare... in sfarsit, s-a inchegat un dialog. Adica ceea ce nu prea gasim aici. :(

 

Ai spus " una sau mai multe tranzactii luate doar pe demo". Daca tranzactionezi real, in ce scop tranzactionezi acelasi sistem si pe demo? Nu e pierdere de timp? Daca mai ai nevoie de demo, de ce ai inceput sa tranzactionezi real? Sigur ca sint de parere ca e bine sa tranzactionezi si demo si real, dar sisteme diferite.

Am spus deja ca asta a fost cea mai mare prostie posibila. Raspuns si mai clar: mi-a fost frica. Nu e un inceput prea stralucit, recunosc, dar asta e...

 

Nu stiu pe unde am citit ca nu te poti numi trader de succes atat timp cat incalci vreuna din regulile sistemului tau.

Eu le-am incalcat cam pe toate...

Cu ocazia asta, punem si reputatia mea de trader la locul cuvenit: mai va sa treaca nitica apa pe Dunare pana sa spun: eu sunt un trader de succes.

 

"Daca strategia mea presupune 2 tranzactii gresite si una buna".

Rectific: doua tranzactii necastigatoare si una castigatoare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneai candva:

“in stilul asta, te faci trader cam cum ma faceam eu Superman cand eram mic”.

 

Ai dreptate. Daca mai continui sa imi dau cu stangul in dreptul (frica, emotie, nerabdare sau oricare ar fi motivul) nu conteaza ca respect sau nu regulile de money management, ca nu piramidez in pierdere sau ca nu fac hedging.

Tot ce voi face va fi sa pierd bani in mod disciplnat... :)

 

Bun, acum am pus punctele pe I-uri si am identificat greselile. Ramane sa le si evit de acum incolo.

 

Cat priveste strategia, cred ca o sa mai las descrierea asa, o vreme. Poate apar ceva reactii (macar injuraturi). :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.