Sari la conținut

Portretul traderului ideal


Alien

Postări Recomandate

Romani care sa vorbeasca despre tranzactiile lor, nu prea am gasit pe net. Printre putinii care posteaza despre inceputurile lor sunt LazyPawn, Fata Morgana si gogu.

 

LazyPawn si Fata Morgana sunt, cumva, la extreme: unul (LP) a riscat enorm la inceput, ajungand de la 50000 la 80000 (dolari) in prima saptamana (daca tin eu minte bine cifrele) si apoi pierzand pana zeci de mii de dolari in cateva zile, cealalata (FM) ezita sa intre in tranzactii sau iese din tranzactii care ar putea fi mai mult decat profitabile, doar pentru ca timp de cateva ore tranzactia respectiva mers un pic pe - (de frica, ca s-o spunem p'aia dreapta).

 

Si mai e gogu, care spune ca si el a avut (nu stiu daca mai are) tendinta sa inchida devreme, ca sa incaseze profitul.

 

Undeva, intre curajul nebun al lui Lazypawn si frica irationala despre care vorbeste Fata Morgana trebuie sa se afle si atitudinea potrivita...

 

Se spune ca militarii si doctorii au sanse mari sa reuseasca in trading, ptru ca meseriile lor ii obliga sa fie disciplinati/ordonati.

Cum, cu ce atitudine trebuie sa abordeze cineva tradingul?

Cum ar trebui sa fie, ce calitati ar trebui sa aiba un om ca sa aiba cele mai multe sanse ca trader?

 

Haideti sa facem impreuna un portret-robot al traderului ideal :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Si mai e gogu, care spune ca si el a avut (nu stiu daca mai are) tendinta sa inchida devreme, ca sa incaseze profitul.

Nuuuuuu

Acum le las mult mai mult. Atat de mult, incat uneori imi dispare aproape tot profitul.

Dar sint mai profitabil ca inainte, asa ca nu ma deranjeaza prea mult lucrul asta.

 

Dar tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca militarii si doctorii au sanse mari sa reuseasca in trading, ptru ca meseriile lor ii obliga sa fie disciplinati/ordonati.

Eu am citit ca doctorii sint printre cei mai mari looseri in tranzactiile speculative, asta deoarece sint atat de obisnuiti sa aiba succes incat se arunca cu ochii inchisi in piata, gandind ca atata timp cat multi traderi de succes le sint "inferiori" ca pregatire formala, pentru ei e floare la ureche sa fie profitabili.

Nu stiu daca e adevarat sau nu, poate ne lamureste Lazy Pawn. Cu toate ca eu nu cred ca profesia are asa mare importanta, dar cine stie?

 

Se spune ca unui om inteligent ii trebuiesc aprx 3 ani pentru a invata sa tranzactioneze bine, Unui om foarte inteligent ii trebuiesc 5 ani.

Eu am devenit profitabil dupa aprox 6 luni si un faliment :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cealalata (FM) ezita sa intre in tranzactii sau iese din tranzactii care ar putea fi mai mult decat profitabile, doar pentru ca timp de cateva ore tranzactia respectiva mers un pic pe - (de frica, ca s-o spunem p'aia dreapta).

Cum adica s-o spunem p'aia dreapta? Eu ce am spus pana acum?

Doar am spus de la inceput cu ce temeri ma confrunt, nu degeaba am intitulat chiar un thread "Play with scared money"... Doar n-am pretins niciodata ca merg doar din tranzactie reusita in tranzactie reusita!

 

Cum ar trebui sa fie un trader indeal?

Pai, in primul rand, disciplinat. Si echilibrat. Sa stie ce trebuie sa faca si sa si faca ce stie ca trebuie sa faca. Degeaba stiam eu ca, daca am intrat pe daily, ar fi trebuit sa astept rezultatele tot pe daily, daca nu am si facut ceea ce stiam ca trebuie sa fac.

 

Apoi, sa fie in stare sa isi analizeze obiectiv tranzactiile, sa traga concluziile corecte, sa isi dea seama ce greseli a facut si sa invete sa le evite.

 

Eu sper ca am reusit sa trag o concluzie corecta din greselile pe care le-am facut in ultima perioada. Un indiciu ca asa e, ar fi faptul ca am reusit sa tin o tranzactie pana aproape de +300p, lucru care mi se parea imposibil pe real, cum faceam +60, +100, incepeam sa ma panichez si de cele mai multe ori inchideam.

 

Cred ca este un progres. :)

 

Ce ar mai fi, referitor la traderul ideal...

Imi povestea cineva de o cunostinta de-a lui, trader si el, cu ceva mai multa experienta. Spunea ca a fost acasa la el si l-a gasit tranzactionand. A stat ceva vreme si l-a urmarit in timp ce acesta isi monitoriza tranzactiile, iar ce l-a uimit a fost ca nu a putut sa isi dea seama din expresia fetei prietenului sau daca pierdea sau castiga. N-a putut "citi" nimic. Nu a putut detecta nici o emotie. L-a uimit detasarea cu care urmarea ce se intampla pe piata.

 

E si asta o calitate. Detasarea.

In definitiv, nu pot controla piata. Odata ce am initiat o tranzactie, nu pot sa o controlez, sa o influentez, sa ii modific cursul. N-are rost sa ma ingrijorez.

Tot ce pot controla sunt eu. Atitudinea mea, emotiile, actiunile.

Si iar revin la "sa stiu ce trebuie sa fac si sa fac ceea ce stiu ca trebuie sa fac." :(

 

Cred ca asta e raspunsul:

Traderul ideal este cel ce stie ce trebuie sa faca si face ceea ce stie ca trebuie sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as spune ca un trader de succes trebuie sa aiba cei 3 :) - Disciplina in a urma planul sau de trading,Detasare pentru a scapa de emotiile generate de aceste tranzactii,fie ele pe+ sau pe --,Determinare pentru a nu se opri si a nu renunta.Eu de-abia lucrez la un plan de trading,o strategie care sa mi se potriveasca si pe care sa-l urmez disciplinat,deci nu pot spune ca as fii traderul ideal,si profitabil pe deasupra :( mai am mult de invatat dar oricum fata de cind am inceput am progresat enorm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar mai fi, referitor la traderul ideal...

Imi povestea cineva de o cunostinta de-a lui, trader si el, cu ceva mai multa experienta. Spunea ca a fost acasa la el si l-a gasit tranzactionand. A stat ceva vreme si l-a urmarit in timp ce acesta isi monitoriza tranzactiile, iar ce l-a uimit a fost ca nu a putut sa isi dea seama din expresia fetei prietenului sau daca pierdea sau castiga. N-a putut "citi" nimic. Nu a putut detecta nici o emotie. L-a uimit detasarea cu care urmarea ce se intampla pe piata.

Asta e o legenda moderna... cam in toate cartile despre forex am intalnit povestea asta. Sau, mai stii, prietenul prietenului tau o fi fost sursa de inspiratie pt majoritatea scriitorilor despre forex

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as spune ca un trader de succes trebuie sa aiba cei 3 :) - Disciplina in a urma planul sau de trading,Detasare pentru a scapa de emotiile generate de aceste tranzactii,fie ele pe+ sau pe --,Determinare pentru a nu se opri si a nu renunta. Eu de-abia lucrez la un plan de trading,o strategie care sa mi se potriveasca si pe care sa-l urmez disciplinat,deci nu pot spune ca as fii traderul ideal,si profitabil pe deasupra :( mai am mult de invatat dar oricum fata de cind am inceput am progresat enorm.

1. Si eu la fel ; am inceput sa imi dezvolt o strategie :D>- Nu pot sa spun ca este una perfecta :D , dupa ce o mai " gadil " un pic am sa o postez aici.

 

2.Si eu ma intreb cateodata ... cat de mult am progresat fata de momentul in care am auzit de Forex  :D;)

 

Bafta la Pips http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/exclamation.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Voi credeti ca emotiile sunt cel mai mare dusman al traderului ?

 

Asa credeam si eu... credeam ca eu sunt de vina...

 

Pana cand am invatat MQL4, am facut expert advisors si... esec total...(pe strategy tester). Nu eram eu de vina, eu programasem corect, nici emotiile nu puteau sa influenteze testerul... ci atitudinea mea fata de piata... asteptarea asta, "aici se intra, aici se iese"...pinpointing, mai ales daca credeti in tampenii de genul "Up to 400 leverage!", "Minimum lot $10,000. Open account with $250", "Stops as tight to the market as 1 pip!"

Asta e unul din cei mai mari dusmani ai traderului, ideea ca el, un om minuscul cu 300 sau 10000 $ in cont, poate sa stie incotro se duce "sarpele cu pene" de 1500 mld $ volum zilnic de tranzactii...(vorba lui Dirk du Toit : "daca tu crezi ca 400 e prea mult, 100 o sa ti se para mult, iar 20 optim, dar eu iti spun ca si 5 e prea mult")

In incercarea mea de a renunta la mediile mobile (care dadeau sute de semnale false (si incercasem cu medii pe mai multe perioade si pe mai multe timeframe-uri) am descoperit hedgingul). Practic, dintr-o prostie, plecasem de la ideea ca Heikin Ashi pe daily e un indicator bun si ma gandisem sa conserv pierderile prin hedging si sa le restrang cand sunt sanse de castig...am creat o strategie care da bine pe tester:

http://www.esnips.com/doc/cb70c344-fc3b-4f...bbornTrader.avi

Bomba a venit la o saptamana dupa... examinand expertul, am descoperit ca din greseala tranzactiona invers (cumpara in loc sa vanda si viceversa). L-am corectat, si rezultatele au fost din nou catastrofale...

Dirk spunea ca piata e ca un jucator de sah, nivel mare maestru. Iar daca va aduceti aminte, singurul care l-a batut pe Kasparov a fost un computer, Deep Blue, care avea un stil "neortodox" pe care Kasparov nu-l putea anticipa.

Acum ma invart prin zona arbitrajului statistic... Sa dea D-zeu sa reusim cu totii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi credeti ca emotiile sunt cel mai mare dusman al traderului ?

 

Asa credeam si eu... credeam ca eu sunt de vina...

 

Pana cand am invatat MQL4, am facut expert advisors si... esec total...(pe strategy tester). Nu eram eu de vina, eu programasem corect, nici emotiile nu puteau sa influenteze testerul... ci atitudinea mea fata de piata... asteptarea asta, "aici se intra, aici se iese"...pinpointing, mai ales daca credeti in tampenii de genul "Up to 400 leverage!", "Minimum lot $10,000. Open account with $250", "Stops as tight to the market as 1 pip!"

Asta e unul din cei mai mari dusmani ai traderului, ideea ca el, un om minuscul cu 300 sau 10000 $ in cont, poate sa stie incotro se duce "sarpele cu pene" de 1500 mld $ volum zilnic de tranzactii...(vorba lui Dirk du Toit : "daca tu crezi ca 400 e prea mult, 100 o sa ti se para mult, iar 20 optim, dar eu iti spun ca si 5 e prea mult")

In incercarea mea de a renunta la mediile mobile (care dadeau sute de semnale false (si incercasem cu medii pe mai multe perioade si pe mai multe timeframe-uri) am descoperit hedgingul). Practic, dintr-o prostie, plecasem de la ideea ca Heikin Ashi pe daily e un indicator bun si ma gandisem sa conserv pierderile prin hedging si sa le restrang cand sunt sanse de castig...am creat o strategie care da bine pe tester:

http://www.esnips.com/doc/cb70c344-fc3b-4f...bbornTrader.avi

Bomba a venit la o saptamana dupa... examinand expertul, am descoperit ca din greseala tranzactiona invers (cumpara in loc sa vanda si viceversa). L-am corectat, si rezultatele au fost din nou catastrofale...

Dirk spunea ca piata e ca un jucator de sah, nivel mare maestru. Iar daca va aduceti aminte, singurul care l-a batut pe Kasparov a fost un computer, Deep Blue, care avea un stil "neortodox" pe care Kasparov nu-l putea anticipa.

Acum ma invart prin zona arbitrajului statistic... Sa dea D-zeu sa reusim cu totii!

Ori eu sunt foarte obosita la ora asta... si nu inteleg, ori tu nu te exprimi prea clar:

Din cate inteleg eu, esti de parere ca, deoarece, EA, care sunt lipsite de emotii, nu tranzactioneaza bine, inseamna ca nu emotiile sunt dusmanul cel mai mare al unui trader?

 

Ai luat in calcul ca acesti EA, desi au avantajul ca nu sunt influentati de emotii, sunt lipsiti de un element foarte important, si anume capacitatea de a intui anumite situatii, dincolo de formulele matematice care ii guverneaza?

Sau ca, pur si simplu, expertul pe care l-ai scris nu este bun?

 

Cineva imi spunea ca Soros, folosea in tranzactionare un "semnal" propriu. Cand il durea spatele, era semn ca trebuie sa iasa din tranzactie. :)

 

Ma intreb cum se poate integra asta intr-un expert?

 

Sau toti cei care se bazeaza pe intuitie gresesc si ar trebui sa astepte mai bine nu stiu ce bulina, patratel, sau linie desenata de un indicator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca ma exprim neclar pentru ca si sistemele cu indicatori m-au dezamagit... se pare ca numai ciudateniile (exemplul cu StubbornTrader) au dat un oarecare randament. Stiu doar ca in doua luni de MetaTrader am inteles lucruri care nu le-as fi priceput in ani de zile cu Oanda. Emotiile sunt dusmanul cel mai mare, dar al doilea set de inamici e format chiar din ideile preconcepute ale traderilor discretionari care cred in infailibilitatea strategiilor mecanice (pe care nu le-au incercat niciodata prin EA, folosind Oanda sau Marketiva, si sunt convinsi ca doar emotiile sunt de vina).

Nu pot sa-ti spun daca unii sau altii au dreptate. Am citit cartea lui Dirk du Toit din scoarta-n scoarta. Stiu ce parere are despre designerii de EA. Dar asta nu inseamna ca 90% din carte nu e valoaroasa. Iar principiile de acolo (mai putin sistemul lui, care e foarte rigid) se pot aplica ambelor categorii de traderi. Am un prieten american. De vreo 3 saptamani am reusit sa-l rup de un EA pe care il folosea, si acum lucreaza cu mine (dar in felul lui) la arbitrajul statistic. Cred ca a fost singurul lucru care l-a facut sa renunte la masina de scalping (intra daca piata se misca 6 pipsi in 800 ms). Cateodata cand vedea ca nu se misca, se enerva si intra singur... Si bineinteles ca gresea. Asa ca intuitia si dorinta de a simti thrill-ul pietei erau suficient de puternice cat sa anuleze respectarea propriilor reguli, statuate prin EA. Asa ca in nici un caz traderii care se bazeaza pe intuitie nu au dreptate...

Acum sa vedem cealalta categorie. Cand eram trader discretionar pe Oanda m-am pacalit de cateva ori cu benzile Bollinger. Am renuntat. Acum pe MetaTrader am crezut in puterea mediilor mobile. Am dat gres din nou. Unele rezultate au fost cu StubbornTrader, care lucreaza anapoda (nu inteleg nici eu cum, pentru ca nu pot sa-mi imaginez) si un altul care tranzactiona piete ranging, si care poate ar deveni bun daca l-as mai lucra putin. La ora asta la care scriu randurile astea aproape e gata cel de arbitraj statistic... Asa ca am renuntat si la emotii si la indicatori (cel putin one-pair). Probabil ca secretul e in EA multipair... Ma rog, fiecare trader cauta KWAN-ul lui (mi-a intrat si mie in cap din Jerry Maguire) , pe care il va gasi (daca va aplica principiul lui Ryan Jones - fac o paranteza, de multe ori imi venea sa renunt, dar la 65 de ani americanul e mai optimist decat mine la 26), dar solutia finala, fie ea automata sau discretionara, se va gasi doar la capatul drumului care te scoate din cei 90% loseri si te face membru in elita celor 10% care castiga...

 

P.S. Mama emotiilor e levierul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.