Sari la conținut

Metoda mecanica pentru Gj


lexx

Postări Recomandate

Reguli:

 

1. Aflati pretul de inchidere de la daily candle.

2. Puneti pending ordere la 50 pipsi fata de close ( adica Buy Stop la +50 si Sell Stop la -50 ).

3. TP=90 pips

4. SL=50 pips

5. TS(trailing stop)=50 pips

6. Pozitia se inchide numai la TP sau SL.

 

De la 1 martie am modificat putin metoda. Daca se declanseaza unul din ordine celalalt se muta la CLOSE, numai daca cealalta pozitie atinge SL-ul( Stop and Reverse). In cazul in care atingem TP anulam pending orderul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

In primul rand vreau sa te salut :D & sedere placuta pe forum >:D:rolleyes:

Ai spus ca adunam/scadem 50 pipsi la close'ul lumanari daily; acest lucru ma duce cu gandu ca tranzactionezi numai valute cu range'ul zilnic destul de mare... cred ca cea mai potrivita este Gbp.Jpy, nu? daca nu... atunci care?

Imi poti spune te rog de cand tranzactionezi aceasta strategie si sa imi spui  te rog si care sunt rezultatele?

Thx anticipat;)

 

Succes:)>-

 

Later Edit:

P.S.: Aceasta metoda are potential mare!! so... haideti sa schimbam cu toti diferite vorbe despre aceasta metoda. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Carboon si multumesc pentru bun venit.

 

Momentan joc doar pe Gj. Sigur mai sunt si alte perechi cu volatilitate mare pe care le poti juca dar trebuie sa descoperi ce SL si TP ar fi cel mai potrivit pentru ele.

Metoda o testez de saptamana aceasta, iti pot spune ca rezultatele pe luna ianuarie sunt 870 pips (1170-300).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reguli:

 

1. Aflati pretul de inchidere de la daily candle.

2. Puneti pending ordere la 50 pipsi fata de close ( adica Buy Stop la +50 si Sell Stop la -50 ).

3. TP=90 pips

4. SL=50 pips

5. TS(trailing stop)=50 pips

6. Daca se declanseaza unul din ordine pe celalalt il stergeti.

7. Pozitia se inchide numai la TP sau SL.

 

In fiecare seara la ora 00:00 voi pune ordinele aici.

forward testingul e de baza..insa dat fiind simplicitatea metodei, sugestia mea este sa iei 1an, 2, 3, 5 ani de date(vorbind de daily nus asa de multe) si sa vezi cum a performat sistemul... daca nu faci asta risti ca avind un sistem bun sa prinzi o luna in care nu prea cistiga si sa renunti. important e sa nu piarda prea mult in lunile similare cu septembrie-octombrie 2006 ...

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forward testingul e de baza..insa dat fiind simplicitatea metodei, sugestia mea este sa iei 1an, 2, 3, 5 ani de date(vorbind de daily nus asa de multe) si sa vezi cum a performat sistemul... daca nu faci asta risti ca avind un sistem bun sa prinzi o luna in care nu prea cistiga si sa renunti. important e sa nu piarda prea mult in lunile similare cu septembrie-octombrie 2006 ...

 

bafta.

Cand faci backtesting nu te poti uita doar la daily, pe daily nu observi miscarile mai mici...nu vezi daca a atins TP inainte sa atinga SL, trebuie neaparat sa te uiti pe time frame-uri mai mici 15min-30min-1h.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.