Sari la conținut

Carti esentiale pentru educatia unui trader


vladv

Postări Recomandate

[

Este vorba de Michael Jenkins - Complete Stock Market Trading and Forecasting Course,

 

care trateaza un subiect drag mie si pe care ma bazez in multe analize pentru a lua decizii importante si anume ... metode de anticipare a miscarilor pe termen lung pe orice piata inainte ca datele fundamentale sa apara, sa se dezvolte si sa fii astfel pe val cand deja acesta incepe sa se desfasoare, iar durata lui este una acceptabila.

 

Concret este vorba de metode pentru a deveni un adevarat trader si de ce nu profesionist.

 

 

Am cautat aceasta carte mult de tot, dar fara nici un rezultat.

 

Traian, poti sa-mi dai un link sau imi poti spune cum o pot gasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Servus Sabe,

Imi pare nespus de rau ca nu ti-am putut raspunde la timp, motivul principal fiind ca nu am mai intrat o perioada pe acest forum. Cauza: alte preocupari si un timp mai limitat liber.

 

Ii multumesc si eu lui Tavi ca ti-a pus la dispozitie prima carte a lui Jenkins, insa din pacate nu este aceeasi despre care am amintit eu in postarea mea. Intr-adevar M Jenkins, dupa ce a cochetat cu buletine bursiere despre "Stock Cycles Forecast" a scris la inceput doua carti : prima este "The Geometry Of Stock Market Profits : A Guide to Professional Trading for a Living" furnizata de Tavi, a doua a fost "Chart Reading for Professional Traders".

 

Dupa o perioada de timp problematicile acestor carti, care s-au dorit mai mult un curs de initiere pentru traderi in domeniul forecasting (notite, schite, grafice, prezentari, explicatii etc.), au fost dezvoltate si aprofundate intr-o noua carte, care s-a numit "Complete Stock Trading and Forecasting Course". Aceasta este cartea in cauza. Sunt destul de multe diferente intre cele doua carti, nu numai prin nr. paginilor (305 fata de 160), ci si prin modul de abordare, dar si de exemplificare.

 

Se stie ca M Jenkins a fost unul dintre cei mai mari forecasting trader in domeniul ciclurilor bursiere dupa Gann, unii spun ca l-ar depasi deoarece nu a tinut secretele asa cum le-a tinut Gann la vremea respectiva preluand multe din teoria acestuia si facandu-le public.

 

Imi pare rau ca nu pot sa dau un link pe public, insa am facut o promisiune cuiva care mi-a dat-o si pe care a platit o groaza de bani, insa pot sa ti-o pun la dispozitie, in mod particluar, daca imi vei scrie pe email adresa ta de domiciliu pentru a-ti trimite un CD cu ea, dar si cu alte carti daca te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Salutare !

 

Am observat ca este destul material de unde am putea sa ne documentam ,cel putin noi astia care suntem mai la inceput ...Stiu ca ceea ce voi zice nu va fi OK,dar ...

 

Este vorba de faptul ca nu stau prea bine cu engleza,si mai ales sa citesc carti de specialitate ...daca stiti ,daca aveti ceva material in romana :)... va multumesc ! stiu ca nu exista ,dar am incercat si eu ... incet incet o sa invat!

Bafta tuturor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bobbythoma :Se zice daca daca vrei sa pescuiesti tre' sa iti cumperi ustensile pe masura..altii pescuiesc cu ajutorul curentului..parerea mea ca asta faci si tu.Sfatul meu este sa inveti engleza ca nu o sa te ajute doar in forex si apoi rupe cartile cu creierii. Dar daca chiar nu doresti sa inveti engleza atunci gasesti la admiralmarkets.ro ceva carte de introducere, nu foarte detaliata dar cat de cat te indruma in lumea forex. O alta solutie este www.babypips.com + translate.google.ro ( pur si simplu bagi situl acolo si ti-l traduce in totalitate cu unele greseli )

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Daca am niste ebooks si cursuri despre money managment & psihologia traderului ale dr. Van K. Tharp le-as putea posta aici pentru cine este interesat de ele?Intreb asta deoarece doar eu stiu cum am facut rost de ele :happy::biggrin: ,nefiind materiale de public domain....e voie sau nu sa le punem aici pe forum,eventual intr-o sectiune cu parola!?

 

P.S.Pentru cine e interesat de aceste materiale,dati-mi un PM.

Editat de vladv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.