Sari la conținut

Stiri, previziuni si posibile reactii


Postări Recomandate

Analiza tehnică versus analiza fundamentala: care tip de analiza e mai bun?

Raspunsul e unul singur: cea mai buna e analiza tehnică si analiza fundamentala. :D

Pe vamist am cam neglijat analiza fundamentala.

Asta in primul rand pentru ca ma axez mai mult pe cea tehnica.

 

Multi considera tranzactiile la stiri riscante. Altii le prefera. Si nu numai ca le prefera, dar au si succes tranzactionand astfel.

 

Cred ca ar fi mai mult decat util un thread in care cei care folosesc analiza fundamentala sa treaca periodic in revista cele mai importante stiri ale zilei/saptamanii, cu explicatii mai mult sau mai putin detailate:

- la ce se refera

- ce previziuni sunt

- care sunt reactiile posibile in caz ca rezultatele sunt mult mai proaste sau mult mai bune decat cele asteptate.

 

Multumesc anticipat pentru postari!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ar fii foarte bine sa incepem o discutie legata de trading the news,am vazut ca sunt multi traderi profesionisti care lucreaza asa!Eu personal deocamdata NU tranzactionez cind apar stiri cu efect imprevizibil asupra volatilitatii....am prea putina experienta ca sa fac asta.In urma acestui thread sper sa ma apuc si de asa ceva :D !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vladv: curentul asta de trading the news e o gaselnita de marketing indreptata spre incepatori, daca o sa te uiti atent toti cei care promoveaza acesta metoda de tranzactionare recomanda sa tranzactionezi cu un levier cat mai mare ca sa scoti un profit cat mai mare, ghici ce se intampla daca tranzactia o ia in sens contrar.

 

nu cred ca traderi profesionisti tranzactioneaza pe ghicite, eu cred ca profesionistii care tranzactioneaza astfel reusesc sa faca rost de rezultate inainte de a fi publicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica traderii profesionisti au informatii confidentiale?Parca asta este ilegal....

nu generaliza.

numai intr-o piata cu concurenta perfecta toti am avea acces in acelasi moment la toate informatiile din piata. lasa ce te-au invatat la scoala despre burse si piete perfecte, in lumea reala fiecare speculeaza si profita de orice mica scapare a celorlalti.

 

ce este atat de greu sa crezi ca unii dintre ei au acces la astfel de informatii?? e vorba de probabilitati aici, probabil exista un procent dintre traderi de pe acest glob au acces la rezultatele unor stiri cu ceva timp inainte ca ele sa apara. asta nu insemna ca exista cineva care primeste ziaru de maine astazi.

 

cat despre ilegalitate, nimic nu este ilegal pana la proba contrarie.

 

deja am dat-o in offtopic rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Analiza tehnică versus analiza fundamentala: care tip de analiza e mai bun?

Raspunsul e unul singur: cea mai buna e analiza tehnică si analiza fundamentala. =))

Pe vamist am cam neglijat analiza fundamentala.

Asta in primul rand pentru ca ma axez mai mult pe cea tehnica.

 

Multi considera tranzactiile la stiri riscante. Altii le prefera. Si nu numai ca le prefera, dar au si succes tranzactionand astfel.

 

Cred ca ar fi mai mult decat util un thread in care cei care folosesc analiza fundamentala sa treaca periodic in revista cele mai importante stiri ale zilei/saptamanii, cu explicatii mai mult sau mai putin detailate:

- la ce se refera

- ce previziuni sunt

- care sunt reactiile posibile in caz ca rezultatele sunt mult mai proaste sau mult mai bune decat cele asteptate.

 

Multumesc anticipat pentru postari!! %%-

Nu m-am putut abtine sa nu postez un topic despre analize fundamentale in masura in care ma pricep. Unele stiri fundamentale chiar se confirma si pe tehnic. Totul tine de bias-ul sau sentimentul investitorilor. see you soon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.