Sari la conținut

Trading - asa cum il vad eu


nicugh

Postări Recomandate

Buna,

Desi inca sunt la stadiul de cocon mai am pana voi putea spune sunt "trader", a venit vremea sa arat ca am invatat ceva. E posibil ca in acest thread sa fie putine lucruri noi pentru unii, dar e bine sa fie repetate pentru cei care sunt la inceput de drum.

Sa incepem.

-Cat de mare este plapuma mea?, e primul lucru la care trebuie sa ne gandim, cat putem investi fara sa ne afecteze viata, deci trebuie sa fie o suma nici prea mica sa nu ne pese de ea, nici prea mare sa ramanem pe drumuri. Cum foarte multi dintre noi nu au venituri extraordinari de mari, in aceiasi situatie ma aflu si eu, stabilim ca putem investi 500$.

-Unde voi investi? La ce broker? La suma aceasta trierea se face rapid, daca nu ofera microlot nu avem ce cauta la ei, deci cautam care ne ofera minimul 1pip=1cent,(unii au sa zica: ce sa fac cu un cent/pip, dar asta este adevarul un management bun al contului nu-ti permite altfel), asa ca raman putini: OANDA, INTERBANKFX (lista ramane deschisa, e posibil sa mai fie, eu atat cunosc)

Deci m-am hotarit pt ibfx, motivul pt care m-am oprit la ei e platforma mt pe care am lucrat, cu cea de la Oanda nu m-am putut obisnui.

deci repet: "DACA NU AVEM POSIBILITATEA DE A INVESTI MAI MULT DE 1K, NU AVEM CE CAUTA LA BROKER CARE NU OFERA MINIMUL 1PIP=1CENT"

-am deschis contul, e un demo(dar il voi trata ca pe un live) nr 1388898 pe care vom lucra in continuare.

-Am cont deschis, l-am alimentat, mi-au intrat banii, ce fac acum?

in nici un caz nu ma apuc de deschis ordine, e primul nostru live :D, asteptam sa ne treaca euforia, sa dispara orice urma de visare la imbogatire rapida...

Asa ca mai stam linistiti cateva zile...

Vom continua cand voi deschide primul ordin :D

 

inainte de a continua lectura aici, studiati si forex[/acronym].vamist.com/forum/Un-sistem-de-la-A-la-Z-impreuna-t-1134-1.html#pid2875"]http://forex.vamist.com/forum/Un-sistem-de...-1.html#pid2875

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Asteptam cu interes continuarea, :D este o marturie interesanta din partea cuiva care chiar se pricepe.

 

P.S.:Contul deschis daca este DEMO cum poate fi folosit la a tranzactiona cu $ reali ?Sau banuiesc ca ai deschise 2 conturi la respectivul broker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.:Contul deschis daca este DEMO cum poate fi folosit la a tranzactiona cu $ reali ?Sau banuiesc ca ai deschise 2 conturi la respectivul broker.

am precizat ca este un demo si va fi tratat ca unul real adica nu ne vom juca, hotararile care vor fi luate vor fi cele care le-as lua in cazul unui cont real, ca un fel de examen sa spunem, vom vedea cum va arata peste 3 luni, peste 6, peste un an.

ma folosesc de un cont pentru ca nu vreau sa prezint o strategie, scopul e altul, sunt acele lucruri elementare care le cunoastem si uneori "refuzam" sa le aplicam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-desi nu am deschis inca un ordin, avem ce face pana vom avea momentul.

am pomenit de 1cent/pip, oare de ce? ati ghicit "money management sanatos", atunci sa vedem cat ne putem permite sa riscam pe un trade, "lumea buna" vorbeste de 2%, dar cum noi inca nu suntem in categoria asta reducem riscul la 1% adica 5$.

fiecare broker are pe sit un pip-calculator, hai sa socotim ce inseamna in pip acesti 5$ la un microlot 0.01 pe cateva perechi:

eur/usd PIP =0.01$ => 500pips (sau 250 la 0.02lot, 125 la 0.04lot,...)

gbp/usd PIP =0.01$ => 500pips (sau 250 la 0.02lot, 125 la 0.04lot,...)

eur/jpy PIP =0.01$ => 500pips (sau 250 la 0.02lot, 125 la 0.04lot,...)

gbp/jpy PIP=0.0084$ => 600 pips ( sau 300 la 0.02lot, 150 la 0.04lot,...)

(valorile sunt aproximative, dar suficient de exacte :D )

..........................

...........................

de ce facem aceste calcule, simplu sa putem stabili lotul-stoploss si sa ramanem in marja de risc, de exemplu avem nevoie de un stoploss de 120pips la eur/usd deci vom putea juca 0.04lot

:D deja unii au aruncat piatra, adica cum, ca sa fac 10$ am nevoie de 1000 de pips, "ha ha, eu sunt mare si tare si am dublat contul in 2 saptamani, joc cu cat vreau eu pipul, risc cat imi place sa risc"

:D intrebarea mea "in cat timp dai faliment?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

nicugh ai perfecta dreptate :D ,in forex este mai important nu cati pipsi faci pe unitatea de timp riscand mult,ci cati pipsi poti ca sa faci cu risc minim.Cel putin asa ma gindesc eu ca ar fii cel mai bine de procedat intr-o strategie,ca sa nu imi risc prea multi bani din cont.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.