Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

  • Moderators
Offtopic

Oooo!!! Vad ca d-ul tradelover pune bazele unui neo-neo-wave. Tin sa atrag atentia ca valul omega of gamma of theta of ha ha ha nu se observa pe grafic din cauza fumului.


meserie replica! zece puncte! haha, am ras pe burta, iar or zice astia din birou ca m-am damblagit. Eu ma asteptam la crestere acolo, stateam cu ochii pe stire, dar nu am jucat buy tocmai din cauza ca foarte multi (nu numai pe acest topic, dar si in afara vamistului) ziceau ca e sell, si mi-a fost frica. Pe urma, dupa minutul ala (daca va uitati pe M1, toata cresterea aia de pe bara H1 s-a produs intr-un singur minut, minutul 17, parca) nu am mai avut curaj sa intru in nici o directie.

Replica mea cu fum nu e chiar... fum, nu e nici macar ironie la faptul ca tu trageai tare cu coborarea euro-ului. A fost pur si simpu dorinta de a face o poanta, si de a arata ca piata face ce vrea ea, si nu tine seama de teoriile noastre. Ideea mi-a venit de le Pretcher (de guru-ul lui Elder e vorba), imaginati-va un tren cu locomotiva cu aburi, cum erau prin filmele western, eu le-am apucat in Ro pe cand eram copil, dar multi de pe aici nu au vazut decat eventual la muzeu, ori in filme, deci imaginati-va trenul ala gonind ca nebunul, de la stanga spre dreapta pe chart, si locomotiva scotand fum (aburi). Fumul se ridica si se raspandeste in aer. Deci fumul care a fost scos in trecutul mai indepartat, e mai sus. Cel care a fost scos in trecutul apropiat e mai jos. Locomotiva nu scoate fum continuu, ci cu intermitenţe, dupa cum ii taie capul pe cilindrii motorului cu aburi. La un momentdat, imaginati-va ca locomotiva mai face un "puff!!" si deodata totul ingheaţă si nimic nu se mai misca. Dati la o parte locomotiva, trenul, toata privelistea si lasati fumul. Apoi tregeti un grafic in locul fumului, si uitati-va atent la euro.

Dă semne că trenul se opreşte, sau nu?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Euro reuseste dupa 4 ani sa sparga suportul foarte puternic format in zona 1.24-1.25, spargand in acest fel triunghiul descendent format din 2007 incoace, ceea ce indica un puternic sentiment bearish. Observam de asemenea o foarte mare regularitate in acest pattern, atat in pret cat si in timp. Dupa o prima crestere si cadere puternice, are un pull-up pana la fibo 38.2 (retragere de 61.8%) din toata cresterea, respins foarte puternic (primul triunghi), revine la suport si face un nou swing high. Inaltimea celui de al doilea swing este exact 76.4% din primul, iar largimea lui in timp este exact 61.8% din largimea primului (primul dreptunghi orizontal alre 106 bare, iar al doilea exact .618*106=65 bare. Si asa mai departe. Aceeasi regularitate se observa si in interiorul fiecarui swing, distanta in timp la care s-a format topul, fata de inceputul cresterii, se afla in aceeasi proportie, de 61.8%, toate dreptunghiurile deschise la culoare din dreapta (in afara de ultimul din extrema dreapta de care o sa vb mai tarziu) sunt proiectii Fibo ale dreptunchiurilor inchise la culoare din stanga. Dreptunghiurile orizontale sunt trasate intre punctele in care cursul "bate" suportul, si le-am pus mai jos ca sa nu incarc peste grafic. De asemenea, proiectia in jos dincolo de suportul de la 1.25 sta EXACT pe 123.6% extensie fibo.

 

post-1272-033545000 1278491410_thumb.jpg

 

La ce ne putem astepta in continuare? Ultima cadere a avut deja 3 valuri, deci este foarte posibil sa intram intr-un retracement major, ceea ce ar insemna o crestere a cursului pana la 1.32-1.34, "colţul" ultimului triunghi, si totodata cota de 23.6% (pe desen e 76.4%) din cadere, si totodata suport major in perioada februarie-aprilie anul curent, crestere urmata eventual de o noua cadere si retestare a suportului de la 1.25 in septembrie-octombrie, dupa care un nou swing high la 1.40-1.42 in februarie-martie anul viitor. Asta daca ar fi ca patternul sa se respecte in continuare, si Euro sa ramana in interiorul triunghiului descendent format cu suportul de la 1.24-1.25 si linia de rezistenta mov.

 

De unde am luat pălăria din care am scos aceste valori? simplu, am proiectat inca odata in viitor dreptunghiurile respective, folosind aceleasi proportii care exista intre prima serie de dreptunghiuri (albastru inchis) si a doua serie de dreptunghiuri (deschise), creind o a TREIA serie de dreptunghiuri, dar nu le-am mai reprezentat pe grafic pe toate, ca sa nu complic graficul prea tare. Am reprezentat doar dreptunghiul vertical din seria a treia, care se vede in extrema dreapta a graficului, dreptunghi despre care va spuneam mai sus sa il ignorati deocamdata. Interesant ca el sta exact intre linia de suport orizontala si linia mov de rezistenţă (de fapt nu e interesant deloc, e matematic-normal, conform teoremei lui Thales de asemanare a triunghiurilor cu laturi proportionale).

 

Mai putem observa, ca un argument in plus, ca deepul format saptamanile trecute, inainte de intoarcerea in sus, sta EXACT pe Fibo 50% din TOATA miscarea lui nenea euro de cand e el. Daca o sa duceti un Fibo retracement intre all time low din 2001 si all time high din 2008, o sa vedeti cu surprindere ca low-ul lunii curente (iulie 2010, desigur, doar pe chartul monthly se poate trage un asemenea fibo) se sprijina EXACT pe acest 50%, care a respins cursul in sus cu putere, avand ca rezultat o candela MN1 cu crestere de 700 de pipsi. Si a trecut doar o saptamana. Scenariul in care aceasta candela o sa se duca la peste 1500 de pipsi lungime totala este perfect plauzibil.

 

**********************

 

Trecand pe daily, euro s-a retras pana la cota fibo de 23.6% din ultima cadere daily. Observam totodata ca presupunerile anterioare legate de o coborare mai adanca nu s-au confirmat. Ar fi putut cobori pana la 1.17, care este prima extensie majora a caderii anterioare, si totodata suportul weekly major, ori chiar mai jos spre 1.09, care este proiectia cresterii anterioare relativ la suportul major daily si weekly de la 1.24, (acest 1.24 este totodata PPZ-ul cel mai important pe MN1, aduceti-va aminte ca eu am avansat acest 1.24 ca "destinatie" inca de pe cand cursul era peste 1.40 si nu ma credea nimeni, dar dovada exista in posturile de pe vamist, si pe chat, daca or mai fi pe undeva logurile).

 

Se vede pe figura de mai jos un dreptunghi albastru deschis care se intinde in jos pana aproape iese de pe chart. Acest dreptunghi este o proiectie a ultimului swing high format pe chartul weekly de mai sus, acela cu dreptunghiuri albastru deschis. Putem vedea acest ultim swing high de pe W1 ca un deMark, pe linia de 1.24, desi inclinatia lui nu este cea corespunzatoare, ori ca un moteki, care tocmai a spart in jos. Daca patternul s-ar fi confirmat, ar fi trebuit sa avem o evolutie a cursului pe D1 in interiorul acestui dreptunghi albastru, pana eventual cursul ar fi atins baza lui, si ar fi iesit in jos, ori prin dreapta dreptunghiului (dupa ce "batea" baza). Cota de 1.09 este exact 61.8% din deMark-ul format pe daily. Dar nu a confirmat, cursul a coborat cam jumatate din distanta si a revenit, incepand sa formeze un canal crescator. Asta inseamna ca acolo este presiune foarte mare de cumparare, un argument in plus in favoarea scenariului crescator.

 

Ca sa nu vorbesc in vant, aceasta e poza D1 cu dreptunghiul in cauza, si canalul crescator care se formeaza:

 

post-1272-000777000 1278493251_thumb.jpg

 

La ora actuala exista o presiune foarte mare pe linia superioara a canalului si totodata pe nivelul 23.6 (pe grafic este 76.4, eu nu tin seama de directia in care pun fibo, consider intotdeauna faptul ca nivelele sunt simetrice, se vede daca s-a retras 23%, chiar daca pe grafic scrie 76, la fel pentru 61 ori 38, ele sunt "egale" ca semnificatie) fibo din ultima cadere D1. Conform cu sagetile trasate pe grafic, daca reuseste sa sparga acest canal, vom vedea o crestere spre o alta cota fibo, cu cat se misca mai mult in canal si sparge mai tarziu, cu atat cota fibo pe care o vom vedea va avea un pret mai ridicat. Cota de 61.8 fibo de pe grafic (adica 38.2% retracement) este scenariul cel mai probabil daca sparge, pentru ca acolo a fost un suport foarte puternic in aprilie, transformat in rezistenta foarte puternica in mai, anul acesta (aceasta cota de 1.33 este deci un pivot D1, in plus este round number, observati ce tare a respins cursul in jos in luna mai). Am marcat pe grafic cu o elipsa rosie suportul din aprilie.

 

Sa nu uitam insa ca acum linia de canal are un "ajutor", este este o rezistenta foarte mare, nu numai linia de canal se opune, ci si cota fibo pana la care am avut retracement (exact in acest moment ele se suprapun!), de aceea este foarte posibil sa vedem o intoarcere a cursului inapoi in canal si o noua bataie pe 1.24, care vine "la confluenta" cu linia de suport a canalului. Am marcat intoarcerea in canal cu o alta elipsa rosie. O astfel de configuratie actioneaza de obicei ca un "atractor", cursul este atras spre punctele unde exista confluente ale acestor linii de suport (linia de suport a canalului cu un suport major, ori linia de canal cu o rezistenta majora, ori invers la canalele coboratoare, linia de rezistenta a canalului cu o rezistenta majora, ori linia de canal cu un suport major).

 

De aceea, daca cursul nu reuseste sa iasa din canal in sus, urmatoarea "bataie" va fi cel mai probabil pe elipsa rosie, pe cota de 1.24, de unde e posibil sa avem spargere in jos. O spargere in jos ar arata că trendul major (care este inca down, nimic nu indica ca a avut loc o inversare de trend, putem spune asta abia mult mai sus), deci ar arata ca trendul major a ramas intact, aducand in discutie targeturi de 1.12, 1.09 si chiar... paritatea!!!! In cazul spargerii in jos, atentie la un posibil double-bottom la 1.18-1.17, asta ca sa nu scot total din discutie cota de 1.17 discutata anterior (remember, eu vorbeam de 1.17 pe cand cursul era la 1.40 si toti vorbeau de crestere!). Exista desigur posibilitatea unui double bottom, cursul face ce vrea el. Nu am pus-o pe chart ca sa nu complic prea tare.

 

Daca la 1.24 cursul nu iese din canal in jos, atunci... well, ramane in canal. Aici nu se poate comenta nimic.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Euro isi mentine presiunea foarte ridicata pe linia de canal, precum comentam alataieri, ceea ce se vede foarte bine de data asta pe chartul H4. Este acelasi canal ca mai inainte, doar ca am inlocuit cele doua linii de trend (linia de suport si linia de canal) cu un fibo-channel, care arata mult mai profesional. Pentru cei care nu ati folosit fibo-channel pana acum, trebuie sa ii adaugati nivelele interioare, deoarece default la platforma MT4 are doar nivele exterioare. Nivelele interioare ale canalulul se pot adauga folosing numere negative. Zero este intotdeauna linia de canal. Minus-unu (-1.000) este intotdeauna linia de suport (sau de rezistenta daca este canal coborator). In acest fel puteti adauga nivele interioare (ca -0.618, -0.382, etc) precum chiar si nivele care sunt trasate sub linia de suport (ca -1.382, -1.618, etc). Aceste chestii nu sunt documentate in MT4, de aceea le mai explic odata. Asa cum este documentat, fibo-channel adauga nivele (numere pozitive) doar dincolo de linia de canal, nu si in interior ori dincolo de linia de suport/rezistenta.

 

Bun. Deci vorba lui sian, euro este in canal... :) Uite canalul:

 

post-1272-037203200 1278645617_thumb.jpg

 

Acum se poate vedea intr-adevar ce frumos se misca cursul in interiorul acestui canal, si cum face suporti si rezistente aproape pe fiecare nivel fibo din interiorul canalului. Mai zice cineva ca fibo nu "lucreaza"?

 

Precum se vede (elipsa rosie mare de pe linia de canal), acolo exista o presiune uriasa in sus. Dar pe de alta parte, exact sub elipsa, observam formarea unui wolfe-wave (definitie, explicatie) aproape perfect, cu inclinatie si tot ce ii trebuie. Singura lui deficienta este că-cam lasa de dorit in materie de simetrie. E si un pic cam mic in numar de pipsi, dar asta nu are importanta la WW-uri, ele pot apare si pe M1 si sa se confirme. WW-ul este un pattern de stabilire a targetului, si aici el nu da niciodata gres. Adica ce ne spune el este asa: "s-ar putea ca miscarea sa fie cum zic eu sau sa nu fie cum zic eu, dar daca e cum zic eu, atunci targetul e neaparat la pretul si la timpul cutare". El fixeaza ETA si EPA. Si ca o coincidenta foarte interesanta, linia de target a wolfheadului (trasa pe desen cu galben) "bate" linia de suport a canalului EXACT pe nivelul de 1.24, adica EXACT in centrul elipsei rosii de pe linia de suport din desenul de ieri, EXACT in acelasi punct care va spuneam ca este "atractor". Aceste puncte tind sa atraga cursul, cu atat mai mult cu cat mai multe linii se suport/rezistenta/nivele fibo si alte chestii, se intersecteaza acolo. Daca euro nu sparge canalul in sus, si se intoarce in canal, atunci are o multime de chestii care se vor opune miscarii in jos: suport la 1.24, nivele fibo (trasate cu verde deschis ca extensii ale ultimului impuls down), linia de suport a canalului, si iata ca acum, in plus, linia de target a noului WW format.

 

As fi instare sa pariez ca urmatoarea bataie a cursului pe linia de canal (daca se produce, adica nu vedem azi o spargere grasa in sus) va fi EXACT in acel punct, adica atat la pretul cat si la timpul respectiv. Adica miscare conform sagetii rosii de pe grafic. Cu alte cuvinte ETA si EPA fixate in centrul cercului rosu.

 

Well, eu am incercat sa grabesc lucrurile un pic si am intrat aseara sell la 1.2654 cu un lot intreg, cu un target pe sageata mov. Defapt targetul era mobil, adica am "instruit" PaperTrader-ul sa inchida tranzactia imediat ce cursul atinge linia galbena (targetul avea metoda Obj(xx) de la PaperTrader, cu xx fiind linia galbena) indiferent unde aceasta atingere ar fi avut loc. Dimineata cand m-am trezit incasasem SL de 31 de pipsi, paguba 310 de parai.

 

Il astept incontinuare la cotitura. Stiti cum e, mai dai un leu, mai tragi odata...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca un detaliu despre "cum se joaca ... insistent (ori sa scriu 'disperat'? :) un wolfe wave, sa trecem la un TF mai mic, de exemplu M30.

 

post-1272-092162700 1278655904_thumb.jpg

 

Stopul hard este undeva deasupra si nu se vede, iar targetul este soft undeva sub linia galbena si se misca paralel cu ea. Daca coboara pana aproape de ea voi incerca sa inchid, ori sa mut stopul la BE+1 si sa ii pun target fix la 1.24 (depinde daca si cum se misca in jos).

 

Edit

 

(later edit: linia de target a WWului, nu linia galbena a lui MA(240). De fapt MA-urile alea sunt cumva uitate pe grafic, dar e bine ca am observat, pentru ca pot sa adaug faptul ca ele de asemenea se pot comporta ca suport acolo!)

 

 

De cand am facut poza si ma tot chinui sa ii pun cerculeţe şi buliniţe pe ea, cursul a continuat sa faca presiune in sus si noul bet e la apa cu 15 pipsi.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Head and Sholders pe H4, piramidare in acest moment, la 1.2572, cu jumatate din cantitate, a sell-ului deschis mai sus, cu stop peste umarul drept (45 de pipsi) si target la 1.24 (140-160 de pipsi). De remarcat ca umarul drept este el insusi un head and sholders pe M30 (ce-i drept, cu umerii cam "turtiti").

Editat de tradelover
adaugat remarca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Stopuri lovite aseara cand cursul a urcat 180 de pipsi in primele 3-4 ore ale sesiunii newyorkeze. Profit cumulat 86-45/2=63.5 pipsi, 635 de parai (betul al doilea a incasat SL de -45, dar era doar cu jumate de lot) din care dobanda platita 11 parai, deci profit net 624 si cativa centi.

 

Cursul a urcat pana la linia de canal pe care continua sa faca presiune. Daca aceasta linie de canal e sparta saptamana asta atunci cred ca putem vorbi de un revers al trendului major. Spun asta pentru ca deja vedem o spargere a liniei de rezistenta D1, adica daca mergeti pe chartul D1 si duceti o linie de trend (de rezistenta) intre maximele din decembrie 2009 si aprilie 2010, veti observa cum candela de ieri a "perforat" aceasta linie.

 

Daca vom asista la preschimbarea ei in suport, adica cursul cade un pic, apoi face un bottom pe ea si pleaca in sus, atunci vom avea cel mai probabil o schimbare de trend si va urma o crestere pe euro mid-term. Aduceti-va aminte ca prima analiza, aceea pe termen lung, favoriza aici formarea unui triunghi isoscel cu varful in sus (era o poza weekly cu doua triunghiuri maronii pe ea si spuneam ca din ratiuni de simetrie e posibil ca sa avem o crestere pana la coltul din dreapta al triunghiului din dreapta, undeva la 1.33, apoi cadere din nou la suportul de 1.24-1.25, adica formarea pe curs a unui triunghi isoscel identic cu cel format in perioada noiembrie 2008 - februarie 2009 (nu cel desenat de mine, ci cel facut de miscarea cursului, care este un triunghi isoscel cu baza pe suport la 1.25 si varful pe maximul de la sfarsitul lui decembrie)), de aceea spun mid-term, inaintea cresterii long term ar trebui sa mai avem o bataie pe suport.

 

Pana atunci eu sunt in continuare short cu un nou bet de 0.3 loturi (hehe, de data asta mai prudent) luate dimineata, exact la 1.2700 (iar am vandut bottomul, nu stiu cum dracu fac ca imediat dupa ce pun bet cursul pleaca in directie inversa!). La ora actuala la apa cu 18 pipsi. SL deasupra liniei de canal (66 pipsi) care daca e sparta va scoate shortul din discutie categoric.

 

Azi ma astept sa vad un flag frumos pe M30, dupa cat de brusca a fost cresterea este timpul take-profitului pentru cei care au fost long acolo jos, deci e timp de batzaiala si vreme buna de scalping, pentru cine are timp (de la job nici nu poate fi vorba de scalping!)

Editat de tradelover
am boldit niste text
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

iata si parerea unui trader serios, care insa e cuplat cu goldul atat de strans incat nu prea mai vede altceva (Franklin Sanders de pe MoneyChanger.com, editia de ieri seara, sublinierile din text imi apartin):

 

The US DOLLAR INDEX ran head first into a titanium wall at 84.50, then slid down the wall to end today at 83.519, down 68.4 basis points (-0.88%) for a new low for the move as well as a new closing low. After all the losses it has suffered lately, you'd think the dollar would stage a modest rally, but none appears. Yesterday's fair beginning became today's pitiful debacle. I would never trade currencies, for the pellucidly simple reason that you cannot possibly read the chart correctly. Why? because governments manipulate their currencies, and throw surprise parties at your expense. So you can look at a currency chart for a general idea of trend, but that trend is always subject to pre-emption, if only for a short time. Euro today hit a new high for the move at $1.2736. And you may assume that the Chairman of the US Fed and Kommissar of the European Central Bank are working jointly to manipulate exchange rates.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne gandim ce face Isarescu - are "grija" de Leu?

Are.

 

Il muta acolo unde crede ca e bine pentru economie?

il muta.

 

Apara nivele importante ?

Apara.

 

Are el cu ce sa apere nivelele chiar si in fata unor inamici seriosi?

Are.

 

Acum hai sa ne gandim ce face Bernanke.

 

Are el grija de dolar?

Are.

 

Il muta acolo unde crede ca e bine pentru economie?

Il muta.

 

Apara nivele importante?

Apara.

 

Are el cu ce sa apere?

Pai sigur ca are... si tot asa mai departe.

 

Ce face Triket cu Euro? Acelasi lucru.

 

In consecinta, nu vad de ce ne-am amagi ca piata forex este libera doar pentru ca e internationala iar piata interna este manipulata. Este acelasi lucru doar ca la alta scara.

Nu vad nimic grav si nimic emotionant in treaba asta atata timp cat este logic ca o moneda sa fie in primul rand sustinuta de cel care o emite. Ar fi o copilarie sa credem ca nu e asa.

Problema apare in fata acelora care se mira si care nu vor sa inteleaga ca realitatea este asta.

 

Manipularea este principala arma in forex pentru a-ti putea creste sansele de reusita.

 

Noi traderii de buzunar avem o singura sansa. sa ghicim ce va face cutare sef de banca sau cutare grup de speculatori la un anumit nivel. Asta e tot.

Modalitati sunt nenumarate doar ca piata se schimba zilnic in atitudine, zilnic sunt emotii in piata care se vad pe chart, speranta si frica, pesimism si optimism.

 

Sunt de acord ca FOREX ul este probabil cea mai grea piata financiara de tranzactionat si de aceea si rata mica de reusita. Mult mai clara este piata de actiuni si oricum mult mult mai usor de "citit".

 

Cand cineva cumpara Euro nu intotdeauna are in intentie ca Euro sa creasca pe cand cineva care cumpara actiuni la Intel (ca tot e acum vedeta) cu siguranta la asta se gandeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Inca un stop lovit, inca 195 de parai (0.3 loturi) dati inapoi pietei. Am vazut ca presupunerea de long (pe care nu am exclus-o ca posibilitate, desi noi voiam short) s-a confirmat, cursul a spart definitiv linia de rezistenta D1, a facut un bottom mic pe ea ziua urmatoare, cand mi-a luat si stopul, si probabil ca o sa vedem o retragere de cel putin 38.2% din caderea mare weekly (adica asta ar fi cu target undeva in zona 1.3120 daca duceti un fibo retr pe W1 pe caderea de la 1.51 in jos).

 

Am intrat long la 1.2770, imediat dupa ce s-a inchis shortul. Piata a oferit un semnal clar de long cand a spart aceasta linie si in acelasi timp a spart si linia de canal crescator de care tot vorbesc de ceva vreme. Am vazut ca si oltciter a transmis semnalul acela de long acolo, bravo!

 

Felicitari acelora care au luat longul si care inca mai sunt in trade, eu iar am iesit prea devreme, la 1.2815, cand s-a format pinbar-ul acela pe M30, am vazut acolo o oportunitate de a relua seria de shorturi, drept urmare am inchis repede longul. Dar big shark mi-a facut in ciuda si piata a continuat sa urce, fara ca ochiul drept al pinbarului sa bata mai jos de ochiul stang, norocul meu.

 

Probabil ca in mintea mea sunt inca cuplat cu trendul ala mare, care e down (linia de rezistenta weekly vine abia undeva la 1.46), si imi va lua ceva vreme sa asimilez faptul ca asistam la un revers. :) Am nevoie de mai multe confirmari, haha, si dupa ce vor veni toate confirmarile si voi decide ca intr-adevar este vremea de long, atunci piata o va lua din nou in jos.... :)

 

Acuma, fiindca e vineri si maine e weekend, stam pe tusa si piata urca fara noi, desi dupa maximul facut in cursul noptii la 1.295, se pare ca azi e mai mult vremea incasarii profiturilor. Intr-un fel, e logic, cei care au fost long la inceputul saptamanii au de intabulat nu mai putin de 350-400 de pipsi, iar care au intrat saptamana trecuta (la inceputul lunii) au de adunat peste 700 de pipsi, deci ceea ce vedem in acest moment este o stabilizare a pretului peste nivelul 1.2900, in intervalul dintre acest RN si maximul de la 1.2950. Sa nu uitam insa ca sesiunile mari nu s-au deschis inca, si daca vom asista la o rupere in orice directie pe sesiunea londoneza, atunci e bine sa mergem cu ruperea aceea, indiferent in ce directie este. Sesiunea londoneza aduce surprize vinerea, de multe ori, mai ales dupa astfel de "stabilizari" de pret.

Editat de tradelover
scrisesem 1.95 in loc de 1.295, grr, sa speram ca nu ajunge chiar pana acolo :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.