Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre referendumul privind Tratatul de la Lisabona ce va fi votat de Irlanda? Sondajele arata ca irlandezii sunt impotriva... si daca si la referendum spun nu, tratatul nu va fi adoptat in UE. Si daca tinem cont ca dolarul se cam incapataneaza sa NU scada, s-ar putea sa vedem o cadere pe EURUSD. Voi ce ziceti?

Interesanta legătura....Dar eu ma uit la orice mişcare tehnic...si caut asa raspuns daca cade EURO (ce e foarte aprope de realitate--saptamana de pare ca o sa inchidem foarte urat pentru Bulls

 

P.S. pentru ca nu avem un topic aparte si nu o tranzitez des aceasta pereche am hotărât sa o pun aici (NZD/CAD).... Se pare un moment interesant

http://smages.com/t/f6/d7/f6d709a4235ec92a5dfafb24f7faf509.jpg

 

Hm. Si daca facem o analiza "corelativa" as presupune ca NZD ar trebui sa plece ca racheta in sus.....(e o presupunere)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata Eur/Usd are de mers in jos pana la linia de suport. Acolo sunt doua posibile scenarii: oro isi continua drumul down ori este respins de linia de suport spre zone mai inalte. will see.

post-768-1213584674_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

da... oribil. are o rezistenta la 1.5770, probabil o s-o ia in jos de-acolo pentru o corectie (sau un reversal, cine stie); iar daca trece de nivelul asta, atunci o s-o tot tina in sus. 1.5990 ar fi urmatoarea statie... si pe urma "sky is the limit".

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da... oribil. are o rezistenta la 1.5770, probabil o s-o ia in jos de-acolo pentru o corectie (sau un reversal, cine stie); iar daca trece de nivelul asta, atunci o s-o tot tina in sus. 1.5990 ar fi urmatoarea statie... si pe urma "sky is the limit".

Nu prea mai cred intr-un reverse.....da s-ar putea sa o mai complice corectia (care a început la 1.6000 din 22.4.08), dar indiferent ce avem pe grafic sunt bullish (de fiecare data cumpăr când coboram)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept o mişcare in jos..... Daca totuşi nu o sa fie "a" si "b" ci "1" si "2"

cel putin o corectie ar trebui sa avem totusi

http://smages.com/t/35/23/3523d11ec9eceb15b6fdd9c12c897252.jpg

 

Cel putin la 1.5635 o sa ajungem

Editat de Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept o mişcare in jos..... Daca totuşi nu o sa fie "a" si "b" ci "1" si "2"

cel putin o corectie ar trebui sa avem totusi

http://smages.com/t/35/23/3523d11ec9eceb15b6fdd9c12c897252.jpg

 

Cel putin la 1.5635 o sa ajungem

Ce inseamna sa incerci sa prinzi cuţitul in cădere......???

Am intrat contra trendului într-o probabila corecţie sau într-un varianta de 50/50 si înaintea stirelor mari: anunţarea ratei de dobânda (95% probabil ca o sa mareasca si e împotriva poziţiei mele si mai e maine si NFP la fel cu aşteptari in defavoarea mea). Pentru agresivitate am primit-o.

Ce o sa fac acum? Astept in noaptea aceasta sa se corecteze ceva....in dependenta cum se -a corecta o sa deschid un hedge ca după ştiri sa iau o decizie ce fac in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce s-a intamplat azi cu eurusd este o dovada impotriva la o afirmatie de a ta si sustinuta de tradelover :smile: si anume ca trendul face news-ul.... am scris aici si acum ca e una dintre cele mai bune dovezi ca trading nwes e binevenit mai ales atunci cand esti 50-50 pe analiza. referitor la acea afirmatie vis-a-vis de trendurile fac stirile sunt deacord atunci cand se incearca a se da o explicatie asupra evolutiei si nu asupra momentului prezent :smile: tradelover are dreptate ca cei care anunta news-ul cauta explicatii dar calendarul economic(care face parte din stiri), arata clar ca piata pe moment are o directie. fundamental nimanui nu-i convine (mai putin americii care tre sa-si plateasca datoriile) ca dolarul se slabeste iar presiune pe americani o sa existe atata timp cat nu cauta alta cale de a-si plati datoriile si atata timp cat opec nu incearca macar sa inceapa partial asa cum se zvonea sa schimbe plata petrolului. sincer, poate sa mai urce dar nu mult ca europenilor nu le convine si daca ne gandim ca londra e cea ami mare bursa.... si ca europenii exporta in americi etc cred ca or sa-l mai domoleasca desi repet, la cat de ciuruita este economia americii (oricat de puternici ii crede- si talibanii au demonstrat ca nu e asa, si nu numai) ar trebui sa stea undeva in 2. cineva ar trebui sa le bage pumnul in gura dar acum nu e momentul :D

 

pe news(defapt calendar economic) ar trebui stat in hedging +/- 25

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.