Sari la conținut

GBP/USD


maslow

Postări Recomandate

un grafic daily pe care se vede un gartley fain. 0.618 sus, 0.786 jos. cred ca urmeaza o posibila miscare in sus pina la 2.0227 in cazul in care price action face rebound pe 1.9842. mai e putin pina acolo (deocamdata minimul a fost 1.9853...), probabil o sa vedem miscarea incepind de saptamina viitoare; totusi, la o confirmare pe candlesticks cred ca e indicat de intrat long.

stelutele rosii indica "hidden divergence" pe rsi, care e in favoarea miscarii in sus.

ce parere aveti?

post-1398-1187195714_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Evolutie – NORD : sparge 740.

valul A H4 481 – 740

valul B H4 740 – 529

valul C H4 529 - 719

- SUD : sparge 481.

valul 5S D1 , corectie pe H4 23% fibo 481 – 740

din val 3S D1 2.0575 –1.9481

Nota : ptr a sparge 740 este necesar EURO Nord.

 

 

SUP 529 481 450 400

RES 719 740 792 -780 842

 

Am gasit analiza de azi pe lira/usd pe forexcapital.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-as zice ca e periculos de tinut sell-uri, poate doar pe termen scurt. a inceput o noua miscare in jos pe h4, si abia suntem in prima parte; in mod normal, ar trebui sa mai fie cel putin inca 2 sub-unde pe m30/h1 - una in sus si inca una in jos (in ordinea asta).

dupa cum vad situatia in momentul de fata, e posibil sa vedem:

1. fie o coborire sub 1.9483, direct.

2. fie o corectie in sus la h4 DACA pretul depaseste 1.9625 - corectie care nu ar trebui sa depaseasca insa 1.9790; si dupa aceasta corectie, o noua coborire sub 1.9512 (pina unde, mai vedem atunci; probabil o sa vedem un nou minim, sub 1.9480 si posibil in zona 1.9242).

DACA pretul trece peste 1.9790, cred ca putem vorbi despre terminarea miscarii pe daily in jos si o noua ascensiune (poate in zona 2.0520?).

miscarile sunt intr-adevar complicate... as zice chiar parsive :) . daca am timp, o sa revin cu un post si cu niste grafice pentru explicatiile de mai sus.

 

Dupa părerea mea GBP inca va mai face un nou LOW sub 9480

GBP s-a comportat cum am si aşteptat ....dar recunosc cu prea complicate piruete.

Incepe sa devina periculos de mai ţinut selluri

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa vad eu lucrurile.

1Urmeaza o corectie,unda 4, pe daily, care va merge in sus (probabilitatea e de 30%)

2S-a terminat corectia, pe H4 fiind o corectie zig zag, iar pretul va merge in jos (probabilitatea 70%)

Cam atat cu EW

Sa luam MFX Strategy:

Pe h4 se vede o divergenta clasica, care a "impins"(stiu....pretul nu e obligat de nimeni si nimic) pretul in jos, un ciocanel, care era mai bine daca nu avea coditza, si un ghartley.Suficiente motive ca sa credem ca pretul se va duce in jos.

post-1335-1200752204_thumb.jpg

post-1335-1200752844_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum calculezi probabilitatile?

 

Cam asa vad eu lucrurile.

1Urmeaza o corectie,unda 4, pe daily, care va merge in sus (probabilitatea e de 30%)

2S-a terminat corectia, pe H4 fiind o corectie zig zag, iar pretul va merge in jos (probabilitatea 70%)

Cam atat cu EW

Sa luam MFX Strategy:

Pe h4 se vede o divergenta clasica, care a "impins"(stiu....pretul nu e obligat de nimeni si nimic) pretul in jos, un ciocanel, care era mai bine daca nu avea coditza, si un ghartley.Suficiente motive ca sa credem ca pretul se va duce in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un simplu calcul in minte.Caut cat mai multe motive ca pretul sa o ia intr-o anumita directie.Si in functie de ele dau un anumit procent (aproximativ).Ca o balanta.

Sa fie clar:

SA NU SE IA NIMENI DUPA ANALIZELE MELE.Eu doar imi dau cu parerea, pentru ca voi sa-mi descoperiti greselile, iar eu sa invat din ele, si altii la randul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-as zice ca e periculos de tinut sell-uri,

Pe GBP/USD situaţia nu e deloc foarte clara.

Acum aproape 300 de pipsuri am presupus ca v-a cădea când alţii ziceau ca nu se mai întoarce, acum eu zic ca e periculos din cauza ca mă conduc de EUR/GBP si GBP/CHF

aceste doua perechi sunt in favoarea GBP. Nu am spus ca se întoarce in buy GBP/USD numai din motiv ca EUR/USD inca mai merge spre sud.

Deci intre majori(EUR si GBP) se formează divergente in mişcare. Ce ar înseamnă aceasta?: euro merge spre SUD, GBP sau merge nesigur sau incet se trage ca racul spre NORD (in aceasta cred mai mult). Deci ce inseamna devine periculos...............nu vad perspectiva in selluri cel putin pt care ar merita riscul.

Recomand sa atrageţi atenţia spre EUR/GBP se vede un sell de la 0.7500 cu targeturi de 150 de puncte (atenţie pe aceasta pereche 1pips =cu 2 pipsuriEUR/USD)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca urmatorul pas pentru mine este sa incep sa studiez corelatiile intre diferite perechi (iordaki, multumesc ca ai atras atentia). nu stiu daca exista asemenea topic pe forum, poate cineva care se pricepe sa-l deschida?

 

Pe GBP/USD situaţia nu e deloc foarte clara.

Acum aproape 300 de pipsuri am presupus ca v-a cădea când alţii ziceau ca nu se mai întoarce, acum eu zic ca e periculos din cauza ca mă conduc de EUR/GBP si GBP/CHF

aceste doua perechi sunt in favoarea GBP. Nu am spus ca se întoarce in buy GBP/USD numai din motiv ca EUR/USD inca mai merge spre sud.

Deci intre majori(EUR si GBP) se formează divergente in mişcare. Ce ar înseamnă aceasta?: euro merge spre SUD, GBP sau merge nesigur sau incet se trage ca racul spre NORD (in aceasta cred mai mult). Deci ce inseamna devine periculos...............nu vad perspectiva in selluri cel putin pt care ar merita riscul.

Recomand sa atrageţi atenţia spre EUR/GBP se vede un sell de la 0.7500 cu targeturi de 150 de puncte (atenţie pe aceasta pereche 1pips =cu 2 pipsuriEUR/USD)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aşteptam cava mai puţine punte la GBP.....dar aceasta este situaţia ....(oricum a parcurs ceva mai puţin a EURO)

Valul 5 l-a format sub forma de triunghi diagonal......e o formaţie u are de obicei se termina impulsurile.....

Dar EURO cred eu ca inca mai continua parada spre SUD (sigur cu corectări). Ar fi normal GBP cel putin sa se corecteze înspre buy.el puţin asa vad eu lucrurile. Si GBP/CHF mai are de mers ceva in sus....

post-1926-1200943690_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.