Sari la conținut

TRYING TO BEAT RANDOM ENTRY


Postări Recomandate

  • Moderators

Si nu-i place platforma. :D

Nici mie... Unul dintre motivele pentru care nu m-am putut deloc apropia... sufleteste de Oanda e platforma lor. Desi functional arata bine, e usor de folosit si poti sa tranzactionezi direct pe grafic. Dar nu stiu ce are ca nu imi merge deloc la suflet :D

 

Spor la pipsi micului trader, sper sa ne dea niste lectii ceva mai incolo, sa ramanem cu gura cascata... Vai de elevul care nu îşi depaseste profesorul...

 

:D

 

P.S. Cât despre mândria de trader, vezi sa nu iti para rau pt afirmatie, mai sunt si altii long ;) După 3 scaderi mari, daca se ţine lipit de vreo undă Elliott, ar trebui să urce. In plus apare un double bottom pe weekly, iar stochasticul urcă... Pe daily este la limita de jos a canalului descendent, deci poate urma un bullish retracement (adică în sus), deşi, ai dreptate, trendul este descendent. Dar surprizele nu sunt excluse... Eu personal mă gândeam la un long luni, in functie de cum se deschide saptamana. Dacă te uiti la EURUSD pe perioada 3 octombrie - 18 octombrie anul trecut si incerci sa suprapui graficul in mintea ta peste ceea ce se intampla acum cu USDCAD vei vedea că suprapunerea este perfecta: trei scaderi, din care prima mai lunga, un total de aproape 300 de pipsi, double bottom, doua batai sus, apoi indecis cateva zile, apoi a deschis saptamana cu gap in sus, pe care nu a reusit sa il inchida. Şi ce face EUR de atunci incoace? A crescut 900 de pipsi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Expertii spun "Buy low, sell high". Dar cat de sus este high si de ce sa vinzi cand pretul creste?

Tranzactia pe USD/CAD atins SL-ul.

Probabil ca daca as fi fixat un SL mai mare, lasam mai mult spatiu pentu o eventuala revenire. Si nu incalcam nici Money Managementul.

 

Dar, de vreme ce eram impotriva trendului, am preferat sa pun un SL mai scurt, la un nivel care mi s-a parut logic.

 

Pentru ieri:

Buy GBP/CHF Price 2.40005 SL 2.39040 - aici am mutat SL la breakeven.

Sell EUR/CHF Price 1.63437 SL 1.63948

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are el ce are cu USD/CAD-ul

Tot buy, bininteles. :D

 

Buy USD/CAD 1.13980 SL: 1.13740

Sell GPB/USD 1.97781 SL: 1.98388

zilele astea daca mai vrea buy pe USD/CAD blocheaza butonul :D, din asta as fi iesit imediat cu un close rapid

iar pt gbp/usd daca ai muscat un pic pe miscarile de azi bine,dupa mine tot in stop ajunge

 

spune si la ce ora au fost deschise

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 13: ;)

ora 13:46 - Buy AUD/JPY - Price 98.490 SL initial 98.165 - in prezent are cca +137 de pipsi; SL mutat la 99.498

ora 13:47 - Buy CAD/JPY Price 104.316 SL Initial 104.153 => SL mutat la 104.62 - atins chiar pe data de 13

baietelul chiar are noroc, numai mamica se grabeste fuguta fuguta cu stopul din urma, nu cumva sa piarda cativa pips adunati.

de ce nu folosesti Parabolic SAR (Stop and Reverse), chiar si tradelover pomenea de el intr-un post, pentru asta e facut si folosit pe time 1h chiar da rezultate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vineri 13: ;)

ora 13:46 - Buy AUD/JPY - Price 98.490 SL initial 98.165 - in prezent are cca +137 de pipsi; SL mutat la 99.498

ora 13:47 - Buy CAD/JPY Price 104.316 SL Initial 104.153 => SL mutat la 104.62 - atins chiar pe data de 13

baietelul chiar are noroc, numai mamica se grabeste fuguta fuguta cu stopul din urma, nu cumva sa piarda cativa pips adunati.

de ce nu folosesti Parabolic SAR (Stop and Reverse), chiar si tradelover pomenea de el intr-un post, pentru asta e facut si folosit pe time 1h chiar da rezultate bune

 

Eu folosesc EMA. Folosesc foarte mult MA in tranzactionare si le-am aplicat si aici.

Dezavantajul cu Oanda este ca nu ofera TS. Daca ar fi avut, as fi folosit TS in functie de ATR.

Dar asa, a trebuit sa aleg altceva.

Chiar si cu EMA, tot am mai multe alegeri.

Pot sa intru pe 1h si sa mut stop lossul in functie de graficul de 1 ora, sau pot sa trec pe 4h si sa vad daca miscarea continua, sa las sl mai larg si sa o mentin cat mai mult.

Pana acum am modificat SL dupa valoarea EMA 40 pe graficul de o ora.

Poate ar trebui sa experimentez mai multe iesiri. Aceleasi intrari, aceleasi sl-uri initiale dar un mod diferit de iesire din tranzactie.

 

Astept sugestii. ;)

Daca se poate, cu ceva explicatii. De exemplu "P SAR e mai bun pentru ca..."

 

Spor la pipsi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sugestii. ;)

Daca se poate, cu ceva explicatii. De exemplu "P SAR e mai bun pentru ca..."

da tot imaginea vorbeste,am pus si un ema40 linia mov

dezavantajele MA fata de SAR ar fi doua

-situatia notata cu 1 in imagine, pe inceputul miscarii (trendului) se tine mai aproape de pret => SL lovit prematur

-situatia notata 2 in imagine, spre sfarsitul trendului MA e mult prea departe de pret=> nu inchidem cu profit maxim pe pozitia respectiva

 

acum nici SAR nu e perfect, ca un tric ar fi sa folosim un nivel de SL de la 3-4 puncte SAR in urma, mai evitam intepaturile (spike) din cauza stopurilor acumulate pe ultimul punct

 

nu e de iertat nici SAR pe chartul de 4 ore, dar asta numai pentru cei cu multa multa rabadare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.