Sari la conținut

Probleme juridice


Postări Recomandate

  • Moderators

Am primit pe PM urmatorul messaj.

 

Salut. sunt si eu un mic pion in toata afacerea asta numita Forex, dar ca si altii din bransa asta am nevoie de un pic de ajutor. sunt incepator, testez tot soiul de e-book-uri pe care le gasesc pe net si nu am o strategie definita, inca. ceea ce m-ar interesa pt inceput ar fi problema juridica a acestui forex. ok. deschid un micro account de 250$ (sa zicem). fac tranzactii, ies in profit (dak se poate :D), vreau sa cheltuiesc ceea ce am castigat. statul ce zice de asta? adica voi avea probleme la retragerea banilor sau nu? cum trebuie sa procedez pt a nu avea probleme. parca pt 250$ profit nu merita sa faci puscarie. poate ca intrebarea asta e ciudata rau dar nu gasesc un raspuns la ea si nu mai stiu pe cine sa mai intreb. pe marketiva nu prea se dau raspunsuri la asemenea intrebari.

poate pt ca sunt banale, poate pt ca nu ar trebui sa intreb asa ceva, poate pt ca unii au ajuns la un nivel la care nu se mai chinuie cu incepatori ca mine. nu stiu.

imi cer scuze dak v-am rapit timp sau energie cu asa intrebari, dar poate ma puteti ajuta si pe mine macar cu o idee.

va multumesc

Cu siguranta nu se face puscarie pentru nedeclararea venitului la fisc, cel mult o amenda de cateva milioane, acolo :D

 

Lasand gluma la o parte, asta a fost raspunsul meu, nu foarte folositor, dar sunt sigur ca avem niste juristi buni pe aici care sa lamureasca omu.

 

salve

 

din pacate nu te pot ajuta cu chestii juridice legate de Romania. Nu mai sunt in tara de mai bine de 10 ani. Iti pot spune insa cum e in US si in EU, pentru ca astfel de informatii se gasesc pe web (vezi investopedia.com, revenue and taxes): orice venit trebuie declarat si este impozabil, in afara de acela provenit din dividende. Aproximativ la fel este si in Tailanda, unde imi duc zilele momentan, cu cateva mici deosebiri: investitiile in fondurile locale care sunt gestionate de statul tailandez precum si in obligatiuni fiscale sunt scutite de impozit. Adica daca castig 100 de bahti (din orice surse, daily job, profit la forex, afaceri personale, etc) si investesc 30 dintre ei in orice rahat care apare pe lista lor (sunt 3 liste, cu diferite nivele) atunci platesc impozit doar pe 70 dintre cei 100 castigati.

 

Cam asa ar trebui sa fie si in Ro, si in general orice tzara normala. Orice venit pe care il castigi, din orice surse, este impozabil, mai putin eventual acela provenit din dobanzi bancare, dividende, etc. Daca faci speculatii financiare, adica deschizi un cont la un broker de forex cu 1000 de parai si ai de-a lungul anului un profit de 500 de parai, atunci cei 500 de parai sunt impozabili si se aduna la venitul impozabil pe care il realizezi ca salariat. Cel mai bine ar fi sa intrebi un jurist.

 

Daca imi dai voie sa pun discutia noastra pe public, sigur se va gasi cineva mai in tema, care sa raspunda la chestia asta. De asemenea, ar trebui ca legislatia aferenta sa fie disponibila pe site-ul guvernului, ori incearca un search pe www.kappa.ro la sectiunea de legislatie, ori pe forumul de la baroul avocatilor)

 

Pe de alta parte, in locul tau nu mi-as face probleme cu chestia asta. Incearca intai sa reusesti sa faci profit pe un cont demo timp de 3-5-6 luni. DACA reusesti, abia atunci investeste bani reali. Iti spun atat din proprie experienta, cat si din auzite de la altii, ca primul cont real (primele 2-3-4 :D de obicei se pierde (la mine s-au dus primele 3). Iar despre deschiderea unui cont cu 250 de parai, citeste aici: (s-a mai pus pe forum de multe ori, inclusiv de catre mine) http://www.babypips.com/school

 

Vezi ultima lectie de la sectiunea colegiu, in stanga jos, relativ la ucigasul numarul unu in forex (nu am dat link direct pentru ca sunt mai multe pagini si nu au link de la una la alta, trebuie selectate din meniul din stanga jos)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am primit pe PM urmatorul messaj.

 

 

Salut. sunt si eu un mic pion in toata afacerea asta numita Forex, dar ca si altii din bransa asta am nevoie de un pic de ajutor. sunt incepator, testez tot soiul de e-book-uri pe care le gasesc pe net si nu am o strategie definita, inca. ceea ce m-ar interesa pt inceput ar fi problema juridica a acestui forex. ok. deschid un micro account de 250$ (sa zicem). fac tranzactii, ies in profit (dak se poate :D), vreau sa cheltuiesc ceea ce am castigat. statul ce zice de asta? adica voi avea probleme la retragerea banilor sau nu? cum trebuie sa procedez pt a nu avea probleme. parca pt 250$ profit nu merita sa faci puscarie. poate ca intrebarea asta e ciudata rau dar nu gasesc un raspuns la ea si nu mai stiu pe cine sa mai intreb. pe marketiva nu prea se dau raspunsuri la asemenea intrebari.

poate pt ca sunt banale, poate pt ca nu ar trebui sa intreb asa ceva, poate pt ca unii au ajuns la un nivel la care nu se mai chinuie cu incepatori ca mine. nu stiu.

imi cer scuze dak v-am rapit timp sau energie cu asa intrebari, dar poate ma puteti ajuta si pe mine macar cu o idee.

va multumesc

Cu siguranta nu se face puscarie pentru nedeclararea venitului la fisc, cel mult o amenda de cateva milioane, acolo :D

 

Lasand gluma la o parte, asta a fost raspunsul meu, nu foarte folositor, dar sunt sigur ca avem niste juristi buni pe aici care sa lamureasca omu.

 

salve

 

din pacate nu te pot ajuta cu chestii juridice legate de Romania. Nu mai sunt in tara de mai bine de 10 ani. Iti pot spune insa cum e in US si in EU, pentru ca astfel de informatii se gasesc pe web (vezi investopedia.com, revenue and taxes): orice venit trebuie declarat si este impozabil, in afara de acela provenit din dividende. Aproximativ la fel este si in Tailanda, unde imi duc zilele momentan, cu cateva mici deosebiri: investitiile in fondurile locale care sunt gestionate de statul tailandez precum si in obligatiuni fiscale sunt scutite de impozit. Adica daca castig 100 de bahti (din orice surse, daily job, profit la forex, afaceri personale, etc) si investesc 30 dintre ei in orice rahat care apare pe lista lor (sunt 3 liste, cu diferite nivele) atunci platesc impozit doar pe 70 dintre cei 100 castigati.

 

Cam asa ar trebui sa fie si in Ro, si in general orice tzara normala. Orice venit pe care il castigi, din orice surse, este impozabil, mai putin eventual acela provenit din dobanzi bancare, dividende, etc. Daca faci speculatii financiare, adica deschizi un cont la un broker de forex cu 1000 de parai si ai de-a lungul anului un profit de 500 de parai, atunci cei 500 de parai sunt impozabili si se aduna la venitul impozabil pe care il realizezi ca salariat. Cel mai bine ar fi sa intrebi un jurist.

 

Daca imi dai voie sa pun discutia noastra pe public, sigur se va gasi cineva mai in tema, care sa raspunda la chestia asta. De asemenea, ar trebui ca legislatia aferenta sa fie disponibila pe site-ul guvernului, ori incearca un search pe www.kappa.ro la sectiunea de legislatie, ori pe forumul de la baroul avocatilor)

 

Pe de alta parte, in locul tau nu mi-as face probleme cu chestia asta. Incearca intai sa reusesti sa faci profit pe un cont demo timp de 3-5-6 luni. DACA reusesti, abia atunci investeste bani reali. Iti spun atat din proprie experienta, cat si din auzite de la altii, ca primul cont real (primele 2-3-4 :D de obicei se pierde (la mine s-au dus primele 3). Iar despre deschiderea unui cont cu 250 de parai, citeste aici: (s-a mai pus pe forum de multe ori, inclusiv de catre mine) http://www.babypips.com/school

 

Vezi ultima lectie de la sectiunea colegiu, in stanga jos, relativ la ucigasul numarul unu in forex (nu am dat link direct pentru ca sunt mai multe pagini si nu au link de la una la alta, trebuie selectate din meniul din stanga jos)

Simpla sugestie. Intamplator am aflat de un site care ofera urmatoarea provocare: Deschizi un cont demo cu 500 $ virtuali pana in 25.03 pe care faci trade.Primele 3 conturi (...ca marime - sunt premiate cu un cont real de 100,300 respectiv 1000). Da/mi de stire daca te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma gandeam sa-mi inregistrez contu prin firma, pt ca am vazut ca am posibilitatea sa scriu si firma pe formular;

 

daca e posibil sa fac asta avantajele ar fi urmatoarele:

- daca firma e microinteprindere platesti impozit 2% din venituri anu acesta si 3% anu viitor.

- pana cand recuperezi in totalitate suma depusa nu platesti impozit pe dividente(in acest moment e 16% din suma pe care te gandesti sa o ridici intr-un an), daca as fi persoana fizica platesc direct 16% din ceea ce retrag indiferent de situatia contului (btw chiar a fost un scandal mare luna trecuta pt ca in romania platesti impozit la profitul brut nu la cel net);

- poti baga eventuale cheltuieli pe firma astfel deduci din profit => suma ramasa de repartizat pe dividente e mai mica => imp pe dividente mai mic.

 

probleme care ar trebui rezolvate:

- oanda nu iti emite factura pt banii pe care-i depui deci trebuie gasita o justificare legala a operatiunii de alimentare cont;

- trebuie vorbit cu un contabil si vazut exact ce metode legale exista pentru alimentarea unui cont, dar si ce justificare legala poti gasi pentru repatriere fonduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand alimentezi un card

o greseala pe care o fac foarte multi, bucatica acea de plastic nu are si nu va avea niciodata bani pe ea, deci "nu alimentezi un card" (sau nu pot zice "mi-au intrat banii pe card"....); alimentezi un cont, faci o depunere in cont.

acea bucatica de plastic numita card nu este altceva decat o "cheie" cu care avem acces la cont din alte locuri in afara ghiseului bancii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inceput sa sap, eu stiu ca o firma nu poate face plata externa decat daca are contract si factura cu firma la care trimite banii.

 

o sa va tin la curent cu ceea ce gasesc.

multi dintre brokeri pe linga Individual Account ofera si Trusts and Corporate Accounts, e foarte posibil ca la acest tip de cont sa existe si acest contract si factura.

parerea mea e ca e chiar recomandat ca activitatea sa fie desfasurata printr-o firma, asta din cauza acelor costuri care ca individual nu ai cum sa le deduci si trebuie sa recunoastem ca ele exista, intrebarea care mi-o pun acum "ce obiect de activitate ar trebui sa aiba firma?".

 

nu cred ca vom gasi raspunsuri usor, e un vid in legislatie in domeniul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit deja cu cineva sa se intereseze la cnvm, s-ar putea sa fie obligatoriu ca obiectul de activitate sa fie brokeraj sau intermedieri financiare si acest tip de firme au un statut special; nu vreau sa vb mai mult pt ca nu sunt sigur pe ceea ce zic, cand fac rost de legi si documente le postez aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ne putem incadra aici:

Traderi

Art.29.- Traderii sunt persoane juridice care efectuează exclusiv în nume şi pe cont propriu tranzacţii cu instrumente financiare derivate, de natura contractelor futures şi cu opţiuni.

art.30.- (1) Traderii vor fi autorizaţi în condiţiile prevăzute prin reglementările C.N.V.M. şi vor fi înscrişi în Registrul C.N.V.M.

(2) Cerinţele privind capitalul traderilor vor fi stabilite prin reglementările C.N.V.M.

Art.31.- Traderii pot opera numai cu acordul operatorului de piaţă şi în conformitate cu reglementările respectivei pieţe reglementate.

Art.32.- (1) Compensarea şi decontarea tranzacţiilor efectuate de traderi se realizează numai prin intermediari, acţionând în cadrul aceleiaşi pieţe reglementate, ca membri compensatori.

(2) Responsabilitatea cu privire la obligaţiile ce decurg din derularea tranzacţiilor efectuate de traderi revine şi membrilor compensatori cu care aceştia au încheiate contracte de compensare.

 

Art.33.- Traderilor le este interzis:

 

a) să deţină fonduri sau instrumente financiare ale altor persoane;

 

B) să negocieze şi să încheie tranzacţii, în numele şi în contul altor persoane;

 

c) să încheie cu alte persoane înţelegeri exprese sau tacite, cu scopul de a acţiona concertat pe pieţele reglementate;

 

d) să se afle în relaţii de muncă cu un alt intermediar sau cu un operator de piaţă.

 

Art.34.- Prevederile art.4 alin.(3), art.23, art.24 alin.(1) lit.d) şi ale art.26 vor fi aplicate corespunzător şi traderilor, conform reglementărilor emise de C.N.V.M.

 

aceste precizari au fost preluate din legea atasata.

 

later edit: am incercat sa atasez fisierul de 2 ori dar vad ca nu este acceptat, fisierul are format html, marimea lui fiind de 524kb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

later edit: am incercat sa atasez fisierul de 2 ori dar vad ca nu este acceptat, fisierul are format html, marimea lui fiind de 524kb

incearca sa il zipezi (.zip sau .rar). Html-ul nu este acceptat pentru ca poate contine scripturi care sa lanseze virusi sau troieni.

 

Bravo mare si un vot pentru research-ul in domeniul juridic. Stiam eu ca sunt cativa pe aici pe care se poate conta! :D

 

later edit:

P.S. Huh. Sorry, am vrut sa iti mai dau o bulina alba, dar se pare ca bulinele albe nu sunt aditive, ca rezultat s-a modificat votul anterior pe care ti-l dadusem la mouteki. Probabil ca e mai bine asa, pentru a impiedica un individ sa voteze pe un altul de un numar nelimitat de ori. Deci pentru cine nu stie inca, userul X poate da cel mult un vot userului Y. Pozitiv sau negativ. Y diferit de X :D in respect pentru matematica, haha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.