Sari la conținut

Probleme juridice


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

si pt ca problema asta a impozitarii mi-am mai pus-o si in trecut, am continuat cu cateva intrebari adresate unor IB din Romania (in locul numelor vor fi -------, asta pt a nu face reclama)

iata raspunsul lor:

 

 

Domnule -----------

Voi incerca sa va dau cateva informatii referitoare la impozitarea veniturilor obtinute pe piata forex

 

Orice client ----------, la semnarea unui contract, va semna si formularul W8-BEN prin care se evita impozitarea in SUA, impozitarea urmand a se realiza in Romania .(n.a. lucru valabil pt toti brokeri inregistrati SUA, intre RO si SUA exista un acord privind evitarea dublei impozitari)

 

Cu privire la aceste categorii de impozit pe venit sunt aplicabile urmatoarele dispozitii legale: art. 65 si urmatoarele din codul Fiscal.

 

Potrivit art. 65 veniturile din investitii cuprind atat veniturile din transferul dreptului de proprietate asupra valorilor mobiliare cat si veniturile din transferul oricaror titluri de valoare ( titluri departicipare la fonduri de investitii, actiuni emise de societati inchise sau parti sociale si venituri din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract, precum si orice alte operatiuni similare.).

 

De regula, intermediarul sau platitorul acestor venituri constituie si vireaza acest impozit.

 

In cazul nostru, vorbim despre un venit realizat in strainatate , fara intermediar, deci platitorul nu poate constitui si vira aceste impozite in Romania .

 

Teoretic, codul fiscal rezolva aceasta problema prin dispozitiile art. 90 din codul fiscal, care dispun urmatoarele:

 

Venituri obtinute din strainatate

 

Art. 90. - (1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si cele care indeplinesc conditia prevazuta la art. 40 alin. (2) datoreaza impozit pentru veniturile obtinute din strainatate.

(2) Veniturile realizate din strainatate se supun impozitarii prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate dupa regulile proprii fiecarei categorii de venit, in functie de natura acestuia.

(3) Contribuabilii care obtin venituri din strainatate conform alin. (1) au obligatia sa le declare, potrivit declaratiei specifice, pana la data de 15 mai a anului urmator celui de realizare a venitului.

(4) Organul fiscal stabileste impozitul anual datorat si emite o decizie de impunere, in intervalul si in forma stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice.

(5) Diferentele de impozit ramase de achitat, conform deciziei de impunere anuala, se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza sumele stabilite potrivit reglementarilor in materie, privind colectarea creantelor bugetare.#

 

Aceasta interpretare poate fi aplicata si societatilor comerciale dar acceptand faptul ca nu exista o reglementare clara referitoare la acest subiect, va recomandam rezolvarea problemei printr-o interpelare scrisa adresata

Ministerului de Finante

 

cu stima

------------

------------------------------------------------------------

si cel de al doilea rapuns:

 

Stimate domnule Nicu,

 

In Romania, in codul fiscal nu este reglementat clar modul de impozitare pe acest tip de tranzactii si prin urmare ele se impoziteaza ca "alte venituri" in momentul repatrierii castigurilor (cu 16%) pe baza declaratiei pe care o depuneti dvs. anual (adica platiti 16% la cat ati declarat ca ati castigat,singura posibilitate de verificare constituind-o suma repatriata).

 

Contul "corporate" se refera la firme, insa legislatia din Romania nu permite in prezent firmelor romanesti sa actioneze ca traderi pe pietele externe (forex). Puteti insa utiliza o firma offshore inregistrata intr-un "paradis fiscal" unde legislatia permite acest lucru iar impozitele pe venit (profit) sunt mult mai mici.

 

Va dorim mult succes si va stam la dispozitie pentru orice alte intrebari sau nelamuriri.

 

Cu respect,

---------------------

 

 

deci in concluzie, pentru individuali vom declara ce am repatriat si varsam 16%

 

daca doriti sa folositi un SRL in momentul de fata nu e posibil in RO, iar o firma offshore e un vis, departe de un muritor de rand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Foarte bune posturile, Ener si Nicu! Bravo! Am luat si eu legea, dar nu am avut timp sa trec prin ea mai departe de articolele 1 si 125. Adica am citit art 1 si la aliniatul (4) am vazut ca:

 

(4) Prevederile prezentei legi nu se aplică instrumentelor pieţei monetare, care sunt reglementate de Banca Naţională a României, şi titlurilor de stat care sunt emise de Ministerul Finanţelor Publice, dacă emitentul alege pentru tranzacţionarea acestora o altă piaţă decât cea reglementată, definită conform art.125.

 

foarte ambiguu, nu am inteles daca "daca"-ul de la final se aplica si la prima parte, cu forexul, ori doar la a doua, cu titlurile de stat. M-am dus imediat la articolul 125, dar m-am intors la fel de confuz, cel putin de acolo nu am inteles chiar nimic :D

 

Deci se aplica legea in cauza la forex, sau nu????

 

Se vede treaba ca trebuie sa o iau la citit cu de amanuntul, probabil in weekend. Ca in mod cert citind articolelel pe sarite, nu poti intelege mare lucru... asa ca m-am oprit. Dar o am pe lista, daca se impute treaba pe aici vin in Ro si fac forex da daily job. Normal ca o sa se imputa daca stau noaptea pe forumuri si ma cert cu profesionistii canadieni si vin apoi la servici a doua zi (acuma) chior de somn, cu doar o ora de nani la activ si imi pica ochii pe tastatura. Salut productivitate!

 

Anyhow, good job cu legea si explicatiile date. Thanks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.