Sari la conținut

USD/JPY


Carbon

Postări Recomandate

  • Moderators
Offtopic

vai de capul meu... am editat... ca linia de existenta nu avea nici un sens decat daca oi fi baut ceva. De baut nu beau... probabil oboseala


corect, si acum ai scris "linei" :):)) ai tu ceva cu lâna aia...
Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“Although the BOJ did not confirm it, it really did feel like there was a second intervention today, in dollar yen and that seems to have completely unwound,” said Boris Schlossberg, director of research at online currency trader GFT Forex in New York. “The problem with the BOJ is they’re very dependent on U.S. data. Their task is going to get harder and harder unless U.S. data improves.”

Si eu m-am gandit ca poate a fost tot o interventie a bancii japoneze ce s-a intamplat astazi pe yen. Oricum ca sa fie numar norocos ar mai trebui cel putin inca o interventie :)) sau cu alte cuvinte inca o felie din tort.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Wednesday UPDATE(28.12)-USD/JPY:

 

Price is trending under Monthly Pivot Line standing at 77,716.

 

It has Broken the Main UpTrendline on 4H chart and is standing on the next trendline support.

 

A retracement from the bearish Move could take price to 77,76(weekly s1 Pivot confluence with 76,4 Fibo), or higher to 77.84(61,8 Fibo) and 77,996(Weekly Pivot confluence with 38,2 Fibo), and the resume the downtrend.

 

Bearish continuation without retracement is possible under 77,61 support, to 77,457(Weekly S2) or even 76,918(Weekly S3 Pivot)

 

To Your Success,

 

Doctortyby

 

post-5730-0-89497600-1325078643_thumb.png

 

post-5730-0-71758200-1325078651_thumb.png

 

post-5730-0-58207000-1325078659_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

>USD/JPY< Thursday UPDATE(29.12):

 

Price is standing in a neutral zone right now,as Yesterday it has risen about 50 pips to fall again today 40 pips before London Open.

 

Price has broken a trendline, retraced to it and now is resuming the Bearish Move. but we need confirmation under 77,716(Monthly Pivot), for a deeper Short.

 

Always with a BOJ intervention risk, USD/JPY could go long above 77,77(Weekly s1 Pivot), targets: 77,85(confluence between daily Pivot and 38,2 Fibonacci from 22 december), next 77,996(weekly Pivot confluence with 61,8 Fibonacci).Above that we could see a strong bullish move.

 

To Your success,

 

Doctortyby

 

post-5730-0-18419400-1325147689_thumb.png

 

post-5730-0-69244600-1325147699_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.