Sari la conținut

dezvoltare piata in romania


ryu

Cand va creste interesul romanilor pt piete externe ?  

18 membri au votat

  1. 1.

    • pana la sfarsitului lui 2007
      2
    • anul viitor(2008)
      4
    • peste 2 ani(2009)
      12


Postări Recomandate

salutare

ieri am descoperit forum asta si am fost foaret placut surprins sa vad ca multi care joaca pe fx s-au adunat aici pt a shera din experienta lor.

este un lucru demn de toata lauda.

cred ca oameni cu experienta si cu pasiune se pot unii pt a promova acest tip de investitie/speculatie ( cum vreti voi) ... in Romania si pentru a ridica implicit graduld e educare al inevstitorului de retail din RO.

eu mai stiu deasemeena uin forum www.agf.ro ... de tip chat ... poate facem "jonctiunea lotului";)

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

sal

 

vad ca au raspuns 4 persoane la sondaj care dau ca termen anul viitor dezvoltarea pietei ... cu toata ca nuamrul clor care au raspuns a fost insignifiant inclin sa cred ca acest minisondaj reflecta realitatea.

 

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

De altfel,putini brokeri de la noi ofera posibilitatea sa-ti deschizi cont pentru tranzactionare forex direct din platformele lor proprii,cei mai multi sunt doar introducing brokers la firme din afara :D Cum-atat mai putin sa faca analize si prognoze cum se ofera pe-afara......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va mai trece multa apa pe dambovita pana cand va sti tot romanu ce e forexu.

cat despre adevarata dezvoltare acestui sector in romania putem vorbi numai in momenutul in care bastinasii cu multi bani vor vedea o oportunitate in a plasa banii pe aceasta bursa, ca in orice domeniu dezvoltarea este data de volumele tranzactionate si apoi de numarul de utilizatori.

probabil in urmatori 5 ani isi vor face simtita prezenta mai agresiv brokeri de afara pentru ca ei au nevoie de o piata cat mai mare.

 

in sectorul cel mai dezvoltat de la noi, adica bursa romana de marfuri, marea majoritate a brokerilor nu au macar platforme de tranzactionare, totul se desfasoara telefonic. nu are cum sa se dezvolte forexu fara o dezvoltare pe ansamblu a pietei de capital, la noi bvb si cnvm fac orice pt a infrana dezvoltarea si accesul la informatie a omului de rand, ganditi-va de ce a uitat bvb sa publice anuntul de vanzare al rrc la ora care i-a parvenit. apoi apar victoriosi in ziare si la tv ca ce buni sunt ei si ce randamente destepte se fac pe piata de la noi.

 

 

deci, ca o incheiere, suntem praf la acest capitol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ener, iti dau dreptate in privinta "prafului" dar totusi nu sunt de acord cu orizontul de timp. Parerea mea este ca se va dezvolta mult mai rapid tocmai din cauza brokerilor care vor veni de afara cu tot cu platforme de tranzactionare, know-how si oameni de marketing competenti. Adica vor veni cu tot ceea ce ii lipseste bursei in Romania. Si tocmai faptul ca "suntem praf la acest capitol" le va permite lor (celor din afara) sa intre pe piata din Romania si sa o traga dupa ei... in sus (ca jos nu are unde sa se mai duca). Nu e un lucru bun ca trebuie sa vina altii sa ne traga de mana, dar asta e situatia.

Ca orizont de timp, eu as zice MAXIM 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.