Sari la conținut

MyBB, IPB sau vB ?


Stefan

Ce forum vreti sa folositi?  

19 membri au votat

  1. 1.

    • My Bulletin Board (MyBB)
      6
    • Invision Power Board (IPB)
      7
    • vBulletin (vB)
      6


Postări Recomandate

  • Management

In urma click-urilor date pe reclamele de la google, s-au strans bani de... aproape jumatate de licenta de Invision Power Board sau vBulletin (pentru cei care nu stiu, sunt niste scripturi de forum) + serviciu specializat de transfer al datelor din MyBB intr-unul din softurile de mai sus :D. Sunt gata sa suport eu restul costurilor daca din punctul vostru de vedere (al utilizatorilor), este mai bine ca aceasta comunitate sa foloseasca IPB sau VB.

In concluzie, va rog sa votati!

 

Pentru exemplificare:

http://vamist.com - MyBB :D

http://forum.softpedia.com - IPB

http://goforex.net/forum - vB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In urma click-urilor date pe reclamele de la google, s-au strans bani de... aproape jumatate de licenta de Invision Power Board sau vBulletin (pentru cei care nu stiu, sunt niste scripturi de forum) + serviciu specializat de transfer al datelor din MyBB intr-unul din softurile de mai sus :D. Sunt gata sa suport eu restul costurilor daca din punctul vostru de vedere (al utilizatorilor), este mai bine ca aceasta comunitate sa foloseasca IPB sau VB.

In concluzie, va rog sa votati!

 

Pentru exemplificare:

http://vamist.com - MyBB :D

http://forum.softpedia.com - IPB

http://goforex.net/forum - vB

vB sau IPB...MyBB sucks :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

vB sau IPB...MyBB sucks :D

Eh, aici nu sunt de acord cu tine... Este adevarat ca poate nu se ridica la nivelul IPB sau VB, dar avand in vedere ca este gratuit, cred ca raportul dintre cat costa si ce ofera este mai bun decat la celalte doua. Pentru mine, singura problema pe care o are la ora actuala MyBB-ul este ca e cam greu de integrat cu drupalul (pe care vreau sa-l folosesc pentru site).

 

Din punctul meu de vedere, lucrurile stau cam asa:

 

MyBB - cel mai bun raport "pret/calitate"

vBulletin - cele mai avansate optiuni de administrare

IPB - cel mai scump dar si cel mai user-friendly

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca este prima oara cand aflu ca erau (si poate mai sunt) reclame de la google...am un cui impotriva reclamelor si de aceea folosesc admuncher...daca in felul asta nu am "cotizat" la strangerea fondurilor, ofera-mi o alta solutie sa ma revansez...poate o rezolvam mai repede...la IPB am vazut 2 variante, acum depinde si la ce te-ai gandit tu pentru site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@ sherpishorul > Nimeni nu trebuie sa "cotizeze" pentru site accesand linkurile din reclame. Eu nu pot sa va spun sa dati click-uri... Din cate tin minte, unul dintre punctele din contractul cu google chiar prevede ca proprietarul site-lui nu are voie sa-si indemne vizitatorii sa dea click-uri pe reclame afisate pentru ca ar putea fi eliminat din program :D.

Reclamele contextuale ofera link-uri catre site-uri care au subiect asemanator cu subiectul de pe site-ul pe care sunt afisate. Daca cineva crede ca este interesat de informatiile pe care le poate gasi, atunci da click... Cel putin teoretic, asa ar trebui sa functioneze :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

In urma mail-urilor pe care le-am primit de la cativa membrii, ma simt nevoit sa fac o mica precizare pentru ca se pare ca mesajul meu de mai sus nu a fost bine inteles. Acel nimeni nu trebuie din postul precedent are sensul de nimeni nu este obligat... Eu nu pot sa oblig pe nimeni sa dea clickuri ca sa sustina site-ul. Normal ca am pus reclamele ca sa aduca bani, dar asta nu inseamna ca o sa incep sa va spun eu sa dati click-uri. Si iata si motivul:

 

[...] Google shall not be liable for any payment based on: (a) any amounts which result from invalid queries, invalid Referral Events, or invalid clicks or impressions on Ads generated by any person, bot, automated program or similar device, as reasonably determined by Google, including without limitation through any clicks or impressions (i) originating from Your IP addresses or computers under Your control, (ii) solicited by payment of money, false representation, or request for end users to click on Ads [...]

Acum nu vreau sa fac pe super-cinstitul si sa respect sfinteste toate regulile, dar cunosc administrator de forum care a fost scos din program tocmai pentru ca isi indemna userii pe forum sa dea click-uri pe reclame.

Prin alte parti, lumea este constienta ca pentru un site care nu vinde nimic, reclamele sunt singura sursa de finantare si link-urile alea mai sunt accesate din cand in cand. Pe la noi, de cele mai multe ori, atunci cand reclamele nu sunt considerate stresante, sunt pur si simplu ignorate. Nu conteaza ca in spatele unora dintre ele se pot gasi informatii sau servicii interesante pentru useri. Si nu pot sa condamn pe nimeni ca gandeste asa, avand in vedere ca suntem bombardati cu tot felul de pop-up-uri sau reclame cu sunet care te fac sa sari din scaun cand accesezi un site si ai castile pe urechi. Cand si webmasterii romani vor intelege ca reclamele care iti scot ochii sau te sperie nu ii fac pe vizitatori sa dea click, probabil ca si acestia din urma vor accepta mai usor ideea ca un site are nevoie de reclame ca sa supravietuiasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ca de obicei, nu s-a inghesuit lumea sa voteze... Le multumesc totusi celor care au facut-o! Avand in vedere ca s-a inceput SEO pentru site, o sa mai ramana o vreme MyBB. Threadul se inchide pentru moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Si pentru ca s-a gasit o solutie de a schimba forumul fara a se influenta optimizarea care este in desfasurare... saptamana viitoare cred ca o sa cumpar o licenta de IPB. Motivul pentru care am ales IPB nu este rezultatul votului (care mi se pare irelevant, avand in vedere numarul mic de votanti), ci faptul ca imi voi putea respecta niste promisiuni pe care le-am facut mai demult membriilor acestei comunitati :D.

Sper sa nu dureze mult portarea bazei de date si sa se faca fara probleme. Oricum, cred ca acum este cel mai potrivit moment pentru a face acest pas, avand in vedere "linistea" care s-a asternut pe aici. Spre sfarsitul saptamanii viitoare, forumul va fi probabil inchis pentru transfer. Oricum, inainte veti fi anuntati pe mail.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.