Sari la conținut

Vreau sa incep


Postări Recomandate

Ok... acum sa vad daca am inteles bine. Intai imi stabiliesc cand o sa tranzactionez si pentru cat timp, Perechile care ma intereseaza, targetul, stop loss. Vreau sa cred ca sunt destul de rabdator si calm in orice situatie, implicit disciplinat.. acum ramane de vazut daca in "orice situatie" intra si trading.

Totusi nu inteleg cum fac tranzactiile tinand cont ca pipsii se schimba la secunda, incerc sa le tin pasul, inchei tranzactia cand imi convine, sau tranzactionez pe un termen mai indelungat?

Si tin sa mentionez ca nu vreau sa ma imbogatesc peste noapte... dar deasemenea tin sa mentionez ca vreau sa ma imbogatesc peste ani :biggrin:, din punctul meu de vedere forexul nu poate fi un venit primar ci unul secundar, deci chiar si un pip in plus pe zi este multumitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre

 

In legatura cu tranzactiile si cu tinutul lor, trebuie sa intelegi conceptul de suport si rezistenta si in functie de suport si rezistenta poti gasi puncte in care sa iesi din tranzactie. Si incepe cu un target mai modest, de 200 de pipsi pe luna, nu trebuie sa faci 5000 de pipsi ca sa faci bani in trading... Important e sa obtii o anumita constanta in rezultate. Oricum, din cate ai spus, mi se pare ca nu ai inceput de prea mult timp (probabil o luna, maxim doua). Primul an dedica-l studiului intens: suport si rezistenta, linii de trend, invata cum sa depistezi un trend, ce e un swing high, un swing low, ce inseamna cand pretul face higher highs si higher lows (HH & HL) sau lower lows si lower highs (LL & LH) etc. Trebuie sa ai mai intai o baza pe care sa construiesti. Sunt pe forum destule threaduri bune, citeste-le cu atentie. De asemenea, pentru suport si rezistenta, iti recomand cu caldura site-ul NoBrainerTrades. Ai acolo si articole bune, si clipuri...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult de raspunsuri si sfaturi.

Mai exact am inceput tradingul de 2 zile :biggrin:, documentarea, da, de vreo luna si nu stiu cat de serios sa incep sau daca sa incep pe real, pe 20 urmeaza sa ma sune un "manager de cont" de la iforex, in legatura cu alimentarea contului si nu stiu ce raspuns sa-i dau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre

 

eu te-as sfatui sa-i spui NU :biggrin:. Sau spune-i da doar daca poti tranzactiona nano-loturi (100$ => 1 cent/pip pe EURUSD) si daca poti arunca 100$ pe fereastra, de dragul educatiei <:-P. In general, e bine sa incepi cu un cont real, ca sa te obisnuiesti cu emotiile. Dar nu-ti pune banii de paine acolo :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Got it.

Acum ramane de vorbit cu el, mi-a spus ca o sa am cont demo pentru inceput dar dupa ce alimentez, si ca nu o sa tranzactionez de capul meu, ca nu o sa fiu incepator (chiar nu inteleg cum ar putea fi posibil :biggrin:), si ca o sa ma "instruiasca" si sfatuiasca in tranzactiile pe care o sa le fac.

Voi vedea si voi tine cont si de sfatul tau.

Merci mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre

 

Pentru putin. In general, te-as sfatui sa te feresti de brokeri si de "sfaturile" si "recomandarile" lor... Interesul lor este ca tu sa faci tranzactii (profitabile sau nu, asta nu conteaza, ei castiga din spread). Eu fug de ei ca de DR.CU :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine un cont DEMO pentru inceput. Daca incepi cu un cont REAL nu prea mai poti sa te intorci la DEMO cand ai nevoie pentru ca lipsesc emotiile (pe demo) si te vei plictisi enorm si nu vei actiona serios (ca pe real). Demo-ul trebuie luat in serios. Daca vrei sa treci pe real in scurt timp, asta este o forma de Lacomie. Atentie la mental si autocontrol.

 

Cand treci pe Real, fa-o cu suma cat mai mica, daca poti chiar si cu 5 USD. Aplica serios strategia (ORICARE strategie cu logica elementara) si cauta sa-ti dublezi contul sau sa faci 50%, 200% castig. Repeta faza asta(cu dublare cont) de 2-3 ori. Daca iti iese, esti tare... intr-o prima faza. Apoi treci pe Real cu jumatate din suma pe care ti-o poti permite sa o pierzi. Conditiile pietei se pot schimba intre timp, vezi daca iti mai iese dublarea de cont. Daca nu, ia-o de la inceput si vezi unde-i problema.

 

Cum stai, insa, cu perseverenta ? :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre

 

Sigur, ai nevoie de broker, ca sa-ti deschizi contul. Dar nu te apuca la taclale cu el, sa te sune el si sa-ti recomande nu stiu ce actiuni sau ce sa cumperi tu si unde :biggrin:. Spune-i ca ai un prieten care te ajuta cu asta si probabil o sa te lase in pace <:-P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.