Sari la conținut

Vreau sa incep


Postări Recomandate

Nu, poate nu am explicat eu destul de bine... eu nu ma grabesc, tipul de iforex o face :biggrin:

As sta pe demo si un an daca as stii ca e nevoie, ca dupa sa pot tine un cont real fara probleme.

Pot fi foarte perseverent, esecul nu ma demoralizeaza, poate pentru scurta durata, dar de multe ori trebuie sa realizam ca am esuat, sa ne lasam demoralizati, dupa care sa ne revenim si sa o luam de la capat, doar ca mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre

 

Dupa cum vezi, parerile sunt impartite in legatura cu DEMO/REAL. Insa logica mea e urmatoarea: la un moment dat tot pe real vei ajunge. Asta este scopul nostru, nu? Sa tranzactionam conturi reale. Prin urmare, eu zic ca e foarte bine sa incepi cu un cont real, unde treaba e serioasa, pentru ca joci pe bani. Nu depune o suma care sa te impinga la sinucidere in caz ca o pierzi :biggrin:. Dar nici o suma prea mica (cum ar fi cea de 5$). Ideea e sa te doara un pic, dar sa nu fie nici o tragedie. Pentru ca doar asa te vei invata cu emotiile, iar partea psihologica in trading face 80% din succesul tau... Eu am inceput pe real dupa 2 saptamani si nu am nici macar o remuscare. Mi-a prins extrem de bine.

 

Bafta!

 

PS: Nu e vorba de lacomie, la un cont de 100$. Nu ti-l deschizi cu gandul de a face 1 mil de $ cu acei bani. E vorba de a te obisnui cu mediul live, cu emotiile care apar. Lacomie mi se pare sa vrei sa-ti dublezi contul in fiecare luna. Nu e bine sa visezi cai verzi pe pereti albastri... Sunt profesionisti care fac 5% pe luna si uite-ne pe noi aici care visam la 100% sau 200% pe luna. Hai sa fim seriosi. Sa vina ala care face 100% pe luna pe real cu un statement pe 3 luni de zile. Daca prima luna o fi facut 100%, a doua probabil e la -50% <:-P. E vorba de CONSTANTA. Asta e cuvantul cheie si asta este ceea ce trebuie sa dobandesti: tranzactioneaza pentru constanta, nu pentru bani. Banii vor veni dupa.

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ai foarte mare dreptate, pe demo nu am nicio remuscare... decat remuscarea ca nu stiu cum sa tranzactionez <:-P cand vad ca mi se lichideaza contul. Mi-a placut sfatul de pe urma caruia nu o sa ajung la sinucidere :biggrin: foarte la obiect.

Cum am spus, nu vreau sa ma imbogatesc din forex, cel putin la nivelul la care sunt, adica 0, si poate nici la un nivel foarte ridicat nu voi vrea, pentru chestia asta cred ca este nevoie de ceva IQ, ceva mai mult peste medie, privesc forexul strict ca pe un venit secundar, mai mare sau mai mic.

Voi mai citi voi mai incerca niste tranzactii, cu toate ca nu stiu cum :P.

Probabil voi reveni foarte curand cu alte intrebari.

Numai bine si va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.