Sari la conținut

Vreau sa incep


Postări Recomandate

  • Moderators

Haha, mersi, mersi... putin imi pasa mie ce fel de personaj credeti voi ca sunt... iar legat de altruismul ala... well.. nu v-am dat inca nimic de la mine, si daca imi cereti parale o sa fiti surprinsi de refuz :))... astea sunt chestii de baza, nu am spus nimic complicat, clampanesc foarte repede si fac toate calculele mental in timp ce scriu, nu imi ia mult. Uneori reeditez sa corectez greselile de typo si de calcule, dar nu intotdeauna, asa ca lasati de la voi cand spun cate vreo prostie... Pe de alta parte, eu as numi-o mai mult "egoism" decat "altruism" (deh, sunt un optimist notoriu, dar asta e alta poveste), pentru ca o fac in cea mai mare masura pentru mine insumi, scriind chestiile astea de 10 ori, imi intra MIE mai bine in cap... Ca prin asta fac pe altul fericit, e problema lui.. :P

 

Nu traiesc din trade, am mai raspuns la intrebarea asta de cateva ori pe vamist, si am dat si detalii, si nu sunt nici pe departe traderul ala bun care ma considera unii. Daca as fi, nu m-ati mai prinde pa aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • Moderators

Hai sa imi fac singur reclama... Treadul asta ar mai trebui citit din cand in cand, in special de catre cei care abia incep a descifra tainele forexului si ale leverageului, asa ca hai sa il mai aducem in actualitate.

 

Offtopic

L-am regasit intr-un mod de-a dreptul pitoresc, un anonim (nu a avut responsabilitatea sa spuna cine e, dar o fi vreunul dintre hoţii cu pretenţii care acum se autonumesc "rromi") m-a tras de maneca asupra faptului ca folosesc cam des cuvantul "ţigan" prin posturi, asa ca am dat un search, am gasit cuvantul respectiv numai de trei ori, de fiecare data cu referire la valutistii de la coltul strazii. Una din referiri e in postul de mai sus. Nu am de gand sa editez, daca va mananca nasu pe vreunul, imi pare rau ca nu am doi dinti in cur sa va muşc de nas... Nu sunt rasist, in urbea mea era si cred ca mai este o comunitate tiganeasca destul de mare, in tinerete am cunoscut (si am fost prieten cu unii) tigani pe care nu ii dau pe 100 de romani. In general nu judec oamenii dupa culoare, religie, sex, etc, ci dupa atitudinea si actiunile lor. Well... asta cu sexul e relativa, hihi, sunt oleaca misogin cand vine vorba de anumite activitati (profesiuni) exercitate de femei... dar aia e alta poveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi cineva pe-aici care traieste din trade si scrie si pe forum? :|

 

Da Barbones, si pentru ca ai pus punctul pe i, nu o sa ma mai ascund. Eu traiesc din trade (cu seminte de bostan si floarea soarelui) si ... postez si pe forum. Cum impletesc aceste activitati? Ei bine, daca te intereseaza, scrie PM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

mda.. legat de ce a zis tradelover... omu are dreptate.. eu am inceput cu putina experienta pe demmo sa tranzactionez pe live si uite k aproape am papat un cont de 1000 de parai, mai am 100 :biggrin: , acum intreb si eu ca romanul batut de soarta.. mai exista vreo sansa sa recuperez ce am pierdut?.. cu banii care ii am in cont? Facand mai multa experienta pe demmo bineinteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skonksu

 

Exista o sansa, dar nu-ti face iluzii ca ii vei recupera in 2-3 luni. si nu te concentra pe asta. nu banii sunt importanti in momentul asta, ci constanta. Daca pui accentul pe bani, vei pierde si restul de 100$... Foloseste contul de 100$ ca sa lucrezi la disciplina si money management. Cand esti pregatit, mai strangi niste bani si depui o suma mai mare.

 

PS: A nu se intelege ca ma dau mare guru, dand sfaturi, pentru ca nu sunt :biggrin:. Dar nu vad de ce nu s-ar putea. Singurul lucru care te poate opri este lipsa ambitiei si lipsa de concentrare asupra esentialului, iar esentialul este sa fi profitabil in mod constant, nu sa devi milionar in dolari. Poate va veni si asta la un moment dat, daca ne concentram mai mult asupra esentei, adica daca interiorizam in loc sa exteriorizam <:-P

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Sa ma bag si eu in seama daca tot se numeste "vreau sa incep".

Va salut pe toti pentru inceput (primul post pe forum).

Am gasit si eu banner cu iforex am dat click... m-am inregistrat, m-a contactat omu si evident l-am amanat cand mi-a zis in mare parte despre ce este vorba. Am citit si pe forum si pe babypisps, am deschis si cont demo de 10000$ pe etoro dar nu prea imi iese... si nu imi pot da seama unde gresesc. Am tranzactionat, dar oricum as da tot in pierdere ies, ceva de genu: vand 1000 eur/usd ies in pierdere, cumpar 1000 eur/usd ies in pierdere. Ce nu fac bine? Pentru cat timp las tranzactia? Cand o deschid? Cand o inchid?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@petre

 

Din pacate, lucrurile nu sunt asa simple. Gandeste pe termen lung, lucreaza la capitolul rabdare, invata sa astepti rasplata peste ani, nu peste saptamani sau luni de zile... Trebuie sa-ti construiesti un plan de trading, in care sa-ti definesti un set de reguli. Rolul acestor reguli este sa te ajute sa ramai disciplinat. Planul de trading trebuie sa cuprinda orarul tau zilnic (ce sesiuni tranzactionezi, de la ce ora si pana cand), pierderea maxima zilnica sau numarul maxim de tranzactii pierdute la rand dupa care te opresti, pragul maxim (cat trebuie sa castigi intr-o zi, care e targetul tau zilnic, dupa care te opresti), ce timeframe tranzactionezi, ce perechi valutare tranzactionezi, ce stil de trading abordezi (scalping, day trading, swing trading), ce conditii sunt necesare pentru a face o intrare in piata, ce conditii iti invalideaza acea intrare si iti dau semnalul de iesire, cum iti protejezi profitul (cand muti stopul la pretul de intrare, folosesti sau nu trailing, iei sau nu profit partial, daca da la ce praguri) s.a.m.d. Trading-ul e un business, trateaza-l ca atare, cand incepi orice business iti faci mai intai un plan, nu te schimbi dupa cum bate vantul... Nu schimba nshpe mii de sisteme, nu acolo e problema, ci in psihic :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.