Sari la conținut

Parteneriat vamist.com - Saxo Bank


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Sunt pe punctul de a incheia un parteneriat cu Saxo Bank prin care vamist.com va recomanda serviciile lor, iar ei vor oferi date in timp real de pe piata, care vor putea fi afisate pe site, precum si un comision pentru toti cei care isi deschid cont prin vamist.com.

Ii rog pe cei care au tranzactionat prin Saxo Bank sa-si spuna aici parerea. Eu m-am uitat putin la platforma lor de tranzactionare si mie se pare foarte interesanta. Cica ar fi castigat de cateva ori la rand premiul pentru cea mai buna platforma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Sunt pe punctul de a incheia un parteneriat cu Saxo Bank prin care vamist.com va recomanda serviciile lor, iar ei vor oferi date in timp real de pe piata, care vor putea fi afisate pe site, precum si un comision pentru toti cei care isi deschid cont prin vamist.com.

Ii rog pe cei care au tranzactionat prin Saxo Bank sa-si spuna aici parerea. Eu m-am uitat putin la platforma lor de tranzactionare si mie se pare foarte interesanta. Cica ar fi castigat de cateva ori la rand premiul pentru cea mai buna platforma.

Asta cu castigatul e pt. mameluci. Vezi cine i-a premiat si te lamuresti. Platforma (varianta demo) e proasta, zgarcita, meschina. Am avut senzatia ca de fapt nu au nevoie de un client in plus si nu vor sa arate mai nimic din platforma. E prost inspre dezastruos documentata iar suportul de aici din romania e sustinut de niste tipi care au 1000 de alte lucruri mai bune de facut decat sa discute cu tine. Cotatiile nu sunt in timp real ... ETC ...

Eu personal o folosesc de vre-o doua luni, in paralel cu mt4, dealbook si inca o chestia si mai proasta.

Mi-a placut numele, m-a impresionat acoperirea financiara, m-a atras chestia cu plattforma premiata .... am descarcat demo-ul si m-am lamurit. Oamenii astia nu au nevoie de clienti si daca in stadiul de demo ma trateaza asa arogant ce-or sa-mi faca mai tarziu ?

Nota mea este 5 cu indulgenta si nu neaparat pentru calitatea platformei ci pentru atitudinea din demo.

Cat despre chestia care sa-ti indese niste cotatii in pagina ... fii mai circumspect cu ei ... oferte sunt gramezi.

Asta e singurul forum serios de forex din romania si alta cale nu au ... ia-le banu pt. publicitate ... lasa partenariatele pt altadata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Ma intriga ceea ce zici tu in legatura cu cotatiile... ca nu ar fi in timp real. Ai observat lucrul asta pe orice pereche sau doar pe anumite perechi? Te intreb pentru ca am deschis acum MT si Saxo Trader (ambele cu conturi demo) si am urmarit EURUSD si USDJPY si mie mi se pare ca sunt ok. Singura diferenta este ca by default MT foloseste cu o zecimala mai putin decat Saxo Trader si preturile par a fi rotunjite in MT.

 

In rest ce pot sa zic... Prima impresie pe care mi-a facut-o platforma a fost buna. Asta nu inseamana ca e chiar asa. Trebuie sa o folosesc o perioada ca sa-mi dau seama. Iar in legatura cu datele pe care mi le ofera ei pentru site, dintre variantele gratuite mi s-au parut a fi cele mai exacte. Daca gasesc ceva mai bun, cu siguranta o sa schimb.

 

Oricum, asa cum spuneam, astept si alte pareri. De aia am deschis threadul asta... Nu vreau sa trimit membrii catre un broker neserios si am nevoie de parerile celor care au lucrat cu ei. Numai ca pentru a putea trage o concluzie, este nevoie de mai multe opinii.

 

In concluzie, mai astept si alte pareri (inclusiv ale celor care au tranzactionat live).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intriga ceea ce zici tu in legatura cu cotatiile... ca nu ar fi in timp real. Ai observat lucrul asta pe orice pereche sau doar pe anumite perechi? Te intreb pentru ca am deschis acum MT si Saxo Trader (ambele cu conturi demo) si am urmarit EURUSD si USDJPY si mie mi se pare ca sunt ok. Singura diferenta este ca by default MT foloseste cu o zecimala mai putin decat Saxo Trader si preturile par a fi rotunjite in MT.

 

In rest ce pot sa zic... Prima impresie pe care mi-a facut-o platforma a fost buna. Asta nu inseamana ca e chiar asa. Trebuie sa o folosesc o perioada ca sa-mi dau seama. Iar in legatura cu datele pe care mi le ofera ei pentru site, dintre variantele gratuite mi s-au parut a fi cele mai exacte. Daca gasesc ceva mai bun, cu siguranta o sa schimb.

 

Oricum, asa cum spuneam, astept si alte pareri. De aia am deschis threadul asta... Nu vreau sa trimit membrii catre un broker neserios si am nevoie de parerile celor care au lucrat cu ei. Numai ca pentru a putea trage o concluzie, este nevoie de mai multe opinii.

 

In concluzie, mai astept si alte pareri (inclusiv ale celor care au tranzactionat live).

Parerea mea ferma de autor de programe este ca un demo trebuie sa fie complet functional ... pana in panzele albe. Tu ca producator al lui nu ai ce sa pierzi ... cine il ia sa faca bani deci clientul serios va avea nevoie de tine daca ai facut treaba buna.

Saxo NU PREZINTA in demo, o gramada de capabilitati ESENTIALE pentru o platforma de tranzactionare. Le da ca fiind disponibile numai in varianta cu cont real. Orice om cu bun simt s-ar intreba DE CE ?

De ce nu-mi pot vedea valoarea contului in timp real atunci cand tranzactionez,

DE CE DATELE SE ACTUALIZEAZA DUPA VRE-O 2-3 CHIAR 4 ZILE ?

Fratilor NU e nimic de studiat sau de cercetat aici ... NU SE OFERA NIMIC SPRE STUDIU.

Clientii pentru platformele de tranzactionare fac parte din categoria programelor time critical. Nu poti evalua un astfel de program daca nu-ti este pus fine frumos la dispozitie ca si cum ai avea un cont real.

Pe urma chestia asta cu perioada de demo ... de 30 zile ... e de-a dreptul hilar ... imi incredintez banii unei platforme cu care m-am jucat timp de o luna iar in acest timp nici nu am avut acces la toate functiile ei.

 

E DE RAS ... Sa fie la ei acolo ... pana or da de un director de marketing adevarat mai au de lucrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi zic si eu parerea? :D

Saxobank au cei mai tari comentatori si analisti financiari; ca oricine care previzioneaza mai dau si ei cu bata in balta, dar e de inteles. Totusi platforma lor merita toti banii ptr. analizele lor zilnice.

Acum sa zic si de rau? :D

O platforma proasta, care crapa des si are un slipage mare. Cred ca e totusi un broker f. serios, daca si-ar imbunatati platforma ar fi ok.

Au un marketing f. agresiv; fa-ti cont demo la ei si sa vezi dup-aia ce numar impresionant de telefoane primesti, doar, doar o sa devii client de-al lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi zic si eu parerea? :D

Saxobank au cei mai tari comentatori si analisti financiari; ca oricine care previzioneaza mai dau si ei cu bata in balta, dar e de inteles. Totusi platforma lor merita toti banii ptr. analizele lor zilnice.

Acum sa zic si de rau? :D

O platforma proasta, care crapa des si are un slipage mare. Cred ca e totusi un broker f. serios, daca si-ar imbunatati platforma ar fi ok.

Au un marketing f. agresiv; fa-ti cont demo la ei si sa vezi dup-aia ce numar impresionant de telefoane primesti, doar, doar o sa devii client de-al lor.

Cont demo am de 2 luni ... telefoane nu am primit neam ... si un reprezentant KTD din bucuresti aproape ca m-a repezit la telefon cand i-am cerut niste informatii.

Ca sunt ei buni ... or fi. eu criticam aici platforma ... iar ma enervez ... cum Doamne iarta-ma pot exista in aceeasi piata o platforma ca Metatrader si una ca SaxoTrader si sa aiba clienti amandoua ?

E o mizerie de nedescris si o lipsa de respect fata de cel care o incearca in varianta demo de neimaginat.

Mai bine vorbesti cu GFT sunt baieti de gasca si au muncit mai mult si mai bine la platforma aia. dealBook e de 100 de ori mai buna ca saxopish ...

As mai zice multe dar ma opresc din respect pt. nea Balan Robert care am auzit ca lucreaza pt. ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Saxo Bank - o poveste incalcita.

 

I-am abordat si eu prin 2006 cand cautam un broker reglementat serios in spatiu european. Din punctul acesta de vedere mi s-au parut ok.

 

Dialogul cu ei a fost insa dezamagitor. Cei care raspund la telefoane si live chat par cu totii emigrati, nu stiu sa ofere nici un fel de informatie de detaliu, parca ar fi portari sau femei de serviciu. Singura intrebare pe care o repeta obositor de des este: cand doriti sa deschideti cont si cat doriti sa investiti? Am stabilit vreo 3 date in care sa fiu contactat de cei de la departamentele de IB si Sales, dar nu le-au respectat. Acestea erau prin luna septembrie 2006. Am primit un telefon prin luna noiembrie in care cineva de la IB ma intreba ce doresc. Dezamagitor.

 

La platforma lor imi plac graficele si stirile. Stirile insa au delay, ca la toti cei care le ofera gratuit. Pe vremuri insa cand nu aveam abonamentul la stiri de la Market News International foloseam SaxoTrader pentru stiri.

 

Cam asta e experienta mea cu Saxo Bank.

 

Daca ai avut rabdare pana la capat si ai facut vreun parteneriat cu ei m-as bucura sa aflu detaliile pe care nu le-am putut afla de la ei. Sunt o firma reglementata in Danemarca si asta e un amanunt important, desi nu ofera protectie in caz de insolvabilitate la nivelul firmelor canadiene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pe mine m-au contactat ei ca sa-mi propuna un parteneriat si dupa ce am pus totul la punct si am vb la tel cu ei de vreo 4 ori, a ramas sa-mi trimita bannere, contul de referrer si ce mai aveam nevoie. Nici pana in ziua de azi nu mi-au trimis un link care sa poata fi folosit pentru ca membrii de pe vamist sa-si deschida cont (cum discutasem cu ei), desi le-am scris de mai multe ori.. pana m-am plictisit. Singurul lucru care a ramas din acest "parteneriat" este tabelul cu cotatiile de pe prima pagina de care sunt multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Saxo Bank - o poveste incalcita.

 

I-am abordat si eu prin 2006 cand cautam un broker reglementat serios in spatiu european. Din punctul acesta de vedere mi s-au parut ok.

(in citatul de sus subliniarea imi apartine)

 

De cand a aparut treadu asta am tot cautat informatii despre saxo. Imi amintesc ca i-am vazut undeva foarte sus pe o lista de brokeri buni, pe care brokerii mei (FXCM si IBFX) erau la coada listei. Dar nu mai stiu unde era lista, hihi. Intre timp am descoperit lucruri "uluitoare". Saxo-bank este de fapt broker singaporez, care la ora actuala nu mai are prea mult de a face cu Danemarca ori cu spatiul european (www.saxocapitalmarkets.sg).

 

Adica ce vreau sa zic? Saxo-bank-brokerul nu are nimic de a face cu Saxo-bank-banca-daneza. Banca daneza s-a bagat in forex acum ceva vreme, deschizand o filiala speciala pt brokeraj in Singapore, probabil datorita sistemului de taxe. La ora actuala, majoritatea operatiilor se fac din Singapore, iar support-staff-ul cunt chinezi, malayezieni, etc. Asta explica poate insistenta lor (eu sunt mancat de chinezi si de asiatici in general, de 10 ani de cand fac afaceri cu ei) precum explica probabil si senzatia ca "support staff-ul e picat din luna" pe care o au clientii (vezi mar3rom si altii de pe aici) care discuta cu ei. Cel putini chinezii, cu astia ai mereu senzatia ca sunt picati din luna..... Cat despre saxo, in DK au doar headquarteru', la fel cum CocaCola are headq-ul in Lichtenstein. Eu, ca local in zona, nici nu pot accesa site-ul din dk. Imediat ce dau pe forex sunt redirectat pe pagina singaporeza.

 

I-am contactat telefonic si m-au intrebat la fel, cand deschid cont, si cu cat. Le-am zis ca sunt in Thai si ca vizitez Singapore destul de des in interes de afaceri si ca as putea sa le fac o vizita la sediu. S-au aratat foarte incantati si mi-au spus, sir, ye' are welcome, ye' are welcome! Chiar s-au aratat incantati, nu glumesc! Mi-au oferit si detalii cum sa ajung. Dar nu am fost in Sing de atunci, si nici vreun alt telefon nu am primit, hihi... Maybe s-or fi speriat ;)

 

In rest nu stiu ce sa zic, nu am tranzactionat la ei, nici macar demo.

 

P.s. Stefan, un link ca acel de care spui exista in bannerul de la tabelul cu cotatii, daca dai click intr-un anumit loc pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.