Sari la conținut

Ce parere aveti sa ne facem un Hedge Fund ?


TheEconomist

Hedge Fund  

38 membri au votat

  1. 1. Ai fi de acord sa participi la deschiderea propriului nostru Hedge Fund ?

    • Da
      29
    • Nu
      3
    • Nu stiu/Nu sunt sigur.
      6


Postări Recomandate

@TheEconomist

Asteptam cu mult interes articolul despre futures. Si orice alte detalii care sa ne mai "lumineze" in privinta Arbitrajului.

 

 

 

O sa vedeti numai cand o sa public articolul despre futures... Trebuie sa ne dam peste cap la capitolul rentabilitate ca efortul asta sa merite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@TheEconomist

Asteptam cu mult interes articolul despre futures. Si orice alte detalii care sa ne mai "lumineze" in privinta Arbitrajului.

 

 

 

O sa vedeti numai cand o sa public articolul despre futures... Trebuie sa ne dam peste cap la capitolul rentabilitate ca efortul asta sa merite...

Articolul este gata. Enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Cum a ramas cu al nostru Hedge Fund?

The Economist, sau Bogdan, shut us!!!, mai zi-ne, mai invata-ne, ca noi am ramas cu tradingu' directional, nu prea le avem cu arbitrage...

Hai ca forexu' e cam limitat, l-am stors suficient de pipsi... Ce mai facem de-acum incolo?

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a ramas cu al nostru Hedge Fund?

The Economist, sau Bogdan, shut us!!!, mai zi-ne, mai invata-ne, ca noi am ramas cu tradingu' directional, nu prea le avem cu arbitrage...

Hai ca forexu' e cam limitat, l-am stors suficient de pipsi... Ce mai facem de-acum incolo?

;)

Bine, mai simplu n-are tati ce sa va faca. Am scotocit netul sa gasesc niste poze mai usor de inteles

 

http://img222.imageshack.us/img222/1466/forwardspotconvergencepq5.jpg

 

O sa va explic arbitrajul spot-to-futures de tip A, pe care-l gasiti in blog cu tot cu exemplul de calcul pentru yen si pe care-l aplic eu acum.

Dupa cum vedeti in ambele cazuri, contractul futures se misca in acelasi sens cu spotul, dar apropiindu-se incet de spot. Diferenta dintre ele e diferentiala de dobanda (formula aia urata de la inceputul articolului de pe blog). Concluzia pe care o tragem din poza: INDIFERENT unde se duce spotul, TRAGE FUTURES dupa el.

In prima poza avem cazul forward > spot. Este de exemplu cazul EURUSD, al carui futures (6E), care expira pe 13 decembrie , ora serverului 22:55, coteaza mai mult. Acum cand scriu articolul e EURUSD este 1.4135 iar 6E este 1.4155 . Deci pe 13 (later edit:decembrie), cam pe la 22:50 , cele doua or sa coteze la fel, indiferent unde vor fi (de fapt, se vor invirti in jurul punctului aluia cu mai multe zile inainte). E recomandabil sa inchizi din timp. La ora magica, 6E mai sare cu vreo 50 de pipsi (ma rog, calculati cu formula cam cat trebuie sa dea) si incepe un nou ciclu, care se termina prin martie. Deci daca eu cumpar acum EURUSD la 1.4135 si vand 6E la 1.4155 o sa castig 20 de pipsi - spreadul - comision la futures , indiferent in ce directie se duce EURUSD. Trebuie sa tin cont de unele aspecte: 1: lotul 6E e mai mare (125000 USD),deci egalitatea miscarilor se realizeaza la 4/5 raport intre loturile 6E si EURUSD (pentru 1 lot EURUSD sunt 0.8 loturi 6E ca sa egalizeze valoarea pipului); al doilea aspect.. sa nu cumva sa-i vina lui Trichet in cap sa reduca dobanda la euro. Daca face asta, diferentiala EUR-USD se mareste, si ma pune in pierdere. Totul e sa nu ma arunce complet in aer in momentul ala, pentru ca la scadenta profitul tot se realizeaza. Acum, de ce sa folosesc EURUSD ? ECB are rata 4%, iar FED la 4.75%, deci diferentiala e micuta. Pe de alta parte, BoJ e la 0.50%. E, asta da diferentiala intre USD si JPY. Datorita faptului ca dobanda la JPY e mai mica decat la USD, USDJPY futures nu e mai mare, ca la EURUSD, ci mai mic (se aplica cazul din a doua poza). Daca acum USDJPY e 116.47, USDJPY futures ar fi 115.55, exact ca in poza. Deci, teoretic, ar trebui vandut USDJPY si cumparat USDJPY futures. Dar, USDJPY futures (6J) e cotat INVERS. Adica, in loc sa fie 115.55, e 0.8654 (inversul lui 115.55 x 100). Intrucat e cotat invers, in loc sa-l cumparam, il vindem si pe el, si avem doua tranzactii de vanzare. Intalnirea, la scadenta, a USDJPY cu 6J se face virtual, invizibil (se intalneste practic cu inversul). Nu revin asupra metodei de calcul, o aveti pe blog.

 

Aa, era sa uit: NU MERGE DECAT DACA AVETI CONT SWAP FREE. Altfel, dobanzile care curg la pozitia spot va baga in pierdere din prima zi, pentru ca ceea ce platiti pe swapul zilnic e mai mult decat castigul zilnic (restrangerea zilnica a basis-ului futures - spot).

 

Sper ca a fost mai clar de data asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arbitrajul: investitie mare - castig mic, dar sigur.

 

??? Nu e mai simplu: long gj in cont cu swap si short gj la un broker fara swap???

Si mai bine nzdjpy sau audjpy!

 

Daca tot vreau sa investesc fara riscuri!

Bun! si Andi si Juangecko fac chestia asta "desteapta", dar ei au ceva bani.

Eu sunt un amarat de roman (ca de, desteptii nostri de economisti de cas-uri semnaturisti pe la firme nu-s in stare sa conceapa mecanisme de castig si salariile trebuie sa fie mici). Am 500 de dolari. Ce sa fac? Impart in doua conturi. Unul cu, unul fara swap. Ca sa se simta la buzunar, levier enorm. Am 500, sa zicem, folosesc 250. 62500 volum total, 31500 per tranzactie. Adica aproximativ 3$/pip fluctuatie. Prinzi o fluctuatie de 50 de pipsi. Unul ajunge la 400$, celalalt la 100$ . Vine swapul. Sa zicem, 15$. Sa zicem ca vine pe contul cu 100$, care devine 115. Media acum este (400+115) / 2 = 257 . Acum, ca sa rezisti maine, trebuie sa virezi 257-115 = 142$. Cat te costa SWIFTul? Acu m-a costat cam 80$ la 1000 virati (care nici macar nu erau ai mei). Cand mi-am deschis cont la Oanda, m-a costat 40 de EUR la 300 virati. Si cat timp dureaza?

 

Aaa, ce sa mai zic daca fluctuatia e prea mare si-ti arunca in aer unul dintre conturi! Va fi oprit inainte, si vei avea un castig pe celalalt. Bine, daca esti in fata calculatorului...Dar daca nu esti, se intorce inapoi si-ti distruge si acest cont? (probabil ca o sa faci doi experti care folosesc fisiere text ca sa-si comunce unul altuia ce se intampla)

 

E o metoda lenta, periculoasa, si dincolo de toate, urata! Dupa mine, nici nu seamana cu arbitrajul!

 

Problema ta e ca tu nu vrei sa castigi. Vrei sa simti thrill-ul pietei. Eu vreau banii. Linistit, si fara riscuri. Mi-am ros coatele in facultate si am o slujba de doi bani. ASTA AM INVATAT , ASTA AM ASTEPTAT SI MERIT!

 

Daca voi vreti sa va falfaie inima la 3$ sau 10$ la pip cand spui "ah...e mai mult decat un retracement Fibonacci"... continuati. Fiecare, cu stilul lui. Sa va dea Dumnezeu ce nu vine de regula la casa romanului : NOROC!

 

Eu nu vreau noroc. N-am avut noroc niciodata in viata. Pentru mine norocul e un lucru blestemat, pentru ca il cauti toata viata, si nu vine! Iar cand vine, se intampla ceva grav, care sa-l compenseze. Sa-si pastreze Dumnezeu norocul pentru el. Eu vreau sa castig la sigur.

 

Din Gordon Gecko:

"I don't throw darts at a board. I bet on sure things"

"You know why fund managers can't beat S&P 500 ? Because they're sheep. And sheep get slaughtered"

 

Bineinteles, Gecko era chiar un om rau. Dar principiul general de a castiga fara risc ramane corect. Si am prieteni cu tehnologie similara hedge funds care nu fac altceva decat arbitraj. Matt a aplicat un arbitraj similar cu spot-to-futures B (el doar compara miscarile spot si futures) si a scos cam 50% intr-o luna, pana l-a trecut fxindia pe executie manuala. Cati dintre voi pot spune: "Am atat% stabil pe luna" ?

 

O alta parte proasta a speculatiei e ca nu te poti bucura de bani. Nu stii cat sa retragi, pentru ca nu stii nici daca sa folosesti fondurile ca sa amplifici efectul, nici daca sa retragi, in ideea ca s-a terminat cu norocul. O alta caracteristica nenorocita a speculatiei! Munca , nervi si backtesturi in zadar!

 

In incheiere, ganditi-va mai intai "Ce vreau eu de la forex."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.