Sari la conținut

Ce parere aveti sa ne facem un Hedge Fund ?


TheEconomist

Hedge Fund  

38 membri au votat

  1. 1. Ai fi de acord sa participi la deschiderea propriului nostru Hedge Fund ?

    • Da
      29
    • Nu
      3
    • Nu stiu/Nu sunt sigur.
      6


Postări Recomandate

In ultima vreme, de cand am inceput sa studiez strategiile de arbitraj (ca am avut ce studia) , mi-am dat seama ca de unul singur nu prea se poate reusi. Fiecare vine cu ideea lui, mai mult sau mai putin nastrusnica, le incercam pe brokeri diferiti care ne lucreaza datafeedul sau executia... Nu putem reusi decat daca suntem impreuna sa aplicam strategii de arbitraj pe brokeri adevarati de futures dotati cu platforme cu executie ireprosabila. Caci una e sa incerci pe un broker obisnuit de MetaTrader care fie iti scoate un contract din functiune, fie iti intarzie executia sau face orice altceva ca sa-ti puna strategia pe butuci, si unde mai pui ca nu are automatizare la nivel de server (ai oprit MetaTrader sau a picat curentul, s-a dus si automatizarea), si cu totul altceva e sa lucrezi pe un Strategy Runner complet automat (are automatizare server, lucreaza si cand e oprit calculatorul), pe un broker care lucreaza cu futures real si cu feed Currenex pe forex, care are toate licentele la zi si strategii functionale de arbitraj, care fac bani sigur (pentru ca sunt de ARBITRAJ si pentru ca au executia corecta). Dupa parerea mea strategiile speculative nu-si au locul intr-un hedge fund, cine vrea sa le incerce poate s-o faca si de unul singur.

 

In ultima vreme vad si brokeri de MetaTrader care vin cu lucruri interesante, cum ar fi conturi swap free, futures (aici se pot face strategii de arbitraj care practic nici necesita automatizare - voi scrie despre ele curand) , chiar si spread zero (am aflat ca in urma unor aranjamente cu banci) - dar pentru conturi peste 20.000 USD.

 

Eu insumi mi-as pune banutii intr-un astfel de hedge fund. Pot participa la proiectarea si implementarea strategiilor (un hedge fund n-are neaparat o strategie unica). De asemenea pot proiecta un plan de conturi, monografie contabila si aplicatie de contabilitate pentru uzul intern al fondului.

 

Astept comentariile voastre!

 

P.S. Daca nu raspund, dati PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

mi se pare o idee super tare.

Am mai incercat acum 3 ani sa fac un hedge fund cu niste rusi, traderi profesionisti. Un proiect care s-a impotmolit din diverse motive, dar am ramas cu ceva experienta...

As putea sa pun si eu "umarul" :D

As putea ajuta cu bani si cu experienta jocului futures pe tradestation.

Habar n-am de plan de conturi, monografie contabila, ce-or fi alea :D

in schimb inainte de a fi trader full time am fost analist programator. As putea ajuta la automatizarea strategiei (am indicatorii si expertii mei pe mt4 si tradestation) si la programele de uz intern.

 

 

 

 

 

In ultima vreme, de cand am inceput sa studiez strategiile de arbitraj (ca am avut ce studia) , mi-am dat seama ca de unul singur nu prea se poate reusi. Fiecare vine cu ideea lui, mai mult sau mai putin nastrusnica, le incercam pe brokeri diferiti care ne lucreaza datafeedul sau executia... Nu putem reusi decat daca suntem impreuna sa aplicam strategii de arbitraj pe brokeri adevarati de futures dotati cu platforme cu executie ireprosabila. Caci una e sa incerci pe un broker obisnuit de MetaTrader care fie iti scoate un contract din functiune, fie iti intarzie executia sau face orice altceva ca sa-ti puna strategia pe butuci, si unde mai pui ca nu are automatizare la nivel de server (ai oprit MetaTrader sau a picat curentul, s-a dus si automatizarea), si cu totul altceva e sa lucrezi pe un Strategy Runner complet automat (are automatizare server, lucreaza si cand e oprit calculatorul), pe un broker care lucreaza cu futures real si cu feed Currenex pe forex, care are toate licentele la zi si strategii functionale de arbitraj, care fac bani sigur (pentru ca sunt de ARBITRAJ si pentru ca au executia corecta). Dupa parerea mea strategiile speculative nu-si au locul intr-un hedge fund, cine vrea sa le incerce poate s-o faca si de unul singur.

 

In ultima vreme vad si brokeri de MetaTrader care vin cu lucruri interesante, cum ar fi conturi swap free, futures (aici se pot face strategii de arbitraj care practic nici necesita automatizare - voi scrie despre ele curand) , chiar si spread zero (am aflat ca in urma unor aranjamente cu banci) - dar pentru conturi peste 20.000 USD.

 

Eu insumi mi-as pune banutii intr-un astfel de hedge fund. Pot participa la proiectarea si implementarea strategiilor (un hedge fund n-are neaparat o strategie unica). De asemenea pot proiecta un plan de conturi, monografie contabila si aplicatie de contabilitate pentru uzul intern al fondului.

 

Astept comentariile voastre!

 

P.S. Daca nu raspund, dati PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, si eu am formare initiala de programator...Inainte de a decide sa-mi pun cariera pe butuci si sa ma fac finantist intr-o tara de oameni paraleli cu pietele...da asta e alta poveste.

 

Mai intai sa vedem cine se mai baga si dupa aia vedem ce putem sa injghebam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Si uite asa aflam si noi cu ce se ocupa membrii forumului :D. Inainte de a deschide acest thread, am discutat cu Bogdan (aka TheEconomist) si spuneam ca nu m-as baga momentan in asa ceva. Totusi, de ieri pana azi a mai trecut o zi si nu as putea ramane impasiv la o astfel de initiativa care incepe chiar pe vamist. Asa ca, particip si eu daca se materializeaza ideea. Rolul meu va fi sa-i diminuez entuziasmul lui Bogdan ca sa poata sa lucreze in deplina siguranta :D.

Si ca sa fiu si eu in rand cu lumea, trebuie sa spun cu ce ma ocup... In prezent sunt manager de proiect intr-o firma de programare, iar studiile sunt economice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am votat da. S-ar putea sa ma bag cu niste bani (cel mult cateva mii de parai) daca sunt convins ca merge treaba. Cu altceva nu cred ca ma prindeti, ca stau prost tare cu timpul. Eventual ceva implementare daca mi se pune pata pe ceva facut inainte de altul si ma apuc sa modific :D Adica in toata uniunea asta a scriitorilor, eu sa fiu criticul literar, ca la asta ma pricep si e usor de facut....

 

Pretentii de manager n-am, nici nu ma pricep la contabilitate :D

 

Dar pana atunci mai e cale lunga si multa mamaliga de mancat. Ar fi interesant sa incepem cu ceva juridica, care este cadrul legal, ce se poate face, si daca, si cum, care sunt taxele, care sunt sperantele (expectatia) la profit, de ce ar fi mai bine sa facem noi jucaria noastra si nu sa aderam la grupurile copiilor mai mari care se joaca cu jucarii mai serioase, etc. Despre toate astea nu am nici o idee. Avem cadru legal? Facem o firma, sau cum? Adunam banii, bun... si??!! Ce facem cu ei? Un hedge fund are menirea scrisa mare pe frontispiciu: HEDGE. Adica hedging. Noi hedginguim ce? Ca banuiesc ca bancile au statut bine precizat in Ro si ca sa faci tu pe-a banca tre sa vii si cu ceva depozit, assurance... (in thai e 30%!!). Nu ca ar fii really necesar pt a atrage fonduri, prostimea musca orice momeala care e bine documentata.... noua din zece dintre romanii pe care ii stiu eu personal (asa mai de varsta mea, nu astia tineri) au jucat si au pierdut la Caritas, dar nu s-ar da in laturi sa joace iar daca ar mai apare un Stoica....

 

Dar inainte de toate, care e cadrul legal? Care e politica? Ce fel de fonduri acceptam? Doar de la prieteni, ori oricine e binvenit? Si in acest al doilea caz, cum le asiguram? Adica nu sa le asiguram la ADAS, ci ce fel de asigurari dam deponentilor? Care e planul de bataie? Eu in principiu nu ma opun nici unei initiative care poate aduce ceva nou si mai ales care poate aduce bani cuiva, atat timp cat acesti bani nu sunt luati din buzunarul meu. Nu sunt adept al eutanasierii caprei vecinului :D... De aia am votat "da". Dar care e sursa de profit IN AFARA de arbitraj? Că hedging fond fără hedging....

 

Later Edit: Pentru detalii, se cauta hedge fund pe investopedia sau wikipedia :D... Eu am gasit asta:

 

In most countries hedge funds are prohibited from marketing to non-accredited investors, unlike regulated retail investment funds such as mutual funds and pension funds. As hedge funds are essentially a private pool of managed assets, and as their public access is commonly restricted by the government, they have little to no incentive to release their private information to the public.

 

Inarguably private entities, hedge funds have a corresponding reputation for secrecy, and less is known about the methods and activities of hedge funds than about publicly-accessible "retail" funds. However, since hedge fund assets can run into many billions of dollars, and thus their sway over markets—whether they succeed or fail—is substantial, there have been calls for regulation of these private investment funds.

 

Poate ar trebui sa fim si noi secretosi si sa nu discutam pe forum?? :D:P

 

Si mai later edit: (de pe investopedia, sublinierea cu rosu imi apartine)

 

Hedge fund

 

An aggressively managed portfolio of investments that uses advanced investment strategies such as leverage, long, short and derivative positions in both domestic and international markets with the goal of generating high returns (either in an absolute sense or over a specified market benchmark).

 

Legally, hedge funds are most often set up as private investment partnerships that are open to a limited number of investors and require a very large initial minimum investment. Investments in hedge funds are illiquid as they often require investors keep their money in the fund for a minimum period of at least one year.

 

For the most part, hedge funds (unlike mutual funds) are unregulated because they cater to sophisticated investors. In the U.S., laws require that the majority of investors in the fund be accredited. That is, they must earn a minimum amount of money annually and have a net worth of over $1 million, along with a significant amount of investment knowledge. You can think of hedge funds as mutual funds for the super-rich. They are similar to mutual funds in that investments are pooled and professionally managed, but differ in that the fund has far more flexibility in its investment strategies.

 

It is important to note that hedging is actually the practice of attempting to reduce risk, but the goal of most hedge funds is to maximize return on investment. The name is mostly historical, as the first hedge funds tried to hedge against the downside risk of a bear market with their ability to short the market (mutual funds generally can't enter into short positions as one of their primary goals). Nowadays, hedge funds use dozens of different strategies, so it isn't accurate to say that hedge funds just "hedge risk". In fact, because hedge fund managers make speculative investments, these funds can carry more risk than the overall market.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pana la urma este doar o titulatura. Nu conteaza daca se numeste hedge fund, mutual fund, arbitrage fund sau vamist fund :D. Oricum la inceput nu cred ca va respecta nicio definitie... Acum cred ca e mai sanatos sa raspundem la celelate intrebari pe care le-ai pus, in legatura cu cadrul legal in care ne putem invarti si in functie de asta decidem ce facem. O sa ma documentez si eu in privinta asta.

In alta ordine de idei, vreti sa facem acest thread privat si sa trimitem invitatii pe mail?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat da. S-ar putea sa ma bag cu niste bani (cel mult cateva mii de parai) daca sunt convins ca merge treaba. Cu altceva nu cred ca ma prindeti, ca stau prost tare cu timpul. Eventual ceva implementare daca mi se pune pata pe ceva facut inainte de altul si ma apuc sa modific :D Adica in toata uniunea asta a scriitorilor, eu sa fiu criticul literar, ca la asta ma pricep si e usor de facut....

 

Pretentii de manager n-am, nici nu ma pricep la contabilitate :D

 

Dar pana atunci mai e cale lunga si multa mamaliga de mancat. Ar fi interesant sa incepem cu ceva juridica, care este cadrul legal, ce se poate face, si daca, si cum, care sunt taxele, care sunt sperantele (expectatia) la profit, de ce ar fi mai bine sa facem noi jucaria noastra si nu sa aderam la grupurile copiilor mai mari care se joaca cu jucarii mai serioase, etc. Despre toate astea nu am nici o idee. Avem cadru legal? Facem o firma, sau cum? Adunam banii, bun... si??!! Ce facem cu ei? Un hedge fund are menirea scrisa mare pe frontispiciu: HEDGE. Adica hedging. Noi hedginguim ce? Ca banuiesc ca bancile au statut bine precizat in Ro si ca sa faci tu pe-a banca tre sa vii si cu ceva depozit, assurance... (in thai e 30%!!). Nu ca ar fii really necesar pt a atrage fonduri, prostimea musca orice momeala care e bine documentata.... noua din zece dintre romanii pe care ii stiu eu personal (asa mai de varsta mea, nu astia tineri) au jucat si au pierdut la Caritas, dar nu s-ar da in laturi sa joace iar daca ar mai apare un Stoica....

 

Dar inainte de toate, care e cadrul legal? Care e politica? Ce fel de fonduri acceptam? Doar de la prieteni, ori oricine e binvenit? Si in acest al doilea caz, cum le asiguram? Adica nu sa le asiguram la ADAS, ci ce fel de asigurari dam deponentilor? Care e planul de bataie? Eu in principiu nu ma opun nici unei initiative care poate aduce ceva nou si mai ales care poate aduce bani cuiva, atat timp cat acesti bani nu sunt luati din buzunarul meu. Nu sunt adept al eutanasierii caprei vecinului :D... De aia am votat "da". Dar care e sursa de profit IN AFARA de arbitraj? Că hedging fond fără hedging....

 

Later Edit: Pentru detalii, se cauta hedge fund pe investopedia sau wikipedia :D... Eu am gasit asta:

 

In most countries hedge funds are prohibited from marketing to non-accredited investors, unlike regulated retail investment funds such as mutual funds and pension funds. As hedge funds are essentially a private pool of managed assets, and as their public access is commonly restricted by the government, they have little to no incentive to release their private information to the public.

 

Inarguably private entities, hedge funds have a corresponding reputation for secrecy, and less is known about the methods and activities of hedge funds than about publicly-accessible "retail" funds. However, since hedge fund assets can run into many billions of dollars, and thus their sway over markets—whether they succeed or fail—is substantial, there have been calls for regulation of these private investment funds.

 

Poate ar trebui sa fim si noi secretosi si sa nu discutam pe forum?? :D:P

 

Si mai later edit: (de pe investopedia, sublinierea cu rosu imi apartine)

 

Hedge fund

 

An aggressively managed portfolio of investments that uses advanced investment strategies such as leverage, long, short and derivative positions in both domestic and international markets with the goal of generating high returns (either in an absolute sense or over a specified market benchmark).

 

Legally, hedge funds are most often set up as private investment partnerships that are open to a limited number of investors and require a very large initial minimum investment. Investments in hedge funds are illiquid as they often require investors keep their money in the fund for a minimum period of at least one year.

 

For the most part, hedge funds (unlike mutual funds) are unregulated because they cater to sophisticated investors. In the U.S., laws require that the majority of investors in the fund be accredited. That is, they must earn a minimum amount of money annually and have a net worth of over $1 million, along with a significant amount of investment knowledge. You can think of hedge funds as mutual funds for the super-rich. They are similar to mutual funds in that investments are pooled and professionally managed, but differ in that the fund has far more flexibility in its investment strategies.

 

It is important to note that hedging is actually the practice of attempting to reduce risk, but the goal of most hedge funds is to maximize return on investment. The name is mostly historical, as the first hedge funds tried to hedge against the downside risk of a bear market with their ability to short the market (mutual funds generally can't enter into short positions as one of their primary goals). Nowadays, hedge funds use dozens of different strategies, so it isn't accurate to say that hedge funds just "hedge risk". In fact, because hedge fund managers make speculative investments, these funds can carry more risk than the overall market.

Pai, la inceput, e ca un fond intre prieteni, numai chitantele atesta primirea banilor. Astfel, totul se poate strange in unul sau doua joint accounts. Ulterior, cand lucrurile devin mai serioase, inclusiv cu un sediu, poate fi organizat sub o forma juridica, de preferinta sub forma unei asociatii/ONG. Nu poate functiona sub forma unei societati comerciale, care trebuie sa presteze servicii, nu poate constitui un fond mutual pentru ca acolo sunt reglementari dure CNVM, care impun pana si activele cu care lucrezi, si nu dau voie oricarei societati sa constituie asa ceva... e mai complicat. O alta latura conexa cu problema juridica e chiar contabilitatea, pentru ca nu exista spete contabile in legislatie pentru activele cu care lucram (desi ar fi posibil sa existe pentru banci). Cata vreme fondul ramane intre prieteni pot exista spete contabile "custom" care sa asigure contabilitatea curenta si mai ales valoarea unitatii de fond (desi nu cred ca hedge funds folosesc unitatea de fond, asa e cel mai simplu asa sa stii ce profit a avut fiecare investitor). Probabil ca daca studiem reglementarile UE si SUA privind fondurile trebuie sa gasim niste raspunsuri. Iar in ceea ce priveste asigurarea, nici o societate de asigurari nu poate sa asigure asa ceva. Crezi ca investitorii de la LTCM si Amaranth au fost asigurati ? Bineinteles ca nu. Nici cei de la hedge funds din prezent nu sunt asigurati. Nu exista asigurare pentru asa ceva. Sursa increderii investitorilor in echipa manageriala are doua componente: cat de cinstiti sunt managerii (sa nu plece cu banii) si siguranta strategica a fondului (tipul de strategie implicat). Bineinteles ca oameni gen Isarescu sau Vasilescu iti vor spune ca numai titlurile de stat sunt sigure, pentru ca arbitrajul e cel mai bine pastrat secret al finantelor, iar oamenii obisnuiti trebuie sa-si pastreze banii in banci sau in titluri de stat... Pe de alta parte, omul obisnuit care priveste o institutie financiara din exterior nu are cum sa simta siguranta strategica (pe care o stie numai echipa manageriala) ci doar siguranta institutionala (daca scrie Ministerul Finantelor Publice pe titlu e obligat sigur). In cazul unui hedge fund, care are un caracter strict privat, investitorii cunosc echipa manageriala si strategiile aplicate si astfel cunosc siguranta strategica a fondului. De aceea fondurile vor veni de la prieteni. (Hedge funds nu au voie sa-si faca reclama, iar in SUA numarul investitorilor e limitat la 100).

 

Ai vorbit de partea de strategie, de ce Hedge. Se numesc hedge pentru ca astea erau strategiile initiale... vezi wikipedia. Ulterior, fondurile au devenit din ce in ce mai agresive, au angajat matematicieni, oameni cu Premiul Nobel care sa le faca strategii speculative foarte complicate, si astfel au devenit cum le spune in literatura romaneasca "fonduri speculative". Totusi, dupa parerea mea, sa faci speculatie cand ai acces la arbitraj e o prostie monumentala...

 

In ce priveste termenul in sine de "hedging" e destul de controversat. In manualele romanesti de economie se gaseste exemplul care cade perfect pe definitia hedgingului, cea de acoperire a riscului, si anume exemplul cu hedgingul pentru acoperirea contractelor de export si de import care urmareste eliminarea influentelor , fie pozitive sau negative, ale cursului de schimb asupra sumelor incasate sau platite. Intr-adevar, hedgingul e o tehnica de reducere a riscului. De exemplu, daca vinzi petrol CL si cumperi petrol WTI sau viceversa tot hedging se numeste, mai ales daca activele nu ar avea scadenta, caz in care rezultatul ar fluctua la nesfarsit intre profit si pierdere, caci esti acoperit fata de trendul petrolului, nu si fata de diferenta dintre ele. Acesta este aspectul asa-zis "de acoperire" al hedgingului. Doar momentul si directia spun daca ai facut arbitraj (si vei avea profit) sau ai gresit (si vei avea pierdere ; desi, depinzand de situatie, si pierderea poate fi intoarsa in profit) - in lumea reala, futures au scadenta! Arbitrajul e un cuvant dur, de regula cand discuti cu brokerii exista tendinta sa folosesti "hedging" , asa , un soi de abureala ca sa nu-si dea ei seama exact de ceea ce vrei sa faci. Putem sa spunem ca arbitrajul e un caz particular al hedgingului. Exista si forme speculative de arbitraj, cum ar fi arbitrajul statistic (as zice chiar arbitrajul statistic slab, gen EURUSD - USDCHF, caci si arbitrajul CL - WTI este un arbitraj statistic, dar "tare", cele doua active sunt practic congruente).

 

Deocamdata nu mai stiu ce sa mai scriu... sper ca s-au mai inteles unele aspecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa aflam si noi cu ce se ocupa membrii forumului :D. Inainte de a deschide acest thread, am discutat cu Bogdan (aka TheEconomist) si spuneam ca nu m-as baga momentan in asa ceva. Totusi, de ieri pana azi a mai trecut o zi si nu as putea ramane impasiv la o astfel de initiativa care incepe chiar pe vamist. Asa ca, particip si eu daca se materializeaza ideea. Rolul meu va fi sa-i diminuez entuziasmul lui Bogdan ca sa poata sa lucreze in deplina siguranta :D.

Si ca sa fiu si eu in rand cu lumea, trebuie sa spun cu ce ma ocup... In prezent sunt manager de proiect intr-o firma de programare, iar studiile sunt economice.

Acum sa zic si eu.... Traiesc in Medgidia, departe de lumea dezlantuita, am o slujba de doi bani intr-o firma de minus trei lei (fost furnizor de apa, salubritate si energie termica, actualmente pe butuci, semidesfiintat)... Dar candva am fost seful promotiei 2002 in "Spiru Haret" - Management financiar - contabil Bucuresti (deh licenta FABBV) , si de atunci ma tot intreb cum se face ca la atatia ani de la revolutie in Romania nu pot sa-mi fac o cariera in domeniu - aici daca vorbesti de piete se uita la tine de parca esti venit de pe Marte , ce sa mai zic de slujbe, ce gasesti pe e-jobs.ro nici nu seamana cu ce vezi pe efinancialcareers.co.uk - iar in Irak nici n-a trecut un an de cand l-au spanzurat pe Saddam si au deja un hedge fund deschis. Imi plac hedge funds pentru ca sunt institutii financiare cinstite, unde (daca esti nascut unde trebuie) poti ajunge si prin propriile eforturi, nu numai pe pile ca in "buticurile de bani" - banci comerciale. (Ca n-o sa-mi spuna nimeni acum ca daca-ti incepi cariera la ghiseu ajungi la Asset Management - cine zice asa ceva e un pilos care crede ca functia e in raport de spaga, nu de ce cunosti). Candva, cand am absolvit, as fi vrut asa ceva.... Acum, e prea tarziu.

 

La capitolul finante, Irakul a demonstrat ca e mai european ca Romania...

Daca n-as fi avut sansa sa studiez pe WHC posibilitatile de arbitraj cu futures acest thread nici n-ar fi existat. Oricum, e mizerabil faptul ca asa ceva se studiaza in facultate si nu se aplica in realitate... Nu e adevarat ca practica e diferita de teorie, e diferita de teorie NUMAI IN ROMANIA. De fapt, simt ca abia acum imi incepe, underground, cariera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu , vin si eu :D . Unde merg miile lui tradelover merge si suta mea , nu ? Sper sa infintati o companie offshore pentru ca in U.E. nu cred ca o sa ne mai lase , pentru ca din cate imi aduc aminte in vara la intalnirea G8 (grupul tarilor cele mai "bastane") au avut pe agenda de lucru si tema "Controlul fondurilor de investitii speculative de mare risc " , iar de curand (saptamana trecuta parca) la intalnirea dintre Sarkozy si Merkel din Germania oamenii astia au zis cam asa , ca trebuie sa faca ceva in privinta investitiilor speculative , ei au nevoie de investitori adevarati care sa faca ceva in mod real nu doar sa speculeze , doarece economiile tarilor lor au de suferit de pe urma acestor investitori ...Asa ca ne vedem in Panama , Malta , Belize sau cine stie prin ce paradis fianciar .Daca nu stiti cum sa ajunge-ti pana acolo va duc eu cu hidrobicicleta ca sunt marinar :D .

 

P.S. mai repede ajungem pe net :Dhttp://search.conduit.com/ResultsExt.aspx?...ffshore+company

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.